ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Dlaczego alkoholik nie chce się leczyć?

Dlaczego alkoholik nie chce się leczyć?

Gru 14, 2018 |

Wiele osób, których bliscy borykają się z uzależnieniem, zastanawia się nad tym, jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu. Nakłonienie osoby uzależnionej do leczenia to niełatwe zadanie, ponieważ duża część alkoholików się przed tym wzbrania, nie będąc do końca świadomym tego, jakie konsekwencje niesie za sobą nałogowe picie.

Jaki wpływ na człowieka ma alkohol?

Alkohol to środek odurzający, który silnie wpływa na psychikę, funkcjonowanie i zachowanie człowieka. Pozwala zagłuszyć emocje, pozbyć się lęku i niepokoju, sprawia również, że stajemy się rozluźnieni i mamy lepszy nastrój. Alkohol to pewnego rodzaju ucieczka w inny świat, dlatego zaprzestanie jego picia oznacza dla alkoholika konieczność zmierzenia się z realnością, którą do końca nie akceptuje.

cta onz Dlaczego alkoholik nie chce się leczyć?

Dlaczego alkoholik wzbrania się przed podjęciem leczenia?

Alkohol negatywnie wpływa nie tylko na organizm człowieka, ale również na jego psychikę. Osoba pod wpływem alkoholu widzi świat jakby w krzywym zwierciadle. Alkohol całkowicie zmienia świadomość człowieka. Niezależnie od rodzaju oddziałuje na psychikę. Na początku jest źródłem ciekawych przeżyć, które ubarwiają codzienne życie. Jednak wraz z biegiem czasu może stanowić coraz to większą pokusę do szybkiego poprawienia sobie samopoczucia. Jeżeli wypijając kilka kieliszków wódki można usunąć przykre uczucia wywołane niepowodzeniem w pracy czy kłótnią z bliską osobą, to czemu nie robić tego częściej?

Z tych właśnie powodów u alkoholika maleje motywacja do tego, by coś zmienić w swoim życiu, np. podjąć leczenie. Dolegliwości psychiczne, zamiast odstraszać od picia, jeszcze bardziej do tego nakłaniają.

Mechanizm iluzji i zaprzeczeń

W przypadku długotrwałego nadużywania alkoholu w umyśle człowieka powstaje mechanizm chorobowy określany mianem mechanizmu iluzji i zaprzeczeń. W dużym skrócie polega on na zniekształceniu procesów umysłowych. Osoba uzależniona zaczyna tłumaczyć swoje zachowanie. Świat iluzji, jaki powstaje w głowie takiej osoby, nie pozwala jej dostrzec prostych faktów. Z jednej strony, alkoholik znajduje mnóstwo logicznych argumentów, które potwierdzają, że to, co robi, jest konieczne, z drugiej zaś strony – zaczyna manipulować otoczeniem. Utrudnia to dostrzeżenie szkód spowodowanych przez alkohol oraz uniemożliwia powstrzymanie się od picia.

Alkohol zmienia życie i zachowania. Po wypiciu piwa, wódki czy wina ludzie zaczynają zachowywać się całkiem inaczej niż zwykle. Stają się bardziej rozluźnieni, odważniejsi, hałaśliwi. Niektórzy ludzie piją właśnie po to, aby poczuć się kimś innym niż na co dzień.

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Uzależnienie od alkoholu, czyli alkoholizm, jest chorobą chroniczną, postępującą i potencjalnie może prowadzić do śmierci. Rozwój tego niebezpiecznego nałogu może jednak zostać powstrzymany, jeżeli osoba zdecyduje się na podjęcie terapii odwykowej. Uzależniony może skorzystać z fachowej pomocy ośrodka leczenia uzależnień Nowe Życie, gdzie w otoczeniu psychologów, psychoterapeutów i lekarzy będzie mógł podjąć walkę ze swoimi słabościami. Podczas terapii indywidualnej chory uczy się żyć w abstynencji, rozwija umiejętności, które będą mu potrzebne w wytrwaniu w trzeźwości oraz próbuje rozwiązywać problemy natury emocjonalnej. Pacjenci w ośrodku przygotowują się również do odbudowy swoich związków z bliskimi osobami, niszczonych przez lata picia. Ogromnym wsparciem dla osób uzależnionych są terapie grupowe (wspólnota Anonimowych Alkoholików). Grupa stanowi pewnego rodzaju “odbicie lustrzane”. W takim odbiciu każdy z uczestników może się przejrzeć i z nieco innej perspektywy zrozumieć mechanizmy uzależnienia. Najlepsze efekty w leczeniu alkoholizm przynosi terapia indywidualna połączona z grupową oraz kontynuowanie leczenia w formie ambulatoryjnej.

Aby osoba uzależniona podjęła leczenie, należy pokazać jej, jakie konsekwencje może mieć dalsze picie – całkowity rozpad relacji małżeńskiej, utrata zdrowia, pracy, a nawet śmierć.

Źródła:

  1. ,,Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych”, I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016. 
  2. ,,Wzmacnianie motywacji do zmiany w terapii nadużywania substancji’, William R.Miller, PARPAMEDIA. Wydawnictwo Edukacyjne, Warszawa 2009.

Przeczytaj powiązane wpisy na naszym blogu:

 

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku