ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE TELEFONICZNE

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Mąż alkoholik – gdzie szukać pomocy?

Mąż alkoholik – gdzie szukać pomocy?

Sty 14, 2021 |

Kobiety będące w relacji z mężczyznami alkoholikami zwykle trwają przy pijących mężach, mocno wierząc w to, że uda im się nakłonić ich do całkowitego odstawienia alkoholu. Niestety żony alkoholików często nie zdają sobie sprawy z tego, że są również osobami współuzależnionymi – z jednej strony pragną poprawy, ale z drugiej przerzucają odpowiedzialność, bo boją się opinii innych osób. Co może zrobić żona alkoholika? Gdzie powinna szukać pomocy? Żyć z alkoholikiem czy odejść? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

 

 • Żonę alkoholika bardzo często dotyka syndrom współuzależnienia, a nałóg męża odciska piętno na jej życiu i psychice.
 • Alkoholik sam nie poprosi o pomoc, dlatego trzeba wziąć sprawy w swoje ręce, by przerwać błędne koło i ratować nie tylko pijącego męża, ale i swoją rodzinę.
 • Żona alkoholika pomocy powinna szukać w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie nie tylko leczy się alkoholizm, ale również bliscy mogą otrzymać potrzebne wsparcie. 

Mąż alkoholik a współuzależnienie żony 

Na początku wyjaśnimy dokładnie, co oznacza współuzależnienie i dlaczego to pojęcie bardzo często używane jest w kontekście żon alkoholików. Syndrom współuzależnienia rozumiany jest jako zaburzenie adaptacji do trudnej sytuacji poprzez utrwalenie specyficznych wzorców funkcjonowania i reagowania, które rozwijają się w relacji z osobą uzależnioną. Osoba współuzależniona, choć nie konsumuje nadmiernych ilości alkoholu, jest podporządkowania zachowaniom męża alkoholika. 

Mechanizm działania współuzależnienia w każdym przypadku jest bardzo podobny – osoba uzależniona wprowadza w związek destrukcję, natomiast współuzależniony przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy. Należy pamiętać, że współuzależnienie zwykle dotyczy małżonka lub partnera uzależnionego członka rodziny. Syndrom współuzależnienia nie dotyczy dzieci oraz rodziców alkoholika. W kontekście dzieci osoby uzależnionej mówimy o syndromie DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików)

Więcej na temat współuzależnienia dowiesz się z artykułu: Po drugiej stronie nałogu: czym jest współuzależnienie i na czym polega terapia dla osób współuzależnionych? 

Wiele żon alkoholików zadaje sobie to pytanie: co zrobić, gdy mąż pije? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych terapeutów w ośrodku odwykowym. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Po czym rozpoznać współuzależnioną żonę? Objawy

Do symptomów współuzależnienia, które są charakterystyczne dla żon alkoholików, należą:

 • opiekuńczość;
 • poczucie winy;
 • ciągłe zamartwianie się;
 • niepokój;
 • okłamywanie otoczenia;
 • fałszywe nadzieje;
 • euforia;
 • problemy w sferze intymnej;
 • poczucie beznadziejności.

Za podstawowy problem osoby współuzależnionej uważa się tendencję do zaprzeczania o chorobie męża. 

Co zrobić z mężem alkoholikiem?

Jak postępować z mężem alkoholikiem? To pytanie z pewnością zadaje sobie niejedna kobieta będąca w relacji z mężczyzną, który spożywa alkohol w ilościach niekontrolowanych. Przede wszystkim żona alkoholika powinna zacząć żyć swoim własnym życiem, nie załatwiać za uzależnionego zaległych spraw, jednocześnie pozwolić mu odczuwać konsekwencje jego picia (np. utrata pracy z powodu nieobecności w niej). Kobieta, która ma męża alkoholika, przede wszystkim musi przestać się ciągle obwiniać, nie żądać i nie przyjmować obietnic zaprzestania picia – one są zwykle nierealne. Marne są szanse na to, żeby alkoholik, który nie podda się terapii leczenia uzależnień, przestał pić z dnia na dzień. 

Jak pomóc mężowi alkoholikowi? Gdzie szukać pomocy?

Człowiek uzależniony od alkoholu nie jest w stanie sam sobie pomóc. Niekiedy jedynym sposobem, by go uratować, jest zmuszenie męża do podjęcia leczenia alkoholizmuNajlepsze, co może zrobić żona alkoholika to poszukanie pomocy w ośrodkach leczenia uzależnień, takich jak ośrodek leczenia uzależnienia od alkoholu Nowe Życie w Krakowie. Uczestnictwo w terapiach indywidualnychgrupowych, grupach wsparcia, pomoc wykwalifikowanych specjalistów są nieocenione podczas wychodzenia z nałogu. Ponadto już samo przebywanie z ludźmi, którzy zmagają się z identycznym problemem, daje siłę, aby z tym nałogiem wygrać. W takich placówkach pomoc znajdzie nie tylko sam uzależniony, ale również jego żona – dzięki terapii leczenia współuzależnienia będzie ona wiedziała, jak postępować z chorym mężczyzną. 

Jak rozmawiać z mężem alkoholikiem? 

Rozmowa z mężem alkoholikiem nie należy do najłatwiejszych. Podczas takiej konwersacji trzeba pamiętać o tym, aby:

 1. Zachować spokój i opanowanie.
 2. Zebrać dostępne informacje na temat choroby alkoholowej, jej konsekwencjach i możliwych sposobach leczenia.
 3. Rozmawiać z alkoholikiem wyłącznie, gdy jest trzeźwy.
 4. Kierować się faktami. 
 5. Pozwolić alkoholikowi dojść do głosu (dialog nie monolog). 
 6. Wyciszyć swoje emocje.
 7. Trzymać się jasno określonego planu. 

Więcej na temat rozmowy z mężem alkoholikiem dowiesz się z artykułu: W jaki sposób rozmawiać z alkoholikiem? Poradnik dla rodziny

Żyć z alkoholikiem czy odejść?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy od męża alkoholika należy odejść. Każda sytuacja jest inna i ta decyzja wymaga indywidualnej analizy. Na pewno warto spróbować mu pomóc – nakłonić go do podjęcia leczenia. Rozmowa z uzależnionym na temat odejścia może być pomocna, gdyż często staje się motywacją do leczenia. Jeśli alkoholik nie chce się leczyć, a w dodatku pojawia się przemoc zarówno fizyczna, jak i psychiczna to z pewnością trzeba uciekać. Związek z alkoholikiem wówczas nie ma sensu.  

Przeczytaj nasz artykuł: Dlaczego od alkoholika tak trudno jest odejść?

Jak ubezwłasnowolnić alkoholika?

Czy da się ubezwłasnowolnić alkoholika i zmusić go do leczenia? Prawo przewiduje ubezwłasnowolnienie alkoholika w sytuacji, kiedy zagraża on sobie oraz innym. Sąd może wówczas skierować alkoholika na przymusowy odwyk. Przymusowe leczenie osoby uzależnionej nie zawsze jednak oznacza efektywną walkę z nałogiem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest spokojna rozmowa z nim i nakłonienie go do podjęcia dobrowolnej terapii. Skuteczność terapii odwykowej zależy w dużej mierze od motywacji i zaangażowania pacjenta.

Przeczytaj wpisy na naszym blogu:

Źródła:

 1. ,,Współuzależnienie: doświadczenia żon alkoholików w perspektywie biograficznej”, W. Klimczak, Difin, 2019. 
 2. ,,Konsekwencje związku z osobą uzależnioną od alkoholu: współuzależnienie” [w:] ,,Rodzina z problemem alkoholowym”, J. Majchrzyk-Mikuła, Wydawnictwo Edukacyjne Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 2006. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335
BEZPŁATNE konsultacje telefoniczne