ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Terapia grupowa

Terapia grupowa w leczeniu uzależnień odgrywa szczególną rolę. Jest to forma terapii uzupełniająca leczenie indywidualne, bezwzględnie zalecana w przypadku leczenia każdego rodzaju uzależnienia. Grupa terapeutyczna jest doskonałym miejscem, aby wśród osób borykających się z tym samym lub podobnym problemem, wygrać z nałogiem i zacząć na nowo budować swoje relacje z drugim człowiekiem.

Jak przebiega grupowe leczenie uzależnień?

Terapie grupowe uzależnień polegają na zastosowaniu odpowiednich technik psychoterapeutycznych wobec grupy pacjentów. W tym wypadku na zmianę zachowania każdego z pacjentów ma wpływ nie tylko relacja z terapeutą, ale i interakcje pomiędzy pacjentami, a narzędziem zmiany są zarówno techniki stosowane przez psychoteraputę, jak i grupa sama w sobie i to właśnie jej pozytywny wpływ na proces leczenia stanowi o konieczności włączenia takiej w formy w terapię. Praca w grupie pozwala skutecznie korygować mechanizmy obronne osób uzależnionych, które odgrywają istotną rolę w powstawaniu i utrzymywaniu się choroby.

W leczeniu uzależnień najlepsze efekty przynosi łączenie terapii indywidualnej z terapią grupową.

Pacjenci, którzy są uczestnikami grupy, mają szansę nawzajem poznać swoje problemy, myśli i uczucia oraz stopniowo przed sobą i innymi osobami się otworzyć. W terapii grupowej pacjent zyskuje niezbędne doświadczenie związane z wyrażaniem swoich myśli, uczuć, zaczyna inaczej postrzegać konsekwencje swoich zachowań, co związane jest z otrzymywaniem informacji zwrotnej od pozostałych uczestników.

Grupa jest niezbędnym składnikiem leczenia osób uzależnionych w początkowych etapach psychoterapii.

Korzyści płynące z terapii grupowej

Obecność innych osób i wspólna psychoterapia pozwala choremu uzyskać większe wsparcie w walce z nałogiem. Grupa dla chorego stanowi pewnego rodzaju zwierciadło, które przypomina mu jego dotychczasowe życie. W otoczeniu innych osób, poprzez wymianę między sobą doświadczeń, chory szybciej zaczyna sobie uświadamiać, jak degradujący wpływ na wszystkie obszary jego życia ma nałóg. Terapia grupowa stwarza możliwości do wypróbowania nowych zachowań. Niepodważalną zaletą terapii w grupie jest uzyskanie przez pacjenta świadomości, że nie jest ze swoim problemem sam.

Dodatkowe zajęcia i atrakcje dla uczestników terapii

Obawy pacjentów przed podjęciem terapii grupowej

Istnieje grupa pacjentów, którzy niechętnie chcą brać udział w psychoterapii grupowej. Motywacją takiej postawy jest lęk i obawa przed oceną, ponieważ podczas terapii grupowej pacjent ze swoich problemów zwierza się nie tylko jednej osobie – czyli psychoterapeucie, jak ma to miejsce w przypadku terapii indywidualnej – a całej grupie. Ludzie boją się odrzucenia, dlatego niejednokrotnie wolą pozostawić swoje problemy dla siebie, co oczywiście jest błędem. Zamykanie się ze swoimi problemami pogarsza kondycję psychiczną chorego. Paradoksalnie, to właśnie dla osób zamkniętych w sobie terapia grupowa przyniesie najlepsze efekty, bowiem jest to podwójna siła wsparcia w walce z nałogiem.

cta onz Grupowa

Terapie grupowe uzależnień w ośrodku leczenia uzależnień “Nowe Życie”

Terapia grupowa jest efektywną formą leczenia różnego typu uzależnień. W naszym ośrodku leczenia uzależnień “Nowe Życie” w pięknej i spokojnej okolicy Krakowa prowadzimy kompleksową terapię, na którą składa się m.in. praca z grupą terapeutyczną. Terapia grupowa przebiega w niewielkich, kilkuosobowych grupach (6-8 osób), dzięki czemu psychoterapeueta ma możliwość poświęcić odpowiednią ilość czasu każdemu z pacjentów. Wszystkim naszym pacjentom zapewniamy ciągłość terapii i poczucie bezpieczeństwa. Prowadzimy kompleksową terapię dla uzależnionych od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu, seksu, dopalaczy, zakupów, gier komputerowych i Internetu, współuzależnionych małżonków i partnerów oraz Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA).

Opinie Pacjentów korzystających z terapii grupowej

Spotkania grupowe z psychoterapeutą to najważniejsza z metod leczenia uzależnień. Wiele doświadczeń związanych z terapią grupową nie może się wydarzyć podczas spotkań indywidualnych. Zapoznaj się z opiniami osób, które były Pacjentami naszego ośrodka i na własnej skórze doświadczyły efektów terapii grupowej.

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nie zwlekaj!

Już dziś umów się na bezpłatną konsultację w ośrodku!