ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu?

Jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu?

Paź 16, 2020 |

U osób uzależnionych od alkoholu mogą pojawić się objawy odstawienia alkoholu, czyli tzw. zespół abstynencki. Rozwija się on wówczas, gdy człowiek regularnie i w dużych ilościach pije alkohol i nagle przestaje go spożywać lub drastycznie zmniejsza jego ilość. Alkoholowy zespół abstynencki potrafi być bardzo uciążliwy. Oznaki te pojawiają się zazwyczaj około 6 godzin po zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu i mogą utrzymywać się od 4 do 48 godzin. Wyjaśniamy jak reaguje organizm po odstawieniu alkoholu i ile trwa zespół odstawienny. 
 • Objawy odstawienia alkoholu trwają od kilku godzin do nawet kilkunastu dni.
 • Czas trwania objawów odstawiennych uzależniony jest od długości i intensywności picia alkoholu. 
 • Pierwsze objawy odstawienia alkoholu pojawiają się wtedy, gdy znacząco zmniejsza się stężenie alkoholu we krwi. 

Czy można odstawić alkohol z dnia na dzień?

Alkohol stopniowo degraduje umysł oraz wyniszcza ciało chorego. Do tego stopnia, że gwałtowna rezygnacja z używki może wywołać szereg objawów groźnych dla zdrowia, a nawet życia. Dlaczego sama decyzja o zaprzestaniu picia często nie wystarcza. Nie można przestać pić z dnia na dzień bez żadnych konsekwencji. U uzależnionego dojdzie do wystąpienia szeregu negatywnych dolegliwości związanych z odstawieniem alkoholu. Osoby dotknięte nałogiem muszą być świadome, że wytrwanie w trzeźwości 5 dni, miesiąca i całego życia wymaga pracy nad sobą najlepiej pod okiem specjalistów zatrudnionych w ośrodku leczenia uzależnień. Historie pacjentów, którym udało się pokonać nałóg mogą stanowić inspirację do walki z chorobą.

Jakie są objawy odstawienia alkoholu? 

Alkoholowy zespół abstynencki (AZA) to zespół objawów pojawiających się na skutek przerwania picia lub ograniczenia ilości spożywanego długotrwale i w wysokiej dawce alkoholu. W walce z chorobą alkoholową jednym z najtrudniejszych momentów zwykle jest przechodzenie przez objawy odstawienia alkoholu. Objawy zespołu odstawienia alkoholu są też jednym z czynników wskazujących na uzależnienie. Do objawów, które najczęściej towarzyszą alkoholowemu zespołowi abstynenckiego, zaliczają się:
 • bóle głowy;
 • rozdrażnienie;
 • bezsenność;
 • pobudzenie;
 • ogólne złe samopoczucie, rozbicie;
 • lęk, niepokój, nadwrażliwość na bodźce;
 • pocenie się;
 • przyspieszone bicie serca;
 • kołatanie serca;
 • nudności, wymioty;
 • drżenie mięśniowe (drżenie rąk, powiek, języka).
Do niebezpiecznych objawów odstawienia alkoholu należą silne drgawki, majaczenie alkoholowe, czyli zaburzenia świadomości, lęki, urojenia, omamy po przebudzeniu, złudzenia, a także halucynoza alkoholowa. Są to bardzo wyraźne i niebezpieczne dla uzależnionego omamy wzrokowe i słuchowe, a czasami także dotykowe. Mogą również powodować nadmierną agresję z jednoczesnymi zaburzeniami świadomości.  Więcej na temat AZA dowiesz się z artykułu: Zespół abstynencki – jakie są objawy odstawienia alkoholu? cta onz Jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu?

Nagłe odstawienie alkoholu może prowadzić do zespołu abstynenckiego. Składa się on z szeregu nieprzyjemnych i uciążliwych objawów. Aby się przed nim uchronić, potrzebna jest pomoc specjalistów. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 33

U kogo pojawiają się objawy odstawienia alkoholu? Przyczyny Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego

Teoretycznie Alkoholowy Zespół Abstynencki może pojawić się u każdej osoby, która nadużywa alkoholu. Im więcej jednak alkoholu się przyjmuje i to w nadmiernym ilościach, tym ryzyko jego wystąpienia wzrasta. Wpływ na nasilenie objawów AZA mają takie czynniki, jak ilość oraz długość picia, czas trwania uzależnienia, obecność współistniejących chorób somatycznych, wiek czy przyjmowanie innych środków psychoaktywnych.   Niepokojący jest fakt , że alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród nastolatków. Według raportu Alkohol w Europie: perspektywa zdrowia publicznego. Raport dla Komisji Europejskiej” prawie 90% uczniów w wieku 15–16-letnich piło alkohol przynajmniej raz w życiu. Przeciętnie inicjacja alkoholowa w Europie następuje w wieku 12,5 lat, a pierwsze upicie już w wieku 14 lat. Według zebranych danych konsumpcja alkoholu przez nastolatków mieszkaających w Europie przekracza 60 gramów, a w południowej Europie zbliża się do 40 gramów. Spożywanie alkoholu w tak młodym wieku może prowadzić do szybkiego uzależnienia. https://www.ain.ipin.edu.pl/archiwum/2/t19n2_2.pdf

Przyczyny Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego

Objawy odstawienia alkoholu – jak długo trwają?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo trwają objawy odstawienia alkoholu. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Na ogół jest tak, że im dłużej trwa się w uzależnieniu, tym dłużej będzie trwał zespół abstynencki.
Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Szacuje się, że alkoholowy zespół abstynencki trwa zwykle od kilku godzin do nawet kilku dni. Ostre powikłania mogą utrzymywać się aż do 10 dni. Po zaprzestaniu spożywania alkoholu lub ograniczeniu picia mija tłumiące działanie alkoholu, natomiast nadpobudliwość neuronów pozostaje, co skutkuje pojawieniem się głodu alkoholowego i zespołem objawów odstawiennych. Poszczególne symptomy mogą różnić się od siebie nasileniem – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień

Kiedy pojawiają się objawy odstawienne? 

Zespół objawów odstawiennych może pojawić się nawet u osób pijących przez stosunkowo niedługi czas lub spożywających pozornie niewielkie ilości alkoholu (np. 2-3 piwa każdego dnia). Osoby zmagające się z dużym uzależnieniem mogą doświadczyć zespołu abstynenckiego już nawet po upływie kilku godzin od zaprzestania picia, ale zwykle pojawia się on około doby, maksymalnie dwóch dób od momentu przyjęcia ostatniej dawki alkoholu.   Ciągi alkoholowe, które pojawiają się na przemian z okresami abstynencji są charakterystyczne dla uzależnienia od alkoholu i bardzo często wymagają interwencji.  

Jak wyglądają pierwsze dni po odstawieniu alkoholu?

Całkowite odstawienie alkoholu nie jest łatwe. Zwłaszcza w pierwszych dniach chory narażony jest na odczuwanie nieprzyjemnych objawów fizycznych i psychicznych. Skutki odstawienia alkoholu stają się zauważalne już w ciągu pierwszych 24-36 godzin. Kiedy poziom alkoholu we krwi obniża się, organizm reaguje szeregiem dolegliwości. Łagodne objawy zespołu abstynencyjnego mogą obejmować drżenie rąk, napady drgawkowe, bóle mięśniowe, osłabienie, ból głowy, brak apetytu, ból brzucha. Warto podkreślić, że te dolegliwości często są niewystarczające, aby osoba na stałe rzuciła spożywanie alkoholu lub udała się na terapię. Gdy picie alkoholu zostaje przerwane u osób w zaawansowanych stopniu choroby w pierwszych dniach trzeba liczyć się pojawieniem niebezpiecznych objawów odstawienia, takich jak zmiany psychiczne (majaczenie alkoholowe, delirium tremens, psychoza alkoholowa) lub zmianami neurologicznymi (w tym padaczką alkoholową). Często osoby uzależnione próbują złagodzić te objawy, sięgając po alkohol lub leki uspokajające, co nazywane jest „klinem”. Ta faza jest krytyczna i wymaga wsparcia oraz specjalistycznej pomocy, aby bezpiecznie przejść przez detoks alkoholowy. Może zainteresuje Cię artykuł: Czy sam detoks wystarczy, aby wyjść z alkoholizmu?

Jak złagodzić odstawienie alkoholu? Sposoby na przeciwdziałanie objawom alkoholowego zespołu abstynencyjnego

Pacjenta, u którego występują objawy odstawienia alkoholu, należy dokładnie obserwować i nie wolno pozostawić go bez opieki. Niekiedy konieczna może być hospitalizacja. Warto jednak wiedzieć, że sam pobyt w szpitalu, podanie kroplówki, nawadnianie nie jest tożsame z wyleczeniem.  Złagodzenie objawów odstawiennych to dopiero pierwszy krok do zerwania z nałogiem. Wyciszony, odżywiony organizm nadal będzie domagał się kolejnej dawki alkoholu, a to z kolei naraża uzależnionego na ponowne wystąpienie objawów odstawienia alkoholu. Niezwykle ważne jest, aby w takich sytuacjach podjąć terapię leczenia uzależnień, która pozwoli skutecznie uporać się z uzależnieniem. Leczenie powinno obejmować nie tylko alkoholika, ale również najbliższe jego otoczenie. W profesjonalny ośrodku, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie chory może uczestniczyć w zajęciach grupowych, terapii indywidualnej, a dla rodzin osób uzależnionych dostępna jest terapia dla współuzależnionych. Ważną rolę odgrywają także konsultacje z psychologiem oraz konsultacje psychiatryczne, dzięki którym można poznać źródło problemu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Kiedy przychodzi kryzys po odstawieniu alkoholu?

Objawy odstawienia alkoholu obejmują zarówno fizyczne, jak i psychiczne symptomy, które zwykle pojawiają się w ciągu 24-48 godzin po zaprzestaniu spożywania alkoholu i mogą trwać kilka dni.

Ile trwa nerwica po odstawieniu alkoholu?

Zazwyczaj występują w ciągu 36 godzin po gwałtownym zaprzestaniu spożywania alkoholu. Znikają po kilku tygodniach. Mogą stanowić poważne zagrożenie dla osoby uzależnionej, dlatego w tym czasie zaleca się skorzystanie z wsparcia specjalisty. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Nerwica alkoholowa – czym się objawia i jak reagować?

Co brać po odstawieniu alkoholu?

Podczas procesu detoksykacji, pacjent otrzymuje przez kroplówkę elektrolity, sole mineralne oraz witaminy, szczególnie witaminę B1. To podejście umożliwia stopniowe przywracanie równowagi metabolicznej. 

Czym grozi nagłe odstawienie alkoholu?

Podczas początkowych dni abstynencji możemy zaobserwować zwiększone ciśnienie krwi, bóle głowy, przyspieszoną pracę serca, a także zawroty głowy. Do tego dochodzą napady drgawkowe, wymioty, uczucie nudności, mdłości, bóle brzucha, jak również trudności z zasypianiem.

Ile trwają omamy po odstawieniu alkoholu?

Czas trwania omamów po odstawieniu alkoholu może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak długość i intensywność uzależnienia. Omamy te zazwyczaj ustępują po 6dniach, ale w niektórych przypadkach mogą trwać dłużej.

Co daje 30 dni bez alkoholu?

Zaniechanie spożywania alkoholu przyczynia się do wzmocnienia różnych narządów i obniża ryzyko rozwoju związanych z nimi chorób. Wielu ludzi, którzy zdecydowali się zrezygnować z alkoholu, doświadcza poprawy ogólnego stanu zdrowia oraz wzrostu energii życiowej. Okres 30 dni jest wystarczająco długi, aby organizm mógł powrócić do swojego pierwotnego stanu sprzed ostatniego wypicia piwa. Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu: Źródła:
 1. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
 2. ,,Alkoholizm: mianownictwo, rozpoznanie, leczenie i zapobieganie”, Jaroslav Skála, Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1966.
 3. Raport Alkohol w Europie: perspektywa zdrowia publicznego. Raport dla Komisji Europejskiej, dostęp 21.12.2023
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie