ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Porady o terapii małżeńskiej dla współmałżonków alkoholików. Dlaczego leczyć również bliskich?

Porady o terapii małżeńskiej dla współmałżonków alkoholików. Dlaczego leczyć również bliskich?

Mar 14, 2019 |

Uzależnienie niszczy wszystko na swojej drodze – nie tylko samego alkoholika, ale również jego rodzinę, bliskość, wzajemne relacje pomiędzy współmałżonkiem, partnerem czy dziećmi. Czy da się tego jakoś uniknąć? Przede wszystkim alkoholik musi sam chcieć podjąć leczenie. Ale to nie wszystko. W procesie wychodzenia z nałogu potrzebne jest również wsparcie ze strony bliskich, które sprowadza się do zdobycia potrzebnej wiedzy i odwagi w postępowaniu z alkoholikiem. Tu pomocna okazuje się terapia małżeńska nastawiona na wsparcie ze strony psychoterapeuty.

 

Jak pomóc uzależnionemu od alkoholu małżonkowi? Porady

Alkoholizm to choroba wywierająca ogromny wpływ na życie emocjonalne całej rodziny. Najbardziej narażonymi na jej destrukcyjne działanie stają się żona, mąż, często też dzieci. Im bardziej ich uczucia zostaną wypaczone, tym trudniej będzie im pomóc bliskiej osobie w walce z uzależnieniem. Co więcej, ich wysiłki często mogą stać się szkodliwe, a nie pomocne. Zdarza się, że to mąż-alkoholik zaczyna oskarżać żonę o to, że pije. Tymczasem alkoholizm to choroba, za którą odpowiedzialność ponosi on sam.

Pomimo, że partner nie jest odpowiedzialny za nałóg drugiej osoby, może on przyczynić się do poprawy relacji między nimi oraz pomóc w wychodzeniu z uzależnienia. Najlepszą pomocą, jaką może zaoferować współmałżonek osobie uzależnionej, jest znalezienie pomocy również dla siebie. Groźby i kary, codzienne awantury i nieustanne proszenie alkoholika o to, aby przestał pić – to wszystko może wywołać odwrotny skutek, czyli alkoholik, zamiast przestać pić, będzie pił jeszcze więcej. Błędy nieświadomie popełniane przez bliskich są czasem tak wielkie, że znacznie utrudniają wyjście z nałogu.

cta onz Porady o terapii małżeńskiej dla współmałżonków alkoholików. Dlaczego leczyć również bliskich?

 

Jaki jest cel terapii dla par dotkniętych problemem alkoholowym?

Terapia małżeńska ma na celu usprawnić porozumiewanie się pomiędzy małżonkami. Dzięki niej partnerzy uczą się budowania pozytywnej emocjonalności i silnych więzi w swoim związku. Jest to doskonała propozycja dla tych małżonków, którzy chcą pomóc sobie nawzajem i poprawić jakość związku. Rozwój uzależnienia zazwyczaj powoduje wiele zranień obydwojga małżonków, stąd tak ważne jest nauczenie się konstruktywnej rozmowy oraz wypracowanie umiejętności sprawnego rozwiązywania problemów. Ważne jest jednak to, aby oboje zgodnie chcieli wziąć w niej udział, a co więcej – terapia małżeńska zawsze powinna iść w parze z leczeniem alkoholizmu w formie terapii indywidualnej, jak i grupowej.

Podczas terapii małżeńskiej pracuje się między innymi nad:

  • wspieraniem współmałżonka w procesie wychodzenia z nałogu;
  • poprawą wzajemnej komunikacji w związku;
  • nabyciem umiejętności w zakresie konstruktywnego rozwiązywania konfliktów;
  • rozpoznawaniem i określaniem swoich uczuć;
  • uzyskaniem większej bliskości w związku;
  • wzięciem odpowiedzialności za własne funkcjonowanie w związku;
  • pomocą w podjęciu decyzji dotyczącej bycia razem lub rozstania.

Jak przebiega terapia małżeńska w leczeniu alkoholizmu?

Na początku praca z małżonkami koncentruje się przede wszystkim na poprawie komunikacji, zrozumieniu wzajemnych relacji, umiejętności dojrzałego rozwiązywania konfliktów. W pierwszych tygodniach wychodzenia z uzależnienia działania skupiają się wokół wspierania współmałżonka w decyzji o zaprzestaniu picia. Faktem jest, że terapia małżeńska znacząco przyczynia się do ,,zdrowienia” uzależnionego. Otóż okazuje się, że osoby uzależnione, którą otrzymują wsparcie ze strony partnera, rzadziej wracają do nałogu. Bardzo często terapia stanowi komplementarną formę pomocy osobie uzależnionej. Pozytywnie wpływa ona na utrwalenie efektów leczenia. Terapia małżeńska jest również pomocna przy rozwiązywaniu wielu problemów małżeńskich. Zazwyczaj jednak nie podejmuje się terapii par, gdy pomiędzy małżonkami istnieje bardzo duże napięcie, które przejawia się wzajemnymi oskarżeniami, agresją, walką czy niedostateczną motywacją do zmiany.

Gdzie na terapię małżeńską w przypadku alkoholizmu?

W Ośrodku Leczenia Uzależnień Nowe Życie prowadzimy terapię uzależnień oraz terapię małżeńską dla współmałżonków alkoholików, która w znacznym stopniu przyczynia się do powodzenia całego procesu leczenia. Korzystamy z całej dostępnej wiedzy oraz własnych doświadczeń w zakresie leczenia uzależnień, co znacznie przekłada się na skuteczność naszej terapii. Pomagamy osobom, które cierpią z powodu uzależnienia swojego współmałżonka/partnera, ponieważ jesteśmy przekonani, że każdy związek można uratować.

Źródła:

  1. ,,Współuzależnienie – jak przetrwać w rodzinie z osobą uzależnioną”, J. Wawerska-Kus, Wydawnictwo Edukacyjne Remedium, 2014. 
  2. ,,Kryzys Rodziny Diagnoza, rozwiązania, profilaktyka”, M.Grabowski, Wydawnictwo Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, 2009. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie