ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak picie alkoholu wpływa na wątrobę?

Jak picie alkoholu wpływa na wątrobę?

Lis 7, 2018 |

Nie ma wątpliwości co do tego, że największym wrogiem wątroby jest alkohol. Alkohol pity regularnie (nawet w niewielkich ilościach) podtruwa wątrobę. Jeżeli nie damy jej choć chwili odpoczynku i każdego dnia będziemy serwować sobie toksycznego drinka, kieliszek wódki, puszkę piwa czy nawet lampkę czerwonego wina, nie będzie miała ona się kiedy zregenerować.


Jak działa alkohol na wątrobę?

Niektórym wydaje się, że alkohol usprawnia trawienie. Otóż nic bardziej mylnego. Alkohol podrażnia śluzówkę żołądka, zaburza pracę jelit, utrudnia wchłanianie pokarmów, uszkadza komórki trzustki i wątroby. Często osobom, które nazajutrz po zakrapianej imprezie czują się doskonale, wydaje się, że alkohol im służy. Niestety, każde wypite piwo czy drink podnosi poziom cholesterolu oraz uszkadza błony komórkowe hepatocytów, czyli komórek wątroby. Im więcej wypijanego alkoholu, tym komórki wątroby gorzej się regenerują.

Wątroba jest znacznie delikatniejsza u kobiet. Aby alkohol zniszczył wątrobę u kobiet, wystarczy raptem kilka lat regularnego picia (nawet 4-5), gdzie u mężczyzn okres ten jest znacznie dłuższy. Wynika to przede wszystkim z różnic w sposobie, w jaki alkohol jest przyswajany i rozkładany. Gdy kobieta wypija kieliszek wódki, stężenie alkoholu w jej krwi osiąga wyższy poziom, nawet jeżeli oboje wypijają taką samą ilość alkoholu. Również związki chemiczne zaangażowane w rozkład alkoholu różnią się u kobiet i mężczyzn. Te u kobiet zawierają mniej enzymów, biorących udział w rozkładaniu alkoholu. Oznacza to, że panie rozkładają alkohol wolniej.

cta onz Jak picie alkoholu wpływa na wątrobę?

 

Po czym poznać, że z wątrobą dzieje się coś niedobrego?

Niestety, schorzenia wątroby pozostają przez długi czas bezobjawowe. Zazwyczaj, kiedy wątroba zaczyna szwankować, pierwszym objawem jest zmęczenie, wolniejsza przemiana materii, wzdęcia, biegunki, zaparcia, gorycz w ustach, wzmożony apetyt na słodycze. W momencie, gdy problemy z wątrobą zaczynają przybierać bardziej zaawansowaną formę, możemy zaobserwować, że oczy i skóra zaczynają żółknąć. Może pojawić się również opuchlizna nóg i brzucha.

Alkoholowe choroby wątroby

W zależności od czasu, ilości spożywanego alkoholu i uwarunkowań genetycznych zmiany wątrobowe mogą mieć postać stłuszczenia, zapalenia lub marskości i są określane ogólnie jako alkoholowe choroby wątroby. Alkoholowe stłuszczenie wątroby występuje u około 90% osób borykających się z uzależnieniem od alkoholu. Jest to najwcześniejszy i jednocześnie najczęściej występujący etap alkoholowej choroby wątroby, który z reguły nie daje żadnych objawów. Intensywne picie przez dłuższy okres może prowadzić do cięższej w przebiegu i potencjalnie śmiertelnej hepatopatii alkoholowej – zapalenia wątroby. Jeżeli picie nie ustaje, zapalenie wątroby może w niektórych przypadkach doprowadzić do marskości, w której zdrowe komórki wątroby zastępowane są przez zwłóknienia, na skutek czego wątroba nie może spełnić swoich podstawowych funkcji.

Wypicie ponad 80 g etanolu dziennie (odpowiadającego 2 litrom piwa, 1 litrowi wina lub 4-5 drinkom) znacząco przyczynia się do chorób wątroby.

Jak uniknąć przewlekłych chorób wątroby?

Żadne lekarstwo nie wyleczy przewlekłych chorób wątroby. Niektóre jedynie mogą złagodzić objawy zaawansowanej marskości, ale tak naprawdę jedynym rozwiązaniem jest całkowita abstynencja. Dopiero wówczas stan chorego może ulec poprawie. Zaprzestanie spożywania alkoholu z własnej woli często jest niemożliwe do osiągnięcia, ponieważ osoba, która nałogowo spożywa alkohol, odczuwa tzw. głód alkoholowy (jeden z objawów alkoholizmu), charakteryzujący się silnym pragnieniem picia. Pomocna w osiągnięciu trwałej abstynencji może zatem okazać się terapia leczenia uzależnień.

Psychoterapia jest kluczowa w leczeniu alkoholizmu, ponieważ jest nastawiona na zmianę mechanizmów decydujących o patologicznym piciu, stanowiącym przyczynę pozostałych problemów ze zdrowiem. Psychoterapia w leczeniu odwykowym obejmuje: terapię indywidualną oraz grupową, które nawzajem się uzupełniają. Kontynuacją leczenia w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień powinno być natomiast leczenie ambulatoryjne dla podtrzymania pełnej abstynencji.

W naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień Nowe Życie pomagamy chorym stanąć na nogi.

Im wcześniej alkoholik podejmie się leczenia, tym większa jest szansa na to, aby całkowicie wyeliminować objawy tej przykrej choroby, które w konsekwencji mogą prowadzić nawet do śmierci.

Zapoznaj się również z powiązanymi tematycznie wpisami:

Źródła:

  1. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
  2. ,,Alkoholowa choroba wątroby”, Przegląd Gastroenterologiczny 2007; 2 (2): 92–100, M. Hartleb, E. Czech, 2007.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku