ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

Leczenie uzależnienia od seksu

Wydawać by się mogło, że uzależnienie od seksu, czyli seksoholizm to przyjemny nałóg. Nic bardziej mylnego. Jest to taki sam nałóg, co alkoholizm czy narkomania, z tą jednak różnicą, że w przypadku uzależnienia od seksu mamy do czynienia z uzależnieniem behawioralnym, czyli takim, które nie jest związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych.

Czym jest uzależnienie od seksu?

Człowiek uzależniony od seksu ma do niego obsesyjny stosunek, oznacza to, że charakteryzuje go nadmierny popęd seksualny. Jest to stan, w którym potrzeba aktywności seksualnej dominuje nad innymi potrzebami. Seksoholik stopniowo oddala się od rodziny, przyjaciół, często też zaniedbuje pracę, ponieważ jego głównym celem życia jest silna potrzeba kolejnej dawki endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia odpowiadających za odczuwanie przyjemności, które wytwarzają się m.in. podczas stosunku płciowego. Gdy ich brakuje – erotoman czuje się niemal jak na głodzie narkotykowym. Dla osoby uzależnionej od seksu, seks staje się ucieczką od problemów, nieprzyjemnych uczuć, często nawet toksycznych relacji z bliskimi. Przyczyny seksoholizmu mogą mieć podłoże w okresie dzieciństwa. Niektórzy badacze uważają, że seksoholicy w głównej mierze pochodzą z dysfunkcyjnych rodzin, czyli rodzin, w których rodzice lub jedno z nich było uzależnione od substancji odurzających. Takie dzieciństwo doprowadza do poczucia osamotnienia, lęku, niskiego poczucia własnej wartości w przyszłości. Przyczyn seksoholizmu można również szukać w zawodzie miłosnym, który odbił piętno w psychice, w związku z czym człowiek zaczyna nawiązywać przelotne związki, nie angażując się uczuciowo. Niejednokrotnie zdarza się, że seksoholizm współistnieje z zaburzeniami natury psychicznej (depresja, stany lękowe) i towarzyszą mu inne uzależnienia, jak alkoholizm, narkomania czy uzależnienie od gier hazardowych.

Objawy seksoholizmu

Uzależnienie od seksu nie pojawia się z dnia na dzień, jest to proces ciągły, który systematycznie zaczyna angażować całą osobowość. Do niepokojących objawów świadczących, że seks stał się nałogiem można zaliczyć:

  • silną potrzebę podejmowania działań seksualnych,
  • seks z przypadkowymi osobami lub prostytutkami,
  • częstą masturbację,
  • fantazje seksualne,
  • oglądanie materiałów pornograficznych,
  • cyberseks.

Osoby uzależnione od seksu to osoby, które nie potrafią powiedzieć “nie”, seks staje się ich pierwszą potrzebą, pragną współżyć coraz więcej i częściej. Po akcie seksualnym seksoholikowi bardzo często towarzyszy poczucie winy i wstyd, ale nie potrafi sam temu w żaden sposób przeciwdziałać, bo pragnienie uprawiania seksu okazuje się silniejsze.

Szukasz pomocy w walce z uzależnieniami?

Skorzystaj z pomocy ośrodka leczącego uzależnienia
Wykwalifikowany zespół pomoże Ci w procesie terapii
Gwarantujemy ANONIMOWOŚĆ i oferujemy BEZPŁATNE konsultacje

504 106 335

Skutki uzależnienia od seksu

Seksoholizm, podobnie jak inne uzależnienia, wywołuje skutki na poziomie psychicznym, emocjonalnym i zdrowotnym. Seksoholicy bardzo często zaniedbują swoje obowiązki, okłamują rodzinę, dopuszczają się zdrady, co w efekcie prowadzi do rozpadu rodziny i traumatycznych przeżyć dzieci. Osoba uzależniona od seksu jest rozdrażniona, ma problemy z koncentracją, a nawet myśli samobójcze. Na poziomie zdrowotnym osoby uprawiające seks z przypadkowymi osobami są narażone na choroby weneryczne, choroby zakaźne (AIDS), zaburzenia snu i wycieńczenie organizmu.

Jak leczyć seksoholizm?

Wychodzenie z nałogu to kilkuetapowy proces, który wymaga ogromnej motywacji i zaangażowania ze strony chorego. Proces wyjścia z nałogu powinien rozpocząć się od przyznania się przed samym sobą do uzależnienia po to, aby móc podjąć leczenie. Jedną z metod leczenia seksoholizmu jest kompleksowa terapia w ośrodku leczenia uzależnień od seksu. Celem takiej terapii jest powrót do zdrowego życia płciowego wraz z uświadomieniem choremu, jakie są przyczyny jego uzależnienia.

Terapia w ośrodku leczenia uzależnień “Nowe Życie” pomoże wygrać z seksoholizmem, odbudować utracone relacje z otoczeniem i pozwoli choremu ponownie zacząć cieszyć się życiem wolnym od nałogu.

Nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień “Nowe życie” oferuje skuteczną terapię leczenia odwykowego od seksu w pięknej okolicy nieopodal Krakowa. Leczenie uzależnienia od seksu w naszym ośrodku obejmuje m.in. terapie indywidualne i grupowe, treningi, konsultacje rodzinne, psychologiczne i psychiatryczne. Celem naszej terapii nie jest całkowita wstrzemięźliwość seksualna, a jedynie zmiana sposobu percepcji seksu.

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nie zwlekaj!
Już dziś umów się na bezpłatną konsultację!
504 106 335