ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy alkoholik może wrócić do picia kontrolowanego?

Czy alkoholik może wrócić do picia kontrolowanego?

Paź 12, 2023 |

Alkohol jest integralnym elementem naszej kultury i tradycji. Współczesne społeczeństwo często celebruje jego spożywanie, a jednocześnie dostrzega jego destrukcyjne działanie w przypadku nadużywania. Osoba, która wpadła w sidła nałogu, pozostaje alkoholikiem do końca życia. Nawet po przebytej terapii zachowanie całkowitej abstynencji, zwłaszcza podczas imprez rodzinnych, firmowych czy spotkań z przyjaciółmi, bywa bardzo trudne. Wielu osobom po dłuższym okresie trzeźwości wydaje się, że mogą już wypić niewielką ilość alkoholu w określonych okolicznościach. W artykule zastanowimy się nad tym, czy picie kontrolowane jest możliwe dla osób, które kiedyś zmagały się z uzależnieniem oraz jakie ryzyko wiążą się z takim podejściem.

  • Stosowanie zasady ograniczenia picia trunków jest możliwe w przypadku osób zdrowych. U pacjentów uzależnionych od alkoholu kontrolowane picie często kończy się powrotem do nałogu.
  • Jednym z przejawów uzależnienia od alkoholu jest brak zdolności do skutecznej regulacji jego spożywania oraz trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z piciem.
  • Dobrowolny wybór abstynencji sprawia, że osobom uzależnionym łatwiej jest wygrać z nałogiem.

Czym jest picie kontrolowane?

To świadome podejście do konsumpcji alkoholu, które zakłada zarówno zmniejszenie jego ilości, jak i ustalanie konkretnych zasad dotyczących spożywania napojów procentowych np. podczas uroczystości, spotkań rodzinnych czy towarzyskich. Chociaż wydaje się to prostym zadaniem, to w praktyce jest to duże wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które w przeszłości miały problem z uzależnieniem od alkoholu. Wielu z nich ma trudności z postawieniem sobie granic i ich przestrzeganiem. 
W przeciwieństwie do osób nieuzależnionych, które potrafią przewidzieć konsekwencje nadmiernego spożycia alkoholu i świadomie z niego zrezygnować, ludzie z historią uzależnienia często skupiają się na chwilowych korzyściach płynących ze spożycia, takich jak uczucie relaksu. Picie kontrolowane jest tematem kontrowersyjnym. Jego przeciwnicy uważają, że po przebytej terapii odwykowej najlepsza jest całkowita abstynencja. 

Czy alkoholik może kontrolować spożywanie napojów procentowych po zakończeniu leczenia?

Osoby, które wpadły w sidła nałogu, muszą zdać sobie sprawę, że uzależnione od alkoholu będą przez całe życie. Zdaniem większości terapeutów, alkoholik nie może bezpiecznie konsumować alkoholu w sposób akceptowany przez społeczeństwo. Nawet jeśli po zakończonej terapii pacjent zachowuje trzeźwość przez kilka lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w chwili słabości ponownie sięgnie po kieliszek. Nacisk ze strony innych może być dodatkowym czynnikiem ryzyka, szczególnie gdy nie są oni świadomi problemu uzależnienia danej osoby. Mimo że niektórzy mogą być bardziej odporni na pokusy, nie istnieje jednoznaczny sposób określenia, kto jest bardziej narażony na powrót do nałogu.
Wielu ludzi, którzy przeszli przez proces leczenia uzależnienia, mylnie uważa, że posiadane przez nich informacje na temat nałogu, pozwolą im na kontrolowane spożywanie trunków. Niestety mechanizmy choroby alkoholowej potrafią znaleźć sposób, by przekonać osobę do powrotu do picia. Praktyka pokazuje, że alkoholik nie jest w stanie kontrolować spożywania alkoholu, co wielokrotnie potwierdza doświadczenie wielu uzależnionych z dłuższym stażem picia.
 
             cta onz Czy alkoholik może wrócić do picia kontrolowanego? 

Dlaczego abstynencja to lepsze rozwiązanie?

Abstynencja może być trudna dla osób, które w przeszłości miały problemy z uzależnieniem od alkoholu, zwłaszcza podczas świąt czy uroczystości rodzinnych, kiedy to jego spożywanie jest często częścią tradycji. Jednakże ważne jest, by zdać sobie sprawę z faktu, że alkoholizm to choroba nieuleczalna, a mózg osoby uzależnionej reaguje na napoje procentowe inaczej niż osoby, która nigdy nie miała z nim problemów. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać chorego w wytrwaniu w trzeźwości. Zwykle nie jest on w stanie wrócić do kontrolowanego picia, gdyż prędzej czy później doprowadzi to do ciągu alkoholowego.

Przeczytaj także: Jak przerwać ciąg alkoholowy?
Nawet małe piwo lub jeden drink może wywołać silne pragnienie dalszego spożywania, prowadząc do utraty kontroli i ryzyka nawrotu uzależnienia. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu dla osoby po zakończonej terapii. Należy zaakceptować swoją chorobę i wynikające z niej ograniczenia. Dla ochrony zdrowia i dbałości o ciężko wypracowaną trzeźwość, najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie całkowitej abstynencji alkoholowej. 

Co robić, gdy pojawi się silna chęć sięgnięcia po alkohol?

Osoby uzależnione od alkoholu napotykają w swoim życiu wiele sytuacji, które wystawiają na próbę ich asertywność wobec alkoholu. Alkoholik, który nawet przez kilka lat zachował abstynencję, może pod wpływem wydarzeń w rodzinie czy w pracy odczuć silną, przewlekłą pokusę sięgnięcia po trunki. To normalna część tej choroby. Nie można także zapominać o konsekwencjach, jakie niesie za sobą picie alkoholu po podjętej próbie leczenia nałogu. 
Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie miejsc i sytuacji, które kojarzą się z piciem. Warto także utrzymywać kontakt z terapeutą i uczestniczyć w zajęciach indywidualnych lub terapii grupowej w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień, takim jak Ośrodek Nowe Życie. Dzięki temu można nauczyć się lepiej radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. Pokonać nałóg. Metoda redukcji szkód w terapii uzależnień od alkoholu i narkotyków”, Denning Patt, Little Jeanne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
  2. ,,Uzależniony mózg”, Glasner-Edwards Suzette, GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie