ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Co robić, aby znowu nie zacząć pić? 3 porady dla trzeźwiejącego alkoholika

Co robić, aby znowu nie zacząć pić? 3 porady dla trzeźwiejącego alkoholika

Kwi 14, 2020 |

Mówi się, że alkoholizm to choroba nieuleczalna. Ale co to właściwie oznacza? Dzięki skutecznej terapii odwykowej można wrócić do normalnego, trzeźwego życia, ale nie można się z alkoholizmu całkowicie wyleczyć. Każdy uzależniony od alkoholu pozostaje alkoholikiem już do końca swojego życia, czyli kimś, kto nie potrafi pić w sposób kontrolowany. Na szczęście można skutecznie zatrzymać postęp choroby i złagodzić jej dotkliwe objawy. Proces wychodzenia z alkoholizmu jest dla wielu bardzo trudny. Jeszcze przez jakiś czas może pojawić się głód alkoholowy, któremu towarzyszy nieodparta potrzeba sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe. Jak przezwyciężyć ten trudny okres? Zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym przedstawiamy porady dla trzeźwiejącego alkoholika. 

 

Nawrót choroby alkoholowej

Uzależnienie jest chorobą nawrotową. Oznacza to, że skłonność do nawrotów jest naturalnym etapem wychodzenia z alkoholizmu. Nawroty alkoholizmu i proces zdrowienia są ściśle ze sobą powiązane. Nie można zdrowieć, nie narażając się jednocześnie na ryzyko nawrotu. Osoba uzależniona powinna być zatem świadom objawów sugerujących nawrót choroby, by móc w porę zareagować. 

cta onz Co robić, aby znowu nie zacząć pić? 3 porady dla trzeźwiejącego alkoholika

Objawy nawrotu choroby alkoholowej

Nawrót alkoholizmu jest procesem i jak każdy inny proces ma swoje fazy, które można również nazwać sygnałami ostrzegawczymi, mającymi na celu ułatwić rozpoznanie choroby: 

Pierwsza faza nawrotu choroby alkoholowej

Pierwsza faza nawrotu choroby alkoholowej dotyczy objawów wewnętrznych. Człowiek zaczyna być zestresowany, rozdrażniony, czuje lęk, niepokój, opuszcza pojedyncze meetingi. 

Druga faza nawrotu choroby alkoholowej

Druga faza to tzw. faza zaprzeczania. Chory tłumi w sobie swoje problemy, przez co nie daje sobie szansy na otrzymanie pomocy. Zaczyna być skryty w sobie. Mogą również pojawić się spadki motywacji lub nawet stany depresyjne. 

Trzecia faza nawrotu choroby alkoholowej

Faza trzecia, czyli unikanie i defensywność, charakteryzuje się utratą zdolności do działania. W tej fazie alkoholik unika rzeczy oraz osób, które mogłyby zmusić go do uczciwego spojrzenia na siebie samego. Gdy już dochodzi do konfrontacji, nie chce słuchać tego, co ludzie mają mu do powiedzenia. Na tym etapie bardzo często pojawia się też zaniedbywanie wykonywanych do tej pory aktywności (hobby, spotkania towarzyskie itp.).

Czwarta faza nawrotu choroby alkoholowej 

Czwartym etapem nawrotu choroby alkoholowej jest pełna utrata kontroli nad swoim zachowaniem. Chory przestaje angażować się w leczenie, rezygnuje z terapii uzależnień, zaczyna być mu wszystko obojętne, czuje ogromną frustrację, którą często odreagowuje na najbliższych, ponownie zaczyna myśleć o piciu. I to właśnie najczęściej na tym etapie dochodzi do złamania abstynencji. 

Objawów nawrotów można wskazać jeszcze więcej. My wymieniliśmy tylko te najważniejsze, które można podzielić na 4 główne grupy, takie jak: 

  • zmiany w zachowaniu fizycznym;
  • zmiany w zachowaniu psychicznym;
  • zmiany w trybie życie;
  • zmiany w stosunkach z innymi osobami. 

Co robić, by nie wrócić do picia alkoholu? Porady

Nawrotom picia można zapobiegać. Elementem zapobiegania jest nabycie umiejętności rozpoznawania nawrotów i ich najbardziej charakterystycznych objawów. Wczesne rozpoznanie sygnałów ostrzegawczych zwiększa szansę na poradzenie sobie z utrzymaniem abstynencji. Im później rozpoczniemy działanie, tym bardziej nasilają się zachowania i objawy z czasu nałogu, a tym samym więcej wysiłku będziemy musieli włożyć, aby ten proces przerwać. 

Oto kilka wskazówek, które pomogą wytrwać w abstynencji:

Po pierwsze, samoobserwacja

Jednym ze sposobów, aby nie wrócić do nałogu, jest samoobserwacja. Samokontrola pozwala na wyłapanie objawów nawrotu choroby alkoholowej wcześniej, zanim dojdzie do ostatniej fazy. Opamiętanie się na tym etapie jest ratunkiem przed tym, by ponownie nie wpaść w nałogowe picie. 

Po drugie, unikanie wyzwalaczy 

W życiu każdego trzeźwiejącego alkoholika pojawiają się takie sytuacje, które będą u niego wyzwalały chęć sięgnięcia po alkohol po zakończonej terapii. Abstynencji na pewno nie pomogą spotkania ze znajomymi przy ,,flaszeczce”, chodzenie do barów, knajp, gdzie alkohol leje się strumieniami, konsumowanie rzeczy, które mają w swoim składzie alkohol. Unikając okazji do napicia się, alkoholik zwiększa swoją szansę na przetrwanie w trzeźwości. 

Po trzecie, wdrożenie w swoje życie programu HALT

Kolejną metodą, która może pomóc uniknąć powrotu do picia, jest popularny wśród uzależnionych program HALT (Hungry, Angry, Lonely, Tired). W największym skrócie chodzi o to, aby nigdy nie być głodnym, złym, samotnym i rozdrażnionym. Doświadczenie tych stanów sprzyja nawrotom choroby alkoholowej.

Więcej na temat wytrwania w abstynencji po skończonej terapii dowiesz się z artykułu: Jak przetrwać w trzeźwości po zakończeniu odwyku?

Gdy czujemy, że nadchodzi kryzys w naszym życiu, warto poprosić o pomoc. Najlepiej zgłosić się na konsultacje do ośrodka leczenia uzależnień, gdzie otrzymamy profesjonalną opiekę i wsparcie. 

Źródła:

  1. ,,Zanim nas dopadnie. Co Anonimowi Alkoholicy robią, żeby nie pić”, [w:] Czasopismo: Świat Problemów, nr 6, rok 2003.  
  2. ,,Jak wytrwać w trzeźwości. Poradnik zapobiegania nawrotom choroby”, Terence T. Gorski, Merlene Miller, AKURACIK, 1995.

 

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku