ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak rozpoznać alkoholika po twarzy? Alkoholizm a wygląd twarzy

Jak rozpoznać alkoholika po twarzy? Alkoholizm a wygląd twarzy

Kwi 15, 2019 |

Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach szkodzi – nie tylko naszemu zdrowiu, ale i urodzie. Im więcej wysokoprocentowych trunków spożywamy, tym efekty jego negatywnego działania stają się bardziej zauważalne. 

Nadmierne spożywanie alkoholu sprawia, że twarz z czasem staje się szara, matowa i pojawia się na niej coraz więcej zmarszczek. Naczynia krwionośne zaczynają się coraz bardziej rozszerzać, czego efektem są tzw. pajączki oraz opuchnięcia.

Zanim więc sięgniemy po kolejnego drinka, warto dowiedzieć się, jak zmienia się wygląd twarzy u osób, które nałogowo spożywają alkohol. Zachęcamy do lektury.

 • Objawy fizyczne alkoholizmu, w tym opuchlizna twarzy i rozszerzenie naczyń krwionośnych, są jednymi z bardziej zauważalnych znaków nadmiernego spożywania alkoholu.
 • U kobiet negatywne skutki nadużywania alkoholu mogą objawiać się również zmianami hormonalnymi, wypryskami oraz szybszym starzeniem się skóry twarzy.
 • Wczesne rozpoznanie i leczenie alkoholizmu jest kluczowe, aby uniknąć długotrwałych skutków dla wyglądu zewnętrznego i zdrowia ogólnego.

Jaką ,,tajemnicę” skrywa w sobie alkohol?

Musimy pamiętać o tym, że alkohol to przede wszystkim cukier, z tą jednak różnicą, że jest w tym wydaniu aż o 50 procent bardziej kaloryczny. Cukier spożywany w nadmiernych ilościach powoduje starzenie się komórek oraz tkanek, a także wywołuje zmiany w DNA. Spowalnia produkcję kolagenu – głównego składnika budulcowego skóry, przyspiesza procesy starzenia wywołane przez wolne rodniki. Alkohol bardzo silnie odwadnia skórę, przez co gorzej wchłania ona składniki odżywcze.

U kobiet negatywne działanie alkoholu widoczne jest również w zmianach hormonalnych – trunki wysokoprocentowe wywołują wypryski, mogą prowadzić do pojawienia się trądziku różowatego. Dodatkowo alkohol wypłukuje witaminę C i A przez co skóra jest bardziej narażona na negatywne działanie słońca czy obecnych w powietrzu zanieczyszczeń. Twarz alkoholiczki starzeje się znacznie szybciej. Cera pod wpływem spożywania alkoholu staje się matowa, bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień. W dłuższej perspektywie zaczyna przybierać brzydki, szary odcień, wygląda na zmęczoną i starszą niż w rzeczywistości jes.

cta onz Jak rozpoznać alkoholika po twarzy? Alkoholizm a wygląd twarzy

Zmiany w wyglądzie i zachowaniu alkoholika – po czym poznać alkoholika?

Wymienione wyżej i podobne do nich skutki regularnego picia alkoholu może i nie są widoczne od razu, ale w dłuższej perspektywie czasu mogą negatywnie wpłynąć na nasz wygląd zewnętrzny. Zmiany w wyglądzie alkoholika – jak można wywnioskować – nie są więc pierwszymi objawami w przypadku choroby alkoholowej, ale z pewnością są jednymi z bardziej niepokojących. Zwiększona tolerancja na ilość spożywanego alkoholu to syndrom pomagający rozpoznać alkoholizm po zachowaniu chorej osoby. Natomiast opuchnięta twarz i rozszerzenie naczyń krwionośnych jest podstawą tego, jak rozpoznać alkoholika po twarzy.

Po czym poznać, że kobieta pije?

Nadmierne picie alkoholu przez kobiety po jakimś czasie wyraźnie widać w wyglądzie. Włosy stają się kruche i wypadają, pojawia się opuchlizna twarzy z siniakami i workami pod oczami. Negatywny wpływ alkoholu na ogólny stan skóry sprawia, że staje się ona szara lub żółta z widocznymi zaczerwienieniami. Charakterystyczne są też oczy alkoholika, które stają się opuchnięte i mocno przekrwione, a gdy robią się żółte mogą świadczyć o chorobach wątroby – marskości, zapaleniu czy stłuszczeniu. 

Alkoholika można poznać nie tylko po tym, że nie kontroluje tego, ile pije, ale również po tym, jak zmienia się jego twarz. Aby uchronić się przed negatywnym wpływem alkoholu na wygląd zewnętrzny, trzeba w porę reagować. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Jak wygląda twarz alkoholika? Podstawowe objawy uzależnienia

Pomimo że początkowo zmiany wyglądu nie są widoczne, niewiele czasu potrzeba, aby z postawnej osoby przeobrazić się w człowieka, którego trudno rozpoznać na ulicy.Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do problemów z syntezą białka i budowaniem mięśni. Oto, jakie zmiany w wyglądzie można zaobserwować u osób regularnie pijących alkohol:

 • podpuchnięte oczy – u osoby uzależnionej bardzo często możemy zaobserwować, że skóra pod oczami staje się opuchnięta i sina. Częste jest również opuchnięcie twarzy – nie tylko pod oczami, ale również na policzkach, podbródku itd. Mówi się, że zaawansowanego alkoholika opuchlizna alkoholowa nie opuszcza, przez co dość łatwo poznać chorobę alkoholową;
 • problemy skórne – alkohol wzmaga stany zapalne i powoduje, że powstają nowe (dotyczy to również osób dojrzałych). Regularne spożywanie alkoholu prowadzi więc do znacznego pogorszenia się stanu cery, skóra staje się nie tylko szara, ale również pojawiają się liczne, wolno gojące się wybroczyny;
 • wcześniejsze i głębokie zmarszczki – u osoby uzależnionej, która spożywa dużo alkoholu, zmarszczki pojawiają się znacznie wcześniej. Są one również bardziej widoczne i głębsze. Jest to spowodowane przede wszystkim odwodnieniem skóry. Zmniejsza się również produkcja kolagenu, odpowiedzialna m.in. za sprężystość tkanek, co przyspiesza procesy wywołane przez wolne rodniki. Picie alkoholu negatywnie wpływa, a zazwyczaj wręcz niszczy organizm – nie tylko od wewnątrz, ale również od zewnątrz, przez co wygląd człowieka znacznie na tym cierpi;
 • pękanie naczynek – alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dlatego po spożyciu alkoholu bardzo często obserwuje się zaczerwienienie twarzy. Pojawiają się również widoczne pajączki. Jeżeli ktoś pije nałogowo, zmiany te są bardzo rozległe i przyjmują formę czerwono-sinego rumienia, który lokalizuje się w okolicach nosa i policzków. Należy pamiętać jednak również o tym, że powiększone naczynia krwionośne – które niekiedy potęgują uczucie ciepła na twarzy – czy podniesione ciśnienie krwi, mogą świadczyć także o problemach z układem krwionośnym, więc warto udać się z tym problemem do lekarza – osoby uzależnione są bowiem w podwyższonej grupie ryzyka;
 • próchnica – nie ma co ukrywać, ale mało kto będąc ,,pod wpływem”, jest w stanie zadbać o zęby i pamięta o ich regularnym szczotkowaniu. Skoro piwo staje się ważniejsze od wszystkiego, to i zęby stają się słabsze, bardziej podatne na próchnicę. Co więcej, osoby z długim stażem alkoholowym z czasem mogę nawet zacząć tracić zęby, ponieważ choroba alkoholowa wyniszcza znacznie więcej obszarów funkcjonowaniu organizmu, niż się może wydawać.

Jak więc widać, widoczne zmarszczki oraz rozszerzone naczynia krwionośne nie zawsze wywołane są przez negatywne działanie czynników atmosferycznych czy działanie promieni słonecznych (jak nierzadko tłumaczą to sobie i swojemu najbliższemu otoczeniu alkoholicy). Często jest to oznaka problemów alkoholowych, z którymi zmagają się osoby uzależnione. Rysy twarzy alkoholika szybko i znacznie się zmieniają, a co gorsza – ciężko wrócić do pierwotnego wyglądu. Każdy powinien mieć świadomość tego, że mimo iż alkoholizm rozwija się niekiedy przez długie miesiące, droga do opisanego wyżej wizerunku wcale nie musi być długotrwała…

Wpływ alkoholizmu na wygląd twarzy

Objawy alkoholizmu i sygnały ostrzegawcze

Teraz chyba już nikt nie będzie miał wątpliwości co do tego, jak rozpoznać alkoholika po twarzy. Pomimo że sam zainteresowany tego problemu być może prędko nie zauważy, co fachowo określa się mianem ,,ślepoty alkoholowej”, ciało i twarz alkoholika zmieniają się do tego stopnia, że szybko stają się zauważalne dla otoczenia. Osoba uzależniona, będąc często pod wpływem alkoholu, przyzwyczaja się do obecnego wyglądu, który dla niego staje się po prostu standardowym. Co gorsza – wyobraźnia zaczyna działać tak, że wszystko wokół wydaje się bardziej atrakcyjne. Osoba uzależniona przez długi czas może skutecznie ukrywać swój problem i nienagannie wyglądać. Gdy uzależnienie jest już na tyle widoczne dla otoczenia  – zarówno ze względu na fizyczne, jak i psychiczne objawy – konieczna jest pomoc specjalisty w leczeniu alkoholizmu.

Dlaczego alkoholicy mają czerwoną twarz?

Osoby regularnie nadużywające alkoholu często mają zaczerwienienia na twarzy. Może być to wynikiem wysokiej wrażliwości na alkohol lub jego nietolerancji. Charakterystyczne są też uderzenia ciepła na twarzy i mogą wskazywać na genetyczną niezdolność do rozkładania aldehydu octowego, co prowadzi do gromadzenia się toksyn. Poza tymi objawami może pojawić się też szybkie tętno, wysokie ciśnienie krwi, silne bóle głowy oraz nudności.

Czerwona twarz i mocno przekrwione oczy u alkoholika mogą również być efektem osłabienia i poszerzenia naczyń krwionośnych spowodowanego regularnym piciem alkoholu. Takie poszerzone naczynia stają się bardziej widoczne pod skórą, a ich pęknięcia powodują podskórne krwawienia i wyraźne rumieńce. Często takie zaczerwienienia widoczne są w rejonach nosa i policzków u osób pijących w nadmiarze.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Czerwone plamy po alkoholu – co oznaczają?

Nos alkoholowy – czym jest?

Nos alkoholika znany również jako Rhinophyma, często jest mylnie kojarzony z nadużywaniem alkoholu. To schorzenie manifestuje się przez powiększony, pogrubiały i czerwony nos. Jednakże, w rzeczywistości, ma ono podłoże dermatologiczne, będąc zaawansowaną formą trądziku różowatego. Przewlekłe procesy zapalne w skórze prowadzą do pęknięć w naczyniach krwionośnych, czego efektem jest charakterystyczny zmieniony wyglądem nosa. 

Jak pomóc alkoholikowi, by nie zdążył sięgnąć dna?

Alkoholizm jest chorobą i jak każda z nich – wymaga specjalistycznego leczenia w ośrodku leczenia uzależnień. Bez odwyku alkoholowego raczej nie ma szans na to, aby skończyć z nałogiem.

Najważniejsze jest to, by odpowiednio wcześnie rozpoznać alkoholika. Po pewnym czasie, kiedy objawy alkoholizmu są już bardzo wyraźnie widoczne, proces wychodzenia z choroby może być znacznie trudniejszy. To, po czym poznać alkoholika, można wyczytać w licznych artykułach na blogu Ośrodka Nowe Życie.

Wyróżniane są różne fazy alkoholizmu, przez które przechodzi osoba, zmagająca się z chorobą alkoholową. Alkoholik, pomimo że na pewnym etapie uzależnienia zaczyna już dostrzegać ,,na własnej skórze’’ objawy choroby, to jednak nie jest na tyle silny, aby samodzielnie podjąć leczenie. Dlatego na tym etapie bardzo ważna jest pomoc rodziny – poczucie bezpieczeństwa i wsparcia jest bowiem niezwykle istotne dla chorego, dlatego należy je zapewnić każdej osobie uzależnionej.

Z jednej strony bliscy muszą uświadomić chorego, że stracił kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu i jak destrukcyjny wpływ na jego życie i życie bliskich ma nałóg, a z drugiej – dać mu po prostu szansę na poprawie swoich błędów. Taką szansą są terapie leczenia alkoholizmu indywidualne oraz grupowe – gdzie obecne są również inne osoby zmagające się z chorobą alkoholową – podczas których chory otrzymuje pełne wsparcie od psychoterapeutów i psychologów. Terapia uzależnień to szansa na powrót do życia w trzeźwości.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy alkohol widać na twarzy?

Alkoholizm wpływa na problemy z ciśnieniem, rozszerza i napina naczynia krwionośne, co powoduje pękanie naczyń krwionośnych. Na skórze widoczne są pajączki, głownie na policzkach, mikrowylewy podskórne i różne przebarwienia. Alkohol może być przyczyną cieni pod oczami, sińców i worków oraz przekrwień oczu.

Po czym poznać, że ktoś jest alkoholikiem?

Liczne przemiany w wyglądzie często odzwierciedlają długotrwałe nadużywanie napojów wysokoprocentowych. Do najbardziej widocznych zmian można zaliczyć siny nos alkoholika. Opuchlizna jest spowodowana rozszerzeniem się naczyń krwionośnych, ale może też sygnalizować uszkodzenie narządów wewnętrznych np. wątroby.  

Jak alkohol zmienia rysy twarzy?

Osoby, które nadużywają alkoholu nie zdają sobie sprawy, jak wpływa on swój wygląd. Toksyny w nim zawarte w napojach procentowych negatywnie wpływają na produkcję kolagenu. Przyczynia się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry, spowodowanego działaniem wolnych rodników. Skóra na twarzy szybciej traci swoją elastyczność i sprężystość, a także szarzeje.

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Źródła: 

 1. ,,Alkohol oraz związane z nim problemy społeczne i zdrowotne”, Bielewicz A., Wydawnictwo Rubikon, 2011.
 2. ,,Alkohol a zdrowie.”, Bąbała A., Działo J., Deptuła W., Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, 2011.
 3. “Wpływ alkoholu na organizm człowieka” Wołkowicz I, Wołkowicz M, Wydawnictwo Rubikon, 2015 

 

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie