ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

Jak rozpoznać alkoholika po twarzy? Alkoholizm a wygląd twarzy

Kwi 15, 2019 |

Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach szkodzi – nie tylko naszemu zdrowiu, ale i urodzie. Im więcej wysokoprocentowych trunków spożywamy, tym efekty jego negatywnego działania stają się bardziej zauważalne. Zanim więc sięgniemy po kolejnego drinka, warto dowiedzieć się, jak zmienia się wygląd twarzy u osób, które nałogowo spożywają alkohol. Zachęcamy do lektury.

Jaką ,,tajemnicę” skrywa w sobie alkohol?

Musimy pamiętać o tym, że alkohol to przede wszystkim cukier, z tą jednak różnicą, że jest w tym wydaniu aż o 50 procent bardziej kaloryczny. Cukier spożywany w nadmiernych ilościach powoduje starzenie się komórek oraz tkanek, a także wywołuje zmiany w DNA. Spowalnia produkcję kolagenu – głównego składnika budulcowego skóry, przyspiesza procesy starzenia wywołane przez wolne rodniki. Alkohol bardzo silnie odwadnia skórę, przez co gorzej wchłania ona składniki odżywcze. U kobiet negatywne działanie alkoholu widoczne jest również w zmianach hormonalnych – trunki wysokoprocentowe wywołują wypryski, mogą powodować trądzik. Dodatkowo alkohol wypłukuje witaminę C i A przez co skóra jest bardziej narażona na negatywne działanie słońca czy obecnych w powietrzu zanieczyszczeń. Cera pod wpływem spożywania alkoholu staje się matowa, bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień. W dłuższej perspektywie zaczyna przybierać brzydki, szary odcień, wygląda na zmęczoną i starszą niż w rzeczywistości.

Te i podobne skutki regularnego picia alkoholu może i nie są widoczne od razu, ale w dłuższej perspektywie czasu mogą negatywnie wpłynąć na nasz wygląd zewnętrzny.

Widzisz, że ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy?
Umów się na terapię leczenia alkoholizmu
Skorzystaj z naszej pomocy

Oferujemy BEZPŁATNE konsultacje i zapewniamy ANONIMOWOŚĆ
504 106 335

 

Jak zmienia się twarz alkoholika?

Pomimo że początkowo zmiany wyglądu nie są widoczne, niewiele czasu potrzeba, aby z postawnej osoby przeobrazić się w człowieka, którego trudno rozpoznać na ulicy. Oto, jakie zmiany w wyglądzie można zaobserwować u osób regularnie pijących alkohol:

  • podpuchnięte oczy u nałogowców bardzo często możemy zaobserwować, że skóra pod oczami staje się opuchnięta i sina;
  • problemy skórne – alkohol wzmaga stany zapalne i powoduje, że powstają nowe (dotyczy to również osób dojrzałych);
  • wcześniejsze i głębokie zmarszczki – u osób, które spożywają dużo alkoholu, wcześniej pojawiają się zmarszczki. Są one również bardziej głębokie i widoczne. Jest to spowodowane przede wszystkim odwodnieniem skóry;
  • pękanie naczynek alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dlatego po spożyciu alkoholu bardzo często obserwuje się zaczerwienienie twarzy. Pojawiają się również widoczne pajączki. Jeżeli ktoś pije nałogowo, zmiany te są bardzo rozległe i przyjmują formę czerwono-sinego rumienia, który lokalizuje się w okolicach nosa i policzków;
  • próchnica – nie ma co ukrywać, ale mało kto będąc ,,pod wpływem” jest w stanie zadbać o zęby i pamięta o ich regularnym szczotkowaniu. Skoro piwo staje się ważniejsze od wszystkiego, to i zęby stają się słabsze, bardziej podatne na próchnicę.

Droga do takiego wizerunku wcale nie musi być długa…

Alkoholizm a wygląd twarzy alkoholika – sygnały ostrzegawcze

Teraz chyba już nikt nie będzie miał wątpliwości co do tego, jak rozpoznać alkoholika. Pomimo że sam zainteresowany tego problemu być może prędko nie zauważy, co fachowo określa się mianem ,,ślepoty alkoholowej”, zmiany w wyglądzie twarzy i ciała mogą stawać się zauważalne dla otoczenia. Alkoholik, będąc często pod wpływem wysokoprocentowych trunków, przyzwyczaja się do obecnego wyglądu, który dla niego staje się po prostu standardowym. Co gorsza – wyobraźnia zaczyna działać tak, że wszystko wokół wydaje się bardziej atrakcyjne. Osoba uzależniona przez długi czas może skutecznie ukrywać swój problem i nienagannie wyglądać. Gdy uzależnienie jest już na tyle widoczne dla otoczenia  – zarówno ze względu na fizyczne, jak i psychiczne objawy – konieczna jest pomoc specjalisty.

Jak pomóc alkoholikowi, by nie zdążył sięgnąć dna?

Alkoholizm jest chorobą i jak każda z nich – wymaga specjalistycznego leczenia w ośrodku leczenia uzależnień. Bez odwyku alkoholowego raczej nie ma szans na to, aby skończyć z nałogiem. Alkoholik, pomimo że na pewnym etapie choroby zaczyna już dostrzegać ,,na własnej skórze’’ objawy choroby, to jednak nie jest na tyle silny, aby samodzielnie podjąć leczenie. Dlatego na tym etapie bardzo ważna jest pomoc rodziny. Z jednej strony bliscy muszą uświadomić chorego, jak destrukcyjny wpływ na jego życie i życie bliskich ma nałóg, a z drugiej – dać mu po prostu szansę na poprawie swoich błędów. Taką szansą są terapie leczenia alkoholizmu indywidualne oraz grupowe, podczas których chory otrzymuje pełne wsparcie od psychoterapeutów i psychologów. Terapia uzależnień to szansa na powrót do życia w trzeźwości.

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars