Leczenie uzależnienia od zakupów
Uzależnienie od zakupów, czyli zakupoholizm to nałóg objawiający się nadmiernym nabywaniem i kupowaniem produktów i usług, które w zdecydowanej większości nie są do niczego potrzebne. Nieprzemyślane i kompulsywne robienie zakupów traktowane jest w kategorii zaburzeń psychicznych. Zakupoholik częste zakupy traktuje jako pewnego rodzaju ucieczkę od problemów, co jedynie chwilowo wpływa na poprawę humoru. Shopoholizm nie różni się w swej istocie od innych nałogów, takich jak hazard, seksoholizm, siecioholizm czy narkomania. Różnica tkwi jedynie w rodzaju środka, który zaspokaja potrzeby, a w efekcie prowadzi do uzależnienia.
Zakupoholizm jest niebezpieczny i może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego tak jak inne uzależnienia wymaga specjalistycznego leczenia.
Czym przejawia się zakupoholizm?
Moment, w którym robienie zakupów staje się czynnością, bez której się nie da żyć jest trudny do wychwycenia, ale istnieją pewne symptomy, które mogą sugerować, że dana osoba cierpi na zakupoholizm. Zalicza się do nich:
- nieodparty odruch kupowania rzeczy, które są zbędne i do niczego niepotrzebne,
- zakupy wywołują chwilową poprawę samopoczucia i krótkotrwały stan podniecenia,
- kupowanie rzeczy, na które nas nie stać,
- osoba dokonująca zakupów często ma poczucie winy i łapie się na tym, że znowu coś nowego zakupiła,
- większość zakupów dokonywana jest w samotności,
- dokonywanie impulsywnych zakupów przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków na rzeczy potrzebne.
Jakie skutki niesie za sobą zakupoholizm?
Skutki nadmiernego nabywania dóbr konsumpcyjnych można rozpatrywać w obszarze emocji, relacji z bliskimi oraz w aspekcie finansowym. Angażowanie się w zakupy przynosi jedynie krótkotrwałe uczucie zadowolenia i spełnienia. W perspektywie długofalowej pojawia się poczucie winy, wstyd, wyrzuty sumienia, złość i irytacja. Kompulsywne kupowanie pociąga za sobą problemy finansowe. Osoby uzależnione od zakupów często się zadłużają, co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do bankructwa. Nadmierne angażowanie się zakupy wpływa negatywnie na relacje rodzinne i towarzyskie, które zaczynają być budowane na kłamstwie. Zakupoholicy to osoby, które częściej niż przeciętni ludzie są samotni i częściej się rozwodzą. Podobnie jak w przypadku innych nałogów, również i w przypadku zakupoholizmu pojawia się zjawisko tolerancji – osoba uzależniona od zakupów zwiększa ilość czasu i pieniędzy przeznaczoną na robienie zakupów.
Przyczyny zakupoholizmu
Na nałóg kupowania bez umiaru składa się wiele czynników. Istotną rolę odgrywają czynniki środowiskowe związane z kształtowaniem określonych postaw konsumpcyjnych. Media kreują i podkreślają wartość przedmiotów i usług, tym samym przyczyniając się do wzrostu ryzyka uzależnienia do zakupów. Problem zakupoholizmu częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, co jest związane z tym, że to z reguły kobiety częściej robią zakupy. Zakupy mogą być również formą walki z samotnością i zaburzonymi relacjami społecznymi. Wbrew pozorom na zakupoholizm najbardziej narażone są osoby samotne o niskim poczuciu własnej wartości.
Leczenie zakupoholizmu w Krakowie i okolicach
Jedną ze skutecznych metod leczenia uzależnienia od zakupów jest psychoterapia behawioralna w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. Celem takiej terapii jest wyeliminowanie niepożądanych zachowań i nabycie umiejętności racjonalnego gospodarowania wydatkami. Ośrodek leczenia uzależnień od zakupów „Nowe Życie” zapewnia indywidualne podejście do każdego z pacjentów. Terapia odbywa się w placówce zlokalizowanym w cichej i spokojnej okolicy Krakowa (Zabierzów). W ramach terapii pacjenci mają zagwarantowaną pełną anonimowość, konsultacje psychologiczne i psychiatryczne, profesjonalną opiekę medyczną, l4 na cały okres pobytu, komfortowe warunki zakwaterowania i wyżywienie. Po zakończeniu terapii istnieje możliwość podjęcia leczenia ambulatoryjnego.
TELEFON CAŁODOBOWY 24h
Zadzwoń do Nas
lub napisz
Nie zwlekaj!
Już dziś umów się na bezpłatną konsultację w ośrodku!
Nasze artykuły dotyczące uzależnienia od zakupów
Zakupoholizm – kiedy zakupy stają się nałogiem?
Niepohamowana pokusa robienia zakupów może przerodzić się w uzależnienie, zwane zakupoholizmem. Nie jest to kaprys ani przejaw konsumpcyjnego stylu życia. To zaburzenie psychiczne, należące do tzw. nałogów behawioralnych. Niestety zakupoholizm może...
czytaj dalej