ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Rola rodziny w leczeniu alkoholizmu

Rola rodziny w leczeniu alkoholizmu

Gru 9, 2021 |

Leczenie uzależnień, w tym w szczególności alkoholizmu, jest zwykle dość długim i skomplikowanym procesem. Aby mówić o powodzeniu terapii, zwykle konieczne jest nie tylko zaangażowanie chorego w proces leczenia, ale również wsparcie rodziny i najbliższych w walce z nałogiem. Dzięki temu uzależniony ma siłę i motywację do walki i zmiany swojego życia na lepsze.

 

  • Alkoholizm ma destrukcyjny wpływ na życie całej rodziny.
  • Mimo że uzależnienie zwykle osłabia więzi, w tym okresie rola członków rodziny jest bardzo istotna. 
  • Dzięki wsparciu rodziny i bliskich uzależniony zyskuje pomoc, siłę i motywację do zmiany swojego życia.

Jak alkoholizm wpływa na życie rodzinne?

Nie bez powodu mówi się, że alkoholizm jest chorobą całej rodziny. Jak to się dzieje? Rodzina to pewien system ściśle powiązanych ze sobą ogniw. Każde negatywne wydarzenie u jakiekolwiek członka rodziny ma destrukcyjny wpływ na pozostałe elementy tego systemu. W rodzinie alkoholowej alkoholik wypada z codziennego rytmu, pozostali członkowie muszą więc przeorganizować swoje dotychczasowe życie. Człowiek, który nadużywa alkoholu, dostarcza pozostałym członkom rodziny wielu problemów – finansowych, emocjonalnych, życiowych. Można powiedzieć, że alkoholicy wciągają w swój nałóg małżonków, dzieci, rodzeństwo i innych krewnych. 

Dzieci wychowujący się w rodzinie alkoholowej doświadczają ciągłego stresu i strachu przed pijącym rodzicem lub rodzicami. U dzieci wychowanych w takich rodzinach występuje poczucie niższej wartości oraz obniżone zostaje poczucie szacunku do siebie samego. Wielu Dorosłych Dzieci Alkoholików ma problemy z poczuciem własnej tożsamości 

Żony alkoholików zwykle najbardziej są pokrzywdzone przez chorobę męża. Czują się zagubione i niezrozumiane przez otoczenie. Z obawy przed wstydem bardzo często ukrywają problem alkoholowy w rodzinie i wśród znajomych, przenosząc odpowiedzialność na siebie. W przypadku żon alkoholików bardzo często mówi się o zjawisku współuzależnienia, które objawia się szukaniem usprawiedliwień na alkoholizm męża i obwinianiem się za jego nałóg. 

Więcej na temat destrukcyjnego wpływu alkoholizmu na bliskich przeczytasz na naszym blogu: Jak alkoholik manipuluje żoną i jak sobie z tym radzić?

Przemoc psychiczna i współuzależnienie to poważne problemy w rodzinach alkoholowych, których nie wolno bagatelizować. Rozwód z alkoholikiem to dla wielu jedyny sposób na oderwanie się od problemu, jednak jest to rozwiązanie ostateczne. Nie zawsze pozwoli uporać się z negatywnymi emocjami i doświadczeniem.

Jak rodzina może pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu? 

Terapia w ośrodku leczenia uzależnień to pierwszy, a często i najważniejszy krok, by alkoholik mógł wyjść na prostą i życie całej rodziny znowu wróciło do normalności. Aby leczenie alkoholizmu odniosło sukces, konieczne jest wsparcie rodziny. 

Wsparcie rodziny i przyjaciół w leczeniu alkoholizmu

Rodzina i przyjaciele muszą zrozumieć, że alkoholizm to choroba, z której nie da się wyjść bez wsparcia najbliższych. Rolą rodziny na początku tej drogi jest przede wszystkim uświadomienie alkoholikowi, że ma problem i że powinien poddać się leczeniu. Jeśli uda się nakłonić alkoholika do leczenia, rodzina i przyjaciele powinni go wspierać na każdym z etapów terapii, ponieważ wyjście z nałogu niejednokrotnie jest trudne i na każdym z etapów mogą pojawić się nawroty choroby alkoholowej.

Kolejnym ważnym elementem wsparcia alkoholika w wychodzeniu z nałogu jest zdobycie wiedzy na temat przebiegu choroby. W ten sposób najbliżsi będą mogli przygotować się na występowanie głodów alkoholowych oraz rozpoznawanie i zapobieganie nawrotom choroby. 

Więcej na temat wsparcia dla alkoholika i alkoholizmu w rodzinie przeczytasz na naszym blogu:

Wsparcie dla rodzin osób uzależnionych 

Członkowie rodziny, w której występuje problem alkoholowy, również mogą korzystać z profesjonalnej pomocy na różnych etapach. W ośrodkach leczenia uzależnień prowadzone są terapie dla osób współuzależnionych. Oddziaływanie terapeutyczne w tym wypadku pomaga odkryć na nowo, jakie osoba współuzależniona ma osobiste potrzeby i jak powinna je realizować. Współmałżonek osoby uzależnionej może zapisać się także na terapię małżeńską, podczas której otrzyma niezbędne informacje na temat uzależnienia, jego etapów, przebiegu. Dla bliskich osób uzależnionych organizowane są również konsultacje rodzinne.

Jeśli ktoś z rodziny boryka się z alkoholizmem, pamiętaj, że pomoc i wsparcie bliskich może okazać się niezastąpione. Rozwiązaniem może być terapia dla rodzin alkoholików. Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń pod numer 504 106 335

 

Źródła:

  1. ,,Rodzina alkoholowa z uzależnionym w leczeniu”, A. Margasiński, Oficyna Wydawnicza “Impulsu”, 2011. 
  2. ,,Koniec współuzależnienia: jak przestać kontrolować życie innych i zacząć troszczyć się o siebie”, M.Beattie, Media Rodzina, 1998. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie