ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jakie są najczęstsze choroby przewodu pokarmowego spowodowane nadużywaniem alkoholu?

Jakie są najczęstsze choroby przewodu pokarmowego spowodowane nadużywaniem alkoholu?

Lip 14, 2023 |

W wielu rodzinach panuje powszechne przekonanie, że niewielka dawka alkoholu może korzystnie wpływać na zdrowie. Ten powtarzany od wielu lat mit, nie jest prawdą. Etanol to toksyczna substancja, która przenika do wszystkich tkanek organizmu człowieka. Napoje procentowe, spożywane w dużych, ale i mniejszych ilościach, zaburzają funkcjonowanie narządów wewnętrznych, często wywołując stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej, przełyku, żołądka czy wątroby. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie choroby związane z układem pokarmowym grożą osobom regularnie nadużywającym alkoholu. Zapraszamy do lektury.
  • Układ pokarmowy jest pierwszym, który ma styczność ze spożywanym alkoholem. Sprzyja rozwojowi wielu potencjalnie groźnych schorzeń, w tym chorób układu pokarmowego.
  • Etanol jest substancją toksyczną, która uszkadza błony śluzowe, zmienia mikroflorę jelitową, a nawet wywołuje stany zapalne narządów, takich jak wątroba, trzustka czy żołądek.
  • Jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie negatywnego wpływu alkoholu na organizm jest całkowita abstynencja. Osoby, które już wpadły w sidła nałogu, powinny jak najszybciej podjąć decyzję o leczeniu.

Ból brzucha po alkoholu – jakie są przyczyny?

Młodzi ludzie coraz wcześniej sięgają po alkohol, a jego spożycie wśród grupy wiekowej 18-24 lata stale rośnie. Mimo że Światowa Organizacja Zdrowie od dawna podaje, że nadużywanie napojów procentowych jest wiodącym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci lub niepełnosprawności, niewiele to zmienia w świadomości społeczeństwa. Na ból brzucha po alkoholu narażone są nie tylko osoby uzależnione, może on się pojawić także u ludzi, którzy jednorazowo wypili za dużo. Warto wiedzieć, że każda dawka etanolu działa negatywnie na układ pokarmowy, wywołując choroby. 

Co dzieje się z żołądkiem podczas picia? 

Błona śluzowa jelita jest szczególnie narażona na uszkodzenia spowodowane alkoholem etylowym. Skutkuje to dotarciem toksyn do krwiobiegu uzależnionego. Etanol zmienia mikroflorę jelitową poprzez znaczące obniżenie obecności pożytecznych bakterii, takich jak Lactobacillus i Bifidobacterium. 

Organizm zaczyna nie radzić sobie z kontrolowaniem bakterii w przewodzie pokarmowym i przepuszcza je do krwiobiegu. Co więcej, uszkodzenie śluzówki jelit zaburza trawienie i wchłanianie substancji odżywczych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, powodując niedożywienie oraz utratę wagi.

Konsekwencje nadużywania alkoholu dla układu pokarmowego to: 

  • zaburzenia czynności przełyku i żołądka,
  • zapalenie wątroby (zwłóknienie, stłuszczenie, marskość),
  • zaburzenia bariery jelitowej i funkcji limfatycznych,
  • zapalenie trzustki,
  • zanik błony śluzowej żołądka.

Jakie choroby układu pokarmowego występują najczęściej w wyniku nadużywania alkoholu? 

Szkodliwe jest zwłaszcza długotrwałe nadużywanie alkoholu, ale nawet jednorazowe wypicie dużej dawki niesie ze sobą poważne konsekwencje dla organizmu. Choroby spowodowane uzależnieniem od napojów procentowych, zwłaszcza te w obrębie układu pokarmowego, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. 

Choroba alkoholowa wątroby  

W wyniku nadużywania alkoholu najbardziej cierpi wątroba. Etanol jest najczęstszą przyczyną uszkodzeń tego organu, który odpowiada za metabolizowanie bardzo toksycznego aldehydu octowego. Spożywanie napojów procentowych przez dłuższy czas może prowadzić do stłuszczenia wątroby lub alkoholowego zapalenia tego organu. Najpoważniejszą i nieodwracalną chorobą jest marskość wątroby, która zagraża życiu alkoholika. Podczas jej przebiegu dochodzi do włóknienia miąższu i stopniowej utraty funkcji tego organu. Chorzy łatwo ulegają infekcjom, co spowodowane jest to słabszym działaniem układu odpornościowego.  

Przeczytaj także: Pierwsze oznaki, po których poznasz uszkodzenie wątroby u alkoholika
            cta onz Jakie są najczęstsze choroby przewodu pokarmowego spowodowane nadużywaniem alkoholu?  

Alkoholowe zapalenie trzustki

O tym, że spożywanie alkoholu niekorzystnie działa na wątrobę, wiedzą niemal wszyscy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest on także jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia trzustki. Narząd ten jest odpowiedzialny przede wszystkim za trawienie tłuszczów, białek oraz regulację gospodarki węglowodanowej organizmu. Uzależnienie od alkoholu jest aż w 80% przypadków odpowiedzialne za przewlekłe zapalenie trzustki, podczas którego występują dolegliwości bólowe, nawracające ostre zapalenia, a także upośledzenie funkcji tego narządu.  

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak alkohol wpływa na funkcjonowanie trzustki?

Nadużywanie alkoholu sprzyja chorobie wrzodowej żołądka 

Jednym z najczęściej występujących schorzeń układu pokarmowego jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Statystycznie dotyka ona 5-10% społeczeństwa w naszym kraju. Alkohol przyczynia się do powstawania ubytków w błonie śluzowej, a dodatkowo powoduje nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego. 

Owrzodzenie ściany żołądka może powodować ból, zgagę, biegunkę, nudności, wymioty. W skrajnych przypadkach prowadzi do poważniejszych powikłań, takich jak perforacja żołądka czy krwawienie do przewodu pokarmowego, co wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty. Jednorazowe wyjścia na drinka ze znajomymi nie spowodują pojawienia się wrzodów. Szczególnie groźne jest regularne, nadmierne spożycie alkoholu. 

Rak przewodu pokarmowego 

Długotrwałe spożywanie alkoholu w dużych ilościach może prowadzić do wielu chorób. Zmiany w przewodzie pokarmowym zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów, takich jak rak przełyku, żołądka, trzustki, czy wątroby. 

Jak chronić się przed chorobami układu pokarmowego spowodowanymi piciem alkoholu?

Jest tylko jeden sposób na ograniczenie negatywnego działania alkoholu na organizm – należy zachować całkowitą abstynencję. Osoby, które wpadły już w sidła nałogu, powinny jak najszybciej podjąć decyzję o leczeniu alkoholizmu w specjalistycznym ośrodku, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Wykwalifikowana kadra zapewni wsparcie, gdy pojawi się głód alkoholowy. Profesjonalna terapia, uczestnictwo w zajęciach indywidualnych i grupowych czy konsultacje psychologiczne, będą nieocenionym wsparciem podczas walki o zdrowie i lepsze życie

 Zobacz wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych””,I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016.
  2. ,,Bez tajemnic: o uzależnieniach i ich leczeniu”, Bohdan Tadeusz Woronowicz, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2001.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie