ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

Czy związek z osobą uzależnioną od alkoholu ma szansę przetrwać?

Paź 10, 2019 |

Życie z osobą uzależnioną jest bardzo trudne. Destrukcyjne działanie alkoholu wpływa nie tylko na samego alkoholika, ale także na wszystkich członków jego rodziny. Jednak w szczególny sposób skutki alkoholizmu dotykają partnerów osób uzależnionych, prowadząc w ten sposób do współuzależnienia. Związek z alkoholikiem, narkomanem czy hazardzistą może być tak samo niszczący, co sam nałóg. Czy w ogóle ma szansę on przetrwać? Zachęcamy do lektury naszego artykułu. 

Jak wygląda związek z alkoholikiem? 

Uzależnienie od alkoholu jest destrukcyjną siłą, niszczącą związek od środka. Relacja z alkoholikiem często sprowadza się do silnych prób kontrolowania, co z góry skazane jest na porażkę. Kiedy jedna strona dzwoni i kontroluje zachowanie swojego pijanego męża (ile wypił, w jakim stanie jest), druga strona zmuszona jest do wymyślania coraz to innych sposobów na ukrycie swojego nałogu. W związku osoby uzależnionej i jej współuzależnionego partnera zawsze dużo się dzieje – pojawia się sporo emocji, napięć i frustracji. Paradoksalnie bardzo często żony bądź partnerki alkoholików swoją pomocą ułatwiają im picie, nie zdając sobie sprawy z tego, że popadły we współuzależnienie. Wzmagają swoje siły po to, by chronić partnerów przed skutkami alkoholizmu, co tylko wzmaga nałóg, gdyż alkoholik czuje się tak, jakby miał przyzwolenie na swoje picie. 

Więcej na temat współuzależnienia dowiesz się z artykułu: Po drugiej stronie nałogu: czym jest współuzależnienie i na czym polega terapia dla osób współuzależnionych?

Szukasz pomocy dla siebie lub bliskiej Ci osoby?
Umów się na terapię leczenia alkoholizmu
Skorzystaj z naszej pomocy

Oferujemy BEZPŁATNE konsultacje i zapewniamy ANONIMOWOŚĆ
504 106 335

Toksyczny związek z alkoholikiem 

Wszelkie zachowania partnera osoby uzależnionej wzmagają tylko i pogłębiają uwikłanie w toksyczny związek. Zdarza się, że żona zwalnia męża z odpowiedzialności za swoje czyny, co więcej zaczyna usprawiedliwiać jego picie (,,pije, bo miał zły dzień w pracy”) lub całkowicie zaprzecza istnieniu nałogu. Taki związek staje się mocno toksyczny dla obu stron. Co zatem robić w takiej sytuacji? Poddać się czy walczyć dalej? Jeśli walczyć, to jak? 

Czy związek z alkoholikiem ma szansę przetrwać?

Zawsze jest szansa na to, że związek z osobą uzależnioną przetrwa, ale pod warunkiem, że przynajmniej jedno z nich rozpocznie zmianę na lepsze, a drugie – pomoże przejść tej osobie w walce o samego siebie. Jeżeli kobieta jako pierwsza zdoła przyznać się przed samą sobą, że jej mąż potrzebuje pomocy, ponieważ ma problem z uzależnieniem, które destrukcyjnie wpływa na całą rodzinę, a ona również w jego chorobę jest uwikłana, to istnieje szansa, że zmieni ona swoje postępowanie wobec męża lub partnera alkoholika i taki związek będzie miał szansę przetrwać. Odpowiedzialność nie spoczywa jednak jedynie na barkach kobiety. Związek ma szanse przetrwać tylko wtedy, kiedy druga strona dostrzeże swój nałóg i zreflektuje się rozpocząć zmianę, która może mieć swój początek w terapii leczenia uzależnienia. 

Jak postępować z osobą uzależnioną od alkoholu?

Ważne jest, aby potrafić szeroko otworzyć oczy. Trzeba być konsekwentnym w swoich działaniach – jeżeli żona zapowiedziała, że odejdzie od męża alkoholika, to powinna to zrobić. Ma ona prawo wymagać tego, aby przestał pić. 

Czy współuzależnienie dotyka tylko kobiet? 

Istnieją również współuzależnieni mężczyźni, jednak takich związków jest znacznie mniej. Wynika to z faktu, że mężczyźni nie wpadają tak często w syndrom współuzależnienia, co uwarunkowane jest ich naturą psychologiczną. 

Terapia leczenia alkoholizmu jako szansa dla związku 

Podjęcie terapii przez obie osoby w związku jest rozwiązaniem, które być może przyczyni się do uratowania związku. Dzięki terapii odwykowej osoba uzależniona ma szansę dostrzec swój problem, a także nabrać motywacji do zaprzestania picia. Pamiętajmy jednak, że w przypadku leczenia alkoholizmu nie można oczekiwać szybkiego powrotu do zdrowia. Walka o to, aby alkoholik przestał pić, to bardzo ciężka i długotrwała praca. 

Osoba współuzależniona, podejmując terapię, ma szansę na zmianę swojego postępowania, odcięcie się od ,,picia” męża. Osoby współuzależnione, przychodząc na terapię oraz po jej zakończeniu, zaczynają być świadome własnego uwikłania w sytuację picia bliskiej osoby. Terapia małżeńska jako uzupełnienie leczenia alkoholizmu nie powinna być niczym wstydliwym. Pozwoliła ona już uratować niejeden związek. 

Czy warto ratować związek z alkoholikiem?

Zawsze warto podjąć się tego trudu. Niemniej jednak związek z mężem-alkoholikiem warto ratować tylko wtedy, gdy wykazuje on chęć zmiany swojego postępowania i chce wyjść z nałogu. Niekiedy zdarza się, że dopiero odejście spowoduje, że chory zrozumie istnienie problemu i zacznie szukać pomocy.

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars