ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak przerwać cug alkoholowy?

Jak przerwać cug alkoholowy?

Gru 16, 2022 |

Obecnie coraz częściej po alkohol sięgamy w celu odprężenia i relaksu po trudach dnia pracy. Jest obecny na wszystkich spotkaniach rodzinnych i towarzyskich. Stał się lekiem na codzienne problemy, a to sprawia, że bardzo łatwo utracić kontrolę na ilością, jaką spożywamy. Alkoholizm jest chorobą XXI wieku. Przewlekłe picie w połączeniu z objawami zespołu abstynencyjnego stanowi prostą drogę do wpadnięcia w cug alkoholowy, który prowadzi do wyniszczenia organizmu i pogłębia zaawansowanie choroby alkoholowej. Uzależniony sięga po kolejne dawki alkoholu w celu złagodzenia efektów odstawienia i często traci kontrolę nad ilością oraz częstotliwością spożywania napojów procentowych. Dowiedz się, czym jest cug, ile trwa i w jaki sposób bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy. Zapraszamy do lektury.

  • Cug alkoholowy pojawia się, gdy osoba nie może przestać pić i sięga po alkohol kilka dni z rzędu.
  • Skutki ciągu alkoholowego mogą obejmować zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. W najgorszym przypadku nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej i śmierci.
  • Sposobem na wyjście z ciągu alkoholowego jest detoks i specjalna terapia w ośrodku leczenia uzależnień.

Czym jest cug alkoholowy?

Cug alkoholowy to permanentny stan nietrzeźwości, który zwykle trwa dłużej niż 48 godzin. W jego trakcie osoba pozostaje w stanie upojenia, odczuwając przymus picia. Alkohol spożywany w nadmiarze stanowi zagrożenia dla zdrowia, a nawet może doprowadzić do śmierci. Efektem może być także pojawienie się powikłanego zespołu abstynencyjnego. Sposób postępowania uzależnionego znajdującego się w ciągu alkoholowym jest dość prosty. W sytuacji, gdy poziom alkoholu etylowego we krwi maleje, zaczyna on odczuwać nieprzyjemne dolegliwości i spożywa kolejne dawki procentów w celu ich złagodzenia. W ten sposób wpada w błędne koło i jedynie pogłębia swoje uzależnienie.

Kiedy pojawia się cug alkoholowy i jakie są jego objawy?

Alkoholik wpada w cug, ponieważ w momencie, gdy przestaje pić, poziom etanolu spada w jego organizmie. Dopadają go objawy kaca i zaczyna się on gorzej czuć. Pojawiają się nudności, drżenie ciała, wymioty, bezsenność, zawroty głowy. W celu załagodzenia głodu alkoholowego spożywa kolejne dawki. Kiedy możemy zacząć podejrzewać, że my sami lub nasz partner wpadł w ciąg alkoholowy? W przypadku osoby uzależnionej objawy będą zbliżone do choroby alkoholowej. Z tą różnicą, że alkoholik będzie przez kilka dni niemal cały czas pod wpływem procentów. Stany upojenia są przeplatane okresami abstynencji, które wraz z postępowaniem utraty kontroli nad piciem, będą coraz krótsze. Do objawów, po których rozpoznamy cug zaliczyć należy:

  • zespół odstawienia,
  • picie od samego rana,
  • brak kontroli nad ilością spożytych trunków,
  • zwiększona tolerancja na alkohol.

Ile trwa cug alkoholowy?

Codzienne spożywanie alkoholu może trwać od kilku dni do nawet tygodni. W dużej mierze jest to sprawa indywidualna, ale znaczenie ma tutaj stopień alkoholizmu. Przyjmuje się, że kilkudniowe picie występuje zwykle w ostatniej fazie choroby, ale zdarza się, że ciągi alkoholowe pojawiają się także w fazie ostrzegawczej. Może to objawiać się wypijaniem jednego piwa lub butelki wina kilka dni z rzędu. Więcej o fazach uzależnienia dowiesz się z artykułu: Fazy choroby alkoholowej. 

   cta onz Jak przerwać cug alkoholowy?  

Ciąg alkoholowy – jakie są skutki utraty kontroli i nadużywania trunków?

Długotrwałe nadużywanie substancji procentowych prowadzi do utraty kontroli nad swoim życiem. Negatywnie wpływa także na organizm alkoholika, a skutki cugu kilkudniowego są zdecydowanie gorsze niż złe samopoczucie związane z kacem. Niestety osoby chore zwykle nie zdają sobie z tego sprawy. Szkodliwe skutki w obszarze zdrowia fizycznego to m.in.:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • wyniszczenie narządów wewnętrznych, takich jak wątroba i trzustka
  • refluks żołądka
  • powoduje utraty pamięci, omamy, paranoje
  • uszkadza układ nerwowy.

Fizyczne i psychiczne skutki uzależnienia od alkoholu, a tym samym krótszych lub dłuższych okresów cugu to nie jedyne konsekwencje. Nałóg sprawia, że osoba nie jest w stanie zapewnić rodzinie bezpieczeństwa i stabilizacji, co prowadzi do zaniku więzi i rozwodu. Zaniedbuje także obowiązki służbowe, stając się pracownikiem, na którym nie można polegać, a efektem jest utrata pracy.

Jak bezpiecznie przerwać cug alkoholowy?

Wielodniowe picie osób uzależnionych od alkoholu jest trudne do zakończenia, a one same często nie wiedzą, jak przerwać ten stan. Wiąże się to z pojawieniem nieprzyjemnych objawów zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej chorego. Dlatego nagłe odstawienie trunków i odtrucie organizmu w warunkach domowych nie tylko jest nieskuteczne, ale często też niebezpieczne, gdyż wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań zagrażających zdrowiu. Objawy i skutki nagłego zaprzestania picia często są tak silne, że uzależniony w celu ich złagodzenia sięga po kolejną dawkę. Pomóc alkoholikowi można poprzez specjalistyczną opiekę, którą otrzyma w ośrodku leczenia uzależnień, takim jak Ośrodek Nowe Życie. Detoks alkoholowy połączony z terapią to pierwsze kroki do wytrwania w trzeźwości i odtrucia organizmu. Udział w warsztatach grupowych, zajęciach indywidualnych czy konsultacjach psychologicznych pozwala wyjść z nałogu i rozpocząć lepsze życie.
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. Pokonać nałóg. Metoda redukcji szkód w terapii uzależnień od alkoholu i narkotyków”, Denning Patt, Little Jeanne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
  2. ,,Człowiek spotyka alkohol. Filozoficzne podstawy wychowania do trzeźwości w ujęciu tomistycznym”, Krzysztof Andrzej Wojcieszek, Wydawnictwo Rubikon, 2010
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie