ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » W jaki sposób rozmawiać z alkoholikiem? Poradnik dla rodziny

W jaki sposób rozmawiać z alkoholikiem? Poradnik dla rodziny

Sty 15, 2019 |

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym jest beznadziejny trud przekonywania alkoholika do podjęcia leczenia. Zdarza się, że podejmując ten niełatwy dla obu stron temat, narażamy się na drwinę, złość, a nawet obelgi. Wiemy, jak wiele energii poświęcają członkowie rodziny, by alkoholik pił mniej albo nie pił w ogóle. Jak zatem rozmawiać z uzależnionym od alkoholu, by skutecznie nakłonić go do podjęcia leczenia? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

 

Milczenie nie jest dobrym wyjściem z sytuacji

Zdarza się, że osoby z bliskiego otoczenia alkoholika (zwłaszcza kobiety) długo nie mówią nic i udają zarówno przed sobą, jak i innymi, że nie ma żadnego problemu. Milczenie osób z otoczenia nałogowca to jeden z etapów choroby alkoholowej. Osoba mieszkająca pod jednym dachem z uzależnionym, która udaje, że wszystko jest w najlepszym porządku – to współuzależniony. Dlaczego mamusia ukrywa, że tatuś znowu sięgnął po kieliszek wódki? Ze strachu i wstydu. Bo nie wie, co powiedzieć… bo nie chce denerwować tatusia, albo wstydzi się przyznać przed innymi do swoich problemów. Milczenie nie jest żadnym wyjściem z sytuacji, w końcu chodzi o życie całej rodziny.

cta onz W jaki sposób rozmawiać z alkoholikiem? Poradnik dla rodziny

Dlaczego tak się dzieje?

Osoby, którym przyszło żyć z alkoholikiem, często zastanawiają się, dlaczego on tak właściwie pije? Dlaczego niszczy swoje i czyjeś życie? Czasami nawet przemawiają do nas jego argumenty, w których obarcza nas winą, aż w końcu zaczynamy myśleć, że może faktycznie jest tak, jak mówi i może gdybym była inna, to on by tyle nie pił. Odpowiedź na pytanie postawione wyżej jest bardzo prosta. Osoba uzależniona tak naprawdę nie widzi tego problemu. Tak właśnie działa mechanizm iluzji i zaprzeczenia, który w dużym skrócie polega na tłumaczeniu swojego zachowania. Świat iluzji, jaki powstaje w głowie alkoholika, nie pozwala mu dostrzec prostych faktów. Uzależniony znajduje mnóstwo logicznych argumentów, którymi usprawiedliwia swoje zachowanie i uczy się manipulować otoczeniem tak, aby przyjęło jego argumenty i w nie wierzyło.

Jak zacząć rozmowę z alkoholikiem?

Rozpoczęcie rozmowy z alkoholikiem o jego problemie stanowi nie lada wyzwanie. Jednak odkładanie takiej rozmowy na później może negatywnie wpłynąć na wszystkich domowników. Uzależnienie od alkoholu to choroba, która stopniowo przybiera na sile. Z tego też względu powinno się reagować jak najszybciej. Ważne jest, aby przystępując do takiej rozmowy, wyciszyć wszystkie negatywne emocje, gdyż złość może doprowadzić do kolejnej kłótni. Dobrym momentem do rozpoczęcia rozmowy są sytuacje, kiedy zaczynają pojawiać się problemy finansowe, pogorszenie relacji z rodziną czy samopoczucia. Wówczas łatwiej jest przemówić do rozsądku alkoholika i nakłonić go do leczenia, powołując się na konkretne fakty. Wskazane jest także wyciągnięcie konsekwencji. Nieraz pomóc może zagrożenie rozwodem czy wezwanie policji po kolejnej awanturze. Alkoholik musi znać skutki swojego picia. Jeżeli najbliższe otoczenia stwarza mu komfortowe warunki do picia, to on nie ponosi żadnych strat emocjonalnych, moralnych czy materialnych. Trzeba jasno postawić granice i pokazać, że nie zgadzamy się na takie zachowanie.

Podczas rozmowy warto jest położyć szczególny nacisk na kogoś znanego osobie uzależnionej, która poradziła sobie z podobnym problemem. Myślenie o znajomym, który był w podobnej sytuacji, pomaga uwierzyć, że pomoc może przynieść oczekiwane efekty. Do wspólnej rozmowy możemy zachęcić również innych członków rodziny (np. dzieci) lub znajomych. Aby lepiej przygotować się do konfrontacji z alkoholikiem, warto skorzystać z konsultacji rodzinnych, które prowadzone są w ośrodku leczenia uzależnień Nowe Życie.

Jak nie rozmawiać z alkoholikiem?

Podczas rozmowy z alkoholikiem nie należy:

  • traktować rozmowy jako pretekstu do kolejnej awantury;
  • mieć cały czas pretensji i wzajemnie się oskarżać;
  • dyskutować o tym, czy picie jest chorobliwe czy mieści się w granicach normalności;
  • publicznie upokarzać alkoholika;

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Istotą choroby alkoholowej jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, co oznacza, że punktem wyjścia do zdrowienia jest całkowite odstawienie alkoholu. To bardzo trudne zadanie, które wymaga pomocy ośrodka leczenia uzależnień. Terapia leczenia uzależnienia od alkoholu w większości przypadków to jedyny sposób na wyjście z nałogu. Dzięki fachowej pomocy psychoterapeutów chory ma szansę na powrót do normalnego życia. Dla procesu zdrowienia istotne jest także podjęcie leczenia przez pozostałych członków rodziny. Nasz ośrodek oferuje terapię dla osób współuzależnionych, której celem jest wspieranie bliskich w wychodzeniu z alkoholizmu współmałżonka.

Sprawdź także:

Źródła:

  1. ,Współuzależnienie – jak przetrwać w rodzinie z osobą uzależnioną”, J. Wawerska-Kus, Wydawnictwo Edukacyjne Remedium, 2014. 
  2. ,,Bez tajemnic: o uzależnieniach i ich leczeniu, Bohdan Tadeusz Woronowicz, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2001.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku