Jak wybrać ośrodek na odwyk alkoholowy?
Wybór odpowiedniego ośrodka odwykowego jest ważnym etapem poprzedzającym terapię uzależnień. W dużym stopniu to właśnie placówka, na którą się zdecydujemy, wpływa na powodzenie całego procesu leczenia, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka odwykowego.
- W pokonaniu nałogu pomóc może odwyk. Wybór ośrodka uzależnień nie powinien być jednak przypadkowy. Warto wcześniej zastanowić się nad tym, jaką placówkę wybrać i na co zwrócić uwagę.
- W Polsce działają zarówno ośrodki odwykowe na NFZ, jak i prywatne.
- Przed wyborem ośrodka odwykowego powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak: oferowane formy terapii, lokalizacja, kadra specjalistów pracujących w placówce, cena i długość leczenia.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka odwykowego?
Leczenie uzależnień w ośrodku odwykowym to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod walki z alkoholizmem. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim terapie stacjonarne. Terapia stacjonarna to inaczej terapia zamknięta, podczas której pacjent przebywa w ośrodku 24 godziny na dobę przez okres kilku tygodni. Taki tryb leczenia pozwala całkowicie odciąć się od bodźców zewnętrznych, co przekłada się na wyższą skuteczność terapii. Podstawową kwestią jest jednak wybór odpowiedniej placówki, dostosowanej do potrzeb pacjenta. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze ośrodka odwykowego:
#1 Prywatny czy państwowy ośrodek odwykowy
W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki ośrodek odwykowy wybrać – prywatny, czyli płatny czy na NFZ. Decydując się na leczenie uzależnień w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, nie zapłacimy za odwyk, ale – chcąc dostać się na oddział stacjonarny – musimy posiadać ważne skierowanie wystawione np. przez psychiatrę. W dodatku często czas oczekiwania na miejsce w takiej placówce jest długi, ponieważ ośrodki działające na NFZ są przepełnione. Do prywatnego ośrodka odwykowego zwykle pacjent zostaje przyjęty od razu.
#2 Oferowane formy terapii
Ośrodki leczenia uzależnień oferują różne formy terapii. Przed wyborem warto sprawdzić, czy w interesującej nas placówce prowadzona jest terapia indywidualna i terapia grupowa, ponieważ najlepsze efekty przynosi łączenie obu tych form leczenia. Dobrze, aby wybrany przez nas ośrodek prowadził również terapię ambulatoryjną (jako formę uzupełnienia po skończonym odwyku). Dobre ośrodki odwykowe oferują pomoc nie tylko uzależnionym, ale również jego bliskim w postaci terapii małżeńskiej, konsultacji rodzinnych czy terapii dla DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików).
#3 Lokalizacja ośrodka oraz warunki pobytu
Lokalizacja ośrodka może być szczególnie ważna w przypadku tych pacjentów, którzy decydują się na terapię prowadzoną na oddziale dziennym. W przypadku tych osób, które nie decydują się nocować w ośrodku, najlepiej aby placówka była zlokalizowana w pobliżu miejsca zamieszkania. Dzięki takiej lokalizacji pacjent będzie miał dogodny dojazd do ośrodka. Jeśli wybierzemy terapię na oddziale zamkniętym, odległość od miejsca zamieszkania nie ma już większego znaczenia. Co więcej, dla niektórych pacjentów korzystniejsza może okazać się większa odległość z uwagi na możliwość odizolowania się od środowiska, a także większą anonimowość. Nie bez znaczenia przy wyborze placówki są również ogólne warunki pobytu, na które składa się m.in. standard pokoi, wyżywienie, zajęcia dodatkowe w czasie wolnym itp.
#4 Kadra specjalistów ośrodka
Wybierając ośrodek leczenia uzależnień, należy mieć na uwadze kwalifikacje pracowników – terapeutów, psychoterapeutów i personelu, który będzie opiekował się pacjentem. To od pracy personelu i jego poziomu wiedzy zależą w dużej mierze efekty terapii. Wykształcona kadra specjalistów posiada doświadczenie w pracy z uzależnionymi pacjentami, co zapewni kompleksową i profesjonalną pomoc wszystkim tym, którzy tego potrzebują.
#5 Koszt terapii
Za terapię w prywatnym ośrodku odwykowym trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, ile będzie kosztował nas pobyt w takiej placówce. Cena jest ważna, jednak nie powinna odgrywać priorytetowej roli przy wyborze ośrodka.
#6 Długość leczenia
Warto również dowiedzieć się, jaki jest proponowany okres leczenia. Jeśli ktoś oferuje terapię, która trwa tydzień, to takie miejsce możemy z założenia odrzucić. Trzeba pamiętać, że leczenie alkoholizmu jest procesem długotrwałymi i w zależności od stopnia zaawansowania problemu powinno trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
Przeczytaj na naszym blogu również:
Jeśli właśnie czytasz ten artykuł i zastanawiasz się nad wyborem ośrodka leczenia uzależnień, umów się na darmową konsultację. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335
Źródła:
- ,,Bez tajemnic: o uzależnieniach i ich leczeniu”, Bohdan Tadeusz Woronowicz, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2001.
Bartłomiej Jaśkiewicz
Autor
Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.
Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz
ODBIERZ
1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)
TELEFON CAŁODOBOWY 24h
Zadzwoń do Nas
lub napisz
lub napisz