ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Metody leczenia alkoholizmu, czyli jak skutecznie walczyć z nałogiem?

Metody leczenia alkoholizmu, czyli jak skutecznie walczyć z nałogiem?

Sty 14, 2022 |

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce jedną z najpopularniejszych metod leczenia alkoholizmu była wszywka alkoholowa, inaczej esperal. W wyniku jej działania pacjent odczuwał nieprzyjemne dolegliwości niedługo po spożyciu alkoholu. Nie jest to jednak najskuteczniejsza z metod leczenia uzależnienia. Stosowanie środków farmakologicznych nie można traktować jako lekarstwa na alkoholizm. W leczeniu alkoholizmu dużo lepsze efekty przynoszą terapie leczenia uzależnień prowadzone przez wykwalifikowanych terapeutów. Przeczytaj nasz cały wpis i dowiedz się, jakie są najnowsze metody leczenia alkoholizmu.

 

 • Kiedyś powszechną formą leczenia alkoholizmu w Polsce była wszywka z esperalu, mająca wywołać wstręt do alkoholu.
 • Dziś stosuje się znacznie skuteczniejsze metody leczenia alkoholizmu, które mają na celu skupiać się nie tylko na objawach, ale również mechanizmach choroby.
 • Obecnie najskuteczniejszymi metodami leczenia alkoholizmu są: psychoterapia oraz terapia grupowa. 

Metody leczenia alkoholizmu w Polsce kiedyś i dziś 

Metody leczenia uzależnień od alkoholu zmieniają się wraz z upływem czasu. Kiedyś uzależnionym pacjentom wszywano esperal. Jest to środek stosowany w leczeniu alkoholizmu, mający najczęściej postać implantu. Ponieważ wszczepia się go pod skórę, nazywany jest też ,,wszywką alkoholową”. Substancją czynną esperalu jest disulfiram. Jego działanie polega na blokowaniu metabolizmu alkoholu etylowego w wątrobie, co skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnych objawów niedługo po wypiciu, takich jak:

 • bóle i zawroty głowy;
 • nudności i wymioty;
 • wzmożona potliwość;
 • przyspieszona akcja serca;
 • skoki ciśnienia;
 • uczucie niepokoju i lęku;
 • metaliczny posmak w ustach.

Objawy działania esperalu przypominają objawy zatrucia alkoholowego. 

Obecnie wszywka alkoholowa uznawana jest przez ekspertów za metodę nieskuteczną, a często nawet nieetyczną. Esperal nie leczy alkoholizmu, a jedynie wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów występujących po wypiciu, które mają za zadanie odstraszyć od spożycia alkoholu. 

Farmakologiczne metody leczenia alkoholizmu skupiają się jedynie na objawach, nie dotykając w ogóle mechanizmów i przyczyn tej choroby.  Z tego też powodu wszywka alkoholowa obecnie jest wypierana przez inne, bardziej skuteczne metody leczenia alkoholizmu. Co więcej, w niektórych krajach, na przykład Stanach Zjednoczonych, została całkowicie wycofana. 

Nie istnieje żaden cudowny lek na alkoholizm. 

Skuteczne metody leczenia alkoholizmu  

Coraz większa wiedza na temat mechanizmów działania choroby alkoholowej oraz doświadczenie z różnymi pacjentami sprawiają, że obecnie bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, które metody faktycznie mogą pomóc w walce z uzależnieniem, a które są nieskuteczne. Warto jednak dodać, że nie wszystkie stosowane dawnej metody leczenia choroby alkoholowej, były nieskuteczne. Już od lat 30-40. XX wieku alkoholicy zrzeszają się w grupach AA. Do dnia dzisiejszego terapia grupowa leczenia uzależnień uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia alkoholizmu. 

Obecnie najskuteczniejszą i najczęściej wybieraną formą leczenia alkoholizmu jest terapia odwykowa, która może być prowadzona w dwóch formach: jako terapia stacjonarna (zamknięta) oraz terapia ambulatoryjna, czyli dochodząca. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że terapia stacjonarna okazuje się zwykle znacznie skuteczniejsza od ambulatoryjnej. Ambulatoryjne leczenie alkoholizmu powinno stanowić uzupełnienie terapii zamkniętej w ośrodku odwykowym, a nie ją zastępować.

Najnowsze metody leczenia alkoholizmu 

Wśród najnowszych metod leczenia alkoholizmu można wskazać psychoterapię behawioralno-poznawczą. Podczas psychoterapii uzależniony nie tylko stara się poznać przyczyny choroby alkoholowej, czyli to, co doprowadziło go do picia, ale przede wszystkim koncentruje się na sposobach wydostania się z nałogu i wytrwania w abstynencji. 

Niekonwencjonalne metody leczenia alkoholizmu

Mimo że w Polsce niekonwencjonalne metody leczenia alkoholizmu jeszcze nie są tak popularne, na świecie nie brakuje stowarzyszeń i ośrodków, które je praktykują i proponują swoim pacjentom. Wśród niekonwencjonalnych metod leczenia uzależnień, w tym alkoholizmu, można wymienić psychoterapię połączoną z hipnozą, medytacje, hipoterapię i kontakt ze zwierzętami. 

Przeczytaj na naszym blogu również:

Szukasz skutecznej metody leczenia alkoholizmu? Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia uzależnień prowadzona stacjonarnie w ośrodku odwykowym. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła:

 1. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
 2. ,,Współczesne teorie i praktyka profilaktyki uzależnień chemicznych i niechemicznych”, M. Jędrzejko, Fundacja Pedagogium, Warszawa 2009.  
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie