ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak rozpoznać alkoholika po twarzy? Alkoholizm a wygląd twarzy

Jak rozpoznać alkoholika po twarzy? Alkoholizm a wygląd twarzy

Kwi 15, 2019 |

Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach szkodzi – nie tylko naszemu zdrowiu, ale i urodzie. Im więcej wysokoprocentowych trunków spożywamy, tym efekty jego negatywnego działania stają się bardziej zauważalne. Zanim więc sięgniemy po kolejnego drinka, warto dowiedzieć się, jak zmienia się wygląd twarzy u osób, które nałogowo spożywają alkohol. Zachęcamy do lektury.

 

Jaką ,,tajemnicę” skrywa w sobie alkohol?

Musimy pamiętać o tym, że alkohol to przede wszystkim cukier, z tą jednak różnicą, że jest w tym wydaniu aż o 50 procent bardziej kaloryczny. Cukier spożywany w nadmiernych ilościach powoduje starzenie się komórek oraz tkanek, a także wywołuje zmiany w DNA. Spowalnia produkcję kolagenu – głównego składnika budulcowego skóry, przyspiesza procesy starzenia wywołane przez wolne rodniki. Alkohol bardzo silnie odwadnia skórę, przez co gorzej wchłania ona składniki odżywcze.

U kobiet negatywne działanie alkoholu widoczne jest również w zmianach hormonalnych – trunki wysokoprocentowe wywołują wypryski, mogą powodować trądzik. Dodatkowo alkohol wypłukuje witaminę C i A przez co skóra jest bardziej narażona na negatywne działanie słońca czy obecnych w powietrzu zanieczyszczeń. Cera pod wpływem spożywania alkoholu staje się matowa, bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień. W dłuższej perspektywie zaczyna przybierać brzydki, szary odcień, wygląda na zmęczoną i starszą niż w rzeczywistości jest.

cta onz Jak rozpoznać alkoholika po twarzy? Alkoholizm a wygląd twarzy

Zmiany w wyglądzie i zachowaniu alkoholika – kiedy zaczynają się pojawiać?

Wymienione wyżej i podobne do nich skutki regularnego picia alkoholu może i nie są widoczne od razu, ale w dłuższej perspektywie czasu mogą negatywnie wpłynąć na nasz wygląd zewnętrzny. Zmiany w wyglądzie alkoholika – jak można wywnioskować – nie są więc pierwszymi objawami w przypadku choroby alkoholowej, ale z pewnością są jednymi z bardziej niepokojących. Zwiększona tolerancja na ilość spożywanego alkoholu to syndrom pomagający rozpoznać alkoholizm po zachowaniu chorej osoby. Natomiast opuchnięta twarz i rozszerzenie naczyń krwionośnych jest podstawą tego, jak rozpoznać alkoholika po twarzy.

Alkoholika można poznać nie tylko po tym, że nie kontroluje tego, ile pije, ale również po tym, jak zmienia się jego twarz. Aby uchronić się przed negatywnym wpływem alkoholu na wygląd zewnętrzny, trzeba w porę reagować. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Jak zmienia się twarz alkoholika? Podstawowe objawy uzależnienia

Pomimo że początkowo zmiany wyglądu nie są widoczne, niewiele czasu potrzeba, aby z postawnej osoby przeobrazić się w człowieka, którego trudno rozpoznać na ulicy. Oto, jakie zmiany w wyglądzie można zaobserwować u osób regularnie pijących alkohol:

  • podpuchnięte oczy – u osoby uzależnionej bardzo często możemy zaobserwować, że skóra pod oczami staje się opuchnięta i sina. Częste jest również opuchnięcie twarzy – nie tylko pod oczami, ale również na policzkach, podbródku itd. Mówi się, że zaawansowanego alkoholika opuchlizna alkoholowa nie opuszcza, przez co dość łatwo poznać chorobę alkoholową;
  • problemy skórne – alkohol wzmaga stany zapalne i powoduje, że powstają nowe (dotyczy to również osób dojrzałych). Regularne spożywanie alkoholu prowadzi więc do znacznego pogorszenia się stanu cery, skóra staje się nie tylko szara, ale również pojawiają się liczne, wolno gojące się wybroczyny;
  • wcześniejsze i głębokie zmarszczki – u osoby uzależnionej, która spożywa dużo alkoholu, zmarszczki pojawiają się znacznie wcześniej. Są one również bardziej widoczne i głębsze. Jest to spowodowane przede wszystkim odwodnieniem skóry. Zmniejsza się również produkcja kolagenu, odpowiedzialna m.in. za sprężystość tkanek, co przyspiesza procesy wywołane przez wolne rodniki. Picie alkoholu negatywnie wpływa, a zazwyczaj wręcz niszczy organizm – nie tylko od wewnątrz, ale również od zewnątrz, przez co wygląd człowieka znacznie na tym cierpi;
  • pękanie naczynek – alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dlatego po spożyciu alkoholu bardzo często obserwuje się zaczerwienienie twarzy. Pojawiają się również widoczne pajączki. Jeżeli ktoś pije nałogowo, zmiany te są bardzo rozległe i przyjmują formę czerwono-sinego rumienia, który lokalizuje się w okolicach nosa i policzków. Należy pamiętać jednak również o tym, że powiększone naczynia krwionośne – które niekiedy potęgują uczucie ciepła na twarzy – czy podniesione ciśnienie krwi, mogą świadczyć także o problemach z układem krwionośnym, więc warto udać się z tym problemem do lekarza – osoby uzależnione są bowiem w podwyższonej grupie ryzyka;
  • próchnica – nie ma co ukrywać, ale mało kto będąc ,,pod wpływem”, jest w stanie zadbać o zęby i pamięta o ich regularnym szczotkowaniu. Skoro piwo staje się ważniejsze od wszystkiego, to i zęby stają się słabsze, bardziej podatne na próchnicę. Co więcej, osoby z długim stażem alkoholowym z czasem mogę nawet zacząć tracić zęby, ponieważ choroba alkoholowa wyniszcza znacznie więcej obszarów funkcjonowaniu organizmu, niż się może wydawać.

Jak więc widać, widoczne zmarszczki oraz rozszerzone naczynia krwionośne nie zawsze wywołane są przez negatywne działanie czynników atmosferycznych czy działanie promieni słonecznych (jak nierzadko tłumaczą to sobie i swojemu najbliższemu otoczeniu alkoholicy). Często jest to oznaka problemów alkoholowych, z którymi zmagają się osoby uzależnione. Rysy twarzy alkoholika szybko i znacznie się zmieniają, a co gorsza – ciężko wrócić do pierwotnego wyglądu. Każdy powinien mieć świadomość tego, że mimo iż alkoholizm rozwija się niekiedy przez długie miesiące, droga do opisanego wyżej wizerunku wcale nie musi być długotrwała…

Alkoholizm a wygląd twarzy alkoholika – objawy alkoholizmu i sygnały ostrzegawcze

Teraz chyba już nikt nie będzie miał wątpliwości co do tego, jak rozpoznać alkoholika po twarzy. Pomimo że sam zainteresowany tego problemu być może prędko nie zauważy, co fachowo określa się mianem ,,ślepoty alkoholowej”, ciało i twarz alkoholika zmieniają się do tego stopnia, że szybko stają się zauważalne dla otoczenia. Osoba uzależniona, będąc często pod wpływem alkoholu, przyzwyczaja się do obecnego wyglądu, który dla niego staje się po prostu standardowym. Co gorsza – wyobraźnia zaczyna działać tak, że wszystko wokół wydaje się bardziej atrakcyjne. Osoba uzależniona przez długi czas może skutecznie ukrywać swój problem i nienagannie wyglądać. Gdy uzależnienie jest już na tyle widoczne dla otoczenia  – zarówno ze względu na fizyczne, jak i psychiczne objawy – konieczna jest pomoc specjalisty w leczeniu alkoholizmu.

Jak pomóc alkoholikowi, by nie zdążył sięgnąć dna?

Alkoholizm jest chorobą i jak każda z nich – wymaga specjalistycznego leczenia w ośrodku leczenia uzależnień. Bez odwyku alkoholowego raczej nie ma szans na to, aby skończyć z nałogiem.

Najważniejsze jest to, by odpowiednio wcześnie rozpoznać alkoholika. Po pewnym czasie, kiedy objawy alkoholizmu są już bardzo wyraźnie widoczne, proces wychodzenia z choroby może być znacznie trudniejszy. To, po czym poznać alkoholika, można wyczytać w licznych artykułach na blogu Ośrodka Nowe Życie.

Wyróżniane są różne fazy alkoholizmu, przez które przechodzi osoba, zmagająca się z chorobą alkoholową. Alkoholik, pomimo że na pewnym etapie uzależnienia zaczyna już dostrzegać ,,na własnej skórze’’ objawy choroby, to jednak nie jest na tyle silny, aby samodzielnie podjąć leczenie. Dlatego na tym etapie bardzo ważna jest pomoc rodziny – poczucie bezpieczeństwa i wsparcia jest bowiem niezwykle istotne dla chorego, dlatego należy je zapewnić każdej osobie uzależnionej.

Z jednej strony bliscy muszą uświadomić chorego, że stracił kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu i jak destrukcyjny wpływ na jego życie i życie bliskich ma nałóg, a z drugiej – dać mu po prostu szansę na poprawie swoich błędów. Taką szansą są terapie leczenia alkoholizmu indywidualne oraz grupowe – gdzie obecne są również inne osoby zmagające się z chorobą alkoholową – podczas których chory otrzymuje pełne wsparcie od psychoterapeutów i psychologów. Terapia uzależnień to szansa na powrót do życia w trzeźwości.

Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku