ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak przygotować się do terapii leczenia uzależnień?

Jak przygotować się do terapii leczenia uzależnień?

Gru 16, 2021 |

Pierwsza terapia leczenia uzależnień może budzić niepokój. Wiele osób jest przerażonych tym, co je czeka podczas kilkutygodniowego pobytu w ośrodku zamkniętym. Obawy bardzo często wynikają też z konieczności otwarcia się przed terapeutą i podzielenia się z nim szczegółami swojego życia, nawet tymi najbardziej intymnymi. Aby leczenie alkoholizmu przebiegło jak najbardziej komfortowo dla Pacjenta, przedstawiamy poradnik, w którym wyjaśniamy, jak przygotować się do terapii leczenia uzależnień.

 

  • Decyzja o podjęciu terapii leczenia uzależnień to pierwszy krok do sukcesu. 
  • Aby leczenie zakończyło się powodzeniem, warto się wcześniej do niego odpowiednio przygotować. 
  • Przyznanie się do problemu alkoholowego, nie tylko przed samym sobą, ale również przed bliskimi, zachowanie trzeźwości w momencie przyjmowania się na odwyk, wytrwałość oraz nastawienie się, że leczenie alkoholizmu to proces, który często trwa latami pozwolą lepiej przejść terapię. 

Czy do leczenia alkoholizmu można się przygotować? 

Dla wielu alkoholików najtrudniejszym momentem wychodzenia z nałogu jest przyznanie się do swojej choroby – nie tylko przed samym sobą, ale także przed bliskimi. Gdy to nastąpi, kolejnym etapem jest przełamanie się do tego, by zmienić swoje dotychczasowe życie, co zwykle jest równoznaczne z podjęciem terapii leczenia uzależnień. Do podjęcia leczenia uzależnienia alkoholowego niezbędne jest wsparcie bliskich. Alkoholik, który wybiera się na terapię, musi czuć motywację i chęć do zmiany, a przebywając w ośrodku, powinien mieć świadomość, że po powrocie znajdzie zrozumienie bliskich oraz wsparcie psychiczne. Zdarza się, że bliscy często popełniają błędy, które utrudniają alkoholikowi podjęcie leczenia lub wytrwanie w trzeźwości – usprawiedliwiają go, szukają wymówek, biorą winę na siebie. Takimi zachowaniami wyrządzają krzywdę nie tylko sobie, ale przede wszystkim uzależnionemu. 

Więcej na temat wsparcia bliskich w wychodzeniu z alkoholizmu przeczytasz w poradniku: Rola rodziny w leczeniu alkoholizmu

Jak przygotować się do terapii leczenia alkoholizmu? 

Poniżej przedstawiamy kilka etapów, które pozwolą lepiej przygotować się do terapii leczenia uzależnień: 

#1 Zastanów się, dlaczego chcesz podjąć leczenie 

Leczenie uzależnień w prywatnych ośrodkach jest dobrowolne. Do takiego miejsca Pacjent nie potrzebuje skierowania, jednak zwykle podczas pierwszego spotkania terapeuta pyta, dlaczego postanowił on zgłosić się na leczenie i jakie efekty chciałby osiągnąć. Niektórzy chorzy robią to dla siebie, inni dlatego, że bliscy ich do tego nakłonili. Niezależnie od tego, jaki był powód, warto o tym powiedzieć już na samym początku, gdyż ułatwi to pracę nad samym sobą. 

#2 Zachowaj trzeźwość, udając się na terapię

Koniecznym warunkiem, aby zostać przyjętym na terapię, jest trzeźwość w momencie przyjmowania się na leczenie. Trzeźwość nie tylko świadczy o tym, że w ostatnim czasie uzależniony nie pił, ale również wyraża gotowość do podjęcia terapii. 

#3 Weź ze sobą dokumentację medyczną 

Przyjeżdżając do ośrodka, dobrze jest mieć ze sobą dokumentację medyczną z poprzednich leczeń w innych placówkach, a także wyniki badań psychologicznych i psychiatrycznych (o ile taką posiadamy). Jeśli alkoholik choruje na chorobę przewlekłą i przyjmujemy jakieś leki, koniecznie musi poinformować o tym terapeutę oraz zabrać ze sobą poświadczającą ten fakt dokumentację. 

#4 Przygotuj się, że leczenie alkoholizmu to często długotrwały proces 

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że leczenie alkoholizmu to bardzo często długotrwały proces, który zaczyna się w momencie zaakceptowania faktu, że ma się problem. Wychodzenie z nałogu wymaga od osoby uzależnionej determinacji, silnej woli, a przede wszystkim wytrwałości. Nawroty choroby alkoholowej wpisane są w uzależnienie. Ważne jest, aby nauczyć się z nimi walczyć. Człowiek, który zakończył leczenie, staje się silniejszy.

#5 Bądź cierpliwy 

Decydując się na odwyk alkoholowy, nie można spodziewać się pozytywnych rezultatów już po pierwszym dniu. W wychodzeniu z nałogu ważna jest cierpliwość, a także ciężka praca. Tylko to pozwoli osiągnąć upragniony cel.

#6 Poproś bliskich o pomoc 

Wsparcie bliskich osób podczas leczenia alkoholizmu jest bardzo ważne. Nie tylko na początku, ale również po wyjściu z ośrodka. Warto poprosić zaufane osoby o to, żeby później towarzyszy w dalszej walce i pomogły w radzeniu sobie ze skutkami odstawienia alkoholu. 

Przeczytaj na naszym blogu również: 

Jeśli chcesz dobrze przygotować się do terapii uzależnień, zastanów się nad tym czego oczekujesz od terapeuty. Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń pod numer 504 106 335

 

Źródła: 

  1. ,,Wzmacnianie motywacji do zmiany w terapii nadużywania substancji’, William R.Miller, PARPAMEDIA. Wydawnictwo Edukacyjne, Warszawa 2009. 
  2. ,,Etapy zmiany w terapii uzależnień”, Gerard J. Connors, Carlo C. DiClemente, Mary Marden Velasquez, Dennis M. Donovan, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie