ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE TELEFONICZNE

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak alkoholik manipuluje żoną i jak sobie z tym radzić?

Jak alkoholik manipuluje żoną i jak sobie z tym radzić?

Lip 14, 2021 |

Bliscy osoby uzależnionej od alkoholu często doświadczają manipulacji z jej strony. Alkoholik w ten sposób próbuje osiągnąć swój cel, którym jest sięgnięcie po kieliszek. W szczególnie trudnej sytuacji jest żona alkoholika, która musi mierzyć się z wieloma kłamstwami. Jak alkoholik manipuluje żoną? Jak radzić sobie w takiej sytuacji i gdzie szukać pomocy? 

 

  • Żony alkoholików to osoby, które zwykle najbardziej cierpią z powodu nałogu męża. Czują się często zagubione i ukrywają problem alkoholowy przed rodziną i znajomymi.
  • Jednym z głównych symptomów choroby alkoholowej jest mechanizm iluzji i zaprzeczeń, który jest odpowiedzialny za manipulację alkoholika.
  • Osoba uzależniona manipuluje żoną i najbliższymi ludźmi z otoczenia. Wygłasza stwierdzenia niezgodne z prawdą, w które głęboko wierzy. 

Skąd się biorą manipulacje alkoholika?

Alkoholik żyje w przekonaniu, że problem alkoholowy wcale go nie dotyczy. Uważa, że kontroluje swój nałóg i w każdej chwili może przestać pić. Nie chce przyznać się do problemu, ponieważ uważa go za słabość. Aby osiągnąć swój cel, czyli sięgnąć po kieliszek, wykorzystuje różne rodzaje manipulacji. 

cta onz Jak alkoholik manipuluje żoną i jak sobie z tym radzić?

 

Jak rozpoznać manipulacje alkoholika? 

Przykładów manipulacji stosowanych przez alkoholików można wymieniać wiele. Osoby uzależnione od alkoholu często posługują się mechanizmem iluzji i zaprzeczeń. Najczęściej przyjmuje on formę wypierania i zaprzeczania faktom: ,,nie jestem alkoholikiem”, ,,przecież nie piję codziennie”, ,,inni piją więcej” itd. Alkoholik zwykle sam wierzy w swoje kłamstwa, dlatego manipulowanie innymi przychodzi mu z łatwością. 

Inną strategią stosowaną przez alkoholików jest racjonalizowanie. Polega ono na tłumaczeniu i usprawiedliwianiu swojego zachowania: ,,piłem, bo miałem ciężki tydzień”, ,,znajomy z pracy miał urodziny”, ,,wszyscy pili, więc ja też”. 

Wśród popularnych strategii manipulacji stosowanych przez alkoholików należy wymienić również minimalizowanie ilości spożytego alkoholu i trywializowania znaczenia picia. Osoba cierpiąca na uzależnienie przyznaje się do spożywanego alkoholu, ale kłamie na temat jego ilości. 

Kolejnym przykładem manipulacji alkoholika jest obwinianie innych. Manipulujący alkoholik próbuje przełożyć winę za swój nałóg na bliskie mu osoby – nieposłuszną żonę, niegrzeczne dzieci, problemy w pracy itd. 

Gdy tylko temat rozmów zejdzie na chorobę alkoholową, alkoholik próbuje zrobić wszystko, aby odwrócić uwagę od problemu. Zmienia temat zaraz po tym, jak tylko wspomni się o chorobie alkoholowej lub o częstym spożywaniu alkoholu.

Alkoholik, manipulując żoną i bliskimi, bardzo często koloryzuje wspomnieniami. Pamięta jedynie pozytywne wspomnienia związane z piciem, które najczęściej mijają się z prawdą.

Jak alkoholik manipuluje żoną? Zachowania alkoholika wobec żony 

Alkoholik potrafi być impulsywny, agresywny, co prowadzi do zachowań raniących bliskie mu osoby. Żona alkoholika jest osobą najbardziej narażoną na podnoszenie wszelkiego rodzaju szkód. Doświadcza wielu przykrości ze strony męża, włącznie z przemocą słowną oraz fizyczną. Alkoholik nie ma zwykle oporów przed okłamywaniem żony. Wszelkimi sposobami próbuje na niej wymusić określone zachowania po to, by zdobyć kolejną ,,porcję” alkoholu. Manipulacje uzależnionego wynikają z mechanizmów choroby alkoholowej i są jednym z podstawowych objawów uzależnienia. 

Jak alkoholik manipuluje uczuciami? 

Alkoholik wobec żony bardzo często stosuje szantaż emocjonalny. Pojawiają się obietnice, kłamstwa, a nawet groźby. Alkoholik będzie próbował wzbudzić współczucie. Na najbliższych przekłada odpowiedzialność za swój nałóg. Wszelkimi sposobami będzie próbował wymusić określone zachowania. 

Co czuje żona manipulującego alkoholika?

Życie z alkoholikiem pod jednym dachem powoduje wiele przykrych konsekwencji. U żon alkoholików często pojawiają się specyficzne zaburzenia funkcjonowania, nazywane współuzależnieniem. Osoba współuzależniona od alkoholu, choć sama jest abstynentem, jej życie zaczyna kręcić się wokół alkoholu. Współuzależnieniu towarzyszy chaos, niepewność, zagubienie, wahania emocjonalne, bezradność, zaprzeczanie oczywistym faktom problemu alkoholowego. 

Jak nie dać się manipulować alkoholikowi? Co robić?

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że manipulacja alkoholika to jedne z objawów choroby. Alkoholik nie jest wyrachowanym manipulantem, ponieważ głęboko wierzy w to, co opowiada. Ma to związek ze zniekształceniami poznawczymi wywołanymi przez nałóg. Najbardziej skuteczną metodą walki z manipulacjami alkoholika jest szczera rozmowa oparta na faktach. Trzeba jasno postawić granice, jednocześnie nie zamykać się na problemy osoby uzależnionej. 

Gdzie może szukać pomocy manipulujący alkoholik? 

Aby pomóc alkoholikowi przezwyciężyć nałóg, konieczne może być wsparcie specjalisty. Po pomoc można zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień, w którym prowadzone są terapie leczenia uzależnień dla chorego, terapie współuzależnień oraz terapie małżeńskie. Terapia pomoże nie tylko znaleźć przyczyny alkoholizmu oraz zaburzeń manipulującego alkoholika, ale również rozwiązać problemy rodzinne spowodowane nadużywaniem alkoholu. 

Przeczytaj wpisy na naszym blogu:

Źródła:

  1. ,,Współuzależnienie – jak przetrwać w rodzinie z osobą uzależnioną”, J. Wawerska-Kus, Wydawnictwo Edukacyjne Remedium, 2014. 
  2. ,,Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych”, I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335
BEZPŁATNE konsultacje telefoniczne