ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Alkoreksja – czym jest, jakie ma objawy i jak ją leczyć?

Alkoreksja – czym jest, jakie ma objawy i jak ją leczyć?

Wrz 9, 2021 |

Alkoholizm ma wiele twarzy. Niektóre są mniej, a inne bardziej zagrażające zdrowiu lub życiu osoby uzależnionej. Jednym ze skutków nadmiernego spożywania alkoholu jest alkoreksja. Jest to poważna choroba, która jest kompilacją dwóch schorzeń – alkoholizmu i anoreksji. Dowiedz się, czym jest alkoreksja, jak ją rozpoznać i leczyć. Zapraszamy do lektury naszego poradnika. 

 

 • Alkoreksja, drunkoreksja, anoreksja alkoholowa – wszystkie te określenia odnoszą się do zaburzenia, które scala ze sobą dwie choroby – alkoholizm i problemy z odżywianiem.
 • Głównym objawem alkoreksji jest ograniczenie przyjmowanie pokarmów po to, by móc w nadmiarze pić alkohol. 
 • Drunkoreksja najczęściej dotyka osób młodych, które pod presją otoczenia i panującej mody popadają w niemal maniakalne dążenie do szczupłej sylwetki. 

Co to jest alkoreksja? 

Alkoreksja (określana również anoreksją alkoholową lub bulimią alkoholową) to zaburzenie odżywiania polegające na rezygnowaniu z pełnowartościowych posiłków na rzecz spożywania alkoholu. Osoba cierpiąca na alkoreksję, zamiast spożywać posiłki, sięga w nadmiarze po alkohol. Drunkoreksja stanowi zatem połączenie dwóch schorzeń – nadmiernego spożywania alkoholu oraz zaburzeń odżywiania. 

Jakie są objawy alkoreksji? 

Po czym rozpoznać alkoreksję? Przede wszystkim osoby cierpiące na tę przypadłość od jedzenia wolą picie napojów wysokoprocentowych. Mają obsesję na punkcie swojej wagi i boją się przybrać kilka dodatkowych kilogramów. Osoby chore na drunkoreksję mogą unikać posiłków lub nawet zmniejszać ich objętość po to, aby zastąpić przyjmowane z pokarmem kalorie tymi, które dostarczane są do organizmu wraz z alkoholem. Zaczynają dokładnie wyliczać ilość spożywanego posiłku i alkoholu – często robią to w tajemnicy przed innymi. Alkoreksja może pozostać niezdiagnozowana przez wiele miesięcy, dlatego rozwój tej choroby często bywa niewidoczny dla otoczenia. 

Objawy alkoreksji:

 • zastępowanie jedzenia alkoholem;
 • obsesyjne myślenie o masie ciała;
 • liczenie kalorii;
 • negatywne odbieranie swojego wyglądu;
 • problemy ze snem;
 • apatia;
 • wzmożona potliwość.

cta onz Alkoreksja  czym jest, jakie ma objawy i jak ją leczyć?

 

Jakie są przyczyny anoreksji alkoholowej?

Alkoreksja jest schorzeniem natury psychicznej, której przyczyn należy doszukiwać się w lęku przed przyrostem masy ciała. Podejrzewa się, że potencjalnymi przyczynami alkoreksji mogą być:

 • indywidualne predyspozycje do występowania zarówno zaburzeń odżywiania, jak i nadmiernego spożywania alkoholu;
 • kompleksy spowodowane wyglądem swojego ciała;
 • doświadczenie w przyszłości traumatycznych zdarzeń;
 • kult pięknego ciała występujący w społecznej świadomości;
 • niska samoocena;
 • dążenie do perfekcji.

Jakie są skutki drunkoreksji? 

Skutki drunkoreksji mogą być zarówno takie, które pojawiają się w przebiegu samej anoreksji, jak i w przypadku nadużywania alkoholu. Niedożywienie podobnie jak toksyczny wpływ alkoholu mogą prowadzić do wielu groźnych dla zdrowia, jak i życia konsekwencji. Restrykcyjna dieta połączona z nadmiernym spożywaniem alkoholu jest dużym obciążeniem dla organizmu. Może powodować niedobór podstawowych składników odżywczych, osłabienie, zmęczenie, a nawet anemię. 

Pacjenci cierpiący na bulimię alkoholową mogą doświadczyć także zaburzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego, przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego. Alkohol działa negatywnie na trzustkę, uszkadza wątrobę. Może także powodować wystąpienie zmian skórnych i stanów zapalnych. 

Picie ,,na pusty żołądek” i głodzenie się sprawia, że alkohol szybciej się wchłania, a co za tym idzie, we krwi pojawia się jego duże stężenie. W efekcie organizm szybciej staje się wyniszczony i odwodniony. 

Kogo najczęściej dotyka alkoreksja? 

Alkoreksja, podobnie jak anoreksja, czy bulimia, dotyczy najczęściej osób młodych, które ulegają presji, by za wszelką cenę mieć szczupłą sylwetkę. Anoreksja alkoholowa głównie rozwija się u młodych kobiet, które nie chcą rezygnować z życia towarzyskiego, a jednocześnie zależy im na dążeniu do perfekcyjnego wyglądu. 

Jak leczyć alkoreksję, czyli bulimię alkoholową? 

W leczeniu alkoreksji najważniejsze jest jak najszybsze zdiagnozowanie problemu. Leczenie powinno być ukierunkowane zarówno na leczenie alkoholizmu, jak i zaburzeń odżywiania. Pomocna może okazać się zatem terapia uzależnień połączona z psychoterapią. Chory musi nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych, a także zwalczać głód alkoholowy. Terapia ma na celu także pomóc uzależnionemu radzić sobie w trudnych sytuacjach, np. w przypadku wyjść towarzyskich.

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Źródła: 

1. ,,Drunkoreksja – zaburzenie odżywiania połączone z alkoholizmem wśród młodych dorosłych”, Jaworski M., Forum Medycyny Rodzinnej, 2014.

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie