ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

Codzienne picie piwa – czy to już jest nałóg?

Sie 10, 2020 |

Część osób pijąca regularnie piwo jest przekonana, że od niego nie można się uzależnić. Jeśli nawet, to uzależnienie od piwa jest mniej niebezpieczne w porównaniu z mocniejszymi alkoholami. Otóż skutki picia piwa w zbyt dużych dawkach są analogiczne, jak w przypadku wódki czy wina. Jak działa nadmierne spożywanie piwa na organizm człowieka? Czy codzienne picia piwa uzależnia? Jak leczyć uzależnienie od piwa? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

  • Picie piwa w zbyt dużych ilościach negatywnie wpływa na organizm człowieka.
  • Piwo, podobnie jak każdy inny alkohol, może prowadzić do uzależnienia. 
  • O uzależnieniu od piwa może świadczyć pojawienie się charakterystycznych objawów, jak utrata kontroli nad piciem, wewnętrzny przymus picia, zwiększona tolerancja na alkohol. 

Czy picie piwa jest szkodliwe? 

Niestety w naszym społeczeństwie wiele osób lekceważy skutki picia piwa i wychodzi z założenia, że codzienne wypicie 2-3 piw nikomu przecież nie zaszkodzi. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że codzienne picie piwa jest tak samo szkodliwe jak nadmierne picie każdego innego alkoholu. Każdy alkohol ma szkodliwy wpływ na nasz organizm i każdy przyjmowany regularnie w końcu prowadzi do uzależnienia. 

Zaobserwowałeś, że pijesz coraz więcej piwa?
Nie umiesz powiedzieć stop?
Skorzystaj z naszej pomocy

Oferujemy BEZPŁATNE konsultacje i zapewniamy ANONIMOWOŚĆ
504 106 335

 

Czy codzienne picie piwa uzależnia?  

Piwo uzależnienia – to jest pewne, ale czy wypijając 2-3, a nawet 4 piwa dziennie możemy mówić już o uzależnieniu? Otóż alkoholik to nie tylko osoba, która upija się do nieprzytomności czy sączy wódkę pod sklepem, ale również taka, która wypija dziennie nawet tylko jedną lampkę wina. Oczywiście codzienne picie piwa samo przez się nie przesądza, że jest się alkoholikiem. Istnieją również i tacy ludzie, którzy piją alkohol codziennie, a nie są alkoholikami. Jest jednak niemal pewne, że wcześniej czy później nimi się staną, ponieważ prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu wzrasta wraz z ilością wypitego alkoholu. Rodzaj alkoholu w tym wypadku nie ma żadnego znaczenia. Co prawda, piwo zawiera mniej czystego alkoholu niż wódka czy whisky, ale zwykle wypija się go objętościowo więcej. 

Codzienne picia piwa – skutki 

Piwo ma ogromny wpływ na organizm. Przede wszystkim sprzyja podjadaniu i w efekcie czego prowadzi do tycia. Czysty alkohol jest kaloryczny niemal tak samo jak tłuszcz, a w przypadku piwa dochodzą do tego jeszcze cukry proste. Picie piwa zaburza metabolizm tłuszczów i sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej zwłaszcza w części brzusznej (tzw. mięsień piwny). Ten rodzaj otyłości dotyczy bardzo często mężczyzn już w średnim wieku i jest szczególnie groźny dla zdrowia, ponieważ zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2., nadciśnienia, chorób serca. 

Piwo ma wysoki indeks glikemiczny, co sprawia, że działa negatywnie na trzustkę, może także zmniejszyć wydzielanie enzymów trawiennych.

Zawartość alkoholu oraz właściwości moczopędne piwa sprawiają, że wcale nie jest ono zalecanym sposobem na uzupełnianie płynów. Właściwości moczopędne oraz nasilenie odwodnienia może powodować zaburzenie mechanizmu termoregulacji, czego następstwem jest spadek temperatury ciała. 

Spożywanie piwa prowadzi również do wzrostu stężenia glukozy we krwi, co powoduje gwałtowną odpowiedź insulinową ze strony organizmu. Z kolei po kilku godzinach od spożycia może nastąpić hipoglikemia, czyli spadek poziomu glukozy we krwi do poziomu groźnego dla zdrowia. Piwo nie powinno być zatem spożywane przez osoby z cukrzycą. 

Badania pokazały, że częste nadużywanie alkoholu prowadzi do rozwoju miażdżycy, raka wątroby czy jelita grubego. 

Długotrwałe picia piwa nie pozostaje obojętne również dla naszej wątroby. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się: Jak picie piwa wpływa na wątrobę?

Podsumowując, na pytanie – czy piwo szkodzi zdrowiu – odpowiedź brzmi TAK. Jedno czy dwa piwa tygodniowo z pewnością nikomu nie zaszkodzą, ale kilka dziennie – już tak. 

Ile piw dziennie to alkoholizm?

Nie da się jednocześnie odpowiedzieć na pytanie, ile piw dziennie to alkoholizm, ponieważ każdy organizm jest inny. Według obecnie funkcjonujących kryteriów przyjmuje się, że za tzw. bezpieczne picie uznaje się w przypadku mężczyzn – jeśli pije się codziennie – 2 dni abstynencji w tygodniu (najlepiej dzień po dniu). Aby mówić o tzw. bezpiecznym piciu, nie należy przekraczać 4 porcji standardowych ( 40g czystego 100% alkoholu, czyli 2 półlitrowych piw). 

Jakie są objawy uzależnienia od piwa? 

O uzależnieniu od piwa może świadczyć pojawienie się charakterystycznych objawów, do których należą: wewnętrzny przymus sięgania po trunki wysokoprocentowe, zwiększenie ilości wypijanego alkoholu – z jednego piwa dziennie na 2, 3, 4, koncentrowanie się na piciu, szukaniu okazji do wypicia. 

Jak wyleczyć uzależnienie od piwa? 

Uzależnienie od piwa leczy się tak, jak każde inne uzależnienie od alkoholu. Jeśli czujemy, że chęć sięgnięcia po piwo jest coraz silniejsza i nie potrafimy sobie z tym sami poradzić, warto skorzystać z pomocy ośrodka leczenia uzależnień. Zasadniczą metodą leczenia uzależnienia w takim miejscu jest terapia indywidualna oraz grupowa. Z każdego nałogu, nawet tego najbardziej zaawansowanego, można wyjść. Najpierw jednak trzeba tego chcieć. 

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars