Leczenie uzależnienia od leków, leczenie lekomanii
Lekomania inaczej lekozależność, to uzależnienie od leków. Długotrwałe nadużywanie substancji przeciwbólowych, nasennych, uspokajających może prowadzić do wystąpienia wielu działań niepożądanych, zatrucia organizmu, a nawet do śmierci. Lek, podobnie jak alkohol i inne substancje odurzające powoduje przestrojenie czynności psychicznych i fizycznych do tego stopnia, że nagłe przerwanie zażywania określonej substancji wywołuje zaburzenie czynności organizmu, czyli tzw. objawy abstynencji. Uzależnienie od leków nie jest problemem rzadkim, lekomania plasuje się bowiem w czołówce nałogów obok uzależnienia od alkoholu, narkomanii i uzależnienia od dopalaczy.
Uzależnienie od leków prowadzi do stopniowego i nieodwracalnego wyniszczenia organizmu, dlatego na pewnym etapie choroby w zasadzie jedynym ratunkiem jest leczenie nałogu w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień.
Leczenie lekomanii Kraków
Lekomania jest trudna do rozpoznania, gdyż osoby chore z reguły nie przyznają się do zażywania leków i potrafią się z tym nałogiem bardzo dobrze kryć. Charakterystyczne dla osób uzależnionych od leków jest to, że często chodzą do różnych lekarzy w celu uzyskania recepty na określony środek farmakologiczny. Obecnie szczególnie rozpowszechnione jest uzależnienie od benzodiazepin. Benzodiazepiny to grupa leków o działaniu uspokajającym, nasennym i przeciwlękowym.
Jakie są objawy lekomanii?
Pierwsze objawy lekomanii mogą wystąpić już po 2-3 miesiącach systematycznego zażywania leków, a w przypadku niektórych osób nawet wcześniej. Uzależnienie od leków przejawia się tymi samymi objawami, co uzależnienie od alkoholu, z tą jednak różnicą, że tolerancja na lek rozwija się w różnym stopniu i przede wszystkim zależy od rodzaju leku.
Do głównych objawów lekomanii zalicza się:
- wzrost tolerancji na lek i potrzeba zwiększenia dawki – silna potrzeba przyjmowania leków coraz częściej, w coraz większych dawkach lub zmiana preparatów na coraz silniejsze.
- Zaburzona kontrola nad przyjmowaniem leku – lek stosowany jest dłuższy czas niż początkowo zakładano i w znacznie większych dawkach. Wszelkie próby kontroli nad przyjmowaniem lub ograniczeniem dawek są nieskuteczne.
- Głód lekowy – obsesyjna i trudna do pokonania chęć zażywania leku przy jego odstawieniu. Głód może nasilać się w stresie, przy doświadczaniu przykrych emocji, w samotności itp.
- Poświęcanie coraz więcej czasu i uwagi na zdobywanie leku – pacjenci często odwiedzają kilku lekarzy jednocześnie w celu uzyskania recepty na dany lek.
- Objawy abstynencyjne po odstawieniu leków – objawy abstynencyjne pojawiają się u osób, u których rozwinęły się już cechy uzależnienia. Substancja na tyle mocno wkomponowała się w organizm, że spadek jej poziomu we krwi powoduje lekowy zespół abstynencyjny, który przejawia się:
- wzrostem lęku, zaburzeniami nastroju, pamięci, niepokojem,
- silnym pobudzeniem,
- problemami ze snem,
- spadkiem łaknienia,
- ryzykiem wystąpienia drgawek,
- objawami grypopodobnymi,
- chwiejnością emocjonalną,
- objawami psychotycznymi (halucynacje, omamy urojenia).
Objawy odstawienia leków często mylnie są interpretowane przez pacjentów, jako objawy pogorszenia choroby, co prowadzi do zwiększenia dawki leku.
Objawy odstawienia leków mogą pojawiać się już w ciągu 48 godzin po odstawieniu leków (wszystko zależy od rodzaju leku). Odstawienie leków zawsze powinno odbywać się stopniowo wyłącznie pod kontrolą lekarza.
Kto najbardziej narażony jest na lekomanię?
Problem uzależnienia od leków częściej dotyka kobiety. Szczególnie narażenie na lekomanię są osoby cierpiące na nerwicę, depresję, stany lękowe i zaburzenia snu, ludzie samotni borykający się z brakiem akceptacji społecznej. Niejednokrotnie lekomanii towarzyszą inne uzależnienia, na przykład uzależnienie od alkoholu czy narkotyków.
Jak leczyć uzależnienie od leków?
Wczesne rozpoznanie nałogu i odpowiednio dobrane leczenie to szansa na wyjście z lekomanii. Ośrodek “Nowe Życie” nieopodal Krakowa specjalizuje się w leczeniu uzależnień, w tym w leczeniu lekomanii. Leczenie uzależnienia od leków w naszej placówce obejmuje kompleksową terapię pod okiem specjalistów, która zawsze poprzedzona jest konsultacją lekarską. Nasi pacjenci pod opieką wykwalifikowanych terapeutow uczą się żyć na nowo, bez leków.
Nasz ośrodek leczenia uzależnień od leków zlokalizowany jest w miejscowości Zabierzów niedaleko Krakowa, w cichej i bezpiecznej okolicy, w otoczeniu pięknej przyrody. Dzięki takiemu położeniu możemy zagwarantować pacjentom idealne warunki do uzyskania równowagi psychicznej i fizycznej oraz całkowitą anonimowość. Zapewniamy komfortowe warunki zakwaterowania, wyżywienie i pełne zaangażowanie ze strony całego personelu placówki. Daj sobie pomóc, skontaktuj się z nami, a razem wygramy z nałogiem!
TELEFON CAŁODOBOWY 24h
Zadzwoń do Nas
lub napisz
Nie zwlekaj!
Już dziś umów się na bezpłatną konsultację w ośrodku!
Nasze artykuły dotyczące uzależnienia od leków
Czy można uzależnić się od leków przeciwbólowych?
Uzależnienie od leków (lekomania) to coraz powszechniejsze zjawisko, z którym boryka się wiele osób na całym świecie. Przychodzi, jak każdy inny nałóg - niepostrzeżenie, dlatego bardzo ciężko zauważyć, kiedy ma się już do czynienia z lekomanią. ...
czytaj dalej