ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy niskoprocentowy alkohol uzależnia?

Czy niskoprocentowy alkohol uzależnia?

Sie 18, 2023 |

Współczesne społeczeństwo przywiązuje wielką wagę do zdrowego stylu życia, wyważonej diety i świadomego wyboru spożywanych produktów. Alkohol jest jednym z tematów, który budzi liczne kontrowersje i prowadzi do intensywnych debat. Wysokoprocentowe trunki są powszechnie uznawane za potencjalnie uzależniające, ale jak jest z tymi o niższej zawartości alkoholu? Czy piwo, wino lub inne napoje niskoprocentowe mogą prowadzić do uzależnienia? Zapraszamy do lektury artykułu.

 • Niskoprocentowe alkohole zawierają stosunkowo małą ilość etanolu (od 0,5% do około 15%) w stosunku do objętości całego napoju. Najpopularniejsze wśród nich są piwa, wino, cydr oraz miód pitny.
 • Uzależnienie od napojów niskoprocentowych może się rozwijać wolniej, ale częste spożywanie prowadzi do choroby alkoholowej.
 • Regularne picie piwa lub wina niesie za sobą negatywne skutki dla zdrowia, takie jak zwiększone ryzyko chorób serca, nadciśnienia i cukrzycy typu 2.

Alkohol niskoprocentowy – jakie trunki do tej grupy zaliczamy?

Pod pojęciem niskoprocentowego alkoholu rozumie się trunki, które zawierają stosunkowo niewielką ilość etanolu (od 0,5% do około 15%) w stosunku do objętości całego napoju. Najpopularniejsze są piwa, które zwykle mają od 4% do 6% alkoholu, wino lekkie i musujące, z zawartością w granicach 5-10%, a także cydr i miód pitny. Niskoprocentowe alkohole są często postrzegane jako łagodniejsze alternatywy dla mocniejszych trunków, takich jak whisky czy wódka. Są powszechnie dostępne w barach, restauracjach oraz sklepach na całym świecie.

W naszym kraju największą popularnością wśród trunków niskoprocentowych cieszy się piwo. Polacy sięgają po nie podczas oglądania meczów, spotkań ze znajomymi, schłodzenia się w gorący dzień czy odpoczywając po pracy przed telewizorem. Panuje przekonanie, że pozwala on na rozluźnienie i ułatwia nawiązywanie kontaktów. 

Codzienne picie napojów niskoprocentowych – czy to już alkoholizm?

Wielu ludziom alkoholik kojarzy się jedynie z osobą, która upija się niemal do nieprzytomności i nie kontroluje swojego życia. Tymczasem uzależnienie może przejawiać się także potrzebą codziennego sięgania przed snem po lampkę wina lub koniecznością wypicia po powrocie z pracy zimnego piwa. W ten sposób szybko i niepozornie dochodzi do rozwoju choroby alkoholowej. Rodzaj pitego trunku (burbon, gin, koniak, wódka, cydr, wino) nie mają znaczenie, aczkolwiek mniejsza zawartość etanolu w poszczególnych produktach sprawia, że uzależnienie rozwija się wolniej. Dodatkowo regularne spożywanie napojów niskoprocentowych przyczynia się do stopniowego wzrostu tolerancji organizmu na tę toksyczną substancję. 

Zachęcamy do przeczytania artykułu: Kiedy zaczyna się alkoholizm?

Jakie symptomy mogą świadczyć o uzależnieniu od napojów niskoprocentowych?

Do sygnałów, które powinny wzbudzić niepokój, należą: 

 • poszukiwanie okazji do spożywania alkoholu, 
 • postrzeganie alkoholu jako lekarstwa na różnego rodzaju problemy, 
 • zwiększona tolerancja na alkohol, 
 • nieumiejętność spędzania wolnego czasu bez piwa lub wina,
 • spożywanie trunków nawet w sytuacjach, które wymagają zachowania trzeźwości, 
 • stany napięcia, niepokoju i rozdrażnienia,
 • picie trunków w celu złagodzenia odczuwanego kaca.
   
            cta onz Czy niskoprocentowy alkohol uzależnia?  

Jak picie niskoprocentowych trunków wpływa na zdrowie? 

W społeczeństwie istnieje błędne przekonanie, że jedno piwo lub lampka wina co wieczór nie mogą negatywnie wpłynąć na organizm. Jednak niezależnie od tego, czy spożywamy regularnie nisko, czy wysokoprocentowy alkohol, niesie to za sobą negatywne skutki. Systematyczne picie powoduje nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach brzucha. Piwo, wino, cydr czy miód pitny niezależnie od spożytej ilości są bardzo kaloryczne, a dodatkowo spowalniają metabolizm tłuszczów. Uzależnienie od alkoholu w połączeniu ze wzrostem wagi zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, nadciśnienia oraz cukrzycy typu 2. Piwo to także napój moczopędny, który może prowadzić do odwodnienia organizmu. 

Przeczytaj także: Jakie choroby grożą alkoholikom?

Jakie narządy najbardziej cierpią z powodu codziennego picia niskoprocentowego alkoholu?

Alkohol wysoko i niskoprocentowy poprzez wysoki indeks glikemiczny negatywnie wpływa na funkcjonowanie trzustki. Powoduje zmniejszenie wydzielania enzymów trawiennych oraz prowadzić do zapalenia narządu. Więcej na temat wpływu etanolu na ten organ przeczytasz w tekście: Jak alkohol wpływa na funkcjonowanie trzustki?

Spożywanie niskoprocentowych trunków, takich jak piwo czy wino zaburza pracę jelit, może nawet doprowadzić do rozwoju SIBO lub zespołu jelita drażliwego. Dochodzi także do podrażnienia śluzówki żołądka i utrudnienia wchłaniania pokarmów. O negatywnym wpływie etanolu na wątrobę napisano już wiele książek i artykułów, jest to organ, który zawsze najbardziej odczuwa konsekwencje uzależnienia. Odpowiada ona za produkcję żółci oraz detoksykację organizmu. 

Przeczytaj także: Pierwsze oznaki, po których poznasz uszkodzenie wątroby u alkoholika

Jak leczyć uzależnienie od niskoprocentowych napojów alkoholowych?

Uzależnienie od piwa, wina czy innych niskoprocentowych trunków prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wpływa także na pogorszenie kontaktów z przyjaciółmi, bliskimi i pojawienie się trudności w pracy. Osoba, która wpadła w sidła nałogu, powinna tak samo jak alkoholik sięgający po mocniejsze trunki, zwrócić o specjalistyczną pomoc. W ośrodku leczenia uzależnień Nowe Życie w Krakowie uzyska kompleksowe wsparcie doświadczonej kadry. Udział w terapiach indywidualnych oraz terapiach grupowych pomoże w walce o zachowanie trwałej abstynencji. W razie potrzeby skorzystać można także z konsultacji psychologicznych, aby poznać prawdziwy powód uzależnienia 

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. Zrozumieć alkohol”, J. Kinney, G. Leaton, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 1995.
 2. ,,Człowiek spotyka alkohol. Filozoficzne podstawy wychowania do trzeźwości w ujęciu tomistycznym” K. A. Wojcieszek, 2010.  
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie