ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Terapia małżeńska

Ośrodek Nowe Życie » Terapia » Małżeńska

Terapia małżeńska może okazać się jedynym ratunkiem dla par, które walczą z problemem uzależnienia, bowiem trzeba pamiętać, że uzależnienie jednej osoby ma wpływ na funkcjonowanie całej rodziny i często prowadzi do jej rozbicia. Zanim nastąpi całkowity rozpad pożycia, warto spróbować zawalczyć o swój związek. Uzależnienie ma destrukcyjny wpływ na miłość i uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi. Często zdarza się, że w zetknięciu z nałogiem współmałżonka, druga strona nie może poradzić sobie ze swoimi emocjami, co w efekcie prowadzi do zniszczenia małżeństwa.

Czym jest terapia małżeńska?

Rodziny dysfunkcyjne często tłumią swoje uczucia, zdarza się, że są ze sobą z poczucia obowiązku lub z przyzwyczajenia, a ze swoimi problemami nie są w stanie samemu sobie poradzić. Pomoc terapeutyczna dla par jest formą pomocy małżeństwom i związkom nieformalnym w obliczu uzależnienia. Głównym zadaniem terapii małżeńskiej jest wywołanie pozytywnych zmian w zachowaniu współmałżonków, osiągnięcie lepszego wzajemnego porozumienia pomiędzy nimi. Spotkania z psychoterapeutą traktowane są jako forma interwencji psychologicznej zmierzającej do poprawy jakości życia małżonków i często jest to jedyna szansa na poprawę wzajemnych relacji. Terapia małżeństwa powiązana jest z innymi formami interwencji psychologicznej, takimi jak: leczenie współuzależnienia, konsultacje rodzinne czy terapia dla Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA).

Udowodnione jest, że dzięki zastosowaniu terapii małżeńskiej zwiększa się skuteczność całościowego leczenia uzależnienia, gdyż kluczem do wyzdrowienia jest oparcie w drugiej osobie.

Co można osiągnąć decydując się na terapię dla par i małżeństw?

Terapia par i małżeństw przede wszystkim ma na celu:

  • wesprzeć osobę chorą w walce z konkretnym uzależnieniem, na przykład z alkoholizmem, narkomanią, hazardem itd.,
  • poprawić wzajemną relację pomiędzy małżonkami/parami/członkami rodziny,
  • pomóc w konstruktywnym rozwiązywaniu problemów,
  • pomóc w odzyskaniu zaufania do siebie,
  • uzyskać większą bliskość w związku,
  • pomóc w określeniu ról w związku,
  • ułatwić podjęcie decyzji odnośnie tego, czy para chce kontynuować związek czy też chce go zakończyć.

cta onz Małżeńska

Jak przebiega terapia dla rodziny?

W naszym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień “Nowe Życie” w Zabierzowie (okolice Krakowa) pomagamy małżeństwom i rodzinom borykającym się z uzależnieniem jednego z członków rodziny. Terapia małżeńska stanowi uzupełnienie kompleksowej terapii uzależnień. Podczas terapii nie pracujemy indywidualnie, a spotykamy się wspólnie z małżonkami w celu lepszego zrozumienia siebie nawzajem. Najważniejszym punktem całej terapii jest badanie oczekiwań poszczególnych osób. Terapeuta diagnozuje, co jest największą trudnością i z jakimi problemami borykają się małżonkowie po to, by następnie wybrać najlepsze metody do pracy terapeutycznej. Najczęściej pracuje się w oparciu o metody behawioralno-poznawcze, systemowe i psychodynamiczne.

Aby terapia małżeńska okazała się efektywna, konieczne jest podjęcie współpracy z psychoterapeutą przez obojga małżonków. Terapia nie przyniesie rezultatów, jeśli któraś ze stron zdecydowała się na terapię z przymusu lub jeśli pomiędzy małżonkami istnieje duże napięcie, wzajemne oskarżanie się i inne tego typu konflikty. Wspólne spotkania z psychoterapeutą z punktu widzenia skuteczności całej terapii są bardzo istotne, ponieważ dają możliwość poznania dwóch punktów widzenia na dany problem.

Terapia małżeńska w naszym ośrodku leczenia uzależnień skierowana jest do wszystkich tych, którzy pragną poradzić sobie z narastającymi konfliktami i na nowo odzyskać zaufanie do siebie. Ilość i częstotliwość sesji ustalana jest indywidualnie, w głównej mierze zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania problemu, z jakim przyszło parze się zmierzyć. Terapia małżeńska powinna być prowadzona równolegle do indywidualnej terapii uzależnień.

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nie zwlekaj!

Już dziś umów się na bezpłatną konsultację w ośrodku!