ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy związek z osobą uzależnioną od alkoholu ma szansę przetrwać?

Czy związek z osobą uzależnioną od alkoholu ma szansę przetrwać?

Paź 10, 2019 |

Życie z osobą uzależnioną jest bardzo trudne. Destrukcyjne działanie alkoholu wpływa nie tylko na samego alkoholika, ale także na wszystkich członków jego rodziny. Jednak w szczególny sposób skutki alkoholizmu dotykają partnerów osób uzależnionych, prowadząc w ten sposób do współuzależnienia. Nierzadko czuje on poczucie winy, oskarża siebie o zaistniałą sytuację, jednocześnie nie rozumiejąc zachowania osoby uzależnionej. Związek z alkoholikiem, narkomanem czy hazardzistą może być tak samo niszczący, co sam nałóg. 
 
W sytuacji, gdy jeden z partnerów w związku nadmiernie spożywa alkohol, często dochodzi do problemów takich jak konflikty, niewierność, przemoc w rodzinie, a nawet rozstanie lub rozwód. Pojawiają się również problemy finansowe wynikające z nadużywania alkoholu oraz długi. Czy związek z alkoholikiem w ogóle ma szansę on przetrwać? Wyjaśniamy w artykule.

 • Życie z alkoholikiem jest trudne i wpływa destrukcyjnie na całą rodzinę, w szczególności na partnerów osób uzależnionych, prowadząc często do współuzależnienia.
 • Związek z osobą uzależnioną od alkoholu charakteryzuje się ciągłą próbą kontrolowania, która jest skazana na porażkę. 
 • Mimo trudności, związek z osobą uzależnioną ma szansę przetrwać, jeśli jedna ze stron rozpocznie proces zmiany, a druga pomoże w walce z nałogiem. 

Jak wygląda związek z alkoholikiem? 

Uzależnienie od alkoholu jest źródłem przykrych emocji oraz destrukcyjną siłą, niszczącą związek od środka. Relacja z alkoholikiem często sprowadza się do silnych prób kontrolowania, co z góry skazane jest na porażkę. Kiedy jedna strona dzwoni i kontroluje zachowanie swojego pijanego męża (ile wypił, w jakim stanie jest), druga strona zmuszona jest do wymyślania coraz to innych sposobów na ukrycie swojego nałogu. W związku osoby uzależnionej i jej współuzależnionego partnera zawsze dużo się dzieje – pojawia się sporo emocji, napięć i frustracji. Paradoksalnie bardzo często żony bądź partnerki alkoholików swoją pomocą ułatwiają im picie, nie zdając sobie sprawy z tego, że popadły we współuzależnienie. Podejmują wysiłk, by chronić  uzależnionego partnera przed skutkami alkoholizmu, co tylko wzmaga nałóg, gdyż alkoholik czuje się tak, jakby miał przyzwolenie na swoje picie.  Więcej na temat współuzależnienia dowiesz się z artykułu: Po drugiej stronie nałogu: czym jest współuzależnienie i na czym polega terapia dla osób współuzależnionych?

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Wielu partnerów zastanawia się czy trzeźwy alkoholik potrafi kochać? Alkoholizm może znacząco zaburzać zdolność do odczuwania i wyrażania głębokich uczuć, takich jak miłość. W trakcie uzależnienia, deklaracje miłości ze strony osoby uzależnionej często wynikają z próby uniknięcia konsekwencji związanych z piciem, a nie z prawdziwych uczuć. Jednak po osiągnięciu trzeźwości i pracy nad sobą, osoby te mogą na nowo uczyć się, jak prawdziwie kochać i budować zdrowe relacje oparte na szczerych emocjach – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień

cta onz Czy związek z osobą uzależnioną od alkoholu ma szansę przetrwać?  

Związek z osobą uzależnioną a współuzależnienie

Bycie w bliskiej relacji z osobą uzależnioną często prowadzi do współuzależnienia, gdzie nieustanny stres skłania do dostosowywania się do nałogu partnera. Osoby współuzależnione mogą tolerować agresję, ukrywać problem alkoholizmu przed innymi i nie stawiać granic. Pomoc dla uzależnionego może zapewnić prywatny ośrodek leczenia uzależnień, ale wymaga to najpierw namówienia go na terapię. Współuzależnienie może objawiać się nawet wspólnym piciem, aby kontrolować sytuację i łagodzić objawy zespołu abstynencyjnego. Chociaż Jarosław Kaczyński uznał spożywanie alkoholu przez kobiety jako główny powód kryzysu demograficznego w Polsce, to warto podkreślić, że według badań  „Wzory konsumpcji alkoholu” prowadzonych w 2020 r. na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych panie piją znacznie mniej niż mężczyźni. Panowie spożywają trunki nawet trzykrotnie częściej niż ich żony czy partnerki. Wśród kobiet znacznie wyższe (26,5%) niż wśród mężczyzn (12,6%) jest rozpowszechnienie abstynencji [źródło: https://www.parpa.pl/images/wzorykonsumpcji_2020.pdf, dostęp: 29.12.2023] Raport Wzory konsumpcji alkoholu w Polsce

Źródło: parpa.pl

 

W jaki sposób alkoholik manipuluje uczuciami żony?

Alkoholik manipuluje uczuciami swojej żony w różnorodny sposób, by osiągnąć swoje cele związane z piciem alkoholu. Często posługuje się kłamstwami, obietnicami i groźbami. Kiedy żona zaczyna wątpić w jego uczucia, alkoholik może również próbować wzbudzić u niej współczucie, by odwrócić uwagę od problemu. Często zdarza się, że próbuje przesunąć odpowiedzialność za swój nałóg na nią, sugerując, że to bliskie osoby są przyczyną jego zachowania. Wszystkie te działania mają na celu umożliwienie alkoholikowi kontynuowania picia bez konfrontacji z rzeczywistością i konsekwencjami swojego postępowania.   

Czy związek z alkoholikiem ma szansę przetrwać? 

Zawsze jest szansa na to, że związek z osobą uzależnioną przetrwa, ale pod warunkiem, że przynajmniej jedno z nich rozpocznie zmianę na lepsze, a drugie – pomoże przejść tej osobie w walce o samego siebie. Jeżeli kobieta jako pierwsza zdoła przyznać się przed samą sobą, że jej mąż potrzebuje pomocy, ponieważ ma problem z uzależnieniem, które destrukcyjnie wpływa na całą rodzinę, a ona również w jego chorobę jest uwikłana, to istnieje szansa, że zmieni ona swoje postępowanie wobec męża lub partnera alkoholika i taki związek będzie miał szansę przetrwać.  Odpowiedzialność nie spoczywa jednak jedynie na barkach kobiety.

Związek ma szanse przetrwać tylko wtedy, kiedy druga strona dostrzeże swój nałóg i zreflektuje się rozpocząć zmianę, która może mieć swój początek w terapii leczenia uzależnienia. Niekiedy konieczny jednak jest jasny komunikat ze strony partnera, że choroba osoby uzależnionej w znacznym stopniu wpływa na relację między nimi. Problem alkoholizmu często bowiem powoduje poważne trudności w codziennym funkcjonowaniu ze sobą – powstaje patologiczny układ, który jest męczący dla obu stron. W takich sytuacjach pomocne mogą okazać się konsultacje psychologiczne lub konsultacje psychiatryczne, które pomagają zarówno osobom uzależnionym, jak i ich partnerom w zrozumieniu dynamiki ich relacji i wpływu, jaki nałóg wywiera na ich życie.   

Jak postępować z osobą uzależnioną od alkoholu? Jak reagować na picie męża?

Każda kobieta wchodząca w małżeństwo marzy o udanym i szczęśliwym związku, gdzie ona i jej partner będą razem tworzyć przyszłość, uczestniczyć w wychowywaniu dzieci i budując silne fundamenty rodziny. Oczekuje zdrowej relacji, pełnej wzajemnego wsparcia, bliskości i osobistej więzi, która będzie podstawą ich wspólnego szczęścia i sukcesu w życiu zawodowym. Wszystko jednak może zniszczyć alkohol i nieustanne próby pomocy uzależnionemu partnerowi. 

Ważne jest, aby potrafić szeroko otworzyć oczy. Trzeba być konsekwentnym w swoich działaniach – jeżeli żona zapowiedziała, że odejdzie od męża alkoholika, to powinna to zrobić – nawet jeśli będzie to powód do tego, by całkowicie zerwać kontakt. Ma ona prawo wymagać tego, aby mąż przestał pić. Leczenie alkoholizmu, czyli zapisanie się na specjalną terapię, jest podstawą do zapewnienia swojemu partnerowi elementarnego poczucia bezpieczeństwa.

Polecamy artykuł: W jaki sposób rozmawiać z alkoholikiem? Poradnik dla rodziny

Kiedy odejść od alkoholika?

Decyzja o odejściu od alkoholika powinna być rozważana, gdy osoba ta nie wykazuje chęci zmiany swojego postępowania i wyjścia z nałogu. Czasami odejście może być katalizatorem, który uświadamia alkoholikowi powagę problemu i skłania go do szukania pomocy. W takich sytuacjach, jeśli chory zaczyna podejmować działania w kierunku leczenia, warto rozważyć wsparcie i pomoc w jego drodze do trzeźwości.

Czy współuzależnienie dotyka tylko kobiet? 

Istnieją również współuzależnieni mężczyźni, jednak takich związków jest znacznie mniej. Nie chodzi tu o to, że alkoholizm rzadko dotyka kobiet. Wynika to raczej z faktu, że mężczyźni nie wpadają tak często w syndrom współuzależnienia, co uwarunkowane jest ich naturą psychologiczną. 

Terapia leczenia alkoholizmu jako szansa dla związku, czyli co pomoże osobie uzależnionej?

Podjęcie terapii przez obie osoby w związku jest rozwiązaniem, które być może przyczyni się do uratowania związku. Dzięki terapii odwykowej w Ośrodku Nowe Życie w Krakowie osoba uzależniona ma szansę dostrzec swój problem, a także nabrać motywacji do zaprzestania picia. Pamiętajmy jednak, że w przypadku leczenia alkoholizmu nie można oczekiwać szybkiego powrotu do zdrowia. Walka o to, aby alkoholik przestał pić, to bardzo ciężka i długotrwała praca na zajęciach grupowych. Pomocna może w tym przypadku okazać się terapia indywidualna, która pomaga zwalczyć nie tylko alkoholizm, ale również inne dolegliwości, w tym zaburzenia adaptacyjne. Ośrodek Nowe Życie, oferujący tego typu pomoc, ma kameralną, rodzinną atmosferę, dzięki czemu każdy poczuje się tam komfortowo i bez problemu będzie mógł otworzyć się na terapeutów.

Terapia dla alkoholika i osoby współuzależnionej

Osoba współuzależniona, podejmując terapię, ma szansę na zmianę swojego postępowania, odcięcie się od ,,picia” tej drugiej osoby. Osoby współuzależnione, przychodząc na terapię oraz po jej zakończeniu, zaczynają być świadome własnego uwikłania w sytuację picia bliskiej osoby. Terapia małżeńska jako uzupełnienie leczenia alkoholizmu nie powinna być niczym wstydliwym. Pozwoliła ona już uratować niejeden związek. 

Podczas terapii uzależnienia od alkoholu czasami zachodzi konieczność rezygnacji ze spotkań towarzyskich i odcięcie się od przeszłości. Warto zaznaczyć, że często jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe. Osoby uzależnione, po odbytej terapii leczenia alkoholizmu, czyli jak z sukcesem zakończą ratowanie siebie samych, mogą wrócić do bliskich i utrzymywania z nimi relacji. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy to właśnie ci znajomi przyczynili się do pojawienia się choroby. Takich członków rodziny lub bliskich znajomych należy spróbować nakłonić do leczenia, przedstawić plusy płynące z życia w trzeźwości.

Warto przeczytać artykuł: Porady o terapii małżeńskiej dla współmałżonków alkoholików. Dlaczego leczyć również bliskich?

Czy warto ratować związek z alkoholikiem?

Zawsze warto podjąć się trudu walki o osobę uzależnioną. Niemniej jednak związek z mężem-alkoholikiem warto ratować tylko wtedy, gdy wykazuje on chęć zmiany swojego postępowania i chce wyjść z nałogu. Częstym błędem jest zmuszanie osoby uzależnionej do leczenia za wszelką cenę. Wówczas efekt może być przeciwny od zamierzonego. Niekiedy zdarza się, że dopiero odejście spowoduje, że chory zrozumie istnienie problemu i zacznie szukać pomocy.

Związek z trzeźwym alkoholikiem, czyli powrót do normalności

Żyjąc w związku z alkoholikiem trudno wyobrazić sobie czasy, kiedy było normalnie. Wszystko widzi się czarnych barwach, a jeśli uzależnienie jest na naprawdę zaawansowanym poziomie – w głowie maluje się brak jakichkolwiek perspektyw. Jednak jeśli po długiej walce z nałogiem choremu uda się z niego wyjść, życie powoli wraca na właściwe tory. Związek z trzeźwym alkoholikiem zaczyna nabierać sensu, a wspólna i szczęśliwa przyszłość jest bardziej prawdopodobna.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jak alkoholik traktuje partnerkę?

Często zdarza się, że osoba uzależniona od alkoholu wprowadza w błąd swoją partnerkę, aby zrealizować swoje zamierzenia i móc ponownie spożywać alkohol. Nadmierne spożywanie alkoholu często prowadzi do werbalnych zniewag i naruszeń nietykalności cielesnej małżonka. Często zdarza się, że osoba nadużywająca alkoholu wypowiada nieuzasadnione oskarżenia wobec swojego partnera, takie jak fałszywe podejrzenia o zdradę małżeńską. W takiej rodzinie pojawia się też szantaż emocjonalny, ponieważ uzależniony zrobi wszystko, aby zapewnić sobie komfort picia.

Jak alkohol niszczy relacje?

Alkoholizm prowadzi do zwiększonego napięcia i pojawienia się pretensji, co znacząco pogarsza relacje małżeńskie. Jego skutkiem są także zaburzenia emocjonalne u dzieci, które obserwują zmiany w rodzinie. Starania o utrzymanie pozorów nienaruszonej struktury życia rodzinnego i ukrywanie negatywnych konsekwencji picia tylko pogłębiają te problemy, niszcząc relacje między bliskimi.

Dlaczego alkoholik zdradza?

Alkoholik może zdradzać, ponieważ alkohol w małych dawkach może działać jak afrodyzjak. Przyspiesza on krążenie, co sprzyja szybszemu rozwijaniu się podniecenia seksualnego. Dodatkowo alkohol obniża psychologiczne bariery, czyniąc osobę bardziej otwartą i śmiałą, co ułatwia nawiązywanie kontaktów niezbędnych do zainicjowania zbliżeń. 

Jak traktować alkoholika w domu?

Podczas współżycia z osobą uzależnioną od alkoholu w domu, ważne jest przestrzeganie pewnych zasad, aby zachować zdrowy balans, sprzyjać procesowi zdrowienia i zachować poczucie własnej wartości. Przede wszystkim, ważne jest stawianie wyraźnych granic i nie rezygnowanie ze swojego własnego dobra bez poczucia winy. Równie istotne jest zrezygnowanie w takim związku z prób kontroli nad nałogiem osoby uzależnionej. Zamiast tego, warto szukać wsparcia u najbliższych oraz próbować przekonać alkoholika do podjęcia leczenia odwykowego. To podejście pozwala nie tylko na lepsze radzenie sobie z trudnościami, ale również otwiera drogę do możliwej zmiany sytuacji.

Jakich zachowań unikać w stosunku do partnera alkoholika?

W domu unikaj zachowań, które mogą pogłębiać problem, takich jak wylewanie alkoholu, szukanie osoby po barach czy chowanie pieniędzy. Zamiast tego, aby pomóc uzależnionemu partnerowi skoncentruj się na budowaniu pozytywnego środowiska, które sprzyja trzeźwości i otwartym rozmowom o problemach. 

Związek z osobą uzależnioną a współuzależnienie

Bycie w bliskiej relacji z osobą uzależnioną często prowadzi do współuzależnienia, gdzie nieustanny stres skłania do dostosowywania się do nałogu partnera. Osoby współuzależnione mogą tolerować agresję, ukrywać problem alkoholizmu przed innymi i nie stawiać granic. Pomoc dla uzależnionego może zapewnić prywatny ośrodek leczenia uzależnień, ale wymaga to najpierw namówienia go na terapię. Współuzależnienie może objawiać się nawet wspólnym piciem, aby kontrolować sytuację i łagodzić objawy zespołu abstynencyjnego.

Zapoznaj się również z powiązanymi wpisami z naszego bloga:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

 

Źródła:

   1. ,,Współuzależnienie – jak przetrwać w rodzinie z osobą uzależnioną”, J. Wawerska-Kus, Wydawnictwo Edukacyjne Remedium, 2014. 
   2. ,,Alkoholizm: mianownictwo, rozpoznanie, leczenie i zapobieganie”, Jaroslav Skála, Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1966.
   3. „Małżeństwo na lodzie”, Woititz J.G., Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości, 1992.
   4. Raport Wzory konsumpcji Alkoholu w Polsce. Raport z badań kwestionariuszowych 2020 r., Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ttps://www.parpa.pl/images/wzorykonsumpcji_2020.pdf, dostęp: 29.12.2023 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie