ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Alkoholizm u osób starszych. Kiedy seniorzy sięgają po alkohol?

Alkoholizm u osób starszych. Kiedy seniorzy sięgają po alkohol?

Wrz 13, 2023 |

Problem alkoholizmu nie dotyczy tylko młodszych pokoleń. Mimo to uzależnienie wśród seniorów pozostaje tematem tabu, rzadko poruszanym w mediach czy badaniach naukowych. Często choroba zaczyna się w młodszych latach, podczas aktywności zawodowej, ale wielu seniorów zaczyna borykać się z nałogiem dopiero po przejściu na emeryturę. Początkowo mogą spożywać alkohol w samotności, co utrudnia wykrycie problemu przez rodzinę. Kombinacja alkoholu z innymi chorobami, które często dotykają osoby starsze, może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Dowiedz się z naszego artykułu, dlaczego seniorzy sięgają po alkohol i jak rozpoznać u nich pierwsze objawy alkoholizmu.

 • Wiele osób wpada w sidła nałogu dopiero po przejściu na emeryturę lub uzależnienie rozwija się u osób, które już wcześniej często zaglądały do kieliszka.
 • Do głównych powodów sięgania po alkohol przez seniorów należą: samotność, brak poczucia celu po zakończeniu kariery, śmierć współmałżonka.
 • Uzależnienie od alkoholu w podeszłym wieku może przyspieszyć rozwój chorób, takich jak demencja czy stany depresyjne, a także skrócić długość życia.

Dlaczego seniorzy sięgają po alkohol? Co wpływa na rozwój alkoholizmu?

Alkoholizm bardzo często rozwija się u seniorów, którzy już wcześniej mieli problemy z nadużywaniem napojów procentowych. To właśnie oni stanowią największą grupę osób starszych regularnie zaglądających do kieliszka. Niemniej u wielu ludzi problem z alkoholem pojawia się dopiero w podeszłym wieku. Seniorom zwykle doskwierają różne choroby, a także związana z nimi bezsilność. Problemy podczas wykonywania wielu czynności źle wpływają na psychikę, a jednym ze sposobów radzenia sobie z nimi jest sięgnięcie po alkohol. 

Alkoholizm po 65. roku życia może mieć różne podłoże. Do najczęstszych powodów sięgania po alkohol wśród osób starszych należą: 

 • samotność, 
 • poczucie braku celu w życiu po zakończeniu pracy zawodowej, 
 • śmierć współmałżonka, 
 • alkohol traktowany jako lekarstwo na bezsenność, 
 • stany depresyjne, 
 • diagnoza nieuleczalnej choroby, 
 • znudzenie, 
 • utrudniony kontakt z najbliższymi. 

Ludzie na starość są znacznie mniej aktywni, przestają pracować, a przez to żyją w coraz większej izolacji. Alkohol staje się sposobem ucieczki od samotności, trudnych uczuć oraz jest sposobem na spędzanie nadmiaru wolnego czasu. Niższa tolerancja na etanol sprawia, że senior szybciej uzależnia się od trunków i zaczyna sięgać po nie codzienne. 

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu u osoby starszej? 

Uzależnienie wśród osób starszych jest znacznie trudniejsze do wykrycia niż w przypadku ludzi w młodszym wieku. Nie zaniedbują oni obowiązków zawodowych, ponieważ są już na emeryturze, nie organizują też częstych głośnych imprez, na których króluje alkohol pod różnymi postaciami. Alkoholizm u seniorów może objawiać się piciem trzech piw przed snem lub kilku lampek wina w ciągu dnia na lepsze trawienie. 

Jakie objawy mogą wskazywać na nadużywanie alkoholu przez seniora? 

Jeśli osoba starsza mieszka sama, z rodziną spotyka się raz na jakiś czas, bliscy mogą łatwo przeoczyć pierwsze sygnały problemów z alkoholem. Zaniepokoić powinny nas zaniedbania w opiece nad wnukami, reakcja bliskiej osoby na wino lub wódkę podczas imprezy rodzinnej. Nadmierne pobudzenie oraz ilość wypitego trunku, powinny budzić nasze podejrzenia.

Objawami, które mogą świadczyć, że picie wymyka się spod kontroli, są częste zmiany nastroju, irytacja, problemy z koordynacją ruchów. U seniorów, którzy regularnie spożywają alkohol w dużych ilościach, mogą pojawić się też niewyjaśnione urazy, siniaki czy problemy z utrzymaniem higieny. 

Polecamy także: Czy niskoprocentowy alkohol uzależnia?       

     cta onz Alkoholizm u osób starszych. Kiedy seniorzy sięgają po alkohol?  

Jakie skutki zdrowotne ma alkohol dla osób starszych?

Alkohol to toksyczna substancja, która wyniszcza organizm ludzi uzależnionych niezależnie od wieku. Nałóg u osób w wieku podeszłym jest bardzo groźny i znacznie częściej prowadzi do śmieci niż w przypadku młodszego pokolenia. Seniorzy przyjmują często sporo leków na różne dolegliwości, a ich połączenie z winem, piwem lub wódką może mieć poważne konsekwencje

Osoby w podeszłym wieku, nadużywające alkoholu, powodują nieodwracalne szkody i zmiany w organizmie, które wpływają na skrócenie długości życia. Nawet wypijanie jednego drinka dziennie zwiększa ryzyko zaostrzenia problemów z ciśnieniem oraz żołądkowo-jelitowych ze względu na spowolniony metabolizm. Gdy picie wymyka się im spod kontroli, dochodzi do zaburzenia funkcji poznawczych, obniżenia odporności, przyspieszenia demencji czy nasilenia stanów depresyjnych. 

Co zrobić, jeśli podejrzewamy uzależnienie od alkoholu u seniora?

W przypadku, gdy dostrzeżemy jakiekolwiek objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby alkoholowej u osoby starszej, należy reagować natychmiast. Ze względu na niższą tolerancję na etanol bardzo szybko dochodzi do uzależniania. W początkowej fazie wystarczy spędzić więcej czasu ze swoimi bliskimi, poświęcić im uwagę oraz sprawdzić jak radzą sobie po zakończeniu kariery zawodowej lub śmierci małżonka. Dobrym rozwiązaniem jest próba odkrycia nowych pasji w celu zagospodarowania wolnego czasu. 

W sytuacji, gdy ilość alkoholu wypijanego przez osobę starszą ma już znamiona zaawansowanego alkoholizmu, potrzebujemy pomocy specjalistów leczenia alkoholizmu. Warto zdecydować się na profesjonalne miejsce, takie jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Pacjent będzie mógł skorzystać z terapii indywidualnej, zajęć grupowych oraz w razie potrzeby z konsultacji psychiatrycznych. Pamiętajmy, że wsparcie najbliższego otoczenia sprawi, że łatwiej seniorowi będzie odnaleźć się w nowej sytuacji.

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

 

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. Zrozumieć alkohol”, J. Kinney, G. Leaton, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 1995.
 2. ,,Człowiek spotyka alkohol. Filozoficzne podstawy wychowania do trzeźwości w ujęciu tomistycznym” K. A. Wojcieszek, 2010. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku