Czy narkotyki uzależniają już od pierwszej dawki?
Jak uzależniają narkotyki?
Narkotykami nazywamy nielegalne substancje psychoaktywne, które wpływają na nasz układ nerwowy oraz postrzeganie. Różnią się one między sobą nie tylko działaniem, ale i sposobem dostarczania ich do organizmu – mogą być przyjmowane doustnie, wstrzykiwane, a także wziewnie. Niezależnie od tego, który z nich i w jaki sposób przyjmiemy, każdy ma działanie uzależniające. Uzależnienie od narkotyków, podobnie jak alkoholizm, możemy podzielić na 4 zasadnicze fazy. Są tą umowne poziomy intensywności kontaktu z narkotykami – od samej inicjacji aż po zaawansowane uzależnienie.
Fazy uzależnienia od narkotyków
Poniżej przedstawiamy najważniejsze etapy kontaktu z narkotykami:
Faza 1 uzależnienia od narkotyków – inicjacja
Jest to faza, która dotyczy każdej osoby, która chociaż raz próbowała lub miała styczność z narkotykiem. Zdarza się, że na inicjacji kończy się przygoda z sięganiem po środki psychoaktywne. Są jednak i takie osoby, które nabywają kolejnych ,,doświadczeń” z braniem i eksperymentują dalej.
Faza 2 uzależnienia od narkotyków – eksperymentowanie
Faza eksperymentowania obejmuje pewnego rodzaju chęć ,,próbowania”, czasem nawet kilkukrotnego tej samej substancji. Osobą, którą sięga po używki, kieruje ,,motyw poznawczy”. Oznacza to, że chce ona sprawdzić, jak działa dany narkotyk i jakie skutki wywołuje. W tej fazie człowiek bardzo często sięga po różne rodzaje narkotyków. Dla części osób faza eksperymentowania może zakończyć się całkowitym zerwaniem kontaktu z nimi. Taki efekt wywołuje najczęściej uświadomienie sobie, jakie konsekwencje niesie za sobą ich przyjmowanie. Są też tacy, którzy nie przerywają sięgania po narkotyki i wchodzą w kolejną fazę używania i nadużywania.
Faza 3 uzależnienia od narkotyków – używanie i nadużywanie
Niektórzy specjaliści i lekarze są zdania, że w przypadku tych mocnych narkotyków w ogóle nie można mówić o czymś takim, jak ,,używanie”, ponieważ stanowi to już nadużywanie, które jest uzależnieniem. Wejście w tę fazę oznacza sięganie po narkotyki w momentach stresowych, w celu odreagowania po ciężkim dniu w domu, pracy czy szkole. Na tym etapie coraz trudniej jest ukryć spożywanie narkotyków oraz negatywne konsekwencje, jakie to za sobą niesie, takie jak, chociażby zaburzenia emocjonalne czy wahania nastrojów.
Faza 4 uzależnienia od narkotyków – uzależnienie pełnoobjawowe
Kolejnym etapem jest już uzależnienie, do którego prowadzi regularne przyjmowanie narkotyków. Uzależnienie definiowane jest jako silny psychiczny i fizyczny przymus zażywania danego środka psychoaktywnego. Chory zaczyna traktować narkotyki jako priorytet w swoim życiu i remedium na codzienne trudności. Zdarza się, że aby zdobyć kolejną dawkę – kradnie pieniądze, bo przymus sięgnięcia po narkotyki jest tak silny. Na tym etapie narkotyki są przyjmowane w sposób ciągły, co powoduje szereg skutków ubocznych, takich jak paranoje, psychozy narkotyczne, urojenia, omamy, lęki. W tej fazie konieczna już jest terapia leczenia uzależnień.
Czy narkotyki uzależniają już od pierwszej dawki?
Narkotyki nie uzależniają od pierwszej dawki, ale często jedna dawna wyzwala kolejne, prowadząc w ten sposób do uzależnienia. Pierwsze czy też kolejne spożycie narkotyków nie musi prowadzić do ostatniej fazy uzależnienia. Eksperymentowanie z narkotykami może zakończyć się na pierwszym bądź drugim etapie, jednak bardzo często tak nie jest, ponieważ nałóg narkotykowy, podobnie jak każde inne uzależnienie, rozwija się stopniowo i podstępnie.
Gdzie leczyć uzależnienie od narkotyków, narkomanię?
Leczenie uzależnienia od narkotyków to bardzo trudny i żmudny proces, który prowadzony jest na kilku płaszczyznach. Niemniej jednak terapia uzależnień od narkotyków jest obecnie najbardziej skutecznym sposobem na leczenie narkomanii. Taka terapia najczęściej prowadzona jest w ośrodkach zamkniętych, dzięki czemu pacjenci mają zagwarantowaną całkowitą izolację od narkotyków. Zespół składający się z doświadczonych psychoterapeutów prowadzi terapie w formie indywidualnej i grupowej, podczas których chory poznaje metod pozwalające mu zwalczyć pokusę sięgnięcia po narkotyki.
Źródła:
- ,,Uzależnienie od narkotyków: podręcznik dla terapeutów’”, P. Jabłoński, B. Bukowska, J. Cz.Czabała, Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, 2012.
- ,,Wzmacnianie motywacji do zmiany w terapii nadużywania substancji’, William R.Miller, PARPAMEDIA. Wydawnictwo Edukacyjne, Warszawa 2009.
Bartłomiej Jaśkiewicz
Autor
Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.
Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz
ODBIERZ
1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)
TELEFON CAŁODOBOWY 24h
Zadzwoń do Nas
lub napisz
lub napisz