ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

Ile trwa odwyk alkoholowy?

Kwi 15, 2019 |

Odwyk alkoholowy to bardzo często jedyny sposób na wyjście z alkoholizmu. Najlepsze efekty przynosi, gdy prowadzony jest w ośrodku zamkniętym, choć niektórzy decydują się również na terapię uzależnień w formie ambulatoryjnej. Na odwyk alkoholowy składa się cały szereg warsztatów i spotkań zarówno indywidualnych, jak i grupowych z psychologami, psychoterapeutami czy lekarzami, którzy umożliwiają choremu powrót do normalnego życia. Aby jednak terapia leczenia alkoholizmu zakończyła się sukcesem, bardzo ważne jest zauważenie istoty problemu przez samą osobę uzależnioną, a także chęć do podjęcia leczenia i zmiany swojego dotychczasowego życia.

 

Czym jest odwyk alkoholowy?

W naszym społeczeństwie utarło się, że terapie odwykowe to przymus siedzenia na spotkaniach AA. Nic bardziej mylnego. Odwyk alkoholowy to po prostu leczenie alkoholizmu, na które składają się różne formy terapii, takie jak terapie indywidualne, spotkania grupowe, warsztaty interpersonalne i intrapersonalne czy terapie małżeńskie. Wszystko to ma na celu pomóc pacjentom zdiagnozować problem, zapewnić im wsparcie, poprawić relacje rodzinne i ułatwić sam proces wychodzenia z nałogu. Podczas terapii najważniejsze jest odkrycie, co tak naprawdę doprowadziło człowieka do picia. Odwyk może być, ale nie musi przeprowadzany w ośrodku zamkniętym, choć z reguły ta forma leczenia przynosi najlepsze rezultaty. Wszystko dlatego, że osoby przebywające w takim ośrodku otoczone są opieką ze strony doświadczonej kadry terapeutów.

[wpi_designer_button slide_id=26792]

 

Leczenie odwykowe alkoholizmu – jak przebiega?

W odwyku alkoholowym bardzo ważne jest uświadomienie sobie i zrozumienie całego mechanizmu alkoholizmu. Podjęcie leczenia uzależnienia od alkoholu powinno być świadome i wynikać z własnej potrzeby. Osoby, które zostają przymuszone do leczenia przez bliskich, z reguły bardzo szybko wracają do picia. Niemniej jednak często to właśnie rodzina i najbliżsi okazują się cennym źródłem wsparcia, ponieważ to dzięki nim chory ma motywację do tego, by podjąć terapię.

Odwyk alkoholowy zawsze przebiega kilkuetapowo. Składają się na niego następujące elementy

  • detoks alkoholowy – dla wielu alkoholików to najtrudniejszy moment, który wiąże się z odstawieniem wysokoprocentowych trunków. Jest to o tyle nieprzyjemny etap, że bardzo często uzależnionemu towarzyszą przykre objawy odstawienia, czyli tzw. głód alkoholowy. Można do nich zaliczyć m.in. rozdrażnienie, pobudzenie nerwowe, wahania nastroju, zmęczenie;
  • terapie indywidualne oraz sesje grupowe – jest to najważniejsza część odwyku. Podczas takich spotkań uzależniony ma czas na zrozumienie sposobu działania uzależnienia, otrzymuje profesjonalne wsparcie, które jest bezcenne zwłaszcza w początkowym okresie wychodzenia z nałogu. Z kolei podczas terapii grupowej każdy ma szansę do podzielenia się ze swoimi doświadczeniami, opowiedzenia o swoich lękach, zmaganiach innym osobom z podobnym problemem;
  • warsztaty inter- i intrapersonalne – podczas tego etapu rozwija się umiejętności społeczne oraz umiejętności porozumiewania się z samym sobą. Jest to doskonały moment na to, aby naprawić szkody, zmienić destrukcyjne formy relacji z otoczeniem czy zbudować pozytywną wizję własnego życia oraz własnej osoby;
  • konsultacje rodzinne – leczenie odwykowe najskuteczniejsze jest wtedy, gdy uzależniony otrzymuje pełne wsparcie ze strony rodziny (współmałżonka, dzieci), dlatego w leczeniu alkoholizmu bardzo ważną rolę odgrywają specjalistyczne terapie dla rodzin, które pomagają alkoholikowi nie tylko przestać pić, ale i naprawić kontakty z bliskimi;
  • terapia ambulatoryjna – ta forma leczenia bardzo często prowadzona jest również jako kontynuacja odwyku w ośrodku zamkniętym. Polega ona na tym, że pacjent nie musi już być przez 24 godziny na dobę w zamkniętym ośrodku, a jedynie systematycznie przez określony czas przychodzi na spotkania z psychoterapeutami.

Ile długo trwa odwyk alkoholowy?

Terapia leczenia uzależnień jest procesem długotrwałym. Zazwyczaj trwa kilka tygodni – jest to uzależnione od indywidualnej sytuacji pacjenta. Pamiętajmy jednak, że alkoholikiem – niezależnie, jak długo będzie trwała terapia – jest się do końca życia. Odwyk alkoholowy ma przede wszystkim pomóc wytrwać w trzeźwości i przyczynić się do poprawy komfortu i jakości życia. Jest to ogromny krok w kierunku nowej wartości w życiu, jaką jest trzeźwienie.

Dlaczego warto zdecydować się na odwyk alkoholowy?

Leczenie uzależnienia od alkoholu opiera się przede wszystkim na psychoterapii i psychoedukacji, czyli wpływaniu na psychikę chorego za pomocą nowych bodźców, informacji, zachęcaniu do sposobu zmiany myślenia. Jest to skuteczna, a zarazem jedyna forma leczenia, gdyż na tę chorobę nie ma lekarstwa w postaci tabletek czy zastrzyku.

Źródła:

  1. ,,Bez tajemnic: o uzależnieniach i ich leczeniu, Bohdan Tadeusz Woronowicz, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 20012.
  2. ,,Etapy zmiany w terapii uzależnień”, Gerard J. Connors, Carlo C. DiClemente, Mary Marden Velasquez, Dennis M. Donovan, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars