ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Mąż alkoholik – gdzie szukać pomocy?

Mąż alkoholik – gdzie szukać pomocy?

Sty 14, 2021 |

Kobiety będące w relacji z mężczyznami alkoholikami zwykle trwają przy pijących mężach, mocno wierząc w to, że uda im się nakłonić ich do całkowitego odstawienia alkoholu. Niestety żony alkoholików często nie zdają sobie sprawy z tego, że są również osobami współuzależnionymi – z jednej strony pragną poprawy, ale z drugiej przerzucają odpowiedzialność, bo boją się opinii innych osób.

Jak zatem radzić sobie z mężem uzależnioną od alkoholu? To wyzwanie, które często wymaga wsparcia specjalisty – skutecznym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług ośrodka leczenia uzależnień. W miastach takich jak Kraków i jego okolice, dostępne są wysokiej jakości placówki, oferujące pomoc nie tylko osobom uzależnionym, ale również ich rodzinom. 

 Co może zrobić żona alkoholika? Gdzie powinna szukać pomocy? Żyć z alkoholikiem czy odejść? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

 • Żonę alkoholika bardzo często dotyka syndrom współuzależnienia, a nałóg męża odciska piętno na jej życiu i psychice.
 • Alkoholik sam nie poprosi o pomoc, dlatego trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, by przerwać błędne koło i ratować nie tylko pijącego męża, ale i swoją rodzinę.
 • Żona alkoholika pomocy powinna szukać w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie nie tylko leczy się alkoholizm, ale również bliscy mogą otrzymać potrzebne wsparcie. 

Mąż pije codziennie – czy to alkoholizm?

Codzienne picie piwa zwiększa ryzyko rozwoju szeregu zaburzeń. Jeśli mąż pije codziennie piwo i nie widzi w tym żadnego problemu, a dodatkowo nie chce z niego zrezygnować mimo nacisków ze strony żony, bardzo prawdopodobne, że rozwinęła się u niego choroba alkoholowa. Nie bez powodu uzależnienie nazywane jest chorobą zaprzeczeń.

Codzienne spożywanie piwa lub mocniejszych trunków, jest sygnałem ostrzegawczym. Nałóg nie pojawia się od razu, ale trudno ustalić, do którego momentu picie przez męża jest bezpieczne. Nie należy też oczekiwać, że po przekroczeniu tej granicy przyzna on się do błędu i utraty panowania nad piciem. 

Polecamy artykuł: Codzienne picie piwa – czy to już jest nałóg?

Mąż alkoholik a współuzależnienie żony 

Na początku wyjaśnimy dokładnie, co oznacza współuzależnienie i dlaczego to pojęcie bardzo często używane jest w kontekście żon alkoholików. Syndrom współuzależnienia rozumiany jest jako zaburzenie adaptacji do trudnej sytuacji poprzez utrwalenie specyficznych wzorców funkcjonowania i reagowania, które rozwijają się w relacji z osobą uzależnioną. Osoba współuzależniona, choć nie konsumuje nadmiernych ilości alkoholu, jest podporządkowania zachowaniom męża alkoholika. 

Mechanizm działania współuzależnienia w każdym przypadku jest bardzo podobny – osoba uzależniona wprowadza w związek destrukcję, natomiast współuzależniony przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy. Należy pamiętać, że współuzależnienie zwykle dotyczy małżonka lub partnera alkoholika. Syndrom współuzależnienia nie dotyczy dzieci oraz rodziców alkoholika. W kontekście dzieci osoby uzależnionej mówimy o syndromie DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików)

Więcej na temat współuzależnienia dowiesz się z artykułu: Po drugiej stronie nałogu: czym jest współuzależnienie i na czym polega terapia dla osób współuzależnionych? 

Wiele żon alkoholików zadaje sobie to pytanie: co zrobić, gdy mąż pije? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych terapeutów w ośrodku odwykowym. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Po czym rozpoznać współuzależnioną żonę? Objawy współuzależnienia

Do symptomów współuzależnienia, które są charakterystyczne dla żon alkoholików, należą:

 • opiekuńczość;
 • poczucie winy;
 • ciągłe zamartwianie się;
 • niepokój;
 • okłamywanie otoczenia;
 • fałszywe nadzieje;
 • euforia;
 • problemy w sferze intymnej;
 • poczucie beznadziejności.

Za podstawowy problem osoby współuzależnionej uważa się tendencję do zaprzeczania o chorobie męża. 

Co zrobić z mężem alkoholikiem? Jak żyć z uzależnionym partnerem?

Jak postępować z mężem alkoholikiem? To pytanie z pewnością zadaje sobie niejedna kobieta będąca w relacji z mężczyzną, który spożywa alkohol w ilościach niekontrolowanych. Przede wszystkim żona alkoholika powinna zacząć żyć swoim własnym życiem, nie załatwiać za uzależnionego zaległych spraw, jednocześnie pozwolić mu odczuwać konsekwencje jego picia (np. utrata pracy z powodu nieobecności w niej). Kobieta, która ma męża alkoholika, przede wszystkim musi przestać się ciągle obwiniać, nie żądać i nie przyjmować obietnic zaprzestania picia – one są zwykle nierealne. Marne są szanse na to, żeby alkoholik, który nie podda się terapii leczenia uzależnień, przestał pić z dnia na dzień. 

Mąż ma ciąg alkoholowy – co robić?

Jak przerwać ciąg alkoholowy mężą? Ważne jest podjęcie natychmiastowych działań w celu zaprzestania przez niego spożywania trunków. Pierwszym krokiem jest zapewnienie mu bezpiecznego środowiska i unikanie konfrontacji, które mogą nasilać problem. Należy skontaktować się z profesjonalistą – lekarzem, terapeutą lub specjalistyczną placówką leczenia uzależnień, aby uzyskać fachową pomoc. 

Detoksykacja alkoholowa odbywa się przez podawanie pacjentowi, drogą dożylną, specjalistycznych leków oraz płynów nawadniających, które są zazwyczaj wzbogacane o glukozę i często witaminę B6. Pacjent otrzymuje również środki przeciwwymiotne, a także leki redukujące napięcie mięśni, zapobiegające napadom padaczkowym oraz środki uspokajające.

Czy odejść od męża alkoholika?

Osoba uzależniona wprowadza w związek destrukcję, swoim zachowaniem niszczy zdrowie psychiczne żony. Stawia ona picie ponad rodzinę, nie bierze udziału w budowania relacji, pod wpływem alkoholu rani swoich bliskich słowami, wykazuje się emocjonalną nieobecnością, a czasem nawet pojawiają się zachowania agresywne wobec członków rodziny. Według badania CBOS “Polacy o rozwodach” trzy najważniejsze powody do wzięcia rozwodu to: brutalne traktowanie przez współmałżonka (86%), opuszczenie rodziny (86%) i alkoholizm partnera (75%). [źródło:https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_036_13.PDF, dostęp 24.01.2024]

Tabela - alkoholizm jako powód do rozowdu

żródło: cbos.pl

Kiedy zatem ratować związek z alkoholikiem? Pozostać w małżeństwie warto, gdy osoba uzależniona wykazuje chęć zmiany i udziału w leczeniu uzależnień. W niektórych przypadkach odejście żony może spowodować, że chory dostrzeże istotę swojego problemu i skorzysta z pomocy specjalistów. 

Jak pomóc mężowi alkoholikowi? Gdzie szukać pomocy?

Człowiek uzależniony od alkoholu nie jest w stanie sam sobie pomóc. Niekiedy jedynym sposobem, by go uratować, jest zmuszenie męża do podjęcia leczenia alkoholizmuNajlepsze, co może zrobić żona alkoholika to poszukanie pomocy w ośrodkach leczenia uzależnień, takich jak ośrodek leczenia uzależnienia od alkoholu Nowe Życie w Krakowie. Warto zaznaczyć, że chowanie alkoholu nie jest sposobem na leczenie jego choroby. Takie zachowania sprawiają, że alkoholik wpada w gniew, a i tak sięgnie po trunki. 

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Jedynie terapia indywidualna oraz terapia grupowa i korzystanie z pomocy specjalisty jest w stanie pomóc wyjść z nałogu. Uzależniony partner w konsultacjach z psychologiem lub psychiatrą może podzielić się swoimi problemami. Ponadto już samo przebywanie z ludźmi, którzy zmagają się z identycznym problemem, poznanie historii pacjentów, daje siłę, aby z tym nałogiem wygrać. W takich placówkach pomoc znajdzie nie tylko sam uzależniony, ale również jego żona – dzięki terapii leczenia współuzależnienia będzie ona wiedziała, jak postępować z chorym mężczyzną i ewentualnie wyjść z toksycznej relacji – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień

Jak rozmawiać z mężem alkoholikiem? 

Rozmowa z mężem alkoholikiem nie należy do najłatwiejszych. Podczas takiej konwersacji trzeba pamiętać o tym, aby:

 1. Zachować spokój i opanowanie.
 2. Zebrać dostępne informacje na temat choroby alkoholowej, jej konsekwencjach i możliwych sposobach leczenia.
 3. Rozmawiać z alkoholikiem wyłącznie, gdy jest trzeźwy.
 4. Kierować się faktami. 
 5. Pozwolić alkoholikowi dojść do głosu (dialog nie monolog). 
 6. Wyciszyć swoje emocje.
 7. Trzymać się jasno określonego planu. 

