ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak rozpoznać Dorosłe Dziecko Alkoholika?

Jak rozpoznać Dorosłe Dziecko Alkoholika?

Maj 16, 2022 |

Problemy z nadużywaniem alkoholu mogą dotknąć każdego, bez względu na wykształcenie czy status społeczny. Kiedy jedno lub oboje rodziców zmaga się z uzależnieniem, środowisko domowe jest nieprzewidywalne. Skutki dorastania w takiej rodzinie mogą trwać przez całe życie i są określane syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak rozpoznać osoby zmagające się z syndromem DDA.  
  • Syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika (DDA) pojawia się u osób wychowanych w domu, gdzie jedno lub dwoje rodziców nadużywało alkoholu. 
  • Traumatyczne doświadczenie związane z wychowaniem w destrukcyjnej rodzinie powoduje utrwalone schematy działania w dorosłym życiu. 
  • Osoby z syndromem DDA mają zaburzone poczucie własnej wartości, są impulsywne, niekonsekwentne, przez co trudno jest im zbudować trwałe relacje z innymi ludźmi.

Kim są Dorosłe Dzieci Alkoholików?

Alkoholizm to choroba, która dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale także jej rodzinę. Dorosłe Dzieci Alkoholików to ludzie wychowani w patologicznych warunkach, w których problem nadużywania alkoholu był elementem codzienności. Skutkiem ciągłego uczucie niepewności, tłumienia emocji i walki o przetrwanie, jest powstanie syndromu Dorosłego Dziecka Alkoholika. Osoby te zmagają się z poczuciem straconego dzieciństwa, nie radzą sobie w dorosłym życiu z powodu braku odpowiednich umiejętności i wzorców wyniesionych z domu rodzinnego. Ludzie z DDA często sami zaczynają pić alkohol lub wchodzą w związki z osobą uzależnioną. 

Jakie są fizyczne objawy syndromu Dorosłego Dziecka Alkoholika?

Charakterystyczna dla ludzi z DDA jest postawa obronna, która powoduje stałe napięcie emocjonalne. Osoby, których rodzice nadużywali alkoholu, często zmagają się z fizycznymi objawami syndromu Dorosłego Dziecka Alkoholika, takimi jak:

  • omdlenia; 
  • kołatanie serca;
  • nadmierna potliwość;
  • uderzenia gorąca;
  • drżenie całego ciała w stresowych sytuacjach.

cta onz Jak rozpoznać Dorosłe Dziecko Alkoholika?

Typowe cechy osobowości Dorosłych Dzieci Alkoholików

Dorastanie w domu, gdzie był problem alkoholizmu, utrwala pewne cechy osobowości i zachowania w różnych sytuacjach. Często utrudnia to prowadzenie szczęśliwego życia i nawiązywanie bliskich relacji. Do zespołu typowych cech należą: 

Impulsywne zachowania osób z DDA

Osoby, które dorastały z rodzicami alkoholikami, często obserwowały przesadne reakcje najbliższych. Ponadto traumatyczne przeżycia, których doświadczyły w dzieciństwie, mogą prowadzić do rozregulowania emocjonalnego. Powoduje to u ludzi z DDA impulsywną reakcję na mało stresujące sytuacje. Może ich pobudzać coś, co wydaje się błahe, często podejmują oni decyzje, nie zastanawiając się nad konsekwencjami, ani nie rozważając innych możliwości. Chwiejność emocjonalna Dorosłych Dzieci Alkoholików utrudnia im utrzymywanie relacji z przyjaciółmi, kolegami z pracy, a także tworzenie udanych związków. 

Samoizolacja Dorosłych Dzieci Alkoholików 

Osoby z DDA mają tendencję do odpychania innych ludzi i izolowania się. Samoizolacja z okresu dzieciństwa niestety utrzymuje się w dorosłości, nawet długo po opuszczeniu środowiska, które wywoływało stres. Takie zachowanie może odpychać przyjaciół, spowodować bariery emocjonalne i komunikacyjne w związkach. W relacjach zawodowych często prowadzi to do większej liczby opuszczonych dni w pracy i słabej współpracy z innymi pracownikami. 

Niekonsekwencja osób z DDA

Często zdarza się, że Dorosłe Dzieci Alkoholików składają wiele obietnic, a potem dotrzymują tylko kilku z nich lub żadnej. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest niestabilność życia domowego w okresie dorastania. Rodzic, który zachowuje się inaczej na trzeźwo niż w stanie upojenia alkoholowego, jest dezorientujący. Ze względu na swoją niekonsekwencję, osoby z syndromem DDA często rozczarowują otoczenie. Dorosłe Dzieci Alkoholików w obszarze zawodowym mogą angażować się w duże projekty, przyjmować na siebie wiele obowiązków, których terminu realizacji nie są w stanie dotrzymać. 

Ocenianie innych i siebie 

Kolejną destrukcyjną cechą Dorosłych Dzieci Alkoholików jest ocenianie wszystkich dookoła. Pojawia się u nich też tendencja do najsurowszego krytykowania samych siebie. Może to być bardzo niebezpieczne i według badań prowadzi do nadużywania alkoholu lub brania narkotyków. Osoby z DDA sięgają po używki, aby poradzić sobie z poczuciem winy, wstydu lub nieudolności. Ich osądzające zachowanie często odstrasza innych i powoduje rozdźwięki w związkach, co może pogłębiać poczucie porażki.

Poszukiwanie aprobaty u innych

Osoby, które dorastały w rodzinie, gdzie chociaż jedno z rodziców zmagało się z problemem alkoholowym, nie potrafią bronić własnych racji, ponieważ często mają niską samoocenę. Ich szukanie aprobaty ze strony otoczenia i obawa przed odrzuceniem, powoduje utratę własnej tożsamości. To tylko pogłębia dezorientację i frustrację, którą odczuwają Dorosłe Dzieci Alkoholików.

Częste kłamstwa Dorosłych Dzieci Alkoholików

Negatywną cechą spotykaną u osób wychowanych przez alkoholików jest mówienie kłamstw bez istotnego powodu. Prowadzi to do utraty znajomych i konfliktów z członkami rodziny, którzy są zirytowani ciągłym oszukiwaniem i czują się wykorzystani. Kłamstwo może być paniczną reakcją na zaistniałą sytuację. Osoba chce dopasować się do otoczenia lub ukryć wstyd związany z przeszłością. Kłamstwo nawykowe może nie mieć złych intencji, ale zwykle powoduje negatywne skutki.

Syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika – gdzie szukać pomocy?

Osoby wychowane przez rodziców alkoholików powinny zdecydować się na terapię DDA. Podczas spotkań będą mogły podzielić się swoimi problemami i przykrymi doświadczeniami. Rozmowy z psychoterapeutą pomogą im poradzić sobie z nagromadzonymi przez lata emocjami. Potrzebne jest profesjonalne wsparcie, które otrzymują w specjalistycznym ośrodku, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Nie tylko zajmuje się leczeniem uzależnień, ale także organizuje terapie grupowe, które mają na celu wyeliminowanie negatywnych zachowań w dorosłym życiu osoby z DDA. 

Przeczytaj na naszym blogu również artykuły powiązane: 

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. ,,Jak nadużywanie alkoholu przez rodzica wpływa na dzieci”, NPZ (Narodowy Program Zdrowia), broszura informacyjna.
  2. ,,Dorosłe dzieci alkoholików”, Woititz Janet G., Akuracik, 2000.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

515 427 780

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars