ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Co czuje alkoholik? Emocje i odczuwanie osoby uzależnionej od alkoholu

Co czuje alkoholik? Emocje i odczuwanie osoby uzależnionej od alkoholu

Lis 10, 2021 |

Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, która niesie za sobą wiele konsekwencji i wywraca życie chorego oraz najbliższych do góry nogami. Alkoholik zaczyna marginalizować relacje międzyludzkie, odrzuca wszelką pomoc i nie dopuszcza do siebie myśli, że jest chory. Pije, bo chce i w każdej chwili może przestać – tak przynajmniej twierdzi. Wypijanie coraz to większych ilości alkoholu upośledza układ nerwowy, a przy regularnym i nadmiernym piciu zmiany te stają się nieodwracalne.

Alkoholik nie myśli racjonalnie. Winę za swoje zachowanie zazwyczaj przenosi na swoich bliskich, a nawet próbuje się usprawiedliwiać, stwierdzając, że picie alkoholu w danej sytuacji jest czymś normalnym. Uważają, że ich zachowanie nie odbiega od innych i w zupełnie normalny sposób chcą się odstresować.

Dlaczego alkoholikowi tak trudno zrezygnować z alkoholu, mimo widocznych szkód, które wyrządza nałóg? Czy alkoholik ma wyrzuty sumienia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

  • Alkohol najpierw poprawia humor, samopoczucie, odpręża, ale ponieważ jest depresantem na dłuższą metę obniża nastrój i wywołuje negatywne emocje, takie jak lęk, niepokój, złość, smutek.
  • Im alkoholik pije więcej, tym więcej negatywnych emocji wynika z faktu picia. 
  • Ponieważ alkoholizm to choroba na wielu płaszczyznach – nie tylko fizycznej, ale i psychicznej, konieczne jest podjęcie odpowiedniej terapii z psychoterapeutami, którzy pomogą uporać się z nałogiem. 

Co czuje alkoholik podczas picia?

W tym wypadku kluczowe znaczenie ma to, że alkohol należy do grupy depresantów. Na początku działa na ośrodkowy układ nerwowy w sposób uspokajający, relaksujący i spowalniający procesy myślowe. Pomaga regulować uczucia i emocje alkoholika, dlatego osoby uzależnione często mówią, że jeśli się nie napiją, to zaraz zwariują. Substancja zawarta w alkoholu pozwala im choć na chwilę poczuć ulgę, zapomnieć o problemach, samotności, odstresować się czy podnieść poczucie własnej wartości. Z każdym wypijanym kieliszkiem alkoholik czuje się bardziej rozluźniony, jest otwarty i nie wstydzi się podejmować szczerych rozmów.

Oczywiście wszystko to jest bardzo złudne. Te pozornie pożądane skutki wynikają z tego, że upośledzone zostały kolejne obszary w układzie nerwowym. Wspomniane depresyjne działanie alkoholu na dłuższą metę nie poprawia samopoczucia, ponieważ potem zawsze pojawia się obniżenie nastroju. Uśmierzone alkoholem złe emocje zwykle wracają i to z podwójną siłą, więc by uniknąć tych przykrych stanów  po zaprzestaniu picia, uzależniony sięga po kolejne dawki alkoholu i wpada w błędne koło alkoholizmu, pijąc coraz więcej i częściej. 

Co czuje alkoholik jak nie pije? Uczucia trzeźwego alkoholika

Z alkoholizmem wiąże się pojęcie głodu alkoholowego. Jest to jeden z podstawowych objawów uzależnienia od alkoholu. Głód alkoholowy pojawia się wówczas, kiedy alkoholik nie dostarczy odpowiedniej dawki substancji psychoaktywnej, w tym wypadku alkoholu, w określonym czasie. Jest to stan psychiczny, w którym człowiek odczuwa silną potrzebę wypicia alkoholu. Stan ten może być tak silny, że alkoholik nawet pomimo wieloletniej trzeźwości, ponownie wróci do picia.

Kiedy osoba uzależniona od alkoholu podejmuje decyzję o zaprzestaniu picia, doświadcza różnorodnych przemian, zarówno na poziomie ciała, jak i emocji. Jej organizm stopniowo eliminuje etanol, co może skutkować wystąpieniem symptomów związanych z odstawieniem alkoholu, w tym drżeniem dłoni, mdłościami i wymiotami, bólami głowy oraz poczuciem ogólnego wyczerpania.

Zatem gdy alkoholik nie pije i dopada go głód alkoholowy, jednocześnie pojawiają się natrętne myśli dotyczące picia alkoholu. Dodatkowo towarzyszy mu uczucie niepokoju, lęku oraz rozdrażnienie. Zazwyczaj niepijący alkoholik na głodzie alkoholowym nie jest w stanie normalnie funkcjonować. 

Czy alkoholik odczuwa emocje?

Choroba alkoholowa odbiera osobom uzależnionym możliwość racjonalnego rozpoznawania emocji własnych, ale też u innych osób. Trudniej jest mu także radzić sobie z własnymi uczuciami. 

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Zawarte w alkoholu substancje psychoaktywne sprawiają, że działa on w sposób, którego oczekują ludzie. W początkowej fazie nałogu osoba szybko przyzwyczaja się do odprężenie, odstresowania, relaksu i przyjemności, towarzyszyszących spożywaniu napojów wysokoprocentowych. Dla bliskich zachowanie osoby uzależnionej może wydawać się irracjonalne. Nie zauważa ona złych konsekwencji picia, ale też zaczyna nie panować nad swoimi uczuciami, a przez pojawiające się problemy (zwykle wynikające z nadużywania alkoholu) coraz częściej zagląda do kieliszka – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień

Czy alkoholik ma wyrzuty sumienia? 

Bardzo często zdarza się, że osoby pijące w nadmiarze odczuwają wyrzuty sumienia i poczucie winy. Wyrzuty sumienia u alkoholika są typowe dla fazy ostrzegawczej. Na tym etapie uzależniony zaczyna uświadamiać sobie, że pije zbyt dużo, ale nie dopuszcza jeszcze do świadomości, że jest to alkoholizm. Bardzo często wyrzuty sumienia mieszkają się z poczuciem winy, które jest spowodowane wykonaniem jakiejś niepożądanej czynności w stanie nietrzeźwości. Jednak w takich sytuacjach bardzo często osoba uzależniona popada w pułapkę – pragnąc wyzbyć się poczucia winy i wstydu za czyny, których dopuściła się w stanie upojenia, sięga po alkohol. 

Więcej na temat faz alkoholizmu przeczytasz w naszym artykule: Fazy choroby alkoholowej

Czy alkoholik myśli racjonalnie?

Chociaż wielu osobom wydaje się, że alkohol pozwala rozwiązywać problemy, to prawda jest zupełnie inna. Jedną z konsekwencji picia są kłopoty z racjonalnym myśleniem, często pojawia się myślenie magiczno-życzeniowe. 

Aktywny alkoholik potrafi zaprzeczać oczywistym powodom, dla których powinien przestać pić. Należy podkreślić, że osoba wpadająca w sidła nałogu tworzy mechanizm iluzji i zaprzeczenia, które pozwalają jej wyzbyć się wyrzutów sumienia i nie dostrzegać skutków problemu alkoholowego. Na dłuższą metę picie powoduje zniekształcone postrzeganie rzeczywistości, przez co chory nie dostrzega skali swojego problemu. 

Myślenie alkoholika w ciągu alkoholowym 

Ciąg alkoholowy charakteryzuje się spożywaniem alkoholu przez kilka dni z rzędu. Głównym objawem ciągu alkoholowego jest permanentny stan upojenia alkoholowego. Osoba, która go doświadcza, praktycznie cały czas jest pod wpływem substancji odurzających. Przestaje mieć kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu. Ma zaburzoną świadomość oraz zachowania. Stanowi temu mogą towarzyszy takie objawy natury psychicznej, jak halucynacje, depresja, stany lękowe. 

Jakie emocje i uczucia towarzyszą aktywnemu alkoholikowi?

Czy osoba uzależniona może wrócić do normalnego odczuwania emocji?

Emocji alkoholika często nie są w stanie zrozumieć osoby zdrowie. Jego zachowanie oraz podejmowane decyzje często ulegają znaczącym zmianom. Może zdenerwować się przez błahą rzecz, a prawdziwie poważne sytuacje nie spowodują jego reakcji. Alkohol staje się jedynym znanym mu narzędziem regulowania odczuwania i celem nadrzędnym. Osoba uzależniona nie jest w stanie panować nad swoimi uczuciami. Konieczne jest zachowanie trzeźwości, jednak czy alkoholik może przestać pić bez terapii? To pytanie zadają sobie często jego najbliżsi. Warto podkreślić, że alkoholizm to choroba przewlekła, dlatego osoby uzależnione zwykle nie są w stanie same przestać pić, konieczna jest udanie się na terapię uzależnień. 

Powrót do normalnego odczuwania uczuć wyższych będzie wymagał sporej ilości pracy i silnej woli chorego. Podczas konsultacji psychologicznych, konsultacji psychiatrycznych czy rozmów z wykwalifikowanymi terapeutami, uzależniony nauczy się nazywać swoje emocje oraz prawidłowego sposobu radzenia sobie z nimi. Psychika alkoholika zmienia się w trakcie terapii i przebiega to w kilku fazach. 

Jak walczyć z negatywnymi emocjami i myślami, które pojawiają się po odstawieniu alkoholu? 

W sytuacjach, w których widzimy, jak alkohol zaczyna wkradać się w życie nas samych lub bliskich, trzeba szybko reagować. Warto wówczas skorzystać z pomocy specjalistów lub grup wsparcia. Taką pomoc można otrzymać w Ośrodku Nowe Życie w Krakowie. Zespół wykwalifikowanych terapeutów prowadzi tam terapie leczenia uzależnień: indywidualne, grupowe, a także dla bliskich (terapie małżeńskie), podczas których alkoholik i jego rodzina otrzymują kompleksową pomoc i wsparcie. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jak zmienia się psychika alkoholika?

Gdy alkoholik przestaje pić w większości przypadków pojawia się u niego poczucie utraty sensu życia, uczucie pustki, silne emocje związane z głodem alkoholowym. Warto zaznaczyć, że zachowanie alkoholika w tym okresie bywa nieprzewidywalne. Pojawia się złe samopoczucie, obniżone poczucie własnej wartości, poniżenia, bezradności, złość, frustracja i wrogie nastawienie do najbliższych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Jak zmienia się psychika alkoholika w trakcie terapii?

Jak działa umysł alkoholika?

Umysł alkoholika zwykle nie dopuszcza do siebie prawdy o rozwoju nałogu. Problem alkoholowy sprawia, że po wypiciu większej dawki trunków traci on kontakt z rzeczywistością. Często dochodzi do utraty świadomości, pojawiają się luki w pamięci, uzależniony nie kontroluje swoich reakcji i zachować na jakąkolwiek inną negatywną emocję.

Jak alkoholik manipuluje uczuciami?

Najbliższe otoczenie alkoholika żyje w ciągłym napięciu. Osoba uzależniona celowo wzbudza u innych uczucie litości, by przerzucić na nich częściową odpowiedzialność za swój nałóg. Alkoholizm nie dotyka tylko samego alkoholika, ale też jego rodzinę. Może zwiększać skłonność do agresji i gwałtownych zachowań. Uzależniony może używać ich do manipulowania innymi i uzyskania przyzwolenia na picie. Dowiedz się, jak alkoholik manipuluje żoną i jak sobie z tym radzić?

Ile trwa ciąg alkoholowy?

Alkoholicy często doświadczają ciągów alkoholowych, które mogą trwać od kilku dni do nawet tygodni. Niekiedy, w bardziej ekstremalnych przypadkach, stan upojenia alkoholowego może się przedłużać przez miesiące, a w niektórych sytuacjach nawet przez lata. Długotrwałe nadużywanie alkoholu nie tylko destabilizuje codzienne funkcjonowanie, ale także znacząco zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego należy wiedzieć, jak skutecznie przerwać ciąg alkoholowy?
 
Przeczytaj na naszym blogu również inne poradniki:

cta onz Co czuje alkoholik? Emocje i odczuwanie osoby uzależnionej od alkoholu

 

Źródła: 

  1. ,,Prosta metoda jak skutecznie kontrolować alkohol”, A. Carr, Wydawnictwo Betters, 2017. 
  2.  ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku