ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

Leczenie uzależnienia od zakupów

Uzależnienie od zakupów, czyli zakupoholizm to nałóg objawiający się nadmiernym nabywaniem i kupowaniem produktów i usług, które w zdecydowanej większości nie są do niczego potrzebne. Nieprzemyślane i kompulsywne robienie zakupów traktowane jest w kategorii zaburzeń psychicznych. Zakupoholik częste zakupy traktuje jako pewnego rodzaju ucieczkę od problemów, co jedynie chwilowo wpływa na poprawę humoru. Shopoholizm nie różni się w swej istocie od innych nałogów, takich jak hazard, seksoholizm, siecioholizm czy narkomania. Różnica tkwi jedynie w rodzaju środka, który zaspokaja potrzeby, a w efekcie prowadzi do uzależnienia.

Zakupoholizm jest niebezpieczny i może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego tak jak inne uzależnienia wymaga specjalistycznego leczenia.

Czym przejawia się zakupoholizm?

Moment, w którym robienie zakupów staje się czynnością, bez której się nie da żyć jest trudny do wychwycenia, ale istnieją pewne symptomy, które mogą sugerować, że dana osoba cierpi na zakupoholizm. Zalicza się do nich:

  • nieodparty odruch kupowania rzeczy, które są zbędne i do niczego niepotrzebne,
  • zakupy wywołują chwilową poprawę samopoczucia i krótkotrwały stan podniecenia,
  • kupowanie rzeczy, na które nas nie stać,
  • osoba dokonująca zakupów często ma poczucie winy i łapie się na tym, że znowu coś nowego zakupiła,
  • większość zakupów dokonywana jest w samotności,
  • dokonywanie impulsywnych zakupów przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków na rzeczy potrzebne.
Szukasz pomocy w walce z uzależnieniami?

Skorzystaj z pomocy ośrodka leczącego uzależnienia
Wykwalifikowany zespół pomoże Ci w procesie terapii
Gwarantujemy ANONIMOWOŚĆ i oferujemy BEZPŁATNE konsultacje

504 106 335

Jakie skutki niesie za sobą zakupoholizm?

Skutki nadmiernego nabywania dóbr konsumpcyjnych można rozpatrywać w obszarze emocji, relacji z bliskimi oraz w aspekcie finansowym. Angażowanie się w zakupy przynosi jedynie krótkotrwałe uczucie zadowolenia i spełnienia. W perspektywie długofalowej pojawia się poczucie winy, wstyd, wyrzuty sumienia, złość i irytacja. Kompulsywne kupowanie pociąga za sobą problemy finansowe. Osoby uzależnione od zakupów często się zadłużają, co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do bankructwa. Nadmierne angażowanie się zakupy wpływa negatywnie na relacje rodzinne i towarzyskie, które zaczynają być budowane na kłamstwie. Zakupoholicy to osoby, które częściej niż przeciętni ludzie są samotni i częściej się rozwodzą. Podobnie jak w przypadku innych nałogów, również i w przypadku zakupoholizmu pojawia się zjawisko tolerancji – osoba uzależniona od zakupów zwiększa ilość czasu i pieniędzy przeznaczoną na robienie zakupów.

Przyczyny zakupoholizmu

Na nałóg kupowania bez umiaru składa się wiele czynników. Istotną rolę odgrywają czynniki środowiskowe związane z kształtowaniem określonych postaw konsumpcyjnych. Media kreują i podkreślają wartość przedmiotów i usług, tym samym przyczyniając się do wzrostu ryzyka uzależnienia do zakupów. Problem zakupoholizmu częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, co jest związane z tym, że to z reguły kobiety częściej robią zakupy. Zakupy mogą być również formą walki z samotnością i zaburzonymi relacjami społecznymi. Wbrew pozorom na zakupoholizm najbardziej narażone są osoby samotne o niskim poczuciu własnej wartości.

Leczenie zakupoholizmu w Krakowie i okolicach

Jedną ze skutecznych metod leczenia uzależnienia od zakupów jest psychoterapia behawioralna w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. Celem takiej terapii jest wyeliminowanie niepożądanych zachowań i nabycie umiejętności racjonalnego gospodarowania wydatkami. Ośrodek leczenia uzależnień od zakupów „Nowe Życie” zapewnia indywidualne podejście do każdego z pacjentów. Terapia odbywa się w placówce zlokalizowanym w cichej i spokojnej okolicy Krakowa (Zabierzów). W ramach terapii pacjenci mają zagwarantowaną pełną anonimowość, konsultacje psychologiczne i psychiatryczne, profesjonalną opiekę medyczną, l4 na cały okres pobytu, komfortowe warunki zakwaterowania i wyżywienie. Po zakończeniu terapii istnieje możliwość podjęcia leczenia ambulatoryjnego.

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nie zwlekaj!
Już dziś umów się na bezpłatną konsultację!
504 106 335