ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy w pandemii można leczyć alkoholizm?

Czy w pandemii można leczyć alkoholizm?

Maj 14, 2021 |

Pandemia koronawirusa i związana z tym nowa rzeczywistość spowodowały, że życie osób uzależnionych od alkoholu stanęło pod dużym znakiem zapytania. Z powodu Covid-19 Ministerstwo Zdrowia zaleciło pewne ograniczenia co do udzielania niektórych świadczeń. Zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie pandemii koronawirusa wpłynęło również na funkcjonowanie ośrodków leczenia uzależnień. Dziś wyjaśniamy, czy w pandemii można leczyć alkoholizm w placówkach odwykowych i jakie środki ostrożności stosuje się w takich miejscach. 

 

  • W czasie koronawirusa ośrodki leczenia uzależnień mogą działać normalnie z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności i zaleceń wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS).
  • Oznacza to, że Pacjenci dotknięci problemem alkoholowym nadal mogą umawiać się na terapię leczenia uzależnień, zarówno w formie ambulatoryjnej, jak i stacjonarnej, i korzystać z pomocy doświadczonych psychoterapeutów.
  • W ośrodku leczenia uzależnień Nowe Życie wprowadziliśmy dodatkowe środki ostrożności przed przyjęciem Pacjentów na leczenie w postaci: wywiadu epidemiologicznego, testów na obecność koronawirusa oraz mierzonej temperatury dwa razy dziennie. 

Jakie środki ostrożności zachowujemy w naszym ośrodku leczenia uzależnień w Krakowie? 

W czasie pandemii nasz Ośrodek Nowe Życie w Krakowie jest otwarty i nadal przyjmuje Pacjentów uzależnionych od alkoholu. Jednocześnie w placówce obowiązują wszystkie aktualne obostrzenia i zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, a Pacjenci zobligowani są do ich przestrzegania.

Najważniejsze środki ostrożności stosowane w naszym ośrodku leczenia uzależnień: 

  • Każdy Pacjent umawiany jest na konkretny dzień i godzinę. Przed zakwalifikowaniem do leczenia wypełnia ankietę (wywiad epidemiologiczny). 
  • Pacjenci przed przyjęciem do ośrodka poddawani są testom na koronawirusa. Przeprowadzamy testy z krwi oraz teksty antygenowe.
  • Dwa razy dziennie Pacjentom mierzona jest temperatura.
  • Osoby odwiedzające Pacjentów nie mogą wchodzić do środka placówki. Istnieje możliwość krótkich odwiedzin w ogrodzie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (maseczki, dystans). 
  • W ośrodku znajdują się odpowiednie środki do dezynfekcji. 

Jak wygląda leczenie uzależnień w czasie pandemii?

W sprawie formy działania placówek leczenia uzależnień Ministerstwo Zdrowia wydało specjalny komunikat. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne zalecono wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności.

Zasady prowadzenia oddziału ambulatoryjnego

  • Placówka leczenia uzależnień powinna podjąć działania mające na celu umawianie Pacjentów na konkretne godziny. Powinni oni zostać poinformowani o konieczności zachowania dystansu 2m od innych osób, a także o konieczności korzystania z maseczek.
  • Z miejsc przeznaczonych do wspólnego użytku, np. poczekalnia, należy usunąć wszystkie przedmioty, których nie da się dezynfekować, np. gazety, ulotki itd.
  • Osobom zgłaszającym się do placówki leczenia uzależnień należy zapewnić możliwość dezynfekcji rąk poprzez umieszczenie w widocznym miejscu środka do dezynfekcji. 
  • Pacjent po wejściu do ośrodka powinien od razu zdezynfekować ręcemieć zmierzoną temperaturę, a także złożyć pisemne oświadczenie o aktualnym stanie zdrowia (brak objawów wskazujących na infekcję Covid-19), o przestrzeganiu zasady ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa (tzn. o braku kontaktu z osobami o potwierdzonym lub prawdopodobnym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 oraz, że nie jest objęty domową kwarantanną/izolacją). 
  • Po każdorazowej wizycie Pacjenta należy dokładnie zdezynfekować dotykane przedmioty i powierzchnie. 
  • Wszystkie osoby pracujące w ośrodku/poradni zobligowani są do częstego mycia i dezynfekcji rąk oraz dotykanych powierzchni.
  • Rozmowy z psychoterapeutami w ramach terapii indywidualnej powinno się przeprowadzać w salach do terapii grupowej (ze względu na możliwość zachowania większego dystansu).

cta onz Czy w pandemii można leczyć alkoholizm?

Zasady prowadzenia oddziału dziennego 

  • W przypadku prowadzenia zajęć terapeutycznych dla Pacjentów oddziału dziennego wszystkie opisane zasady pracy powinny mieć zastosowanie każdego dnia leczenia na oddziale dziennym. 
  • Na każdej przerwie w zajęciach pomieszczenie, w którym przebywają Pacjenci, powinno być starannie wietrzone i dokładnie dezynfekowane.
  • Należy zapewnić Pacjentom oddziału dziennego możliwość korzystania z oddzielnej toalety.
  • Posiłki powinny być podawane w sposób bezpieczny (zaleca się używanie do tego celu naczyń jednorazowych).

Zasady prowadzenia oddziału całodobowego (terapia w formie stacjonarnej)

  • Wszystkie opisane wyżej środki bezpieczeństwa powinny być stosowane każdego dnia podczas pobytu Pacjenta w placówce.
  • Przed przyjęciem nowego Pacjenta do ośrodka zaleca się przeprowadzenie, np. podczas rozmowy telefonicznej, wstępnego wywiadu epidemiologicznego w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. W przypadku wykluczenia zakażenia należy umówić się z Pacjentem na konkretny dzień i godzinę przyjęcia do placówki. Podczas kwalifikacji do leczenia należy raz jeszcze ocenić stan kliniczny, a dane z wywiadu powinny zostać potwierdzone przez Pacjenta. 
  • W przypadku podejrzenia u Pacjenta zakażenia koronawirusem należy bezzwłocznie skontaktować się z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z jej zaleceniami. 
  • Pacjenci mogą kontaktować się z bliskimi poprzez systemy teleinformatyczne.
  • Kierownik placówki sam może zadecydować w oparciu o aktualne wytyczne MS i GIS o możliwości odwiedzin osób z zewnątrz. Odwiedziny powinny odbywać się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa
  • Wydawanie posiłków powinno się odbywać w sposób bezpieczny – dla mniejszych grup, z zachowaniem dystansu, a personel bezwzględnie powinien stosować środki ochrony osobistej.
  • Należy wydzielić osobną strefę izolacyjną dla Pacjentów, u których istnieje ryzyko podejrzenia wirusem SARS-Cov-2. W przypadku stwierdzenia takiego ryzyka należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym oddziałem zakaźnym. 

Kierownik placówki zobowiązany jest do aktualizowania wszelkich procedur pracy placówki pod kątem ich zgodności z bieżącymi wytycznymi GIS. 

Przeczytaj powiązany wpis na naszym blogu:

Alkoholizm a koronawirus – czy alkoholicy są bardziej narażeni na infekcję COVID-19?

Źródła:

  1. Opracowano na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytyczne-dla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie