ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Odstawienie alkoholu – jak sobie radzić?

Odstawienie alkoholu – jak sobie radzić?

Wrz 17, 2020 |

Odstawieniu alkoholu najczęściej towarzyszy tzw. głód alkoholowy. Stan ten jest groźny, ponieważ może doprowadzić do przerwania nawet wieloletniej abstynencji. Objawy odstawienia alkoholu można podzielić na psychiczne oraz somatyczne. Zwykle powodują, że człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Podpowiadamy zatem, jak radzić sobie z objawami po odstawieniu alkoholu, by przetrwać w trzeźwości.

 

 • Głód alkoholowy charakteryzuje się silną chęcią wypicia alkoholu.
 • Stan ten może pojawić się bez względu na długość okresu abstynencji.
 • Nabycie umiejętności radzenia sobie z głodem alkoholowym jest jednym z najważniejszych celów terapii uzależnienia od alkoholu.

Czym jest głód alkoholowy i kiedy się pojawia? 

Głód alkoholowy jest jednym z objawów uzależnienia od alkoholuTo stan, w którym dochodzi u człowieka do bardzo silnej, nieodpartej potrzeby sięgnięcia po alkohol. W trakcie doświadczenia głodu alkoholowego pacjenci zwykle skoncentrowani są na tym, skąd go pozyskać. Stan ten najczęściej dotyka trzeźwiejących już alkoholików i często bywa przyczyną nawrotów do picia. Objawy głodu alkoholowego najczęściej są psychiczne, ale zdarzają się również somatyczne. 

cta onz Odstawienie alkoholu  jak sobie radzić?

 

Objawy odstawienia alkoholu

Do objawów odstawienia alkoholu, czyli tzw. głodu alkoholowego można zaliczyć: 

 • pojawienie się natrętnych myśli dotyczących picia alkoholu;
 • problemy ze snem;
 • słaby apetyt;
 • zmiany nastrojów;
 • niepokój;
 • depresja;
 • rozdrażnienie;
 • zaburzenie koncentracji;
 • uczucie skręcania w żołądku.

Jak długo może trwać głód alkoholowy po odstawieniu alkoholu? 

Zwykle głód alkoholowy najsilniejszy jest zaraz po zakończeniu terapii leczenia uzależnień i z czasem maleje. Jednak zdarza się również, że pojawia się nawet kilka lat po zakończonym odwyku. Jest to bardzo indywidualne doświadczenie i zależy od wielu czynników. Główny wpływ na to, jak silny będzie głód alkoholowy ma to, z jaką częstotliwością piliśmy i jak długo trwał nasz nałóg. 

Dlaczego pojawienie się objawów głodu alkoholowego jest niebezpieczne? 

Głód alkoholowy stanowi zagrożenie dla wszystkich tych osób, które starają się wygrać walkę z uzależnieniem i trwają w abstynencji do alkoholu. Dla niektórych pacjentów stan ten bywa na tyle uciążliwy, że wracają oni do picia, czyli sięgają po środek, który ,,uśmierza” objawy. Głód po odstawieniu alkoholu wyzwalany jest przez różne sytuacje. Może się pojawić wtedy, kiedy alkoholik przechodzi obok baru, w którym dawniej mu się zdarzało pić. Problem ten może się również nasilić, gdy alkoholik spotyka osoby, z którymi kiedyś konsumował alkohol. Często głód alkoholowy odczuwa się również, gdy jest się wyjątkowo smutnym, zawstydzonym lub boryka się z problemami. 

Jak radzić sobie z objawami po odstawieniu alkoholu? 

Uciążliwe objawy po odstawieniu alkoholu z czasem mają tendencję do ustępowania – jak jednak ma sobie radzić pacjent doświadczający tego problemu, który jest na początkowym etapie abstynencji? 

Odpowiednio wczesne rozpoznanie objawów głodu alkoholowego

Jeśli ktoś decyduje się na utrzymanie abstynencji, przede wszystkim powinien na wczesnym etapie nauczyć się rozpoznawać objawy głodu alkoholowego. Głód to nie tylko chęć napicia się, ale również myśl, często wręcz obsesyjna o alkoholu. Mimo że głód alkoholowy jest wspólnym dla wszystkich uzależnionych objawem odstawienia alkoholu, to u każdego chorego będzie przebiegał nieco inaczej.

Zapobieganie występowaniu objawów głodu alkoholowego 

Kolejną rzeczą, którą należy zrobić, aby poradzić sobie z objawami odstawienia alkoholu, jest zapobieganie ich występowania. Nie będzie to łatwe zadanie i nie da się tego zrobić w 100%, ale na pewno można zminimalizować ryzyko ich występowania. Zapobieganie występowaniu objawów głodu alkoholowego polega na unikaniu tego, co kojarzy się z alkoholem, a więc sytuacji, ludzi i przedmiotów, które w przeszłości związane były z piciem. Niestety, ale widok alkoholu, jego smak, zapach, spotkania znajomych, którzy piją, potęguje głód i po pewnym czasie prowadzi do dalszej konsumpcji. 

Odwracanie uwagi od myślenia o piciu 

W przypadku mniej intensywnych objawów głodu alkoholowego pomocne może okazać się odwracanie uwagi od myślenia o piciu. Chodzi tu o wykorzystywanie do tego takich czynności, jak czytanie książki, oglądanie telewizji czy uprawianie aktywności fizycznej.

Przypominanie sobie konsekwencji, jakie alkohol wyrządził w życiu 

Alkohol degraduje życie rodzinne i zawodowe, wpływa na nasze relacje z drugim człowiekiem. Przypomnienie sobie o tych wszystkich negatywnych konsekwencjach związanych z piciem (samopoczucie, rodzina, relacje z bliskimi, praca) może ułatwić wytrzymanie w abstynencji, co wynika z obawy przed powtórzeniem tych samych błędów.

Odstawienie alkoholu a pomoc psychoterapeuty

Przy wychodzeniu z nałogu oraz radzeniu sobie z objawami odstawienia alkoholu niezwykle cenna okazuje się pomoc terapeutyczna, czyli konsultacje psychologiczne oraz psychiatryczne. Takie sesje terapeutyczne pozwalają pacjentowi wytrwać w trzeźwości, stanąć na nagi i rozpocząć nowe życie.

Dowiedz się więcej na temat abstynencji i przeczytaj nasz artykuł: Co robić, aby znowu nie zacząć pić? 3 porady dla trzeźwiejącego alkoholika

Źródła:

 1. ,,Alkoholizm: mianownictwo, rozpoznanie, leczenie i zapobieganie”, Jaroslav Skála, Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1966.
 2. ,,Etapy zmiany w terapii uzależnień”, Gerard J. Connors, Carlo C. DiClemente, Mary Marden Velasquez, Dennis M. Donovan, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015.

 

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie