ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

Współuzależnienie: czyli co robić, aby nie pomagać w piciu?

Gru 10, 2019 |

O współuzależnionych często mówi się ,,współwinni’’. A przecież na myśli mamy osoby, które cierpią z powodu nałogu kogoś bliskiego. Kim tak naprawdę są współuzależnieni i jak powinni się zachowywać, by nie pomagać w nałogu? 

Na czym polega współuzależnienie? 

Współuzależnienie to nie tylko towarzyszenie bliskiej osobie w problemie i zapewnianie jej wsparcia w tak trudnych chwilach. To także rozwiązywanie jej kłopotów i problemów, a wręcz nadmierne zaangażowanie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. Osoba współuzależniona jest jednocześnie ,,ratownikiem” bliskiej osoby, jak i jej prześladowcą. To pewnego rodzaju forma przystosowania się do otaczającej sytuacji. 

Twój partner pije, a Ty obserwujesz u siebie objawy współuzależnienia?
Umów się na terapię
Skorzystaj z naszej pomocy

Oferujemy BEZPŁATNE konsultacje i zapewniamy ANONIMOWOŚĆ
504 106 335

 

Jak zachowuje się współuzależniony? 

Jednym z objawów uzależnienia jest koncentracja na obiekcie, który doprowadził do nałogu. W przypadku alkoholizmu jest nim alkohol, w przypadku narkomanii substancje psychoaktywne, w przypadku uzależnienia od hazardu – gry, a w przypadku uzależnienia od seksu – stosunek płciowy. Dla osoby współuzależnionej takim ,,centrum świata” staje się po prostu bliski uzależniony. Przykładowo koalkoholik, czyli współuzależniony od alkoholika, poddaje się rytmowi picia, przejmuje za bliską osobę odpowiedzialność, codzienne obowiązki, przesadnie opiekuje się nim. Gdy uzależniony skupia się na organizowaniu picia i szukaniu okazji, bliska osoba zaczyna kontrolować jego aktywności (co robi, gdzie idzie i z kim się spotyka). 

Jak dochodzi do współuzależnienia od alkoholu? 

Dlaczego tak trudno jest utrzymać swoją niezależność w relacji ze współuzależnionym? Z alkoholikiem nigdy nic nie wiadomo. Może żyć normalnie, nie pić miesiącami, a potem bez jakiejkolwiek konkretnej przyczyny popaść w ciąg alkoholowy. Raz jest łagodny jak baranek, a kiedy indziej wpada w szał, awanturuje się. To właśnie ta nieprzewidywalność sprawia, że bliska osoba żyje w ciągłej niepewności i strachu przed kolejnym dniem, uczy się przygotowywać na najgorsze. Warto pamiętać jednak o tym, że nie każda osoba, która żyje pod jednym dachem z uzależnionym, wpadnie w stan współuzależnienia. To, w jaki sposób rozwiną się u niej cechy współuzależnienia, zależy m.in. od psychiki, samooceny, systemu wartości, odporności na frustrację, niezależności finansowej itp. 

Co robić, żeby nie pomagać w piciu? 

Osoby współuzależnione najczęściej nieświadomie pomagają w piciu i to one w największym stopniu przyczyniają się do odwlekania decyzji o podjęciu terapii. Jak w takim razie zachowywać się wobec partnera alkoholika?

Pozwól alkoholikowi ponieść konsekwencje swojego picia 

Kontrolowanie alkoholika, przejmowanie za niego odpowiedzialności, ponoszenie konsekwencji jego działań (np. płacenie długów, usprawiedliwianie nieobecności w pracy) tylko pomaga w piciu, a w efekcie nie przynosi niczego dobrego. W tym wypadku trzeba postawić sprawę jasno, czyli pozwolić się mu samemu zmierzyć ze skutkami działań po alkoholu. Jeśli Twój mąż coś zawalił, bo pił, to niech sam to naprawi. Tylko wtedy ma szansę zobaczyć, do czego doprowadził jego nałóg. Nie jest to łatwe, ale konieczne, aby proces trzeźwienia powiódł się. 

Zajmij się sobą, a nie uzależnionym 

Następną ważną sprawą jest skupienie się na swoich potrzebach, marzeniach, ambicjach. Trzeba je na nowo odnaleźć w sobie i zacząć realizować. Chodzi o to, aby zająć się sobą, a nie chorobą bliskiej osoby. 

Pamiętaj, że alkoholizm to choroba, która wymaga leczenia

Choć nie jest to łatwe, należy zaakceptować fakt, że alkoholizm to choroba, która wymaga leczenia. Aby to zrobić, koniecznie trzeba przestać się wstydzić, a zachowanie partnera traktować jako hańbę dla całej rodziny. Jak w przypadku wielu innych chorób, również i tu możliwy jest powrót do zdrowia. Nie należy jednak oczekiwać natychmiastowego wyleczenia, bowiem wychodzenie z nałogu to proces długotrwały, a nawroty są możliwe.

Gdzie współuzależniony może szukać pomocy?

Osoby współuzależnione mogą zgłosić się na terapię dla osób współuzależnionych, gdzie mogą liczyć na wsparcie ze strony psychoterapeutów. Podczas takich spotkań mają szansę zdobyć wiedzę na temat mechanizmów uzależnienia, jego objawach, leczeniu itp. Terapia pozwala zrozumieć, co dzieje się z uzależnionym oraz jak można spróbować mu pomóc. Stwarza okazję, by zrezygnować z zachowań, które niczego dobrego nie wnosiły w relację. Terapia współuzależnienia to próba odzyskania siebie, ale jej efektem może być większa motywacja samego uzależnionego do podjęcia leczenia odwykowego. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat współuzależnienia? Przeczytaj nasz artykuł: Po drugiej stronie nałogu: czym jest współuzależnienie i na czym polega terapia dla osób współuzależnionych?

 

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars