ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE TELEFONICZNE

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu?

Jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu?

Paź 16, 2020 |

U osób uzależnionych od alkoholu mogą pojawić się objawy odstawienia alkoholu, czyli tzw. zespół abstynencki. Rozwija się on wówczas, gdy człowiek regularnie i w dużych ilościach pije alkohol i nagle przestaje go spożywać lub drastycznie zmniejsza jego ilość. Alkoholowy zespół abstynencki potrafi być bardzo uciążliwy. Dziś wyjaśniamy, jak rozpoznać objawy odstawienia alkoholu i jak długo one trwają. 

 

 • Objawy odstawienia alkoholu trwają od kilku godzin do nawet kilkunastu dni.
 • Czas trwania objawów odstawiennych uzależniony jest od długości i intensywności picia. 
 • Pierwsze objawy odstawienia alkoholu pojawiają się wtedy, gdy znacząco zmniejsza się stężenie alkoholu we krwi. 

Jakie są objawy odstawienia alkoholu? 

Alkoholowy zespół abstynencki (AZA) to zespół objawów pojawiających się na skutek przerwania picia lub ograniczenia ilości spożywanego długotrwale i w wysokiej dawce alkoholu. W walce z chorobą alkoholową jednym z najtrudniejszych momentów zwykle jest przechodzenie przez objawy odstawienia alkoholu. Objawy zespołu odstawienia alkoholu są też jednym z czynników wskazujących na uzależnienie.

Do objawów, które najczęściej towarzyszą alkoholowemu zespołowi abstynenckiego, zaliczają się:

 • bóle głowy;
 • rozdrażnienie;
 • bezsenność;
 • pobudzenie;
 • ogólne złe samopoczucie, rozbicie;
 • lęk, niepokój, nadwrażliwość na bodźce;
 • pocenie się;
 • nudności, wymioty;
 • drżenie mięśniowe (drżenie rąk, powiek, języka).

Do niebezpiecznych objawów odstawienia alkoholu należą silne drgawki, majaczenie alkoholowe, czyli zaburzenia świadomości, lęki, urojenia, złudzenia, a także halucynoza alkoholowa. Są to bardzo wyraźne i niebezpieczne dla uzależnionego omamy wzrokowe i słuchowe, a czasami także dotykowe. Mogą również powodować nadmierną agresję z jednoczesnymi zaburzeniami świadomości. 

Więcej na temat AZA dowiesz się z artykułu: Zespół abstynencki – jakie są objawy odstawienia alkoholu?
cta onz Jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu?

 

Nagłe odstawienie alkoholu może prowadzić do zespołu abstynenckiego. Składa się on z szeregu nieprzyjemnych i uciążliwych objawów. Aby się przed nim uchronić, potrzebna jest pomoc specjalistów. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 33

U kogo pojawiają się objawy odstawienia alkoholu?

Teoretycznie Alkoholowy Zespół Abstynencki może pojawić się u każdej osoby, która nadużywa alkoholu. Im więcej jednak alkoholu się przyjmuje i to w nadmiernym ilościach, tym ryzyko jego wystąpienia wzrasta. Wpływ na nasilenie objawów AZA mają takie czynniki, jak ilość oraz długość picia, czas trwania uzależnienia, obecność współistniejących chorób somatycznych, wiek czy przyjmowanie innych środków psychoaktywnych.  

Jak długo utrzymują się objawy odstawienia alkoholu? 

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Na ogół jest tak, że im dłużej trwa się w uzależnieniu, tym dłużej będzie trwał zespół abstynencki. Szacuje się, że alkoholowy zespół abstynencki trwa zwykle od kilku godzin do nawet kilku dni. Ostre powikłania mogą utrzymywać się aż do 10 dni. Po zaprzestaniu spożywania alkoholu lub ograniczeniu picia mija tłumiące działanie alkoholu, natomiast nadpobudliwość neuronów pozostaje, co skutkuje pojawieniem się głodu alkoholowego i zespołem objawów odstawiennych.  Poszczególne symptomy mogą różnić się od siebie nasileniem.   

Kiedy pojawiają się objawy odstawienne? 

Zespół objawów odstawiennych może pojawić się nawet u osób pijących przez stosunkowo niedługi czas lub spożywających pozornie niewielkie ilości alkoholu (np. 2-3 piwa każdego dnia). Osoby zmagające się z dużym uzależnieniem mogą doświadczyć zespołu abstynenckiego już nawet po upływie kilku godzin od zaprzestania picia, ale zwykle pojawia się on około doby, maksymalnie dwóch dób od momentu przyjęcia ostatniej dawki alkoholu.  

Ciągi alkoholowe, które pojawiają się na przemian z okresami abstynencji są charakterystyczne dla uzależnienia od alkoholu i bardzo często wymagają interwencji.  

Czy można przeciwdziałać objawom odstawienia alkoholu?

Pacjenta, u którego występują objawy odstawienia alkoholu, należy dokładnie obserwować i nie wolno pozostawić go bez opieki. Niekiedy konieczna może być hospitalizacja. Warto jednak wiedzieć, że sam pobyt w szpitalu, podanie kroplówki, nawadnianie nie jest tożsame z wyleczeniem.  Złagodzenie objawów odstawiennych to dopiero pierwszy krok do zerwania z nałogiem. Wyciszony, odżywiony organizm nadal będzie domagał się kolejnej dawki alkoholu, a to z kolei naraża uzależnionego na ponowne wystąpienie objawów odstawienia alkoholu. Niezwykle ważne jest, aby w takich sytuacjach podjąć terapię leczenia uzależnień, która pozwoli skutecznie uporać się z uzależnieniem. Leczenie powinno obejmować nie tylko alkoholika, ale również najbliższe jego otoczenie. 

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Źródła:

 1. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
 2. ,,Alkoholizm: mianownictwo, rozpoznanie, leczenie i zapobieganie”, Jaroslav Skála, Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1966.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335
BEZPŁATNE konsultacje telefoniczne