Alkoholizm - najczęściej zadawane pytania
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia alkoholizmu:
Ile trwa leczenie odwykowe alkoholizmu w ośrodku zamkniętym?
Długość leczenia alkoholizmu uzależniona jest od zaawansowania problemu. Odwyk alkoholowy w naszym ośrodku trwa średnio 28 dni. Zdarza się, że niekiedy zachodzi potrzeba wydłużenia terapii. Podczas pobytu Pacjenci naszego ośrodka biorą udział w terapiach indywidualnych oraz grupowych z psychoterapeutami.
Więcej na temat długości trwania terapii uzależnień dowiesz się z artykułu: Ile trwa odwyk alkoholowy.
Ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku odwykowym?
Ceny za terapię stacjonarną w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień mogą być bardzo zróżnicowane. Ostateczny koszt leczenia alkoholizmu uzależniony jest od wielu czynników. Przeciętna cena za pobyt w zamkniętym ośrodku uzależnień to koszt około kilku tysięcy złotych. Cena ta ustalana jest jednak indywidualnie po konsultacji. Na koszt odwyku alkoholowego wpływ ma m.in. długość pobytu.
Czy alkoholika można wysłać na przymusowe leczenie?
Zdarzają się takie sytuacje, że osoba uzależniona od alkoholu może zostać wysłana na odwyk przez sąd. Mówi się wtedy o tzw. ubezwłasnowolnieniu alkoholika. Aby takie działanie było jednak możliwe, konieczne jest wystąpienie medycznych i społecznych przesłanek. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest poddanie się leczeniu odwykowemu dobrowolnie. Jeśli Pacjent szczerze deklaruje chęć dobrowolnego zwalczania nałogu, to taki odwyk jest najskuteczniejszy.
Więcej na temat przymusowego leczenia alkoholika przeczytasz w artykule: Przymusowe leczenie alkoholika – jak wysłać osobę uzależnioną od alkoholu na odwyk?
Jak wygląda leczenie alkoholizmu w pandemii?
Leczenie alkoholizmu w naszym ośrodku Nowe Życie w Krakowie jest możliwe w czasie pandemii i odbywa się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Pacjenci zgłaszający się na leczenie, umawiani są na konkretny dzień oraz godzinę przyjęcia oraz poddawani testom na koronawirusa. Dwa razy dziennie mierzona jest również temperatura. W ośrodku znajdują się środki do dezynfekcji.
Więcej na temat leczenia alkoholizmu w pandemii dowiesz się z naszego artykułu: Czy w pandemii można leczyć alkoholizm.
Czy na odwyku alkoholowym można mieć ze sobą telefon komórkowy?
Pacjenci naszego ośrodka mogą przy sobie posiadać własne telefony komórkowe. Mają nieograniczone prawo do kontaktu telefonicznego z bliskimi.
Czy oferujecie możliwość płatności ratalnej za terapię leczenia uzależnień?
Tak. Za terapię leczenia uzależnienia od alkoholu można zapłacić w ratach. MediRaty to pierwszy w Polsce, sprawdzony w wielu prywatnych gabinetach i placówkach medycznych, ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych. MediRaty umożliwiają dokonanie płatności za odwyk alkoholowy bez obciążania budżetu. Atutem systemy jest uproszczona procedura rozpatrzenia wniosku oraz błyskawiczna decyzja. Dzięki możliwości płatności ratalnej za terapię koszty leczenia nie będą stanowić dla żadnego Pacjenta bariery.
Jak często odbywają się terapie indywidualne z terapeutą?
Częstotliwość terapii indywidualnych z terapeutą ustalana jest indywidualnie, zwykle na początku leczenia, choć zdarza się, że zmienia się w trakcje jego trwania. Wszystko zależy od potrzeb danego Pacjenta.
Jak często odbywają się terapie grupowe?
Terapie grupowe w naszym ośrodku leczenia uzależnień odbywają się codziennie. W czasie radzenia sobie z problemami i wychodzenia z nałogu pomoc innych osób, dotkniętych tych samym problemem, często jest nieoceniona. Grupa jest środowiskiem, który pomaga zidentyfikować problemy, ale także stanowi doskonałe wsparcie podczas walki z nałogiem.
Więcej na temat psychoterapii grupowej dowiesz się z artykułu: W zespole tkwi siła – terapia grupowa jako forma leczenia uzależnień.
Jestem alkoholikiem po odbyciu terapii, ale wróciłem do picia - czy muszę odbyć całą terapię od nowa?
Alkoholizm jest chorobą trwałą. Może mieć nawroty. Zdarza się, że po nawet najlepszej terapii odwykowej Pacjenci wracają do picia. Powroty do picia mogą mieć różny charakter. Gdy alkoholik po terapii wraca do nałogu, bardzo ważna jest szybka reakcja po to, aby poświęcony czas na leczenie nie poszedł na marne. W naszym ośrodku takim Pacjentom proponujemy skróconą terapię uzupełniającą, która trwa 14 dni.
Obawiasz się nawrotu choroby po zakończonym odwyku? Przeczytaj nasz wpis na blogu: Co robić, aby znowu nie zacząć pić? 3 porady dla trzeźwiejącego alkoholika
Czy w trakcie leczenia alkoholizmu w ośrodku można przyjmować gości?
Tak. Istnieje możliwość odwiedzin. Kontakt z bliskimi jest ważnym elementem leczenia. Godziny odwiedzin są wyznaczane tak, aby nie kolidowały z zajęciami terapeutycznymi. Ze względu na trwającą pandemię odwiedziny odbywają się w ogrodzie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Czy Pacjenci mogą wychodzić z ośrodka, kiedy chcą?
Pacjenci w trakcie terapii nie mogą opuszczać terenu ośrodka bez wcześniejszego uzgodnienia tego z terapeutami. Wynika to troski o ich bezpieczeństwo.
Leczenie stacjonarne alkoholizmu - co to znaczy?
Terapia stacjonarna, zwana również terapią zamkniętą, polega na pobycie Pacjenta w ośrodku odwykowym non stop przez określony czas. Taka forma terapii pozwala na pełną izolację i odcięcie się od bodźców zewnętrznych. Uzależniony może skupić się na leczeniu. Terapia stacjonarna jest przeciwieństwem terapii ambulatoryjnej (dochodzącej), która często stanowi uzupełnienie terapii zamkniętej. Uznaje się, że terapia stacjonarna jest najskuteczniejszą metodą walki z alkoholizmem i innymi uzależnieniami.
Więcej na temat odwyku alkoholowego przeczytasz w naszym artykule: Terapia uzależnień – dla kogo, na czym polega i jaki jest jej cel?
Co w wolnym czasie robią Pacjenci decydujący się na leczeniu alkoholizmu w ośrodku zamkniętym?
Pacjenci naszego ośrodka w wolnym czasie oglądają filmy, grają na konsoli, ćwiczą na siłowni, spacerują po lesie, zażywając świeżego powietrza. Mają również możliwość uczestniczenia w zajęciach kickboxingu, ceramicznych, a także zajęciach na strzelnicy. Dokładamy wszelkich starań do tego, aby pobyt w ośrodku był urozmaicony, a Pacjenci w czasie wolnym od zajęć terapeutycznych się nie nudzili.
Co Pacjent powinien wziąć ze sobą na odwyk alkoholowy?
Na terapię alkoholową prosimy o zabranie ze sobą ubrań, ręczników, przyborów toaletowych, leków, które Pacjent regularnie zażywa. Warto posiadać ze sobą także dokumentację medyczną oraz wyniki aktualnych badań (zwłaszcza w przypadku osób przewlekle chorych).
Jak wygląda zwykły dzień w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu?
Każdy dzień w naszym ośrodku odwykowym jest dokładnie zaplanowany. Rozpoczyna się od porannej toalety oraz medytacji. Następnie jest śniadanie, a później obiad. Między posiłkami odbywają się zajęcia terapeutyczne – indywidualne i grupowe. Pacjenci mają również czas wolny, który mogą wykorzystać na różne aktywności (spotkania z bliskimi, spacery, gry na konsoli, czytanie książek itd.). Dzień kończy się kolacją.
Czy będąc pod wpływem alkoholu zostanę przyjęty do placówki?
Nie. Pacjenci zgłaszający się do naszego ośrodka muszą być trzeźwi.
W jaki sposób mam się zgłosić/zapisać na terapię leczenia uzależniania od alkoholu?
Na odwyk alkoholowy w naszym ośrodku można zapisać się, kontaktując się telefonicznie pod numerem +48 504 106 335 lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie w zakładce ,,kontakt”.
Jak długo będę czekać na odwyk alkoholowy w Waszym ośrodku?
Zazwyczaj Pacjenci do naszego ośrodka przyjmowani są od razu. W wyjątkowych sytuacjach trzeba przeczekać kilka dni.
Czy mogę wcześniej zakończyć terapię leczenia alkoholizmu?
Terapię w naszym ośrodku można przerwać w każdym momencie, ponieważ jest ona całkowicie dobrowolna i nikt nie jest do niczego zmuszany. Decydując się na wcześniejsze zakończenie terapii, trzeba się jednak liczyć z tym, że przepadną pieniądze wydane na leczenie.
Jakie pokoje są do dyspozycji Pacjentów w ośrodku uzależnień Nowe Życie?
W ośrodku do dyspozycji Pacjentów oddajemy pokoje jedno-, dwu- oraz trzyosobowe.
Jak się z nami skontaktować?
Aby uzyskać naszą pomoc w walce z uzależnieniem, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie. Na wszystkie zgłoszenia wysłane drogą elektroniczną odpowiadamy do 24 godzin. Nasza poradnia leczenia uzależnień kieruje swoją ofertę nie tylko do osób borykających się z problemem uzależnienia, ale również do współuzależnionych bliskich.
Ośrodek terapii uzależnień Nowe Życie w Zabierzowie nieopodal Krakowa to doskonałe miejsce, by rozpocząć nowe życie wolne od nałogu.
Skontaktuj się ze specjalistą terapii uzależnień, który pomoże Tobie i Twoim bliskim przejść te trudne chwile.