Więcej na temat rozmowy z mężem alkoholikiem dowiesz się z artykułu: W jaki sposób rozmawiać z alkoholikiem? Poradnik dla rodziny

Czy warto ratować małżeństwo z alkoholikiem?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy od męża alkoholika należy odejść. Każda sytuacja jest inna i ta decyzja wymaga indywidualnej analizy. Na pewno warto spróbować mu pomóc – nakłonić go do podjęcia leczenia. Rozmowa z uzależnionym na temat odejścia może być pomocna, gdyż często staje się motywacją do leczenia. Jeśli alkoholik nie chce się leczyć, a w dodatku pojawia się przemoc zarówno fizyczna, jak i psychiczna to z pewnością trzeba uciekać. Związek z alkoholikiem wówczas nie ma sensu.   Przeczytaj nasz artykuł: Dlaczego od alkoholika tak trudno jest odejść?

Jak ubezwłasnowolnić alkoholika?

Czy da się ubezwłasnowolnić alkoholika i zmusić go do leczenia? Prawo przewiduje ubezwłasnowolnienie alkoholika w sytuacji, kiedy zagraża on sobie oraz innym. Sąd może wówczas skierować alkoholika na przymusowy odwyk. Przymusowe leczenie osoby uzależnionej nie zawsze jednak oznacza efektywną walkę z nałogiem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest spokojna rozmowa z nim i nakłonienie go do podjęcia dobrowolnej terapii. Skuteczność terapii odwykowej zależy w dużej mierze od motywacji i zaangażowania pacjenta.
 

FAQ – najczęściej zadawane pytania?

Jak uwolnić się od alkoholika?

Jeśli mimo usilnych starań ani żona alkoholika, ani jego rodzina nie są w stanie nakłonić uzależnionego do podjęcia terapii, możliwe jest wniesienie pozwu o eksmisję na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, a także wystąpienie o rozwód. W niektórych przypadkach można również postarać się o przymusowe leczenie odwykowe.

Co zrobić, gdy alkoholik nie widzi problemu?

Zastanawiając się nad sposobami wspierania osoby uzależnionej od alkoholu, która nie dostrzega swojego problemu, można pokazać konsekwencje nałogu. Interwencja alkoholowa zakłada konfrontację osoby uzależnionej z konsekwencjami.  Można Ważne jest, aby rodzina i przyjaciele nie ukrywali problemu, lecz otwarcie rozmawiali o nim z otoczeniem osoby uzależnionej – znajomymi, rodziną, sąsiadami, współpracownikami, a nawet z szefem. Taka strategia może pomóc alkoholikowi zrozumieć jaki wpływ na jego zachowania na życie osobiste i zawodowe, oraz motywować do szukania pomocy i leczenia.

Co zrobić, gdy mąż pije i kłamie?

Podczas rozmowy z nim, staraj się być spokojna i wyważona, koncentrując się na wyrażeniu swoich obaw z empatią. Delikatnie poruszą kwestię jego częstego picia, starając się zrozumieć przyczyny tego zachowania. Zaproponuj swoją pomoc i wsparcie, wyrażając gotowość do wspólnego poszukiwania rozwiązań. Pamiętaj, że osoby borykające się z uzależnieniem często reagują negatywnie na bezpośrednią krytykę, dlatego ważne jest, abyś podchodził do tematu z troską i wyrozumiałością

Jak sobie radzić z mężem alkoholikiem?

Problem alkoholowy wymaga profesjonalnej pomocy. Skutecznym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług ośrodka leczenia uzależnień. W dużych miastach, takich jak Kraków, dostępne są liczne renomowane placówki oferujące wsparcie zarówno dla osób uzależnionych, jak i dla ich rodzin. W takich miejscach można uzyskać nie tylko leczenie, ale również wsparcie psychologiczne i edukację na temat radzenia sobie z uzależnieniem w rodzinie
 
Przeczytaj wpisy na naszym blogu:

Źródła:

 1. ,,Współuzależnienie: doświadczenia żon alkoholików w perspektywie biograficznej”, W. Klimczak, Difin, 2019. 
 2. ,,Konsekwencje związku z osobą uzależnioną od alkoholu: współuzależnienie” [w:] ,,Rodzina z problemem alkoholowym”, J. Majchrzyk-Mikuła, Wydawnictwo Edukacyjne Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 2006. 
 3. Raport “Polacy o rozwodach” Centrum Badania Opinii Społecznej, https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_036_13.PDF, dostęp:24.01.2024
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie