ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE TELEFONICZNE

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy związek z osobą uzależnioną od alkoholu ma szansę przetrwać?

Czy związek z osobą uzależnioną od alkoholu ma szansę przetrwać?

Paź 10, 2019 |

Życie z osobą uzależnioną jest bardzo trudne. Destrukcyjne działanie alkoholu wpływa nie tylko na samego alkoholika, ale także na wszystkich członków jego rodziny. Jednak w szczególny sposób skutki alkoholizmu dotykają partnerów osób uzależnionych, prowadząc w ten sposób do współuzależnienia. Nierzadko czuje on poczucie winy, oskarża siebie o zaistniałą sytuację, jednocześnie nie rozumiejąc zachowania osoby uzależnionej. Związek z alkoholikiem, narkomanem czy hazardzistą może być tak samo niszczący, co sam nałóg. Czy w ogóle ma szansę on przetrwać? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

 

Jak wygląda związek z alkoholikiem? 

Uzależnienie od alkoholu jest źródłem przykrych emocji oraz destrukcyjną siłą, niszczącą związek od środka. Relacja z alkoholikiem często sprowadza się do silnych prób kontrolowania, co z góry skazane jest na porażkę. Kiedy jedna strona dzwoni i kontroluje zachowanie swojego pijanego męża (ile wypił, w jakim stanie jest), druga strona zmuszona jest do wymyślania coraz to innych sposobów na ukrycie swojego nałogu. W związku osoby uzależnionej i jej współuzależnionego partnera zawsze dużo się dzieje – pojawia się sporo emocji, napięć i frustracji. Paradoksalnie bardzo często żony bądź partnerki alkoholików swoją pomocą ułatwiają im picie, nie zdając sobie sprawy z tego, że popadły we współuzależnienie. Wzmagają swoje siły po to, by chronić partnerów przed skutkami alkoholizmu, co tylko wzmaga nałóg, gdyż alkoholik czuje się tak, jakby miał przyzwolenie na swoje picie.  Więcej na temat współuzależnienia dowiesz się z artykułu: Po drugiej stronie nałogu: czym jest współuzależnienie i na czym polega terapia dla osób współuzależnionych?

cta onz Czy związek z osobą uzależnioną od alkoholu ma szansę przetrwać?

 

Toksyczny związek z alkoholikiem 

Wszelkie zachowania partnera osoby uzależnionej wzmagają tylko i pogłębiają uwikłanie w toksyczny związek. Zdarza się, że żona zwalnia męża z odpowiedzialności za swoje czyny, co więcej zaczyna usprawiedliwiać jego picie (,,pije, bo miał zły dzień w pracy”) lub całkowicie zaprzecza istnieniu nałogu. Taki związek staje się mocno toksyczny dla obu stron. Co zatem robić w takiej sytuacji? Poddać się czy walczyć dalej? Jeśli walczyć, to jak? 

Czy związek z alkoholikiem ma szansę przetrwać?

Zawsze jest szansa na to, że związek z osobą uzależnioną przetrwa, ale pod warunkiem, że przynajmniej jedno z nich rozpocznie zmianę na lepsze, a drugie – pomoże przejść tej osobie w walce o samego siebie. Jeżeli kobieta jako pierwsza zdoła przyznać się przed samą sobą, że jej mąż potrzebuje pomocy, ponieważ ma problem z uzależnieniem, które destrukcyjnie wpływa na całą rodzinę, a ona również w jego chorobę jest uwikłana, to istnieje szansa, że zmieni ona swoje postępowanie wobec męża lub partnera alkoholika i taki związek będzie miał szansę przetrwać. Odpowiedzialność nie spoczywa jednak jedynie na barkach kobiety. Związek ma szanse przetrwać tylko wtedy, kiedy druga strona dostrzeże swój nałóg i zreflektuje się rozpocząć zmianę, która może mieć swój początek w terapii leczenia uzależnienia. Niekiedy konieczny jednak jest jasny komunikat ze strony partnera, że choroba osoby uzależnionej w znacznym stopniu wpływa na relację między nimi. Problem alkoholizmu często bowiem powoduje poważne trudności w codziennym funkcjonowaniu ze sobą – powstaje patologiczny układ, który jest męczący dla obu stron.

Jak postępować z osobą uzależnioną od alkoholu?

Ważne jest, aby potrafić szeroko otworzyć oczy. Trzeba być konsekwentnym w swoich działaniach – jeżeli żona zapowiedziała, że odejdzie od męża alkoholika, to powinna to zrobić – nawet jeśli będzie to powód do tego, by całkowicie zerwać kontakt. Ma ona prawo wymagać tego, aby przestał pić. Leczenie alkoholizmu, czyli zapisanie się na specjalną terapię, jest podstawą do zapewnienia swojemu partnerowi elementarnego poczucia bezpieczeństwa.

Czy współuzależnienie dotyka tylko kobiet? 

Istnieją również współuzależnieni mężczyźni, jednak takich związków jest znacznie mniej. Nie chodzi tu o to, że alkoholizm rzadko dotyka kobiet. Wynika to raczej z faktu, że mężczyźni nie wpadają tak często w syndrom współuzależnienia, co uwarunkowane jest ich naturą psychologiczną. 

Terapia leczenia alkoholizmu jako szansa dla związku, czyli co pomoże osobie uzależnionej?

Podjęcie terapii przez obie osoby w związku jest rozwiązaniem, które być może przyczyni się do uratowania związku. Dzięki terapii odwykowej osoba uzależniona ma szansę dostrzec swój problem, a także nabrać motywacji do zaprzestania picia. Pamiętajmy jednak, że w przypadku leczenia alkoholizmu nie można oczekiwać szybkiego powrotu do zdrowia. Walka o to, aby alkoholik przestał pić, to bardzo ciężka i długotrwała praca. Pomocna może w tym przypadku okazać się terapia indywidualna, która pomaga zwalczyć nie tylko alkoholizm, ale również inne dolegliwości, w tym zaburzenia adaptacyjne. Ośrodek Nowe Życie, oferujący tego typu pomoc, ma kameralną, rodzinną atmosferę, dzięki czemu każdy poczuje się tam komfortowo i bez problemu będzie mógł otworzyć się na terapeutów.

Osoba współuzależniona, podejmując terapię, ma szansę na zmianę swojego postępowania, odcięcie się od ,,picia” tej drugiej osoby. Osoby współuzależnione, przychodząc na terapię oraz po jej zakończeniu, zaczynają być świadome własnego uwikłania w sytuację picia bliskiej osoby. Terapia małżeńska jako uzupełnienie leczenia alkoholizmu nie powinna być niczym wstydliwym. Pozwoliła ona już uratować niejeden związek. 

Podczas terapii uzależnienia od alkoholu czasami zachodzi konieczność rezygnacji ze spotkań towarzyskich i odcięcie się od przeszłości. Warto zaznaczyć, że często jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe. Osoby uzależnione, po odbytej terapii leczenia alkoholizmu, czyli jak z sukcesem zakończą ratowanie siebie samych, mogą wrócić do bliskich i utrzymywania z nimi relacji. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy to właśnie ci znajomi przyczynili się do pojawienia się choroby. Takich członków rodziny lub bliskich znajomych należy spróbować nakłonić do leczenia, przedstawić plusy płynące z życia w trzeźwości.

Czy warto ratować związek z alkoholikiem?

Zawsze warto podjąć się trudu walki o osobę uzależnioną. Niemniej jednak związek z mężem-alkoholikiem warto ratować tylko wtedy, gdy wykazuje on chęć zmiany swojego postępowania i chce wyjść z nałogu. Częstym błędem jest zmuszanie osoby uzależnionej do leczenia za wszelką cenę. Wówczas efekt może być przeciwny od zamierzonego. Niekiedy zdarza się, że dopiero odejście spowoduje, że chory zrozumie istnienie problemu i zacznie szukać pomocy.

Związek z trzeźwym alkoholikiem, czyli powrót do normalności

Żyjąc w związku z alkoholikiem trudno wyobrazić sobie czasy, kiedy było normalnie. Wszystko widzi się czarnych barwach, a jeśli uzależnienie jest na naprawdę zaawansowanym poziomie – w głowie maluje się brak jakichkolwiek perspektyw. Jednak jeśli po długiej walce z nałogiem choremu uda się z niego wyjść, życie powoli wraca na właściwe tory. Związek z trzeźwym alkoholikiem zaczyna nabierać sensu, a wspólna i szczęśliwa przyszłość jest bardziej prawdopodobna.

Zapoznaj się również z powiązanymi wpisami z naszego bloga:

Źródła:

  1. ,,Współuzależnienie – jak przetrwać w rodzinie z osobą uzależnioną”, J. Wawerska-Kus, Wydawnictwo Edukacyjne Remedium, 2014. 
  2. ,,Alkoholizm: mianownictwo, rozpoznanie, leczenie i zapobieganie”, Jaroslav Skála, Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1966.
  3. „Małżeństwo na lodzie”, Woititz J.G., Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości, 1992.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335
BEZPŁATNE konsultacje telefoniczne