ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Codzienne picie piwa – czy to już jest nałóg?

Codzienne picie piwa – czy to już jest nałóg?

Sie 10, 2020 |

Część osób pijąca regularnie piwo jest przekonana, że od niego nie można się uzależnić. Jeśli nawet, to uzależnienie od piwa jest mniej niebezpieczne w porównaniu z mocniejszymi alkoholami. Otóż skutki picia piwa w zbyt dużych dawkach są analogiczne, jak w przypadku wódki czy wina. 

Regularne spożywanie piwa może prowadzić do istotnych zagrożeń zdrowotnych, takich jak nadwaga spowodowana nieprawidłowym metabolizmem tłuszczów, co z kolei skutkuje gromadzeniem się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, zwiększa to ryzyko wystąpienia takich problemów jak nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe oraz cukrzyca typu 2.

Jak działa nadmierne spożywanie piwa na organizm człowieka? Czy codzienne picia piwa uzależnia? Jak leczyć uzależnienie od piwa? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

  • Picie piwa w zbyt dużych ilościach negatywnie wpływa na organizm człowieka.
  • Piwo, podobnie jak każdy inny alkohol, może prowadzić do uzależnienia. 
  • O uzależnieniu od piwa może świadczyć pojawienie się charakterystycznych objawów, jak utrata kontroli nad piciem, wewnętrzny przymus picia, zwiększona tolerancja na alkohol. 

Czy picie piwa jest szkodliwe? 

Niestety w naszym społeczeństwie wiele osób lekceważy skutki picia piwa i wychodzi z założenia, że codzienne wypicie 2-3 piw nikomu przecież nie zaszkodzi. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że piwo uzależnia, mimo że w swoim składzie ma stosunkowo niską zawartość alkoholu etylowego. Regularne picie piwa jest tak samo szkodliwe jak nadmierne spożywanie każdego innego trunku. Każdy alkohol ma szkodliwy wpływ na nasz organizm – jest substancją silnie uzależniającą, a jego systematyczne picie w efekcie prowadzi do rozwoju uzależnienia.

Według statystyk PARPA Polacy wypili w 2021 roku prawie 93 l piwa na głowę. To najpopularniejszy rodzaj alkoholu w naszym kraju. W pierwszej kolejności wybiera je 45 proc. (57 proc., mężczyzn i 25 proc. kobiet) badanych w wieku 25-34 lat. [https://www.parpa.pl/images/file/rekomendacje_2021.pdf, dostęp 27.12.2023]

Każdy rodzaj alkoholu w nadmiarze może doprowadzić do uzależnienia. Uzależnienie od piwa też można leczyć. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Czy codzienne picie piwa uzależnia?  

Czy piwo uzależnia? Czy picie jednego piwa dziennie to alkoholizm? Są to jedne z częściej zadawanych pytań przez dorosłą część społeczeństwa. Picie alkoholu etylowego, nieważne pod jaką postacią, grozi uzależnieniem. Można więc śmiało stwierdzić, że codzienne picie piwa szkodzi i uzależnia. To jest pewne, ale czy wypijając 2-3, a nawet 4 piwa dziennie możemy mówić już o alkoholizmie?

Otóż alkoholik to nie tylko osoba, która upija się do nieprzytomności czy sączy wódkę pod sklepem, ale również taka, która wypija dziennie nawet tylko jedną lampkę wina. Oczywiście codzienne picie piwa samo przez się nie przesądza, że jest się alkoholikiem. Istnieją również i tacy ludzie, którzy piją alkohol codziennie, a nie są alkoholikami. Jest jednak niemal pewne, że wcześniej czy później nimi się staną, ponieważ prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu wzrasta wraz z ilością spożywania trunków. Rodzaj alkoholu w tym wypadku nie ma żadnego znaczenia. Co prawda, piwo zawiera mniej czystego alkoholu etylowego niż wódka czy whisky, ale zwykle wypija się go objętościowo więcej. 

Czym skutkuje picie piwa codziennie?

Regularne spożywanie piwa, nawet jeśli dzieje się to tylko wieczorem, niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Alkohol etylowy, będący składnikiem piwa, ma silne właściwości uzależniające i jego stałe spożywanie może doprowadzić do alkoholizmu. Warto pamiętać, że piwo również jest alkoholem, a nawet codzienne picie tylko dwóch piw może już być przesłanką do stwierdzenia choroby alkoholowej. 

Spożywanie alkoholu ma ogromny wpływ na organizm. Picie piwa codziennie przede wszystkim sprzyja podjadaniu i w efekcie prowadzi do tycia. Czysty alkohol jest kaloryczny niemal tak samo jak tłuszcz, a w przypadku piwa dochodzą do tego jeszcze cukry proste, które powstają w procesie fermentacji.

Co się dzieje z organizmem, gdy codziennie pijesz piwo?

Codzienne picie piwa zaburza metabolizm tłuszczów i sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej zwłaszcza w części brzusznej (tzw. mięsień piwny). Ten rodzaj otyłości dotyczy bardzo często mężczyzn już w średnim wieku i jest szczególnie groźny dla zdrowia, ponieważ zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2., nadciśnienia, chorób serca. 

Piwo ma wysoki indeks glikemiczny, co sprawia, że działa negatywnie na trzustkę, może także zmniejszyć wydzielanie enzymów trawiennych.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Zawartość alkoholu oraz właściwości moczopędne piwa sprawiają, że wcale nie jest ono zalecanym sposobem na uzupełnianie płynów. Właściwości moczopędne oraz nasilenie odwodnienia może powodować zaburzenie mechanizmu termoregulacji, czego następstwem jest spadek temperatury ciała. Co gorsza, może to prowadzić również do wystąpienia jelita drażliwego, co negatywnie wpływa na jakość codziennego funkcjonowania – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień
Nadużywanie piwa prowadzi również do wzrostu stężenia glukozy we krwi, co powoduje gwałtowną odpowiedź insulinową ze strony organizmu. Z kolei po kilku godzinach od spożycia może nastąpić hipoglikemia, czyli spadek poziomu glukozy we krwi do poziomu groźnego dla zdrowia. Piwo nie powinno być zatem spożywane przez osoby z cukrzycą. 

Choroby, które grożą alkoholikom są poważne. Badania pokazały, że częste nadużywanie alkoholu prowadzi do rozwoju miażdżycy, raka wątroby czy jelita grubego. 

Podsumowując, na pytanie – czy piwo szkodzi zdrowiu – odpowiedź brzmi TAK. Jedno czy dwa piwa tygodniowo z pewnością nikomu nie zaszkodzą, ale kilka dziennie – już tak. 

Długotrwałe picie piwa nie pozostaje obojętne również dla naszej wątroby. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się: Jak picie piwa wpływa na wątrobę?

Ile piw dziennie to alkoholizm?

Nie da się jednocześnie odpowiedzieć na pytanie, ile piw dziennie to alkoholizm i czy da się uniknąć uzależnienia, jeśli mąż wypija 4 piwa dziennie. Każdy organizm jest inny. Według obecnie funkcjonujących kryteriów przyjmuje się, że za tzw. bezpieczne picie uznaje się w przypadku mężczyzn – jeśli pije się codziennie – 2 dni abstynencji w tygodniu (najlepiej dzień po dniu). Aby mówić o tzw. bezpiecznym piciu, nie należy przekraczać 4 porcji standardowych ( 40g czystego 100% alkoholu, czyli 2 półlitrowych piw). 

Pojawiają się wątpliwości co do tego, czy piwo bezalkoholowe uzależnia. Z reguły tego rodzaju trunek nie powinien zawierać alkoholu etylowego, jednak niekiedy pojawiają się jego śladowe ilości. W takim przypadku chorobę alkoholową może wywołać nawet picie piwa bezalkoholowego – oczywiście w nadmiernych ilościach. Jedno bezalkoholowe piwo dziennie nie powinno doprowadzić do choroby alkoholowej, jednak mimo wszystko należy zawsze zachować ostrożność i jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy – po prostu przestać pić

Jakie są objawy uzależnienia od piwa?

O uzależnieniu od piwa może świadczyć pojawienie się charakterystycznych objawów, do których należą: wewnętrzny przymus sięgania po trunki wysokoprocentowe, zwiększenie ilości wypijanego alkoholu – z jednego piwa dziennie na 2, 3, 4, koncentrowanie się na piciu, szukaniu okazji do wypicia oraz wzrost tolerancji na alkohol etylowy.

Jak wyleczyć uzależnienie od piwa?

Przy codziennym piciu piwa prędzej czy później pojawi się uzależnienie, które powinno być leczone, aby zniwelować jak najszybciej skutki uboczne choroby.

Uzależnienie od piwa leczy się tak, jak każde inne uzależnienie od alkoholu. Jeśli czujemy, że chęć sięgnięcia po piwo jest coraz silniejsza i nie potrafimy sobie z tym sami poradzić, warto skorzystać z pomocy ośrodka leczenia uzależnień. Zasadniczą metodą leczenia uzależnienia w takim miejscu jest terapia indywidualna oraz grupowa. Z każdego nałogu, nawet tego najbardziej zaawansowanego, można wyjść. Najpierw jednak trzeba tego chcieć – dobrowolne poddanie się terapii bywa w tym wszystkim najtrudniejsze. Bez woli wyjścia z alkoholizmu może niekiedy dojść do sytuacji, w której wysoce prawdopodobne będzie, że nałóg powróci – wewnętrzny przymus alkoholizowania jest bowiem niezwykle silny. 

Jak pomóc osobie w chorobie alkoholowej?

W trakcie leczenia uzależnienia od alkoholu, czyli podczas terapii uzależnień, konieczne jest utrzymanie całkowitej abstynencji. Ma to na celu m.in. detoksykację organizmu, ale też naukę nowego życia bez alkoholu. Pomocne w tym celu mogą być też historie innych pacjentów, które zmagają się z tym samym problemem uzależnienia od piwa, wina czy wódki. 

Tak jak było już wspomniane, alkohol może zmniejszać wydzielanie enzymów trawiennych, przez co alkoholik czuje się źle zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Takie samopoczucie może jeszcze bardziej skłaniać do wypicia alkoholu, ponieważ uzależniony wie, że wówczas odchodzi część jego problemów – a przynajmniej takie wrażenie ma chory.

Podczas wychodzenia z alkoholizmu niezwykle istotne jest więc wsparcie rodziny i najbliższych. Ich pomoc może okazać się nieoceniona, ponieważ pozwoli na nie tylko bezpieczne, ale również skuteczne wyjście z choroby. Dlatego warto także korzystać z terapii małżeńskiej lub konsultacji rodzinnych, aby najbliżsi mogli zapewnić odpowiednią motywację do walki z nałogiem.  

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jak wyciągnąć alkoholika z nałogu?

Kluczowym krokiem jest zachęcenie jej do rozpoczęcia terapii. Alkoholizm jest chorobą, a leczenie pełni rolę lekarstwa. Proces leczenia często obejmuje detoksykację ciała i rehabilitację w specjalistycznym ośrodku. Skorzystanie z tej możliwości może być istotne na drodze do zdrowienia.

Co zrobić żeby nie pić alkoholu?

Aby unikać alkoholu, istnieje wiele alternatyw, które mogą zadowolić różnorodne gusta. Dla tych, którzy cenią sobie smak wina, doskonałym zamiennikiem może być sok porzeczkowy, który zapewnia podobną głębię smaku. Miłośnicy piwa mogą zastąpić je herbatą korzenną z imbirem, co nie tylko zapewnia przyjemne doznania smakowe, ale również może przynieść korzyści zdrowotne. Dla tych, którzy preferują lżejsze napoje, gazowana woda mineralna może być idealnym wyborem, dostarczając orzeźwienia bez dodatkowych kalorii. Te bezalkoholowe alternatywy są nie tylko zdrowsze, ale także doskonale pasują do różnych okazji, od obiadów po spotkania towarzyskie. 

Jak radzić sobie z objawami głodu alkoholowego?

Kiedy pojawia się głód alkoholowy, ważne jest szybkie i skuteczne działanie, aby zapobiec ewentualnemu sięgnięciu po alkohol. Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów jest wypicie dużej ilości wody. Woda nie tylko nawadnia organizm, ale również może pomóc w zmniejszeniu pragnienia alkoholu. Dodatkowo, spożywanie pożywnego posiłku – najlepiej bogatego w słodkie, tłuste lub mięsne składniki – może przynieść szybką ulgę. Warto również włączyć do codziennej rutyny regularną aktywność fizyczną, która nie tylko poprawia ogólne samopoczucie, ale również pomaga w walce z głodem alkoholowym, redukując stres i poprawiając nastrój. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Głód alkoholowy – jak sobie z nim poradzić?

Co się dzieje z mózgiem gdy codziennie pijesz piwo?

Jest oczywiste, że regularne spożywanie alkoholu, w tym piwa, może przyspieszać proces starzenia się mózgu. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że alkohol może spowodować nieodwracalną utratę komórek mózgowych. Prostymi słowami, można powiedzieć, że nasz mózg z czasem ulega skurczeniu, co jest podobne do zmian obserwowanych w przypadku demencji.

Ile można pić piwa dziennie?

Dla osób, które piją alkohol codziennie, istotne są strategie zmniejszające ryzyko uzależnienia i negatywny wpływ na zdrowie. Jedną z zasadniczych zaleceń jest zachowanie co najmniej dwóch dni abstynencji w tygodniu, najlepiej w systemie dzień po dniu. To pozwala organizmowi na regenerację i zmniejsza ryzyko uzależnienia. Dodatkowo, zaleca się, aby nie przekraczać czterech standardowych porcji alkoholu dziennie, co równa się 40 gramom czystego alkoholu.

Co piwo wypłukuje z organizmu?

Spożywanie alkoholu może mieć negatywne skutki dla zdrowia kości, szczególnie w przypadku kobiet. Alkohol przyczynia się do utraty wapnia z organizmu, co osłabia kości i zakłóca prawidłowy metabolizm witaminy D. Kobiety, które nadużywają alkoholu, są szczególnie narażone na rozwój ciężkich postaci osteoporozy, co zwiększa ryzyko złamań kości, zwłaszcza w czasie menopauzy. Ta zwiększona podatność na uszkodzenia kości wynika z negatywnego wpływu alkoholu na gospodarkę mineralną organizmu i zmniejszonej zdolności do absorpcji ważnych składników mineralnych.

Jak rzucić picie piwa?

Osoba uzależniona od alkoholu, oprócz koncentracji na znajdowaniu absorbujących zajęć, powinna również rozważyć terapię jako ważny element procesu zdrowienia. Aktywności takie jak sport, czytanie książek czy medytacja mogą być niezwykle pomocne w odwracaniu uwagi od alkoholu. Zaangażowanie w hobby, które wcześniej było zaniedbywane z powodu braku czasu lub środków finansowych spowodowanych piciem, może teraz przynieść dużą satysfakcję. 

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Źródła:

  1. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017. 
  2. ,,Jak wytrwać w trzeźwości. Poradnik zapobiegania nawrotom choroby”, Terence T. Gorski, Merlene Miller, AKURACIK, 1995.
  3. Raport “Profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych w Polsce w samorządach gminnych w 2021 roku”, https://www.parpa.pl/images/file/PARPA_G1_2021.pdf, dostęp 27.12.2023
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku