ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE TELEFONICZNE

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Co czuje alkoholik? Emocje i odczuwanie osoby uzależnionej od alkoholu

Co czuje alkoholik? Emocje i odczuwanie osoby uzależnionej od alkoholu

Lis 10, 2021 |

Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, która niesie za sobą wiele konsekwencji i wywraca życie chorego oraz najbliższych do góry nogami. Alkoholik zaczyna marginalizować relacje międzyludzkie, odrzuca wszelką pomoc i nie dopuszcza do siebie myśli, że jest chory. Pije, bo chce i w każdej chwili może przestać – tak przynajmniej twierdzi. Wypijanie coraz to większych ilości alkoholu upośledza układ nerwowy, a przy regularnym i nadmiernym piciu zmiany te stają się nieodwracalne. Dlaczego alkoholikowi tak trudno zrezygnować z alkoholu, mimo widocznych szkód, które wyrządza nałóg? Czy alkoholik ma wyrzuty sumienia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

  • Alkohol najpierw poprawia humor, samopoczucie, odpręża, ale ponieważ jest depresantem na dłuższą metę obniża nastrój i wywołuje negatywne emocje, takie jak lęk, niepokój, złość, smutek.
  • Im alkoholik pije więcej, tym więcej negatywnych emocji wynika z faktu picia. 
  • Ponieważ alkoholizm to choroba na wielu płaszczyznach – nie tylko fizycznej, ale i psychicznej, konieczne jest podjęcie odpowiedniej terapii z psychoterapeutami, którzy pomogą uporać się z nałogiem. 

Co czuje alkoholik podczas picia?

W tym wypadku kluczowe znaczenie ma to, że alkohol należy do grupy depresantów. Na początku działa na ośrodkowy układ nerwowy w sposób uspokajający, relaksujący i spowalniający procesy myślowe. Pomaga regulować emocje, dlatego osoby uzależnione często mówią, że jeśli się nie napiją, to zaraz zwariują. Substancja zawarta w alkoholu pozwala im choć na chwilę poczuć ulgę, zapomnieć o problemach, samotności, odstresować się czy podnieść poczucie własnej wartości. Z każdym wypijanym kieliszkiem alkoholik czuje się bardziej rozluźniony, jest otwarty i nie wstydzi się podejmować szczerych rozmów. Oczywiście wszystko to jest bardzo złudne. Te pozornie pożądane skutki wynikają z tego, że upośledzone zostały kolejne obszary w układzie nerwowym. Wspomniane depresyjne działanie alkoholu na dłuższą metę nie poprawia samopoczucia, ponieważ potem zawsze pojawia się obniżenie nastroju. Uśmierzone alkoholem złe emocje zwykle wracają i to z podwójną siłą, więc by uniknąć tych przykrych stanów, alkoholik sięga po kolejne dawki alkoholu i wpada w błędne koło, pijąc coraz więcej i częściej. 

Co czuje alkoholik jak nie pije? 

Z alkoholizmem wiąże się pojęcie głodu alkoholowego. Jest to jeden z podstawowych objawów uzależnienia od alkoholu. Głód alkoholowy pojawia się wówczas, kiedy alkoholik nie dostarczy odpowiedniej dawki substancji psychoaktywnej, w tym wypadku alkoholu, w określonym czasie. Jest to stan psychiczny, w którym człowiek odczuwa silną potrzebę wypicia alkoholu. Stan ten może być tak silny, że alkoholik nawet pomimo wieloletniej trzeźwości, ponownie wróci do picia. Zatem gdy alkoholik nie pije i dopada go głód alkoholowy, jednocześnie pojawiają się natrętne myśli dotyczące picia alkoholu. Dodatkowo towarzyszy mu uczucie niepokoju, lęku oraz rozdrażnienie. Zazwyczaj niepijący alkoholik na głodzie alkoholowym nie jest w stanie normalnie funkcjonować. 

Czy alkoholik ma wyrzuty sumienia? 

Bardzo często zdarza się, że osoby pijące w nadmiarze odczuwają wyrzuty sumienia i poczucie winy. Wyrzuty sumienia u alkoholika są typowe dla fazy ostrzegawczej. Na tym etapie uzależniony zaczyna uświadamiać sobie, że pije zbyt dużo, ale nie dopuszcza jeszcze do świadomości, że jest to alkoholizm. Bardzo często wyrzuty sumienia mieszkają się z poczuciem winy, które jest spowodowane wykonaniem jakiejś niepożądanej czynności w stanie nietrzeźwości. Jednak w takich sytuacjach bardzo często osoba uzależniona popada w pułapkę – pragnąc wyzbyć się poczucia winy i wstydu za czyny, których dopuściła się w stanie upojenia, sięga po alkohol. 

Więcej na temat faz alkoholizmu przeczytasz w naszym artykule: Fazy choroby alkoholowej

Co czuje alkoholik w ciągu alkoholowym? 

Ciąg alkoholowy charakteryzuje się spożywaniem alkoholu przez kilka dni z rzędu. Głównym objawem ciągu alkoholowego jest permanentny stan upojenia alkoholowego. Osoba, która go doświadcza, praktycznie cały czas jest pod wpływem substancji odurzających. Przestaje mieć kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu. Ma zaburzoną świadomość oraz zachowania. Stanowi temu mogą towarzyszy takie objawy natury psychicznej, jak halucynacje, depresja, stany lękowe. 

Jak walczyć z negatywnymi emocjami i myślami, które pojawiają się po odstawieniu alkoholu? 

W sytuacjach, w których widzimy, jak alkohol zaczyna wkradać się w życie nas samych lub bliskich, trzeba szybko reagować. Warto wówczas skorzystać z pomocy specjalistów lub grup wsparcia. Taką pomoc można otrzymać w Ośrodku Nowe Życie w Krakowie. Zespół wykwalifikowanych terapeutów prowadzi tam terapie leczenia uzależnień: indywidualne, grupowe, a także dla bliskich (terapie małżeńskie), podczas których alkoholik i jego rodzina otrzymują kompleksową pomoc i wsparcie. 

Przeczytaj na naszym blogu również inne poradniki:

cta onz Co czuje alkoholik? Emocje i odczuwanie osoby uzależnionej od alkoholu

 

Źródła: 

  1. ,,Prosta metoda jak skutecznie kontrolować alkohol”, A. Carr, Wydawnictwo Betters, 2017. 
  2.  ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335
BEZPŁATNE konsultacje telefoniczne