ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Test na alkoholizm MAST. Sprawdź, czy jesteś alkoholikiem

Test na alkoholizm MAST (Michigan Alcoholism Screening Test) jest darmowym wiarygodnym badaniem online, które służy do wstępnej oceny ryzyka uzależnienia od alkoholu. Test pozwala sprawdzić, czy ktoś jest alkoholikiem. Badanie na uzależnienie od alkoholu można przeprowadzić w warunkach domowych, samodzielnie lub wspólnie z terapeutą. Wynik testu na rozpoznawanie zaburzeń związanych z alkoholizmem jest pomocny przy diagnozowaniu objawów, które mogą prowadzić do rozwoju choroby alkoholowej, choć ostatecznie nie przesądza o diagnozie. 

1. Czy uważasz, że pijesz tyle samo lub mniej niż większość ludzi?
2. Czy zdarzyło się, że po piciu wieczorem następnego dnia obudziłeś (łaś) się i stwierdziłeś (łaś), że nie pamiętasz wszystkiego, co się wtedy działo?
3. Czy Twój małżonek, rodzice lub inni członkowie rodziny martwili się kiedyś lub narzekali z powodu Twojego picia?
4. Czy możesz bez trudu zaprzestać picia po jednym lub dwóch kieliszkach?
5. Czy kiedykolwiek miałeś (łaś) poczucie winy z powodu swojego picia?
6. Czy Twoi przyjaciele lub rodzina uważają, że pijesz tak samo jak większość innych ludzi?
7. Czy jesteś w stanie przestać pić kiedy jest to potrzebne, kiedy tego chcesz?
8. Czy kiedykolwiek brałeś (łaś) udział w spotkaniu AA?
9. Czy wdawałeś (łaś) się w kłótnie, rękoczyny po piciu?
10. Czy Twoje picie spowodowało kiedykolwiek problemy między Tobą a Twoją żoną (mężem) lub innymi członkami rodziny?
11. Czy Twoja żona (Twój mąż) lub inny członek rodziny kiedykolwiek zwracał się do kogoś o pomoc w związku z Twoim piciem?
12. Czy zdarzyło się, że przestałeś (łaś) się widywać z kimś spośród Twoich znajomych, przyjaciół z powodu picia?
13. Czy zdarzyło się, że miałeś (łaś) kłopoty w pracy lub w szkole z powodu picia?
14. Czy zdarzyło się, że zmieniałeś (łaś) lub straciłeś (łaś) pracę z powodu picia?
15. Czy zdarzyło się, że zaniedbałeś (łaś) swoje obowiązki, rodzinę lub pracę przez dwa lub więcej dni pod rząd, ponieważ piłeś (łaś)?
16. Czy zdarza się, że pijesz przed południem?
17. Czy powiedziano Ci kiedyś, że masz chorą wątrobę na przykład marskość z powodu picia alkoholu?
18. Czy cierpiałeś (łaś) na delirium tremens (majaczenia alkoholowe), silne drżenie rąk, słyszałeś (łaś) głosy lub widziałeś (łaś) rzeczy realnie nieistniejące?
19. Czy zwracałeś (łaś) się do kogoś o pomoc w związku z Twoim piciem?
20. Czy byłeś (łaś) kiedykolwiek w szpitalu w związku z Twoim piciem?
21. Czy byłeś (łaś) pacjentem (pacjentką) szpitala (oddziału) psychiatrycznego w sytuacji, której picie było jednym z powodów hospitalizacji?
22. Czy zwracałeś (łaś) się kiedyś do poradni zdrowia psychicznego, lekarza, pracownika socjalnego lub księdza po poradę w problemach psychicznych, które miały choćby częściowy związek z piciem?
23. Czy byłeś (łaś) kiedyś zatrzymany (a) za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu?
24. Czy byłeś (łaś) kiedyś zatrzymany (a) w izbie wytrzeźwień lub areszcie choćby na kilka godzin w związku ze swoim zachowaniem po użyciu alkoholu?

 

Czym jest test na uzależnienie od alkoholu MAST? 

Michigan Alcoholism Screening Test, w skrócie test MAST, jest przesiewowym badaniem służącym identyfikacji uzależnienia od alkoholu. Test na alkoholizm MAST można wypełnić szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu. 

Jak wykonać darmowy test na alkoholizm?

Darmowy test MAST ma na celu sprawdzić, czy jesteś uzależniony od alkoholu. Składa się z 24 prostych pytań. Przy każdym pytaniu należy zaznaczyć odpowiedź ,,TAK” lub ,,NIE”. Po zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi wystarczy kliknąć przycisk ,,sprawdź wynik”. Wypełnienie testu alkoholowego nie powinno zająć więcej niż 3-5 minut. 

Jak interpretować wyniki testu MAST? 

Dodatni wynik testu na alkoholizm nie jest równoznaczny z uzależnieniem. Jednak wskazuje na duże ryzyko rozwoju choroby alkoholowej, dlatego wynik zawsze powinien zostać skonsultowany z terapeutą uzależnień. Na pytania należy odpowiadać bez zbędnego pośpiechu i przede wszystkim uczciwie. Tylko szczere odpowiedzi dadzą prawdziwy obraz i pozwolą wstępnie oszacować ryzyko uzależnienia od alkoholu. 

Dla kogo test alkoholowy MAST? 

Test alkoholowy MAST powinny wykonać osoby, które piją alkohol w sposób, który można nazwać piciem ryzykownym. To, że odbiegasz od stereotypowego postrzegania alkoholika jako osoby z marginesu społecznego, wcale nie oznacza, że nie masz problemu z alkoholem. Założenie, że alkoholik to osoba, która nie ma domu i żebrze pod sklepem jest bardzo mylne. Na chorobę alkoholową może zapaść każdy, bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie. 

 

Dodatni wynik testu: czy jestem uzależniony od alkoholu i co dalej? 

Dodatni wynik testu alkoholowego powinien zostać skonsultowany z terapeutą uzależnień. Specjalista na podstawie wywiadu oraz udzielonych odpowiedzi będzie mógł ocenić, czy jesteś alkoholikiem/alkoholiczką lub czy możesz się stać osoba uzależnioną, jeśli nie zmienisz swoich nawyków dotyczących picia. W kolejnym etapie może zaproponować dostosowaną do potrzeb terapię leczenia alkoholizmu. Pamiętaj, że im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym większa szansa, że zakończy się ono sukcesem. 

Inne, darmowe testy na alkoholizm online pozwalające zidentyfikować uzależnienie od alkoholu

Jest kilka rodzajów testów dla alkoholików. Większość z nich opiera się na podobnej zasadzie. Najpopularniejsze z nich to: test alkoholowy CAGE, test RAPS (Rapid Alcohol Problems Screen), test Baltimorski, test AUDIT-C (The Alcohol Use Disorders Identification Test Consumption). 

 

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Inne uzależnienia:

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie

Współpracujemy z MediRaty

 

Nie zwlekaj!

Już dziś umów się na bezpłatną konsultację w ośrodku!

Nasze artykuły dotyczące uzależnienia od alkoholu

Czy skutki picia alkoholu są odwracalne?

Mimo że wiele osób zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji nadmiernego spożywania alkoholu, to zwykle bierze pod uwagę tylko krótkoterminowe skutki. Alkoholicy na co dzień nie zastanawiają się nad długotrwałymi zmianami, jakie picie może...

czytaj dalej