ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Alkoholizm w rodzinie – gdzie szukać pomocy?

Alkoholizm w rodzinie – gdzie szukać pomocy?

Lip 27, 2018 |

Problem alkoholizmu dotyka wielu osób. Alkoholik często kojarzy nam się stereotypowo – człowiek z marginesu, bez rodziny, zaniedbany, brudny. Tymczasem alkoholizm to choroba, która rozwija się stopniowo i może dotknąć każdego z nas bez względu na wiek czy płeć. Osoby uzależnione od alkoholu często nie chcą samodzielnie podjąć pomocy – co w takiej sytuacji może zrobić rodzina?

Leczenie alkoholizmu – sposoby pomocy?

Jednym z najskuteczniejszych i w zasadzie jedynym sposobem walki z chorobą alkoholową jest podjęcie leczenia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień lub skorzystanie z pomocy grup Anonimowych Alkoholików. W niektórych przypadkach można także skorzystać z pomocy lekarza, który przepisze odpowiednie leki (najczęściej esperal), mające na celu wywołanie przykrych działań niepożądanych po wypiciu alkoholu. U podstaw leczenia esperalem leżą założenia terapii awersyjnej. Esperal nie jest jednak lekiem na alkoholizm (bo takiego nie ma). Wszywka alkoholowa ma jedynie odstraszać od picia – już w ciągu kilku minut po spożyciu alkoholu osoby z wszywką czują się tak źle, że sama myśl o spożyciu alkoholu budzi wstręt, co ma zniechęcić do spożywania alkoholu w przyszłości. Niestety, esperal jako jedyny środek walki z alkoholizmem prawie nigdy nie przynosi pożądanych efektów. Wielu “zaszytych” odlicza dni do końca działania esperalu, by móc z powrotem wrócić do nałogu.

 

Terapia odwykowa w ośrodku leczenia uzależnień

Dobre efekty w walce z alkoholizmem przynosi terapia w ośrodku leczenia uzależnień. Terapia w takim ośrodku jest całkowicie dobrowolna. Najczęściej ludzie zaczynają szukać pomocy, jak problem ze spożywaniem alkoholu zaczyna ich przerastać. Z reguły nie są to osoby zdiagnozowane jako uzależnione od alkoholu. Aby dostać się do takiego ośrodka, nie trzeba mieć ani skierowania, ani postawionej diagnozy. W takich miejscach można znaleźć kompleksową pomoc terapeutów i psychologów.

Leczenie może przybierać formę terapii indywidualnej bądź grupowej. Terapie z psychoterapeutami mają na celu pomóc choremu zrozumieć, jak powinna wyglądać jego droga prowadząca do odzyskania zdrowia. Jednak kluczem do sukcesu jest zawsze chęć pacjenta do podjęcia walki z nałogiem. Wychodzenie z nałogu to proces na tyle długotrwały, że często zaleca się, aby alkoholik nadal kontynuował leczenie po zakończeniu terapii w ośrodku leczenia uzależnień. Dla procesu zdrowienia często niezbędne okazuje się podjęcie leczenia przez pozostałych członków rodziny. Trzeba bowiem pamiętać, że alkoholizm to problem, w którym tkwi cała rodzina.

 

cta onz Alkoholizm w rodzinie   gdzie szukać pomocy?

 

Leczenie alkoholizmu w Ośrodku Nowe Życie

Placówką, która oferuje pomoc pacjentom dotkniętym problemem alkoholowym i ich rodzinom jest Ośrodek Nowe Życie. Ośrodek oferuje fachową pomoc przez cały czas trwania terapii. Kompleksowa terapia leczenia alkoholizmu dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjenta przynosi na ogół dobre efekty i pozwala wyeliminować większość objawów choroby alkoholowej. Pacjentom oferowanie są treningi zapobiegające nawrotom choroby, które służą podtrzymaniu efektów terapii i wspieraniu pacjenta w walce z chorobą. Dla osób uzależnionych i ich rodzin organizowane są także konsultacje rodzinne, psychiatryczne, psychologiczne i lekarskie.

 

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Aby alkoholik chciał podjąć leczenie, trzeba przede wszystkim dać mu do zrozumienia, że potrzebuje fachowej i specjalistycznej pomocy oraz uświadomić go, jakie konsekwencje niesie za sobą jego nałóg. Nie należy go szantażować ani mu grozić, bo może to przynieść odwrotny skutek – raczej należy uświadomić go, jak destrukcyjny wpływ na rodzinę ma jego zachowanie. Wzrastają wtedy szanse na to, że alkoholik sam podejmie leczenie.

Osoba uzależniona od alkoholu często zatraca kontakt z rzeczywistością, staje się niepoczytalna, a nawet agresywna, co gorsza – w stanie silnego upojenia – nie zdaje sobie sprawy ze swojego zachowania. Wtedy to rodzina musi interweniować. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że osoba uzależniona od alkoholu nie przestanie pić z dnia na dzień. Jest to proces długotrwały, który wymaga pomocy psychoterapeutycznej i psychologicznej.

 

Jak żyć z osobą uzależnioną od alkoholu?

Życie z alkoholikiem bywa bardzo trudne i niestety często kończy się współuzależnieniem. Alkoholizm jest chorobą wywierającą ogromny wpływ na życie najbliższej rodziny. Najlepszą obroną rodziny przed destrukcyjnym wpływem alkoholu jest zdobycie potrzebnej wiedzy i rozwagi w postępowaniu z taką osobą. Jeżeli rodzina angażuje się w leczenie i sama także podejmie terapię, szanse wyleczenia znacznie wzrosną.

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

 

Źródła:

  1. ,,Sytuacja społeczna dziecka w rodzinie alkoholicznej w kulturowo zaniedbanym rejonie wielkiego miasta”, W. Ambrozik, Wydawn. Nauk. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 1983.
  2. ,,Psychologiczna analiza funkcjonowania alkoholików i członków ich rodzin: podsumowanie badań realizowanych w latach 1986-1990″, Tom 2 z Studia psychologiczne nad funkcjonowaniem osób z problemami alkoholowymi i metodami terapii, J. Mellibruda, Zeszyty Naukowe Instytutu Psychologii Zdrowia, 1999.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku