ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Mąż pije po kryjomu – czy to oznacza już uzależnienie?

Mąż pije po kryjomu – czy to oznacza już uzależnienie?

Paź 14, 2022 |

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich partner, przyjaciel lub członek rodziny spożywa za dużo alkoholu. Potajemne picie jest sygnałem ostrzegawczym i informacją, że mąż ma poważny problem. Znalezienie butelek ukrytych we własnym domu, może być nieoczekiwanym, niepokojącym i przykrym doświadczeniem. Kiedy zdamy sobie sprawę, że ktoś, kogo kochamy, ukrywa alkohol i pije go za naszymi plecami, normalne jest, że poczujemy się przytłoczeni. Przyjrzyjmy się niektórym typowym zachowaniom, które mogą wskazywać na ukryte picie i chorobę alkoholową.
  • Choroba alkoholowa w rodzinie to trudny problem, który ma wpływ na życie wszystkich jej członków.
  • Znajomość oznak alkoholizmu pomoże sprawdzić, czy partner ma problem z nadużywaniem napojów procentowych
  • Życie z alkoholikiem może drastycznie różnić się od życia z trzeźwym partnerem. Osoby uzależnione często zmieniają swoje zachowanie.

Powody ukrywania picia alkoholu

stnieje kilka powodów, dla których ktoś ukrywa alkohol przed partnerem. Może to być spowodowane poczuciem winy lub wstydu z powodu swoich działań. Jednak częściej jest to efekt zaprzeczania, co jest powszechne wśród osób uzależnionych od różnych substancji. Mąż może tak postępować, jeśli sądzi, że zostanie osądzony za spożywanie trunków. Ktoś, kto jest wysoce uzależniony od alkoholu, często odczuwa potrzebę ukrycia przed znajomymi i członkami problemu, z jakim się zmaga.  Potajemne picie może mieć różne formy, takie jak: 

  • Wynoszenie śmieci, aby pozbyć się dowodów;
  • Próba ukrycia spożywania alkoholu przez prysznic lub używanie perfum; 
  • Kłamanie o tym, ile lub jak często się pije;
  • Wymyślanie wymówek, aby nie brać udziału w wydarzeniach lub zajęciach, aby mieć czas na spożycie trunku.

Jak dowiedzieć się, czy współmałżonek jest alkoholikiem?

Gdy znajdziemy w domu butelki po piwie, winie lub wódce, nie możemy automatycznie założyć, że nasz współmałżonek jest alkoholikiem. Dlatego przed konfrontacją z partnerem, warto przeprowadzić obserwację jego zachowania w domu. Dostrzeżenie innych oznak choroby, pomoże wysnuć właściwe wnioski na tego, czego ma problem z uzależnieniem czy nie. Sygnały świadczące o systematycznym, potajemnym spożywaniu alkoholu to: 

Szukanie wymówek

Alkoholizm ma duży wpływ na zachowanie i może sprawić, że ktoś, kto wcześniej miał wysoką moralność, będzie skłonny do porzucenia swoich standardów. To, co powinno nas zaniepokoić to, np. przeoczenie ważnego wydarzenia, takiego jak urodziny dziecka, rocznica ślubu, o której zawsze pamiętał lub nagłe nieobecności w pracy.

Utrata zainteresowania swoim wyglądem

Potajemny alkoholik zaczyna zaniedbywać swoją higienę osobistą i wygląd fizyczny. Zaczyna rzadziej brać prysznic lub chodzi kilka dni w tym samym ubraniu. Powoli rezygnuje z rzeczy, które wcześniej sprawiały mu przyjemność, takich jak regularne ćwiczenia czy hobby.

Kłamanie i oszukiwanie 

Może się okazać, że ukradkiem pijąca osoba, staje się mniej odpowiedzialna – popada w długi, unika pracy, zaniedbuje swoje dzieci, a przy tym zawsze znajduje jakieś wytłumaczenie swojego postępowania. Zrobi wszystko, aby ukryć swoje picie, nawet jeśli oznacza to jawne kłamstwo.

Na spotkaniach towarzyskich pije najwięcej

Mąż, pijący po kryjomu, nie będzie mógł odmówić alkoholu na spotkaniu ze znajomymi. Dodatkowo musi wypić dużo więcej, aby osiągnąć ten sam stan odurzenia. W efekcie może wykorzystać swoje sekretne picie, aby podnieść poziom procentów w organizmie. Dlatego często jest najbardziej piany, mimo że przy stole pił tyle samo, co inni.

    cta onz Mąż pije po kryjomu   czy to oznacza już uzależnienie?  

Jak alkoholicy ukrywają swoje picie?

Oszustwo jest powszechną cechą potajemnie pijącego. Znajdzie wiele sposobów na ukrycie obecności alkoholu i wszelkich dowodów na nadmierne spożywanie trunków. Obejmują one:

Maskowanie zapachu alkoholu

Osoba, która regularnie ukrywa wypijaną ilość, zawsze ma przy sobie lub w samochodzie miętówki czy gumy do żucia. Może również nalegać na zakup płynu do płukania ust, który pomimo tego, że ma maskować nieświeży oddech, zawiera również alkohol. Dzięki temu pozwala wszelkie nietypowe zapachy łatwo wytłumaczyć.

Ukrywanie ilości wypitego alkoholu

Pudełka na wino lub nieprzezroczyste butelki sprawiają, że trudno jest stwierdzić, ile zostało wypite z butelki. Ponadto czyste napoje spirytusowe, takie jak wódka, można łatwo zastąpić wodą, aby skłonić kogoś do myślenia, że alkoholu w domu nie ubywa. 

Chowanie butelek w domu

Osoby pijące po kryjomu zaczynają również przechowywać napoje procentowe w różnych częściach domu. Jeśli znajdziesz alkohol w nietypowych miejscach, takich jak schowek na odkurzacz, szafa czy pudełko na buty, być może mieszkasz z kimś, kto wykazuje wszelkie oznaki choroby alkoholowej. Innym sposobem, w jaki alkoholicy ukrywają swoje picie, jest używanie pojemników lub naczyń, takich jak puszki po napoju gazowanym, butelki po kosmetykach, do trzymania w nich napojów procentowych. 

Unikanie bliskiego kontaktu

Niechęć do fizycznej interakcji może być kolejnym znakiem ostrzegawczym. Alkohol często sprawia, że ​​ludzie stają się bardziej wylewni w uczuciach, ponieważ pomaga nam pozbyć się zahamowań. Jeśli ktoś bliski nagle unika kontaktu, może to oznaczać, że nie chce, abyś poczuł alkohol w jego oddechu.

Co zrobić, jeśli współmałżonek ukrywa alkohol?

Kiedy zastanawiasz się, jak poradzić sobie z mężem, który ukrywa alkoholizm, pamiętaj, że nadużywanie alkoholu jest chorobą przewlekłą. Choć może to być trudne, staraj się nie denerwować, gdy odkryjesz jego tajemnice. Pomocna może być szczera rozmowa. Powiedz mu, jak jego picie i kłamstwa wpływają na Ciebie i wasze małżeństwo. Przede wszystkim przestań chronić swojego męża. Nie szukaj wymówek i nie podejmuj działań, które mają na celu zapobieganie konsekwencjom jego picia. Robiąc to, nie pomagasz mu, a tylko pogarszasz sytuację. Twój mąż może uzyskać potrzebną pomoc w ośrodku leczenia uzależnień, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Terapeuci starają się ustalić przyczynę choroby oraz wskażą, jak poradzić sobie z objawami odstawienie alkoholu. Nowoczesnych metody leczenia, takie jak terapia indywidualna i grupowa, konsultacje psychologiczne oraz psychiatryczne zapewnią odpowiednie wsparcie w walce o lepsze życie.  
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. ,,Kliniczne i społeczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, B. Woronowicz, AKMED Centrum Konsultacyjne.
  2. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie