ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE

Terapia małżeńska

Terapia małżeńska może okazać się jedynym ratunkiem dla par, które walczą z problemem uzależnienia, bowiem trzeba pamiętać, że uzależnienie jednej osoby ma wpływ na funkcjonowanie całej rodziny i często prowadzi do jej rozbicia. Zanim nastąpi całkowity rozpad pożycia, warto spróbować zawalczyć o swój związek. Uzależnienie ma destrukcyjny wpływ na miłość i uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi. Często zdarza się, że w zetknięciu z nałogiem współmałżonka, druga strona nie może poradzić sobie ze swoimi emocjami, co w efekcie prowadzi do zniszczenia małżeństwa.

Czym jest terapia małżeńska?

Rodziny dysfunkcyjne często tłumią swoje uczucia, zdarza się, że są ze sobą z poczucia obowiązku lub z przyzwyczajenia, a ze swoimi problemami nie są w stanie samemu sobie poradzić. Pomoc terapeutyczna dla par jest formą pomocy małżeństwom i związkom nieformalnym w obliczu uzależnienia. Głównym zadaniem terapii małżeńskiej jest wywołanie pozytywnych zmian w zachowaniu współmałżonków, osiągnięcie lepszego wzajemnego porozumienia pomiędzy nimi. Spotkania z psychoterapeutą traktowane są jako forma interwencji psychologicznej zmierzającej do poprawy jakości życia małżonków i często jest to jedyna szansa na poprawę wzajemnych relacji. Terapia małżeństwa powiązana jest z innymi formami interwencji psychologicznej, takimi jak: leczenie współuzależnienia, konsultacje rodzinne czy terapia dla Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA).

Udowodnione jest, że dzięki zastosowaniu terapii małżeńskiej zwiększa się skuteczność całościowego leczenia uzależnienia, gdyż kluczem do wyzdrowienia jest oparcie w drugiej osobie.

Co można osiągnąć decydując się na małżeńską terapię uzależnień?

Terapia małżeńska przede wszystkim ma na celu:

  • wesprzeć osobę chorą w walce z konkretnym uzależnieniem, na przykład z alkoholizmem, narkomanią, hazardem itd.,
  • poprawić wzajemną relację pomiędzy małżonkami/parami/członkami rodziny,
  • pomóc w konstruktywnym rozwiązywaniu problemów,
  • pomóc w odzyskaniu zaufania do siebie,
  • uzyskać większą bliskość w związku,
  • pomóc w określeniu ról w związku,
  • ułatwić podjęcie decyzji odnośnie tego, czy para chce kontynuować związek czy też chce go zakończyć.

Jak przebiega terapia dla rodziny?

W naszym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień “Nowe Życie” w Grojcu (okolice Krakowa) pomagamy małżeństwom i rodzinom borykającym się z uzależnieniem jednego z członków rodziny. Terapia małżeńska stanowi uzupełnienie kompleksowej terapii uzależnień. Podczas terapii nie pracujemy indywidualnie, a spotykamy się wspólnie z małżonkami w celu lepszego zrozumienia siebie nawzajem. Najważniejszym punktem całej terapii jest badanie oczekiwań poszczególnych osób. Terapeuta diagnozuje, co jest największą trudnością i z jakimi problemami borykają się małżonkowie po to, by następnie wybrać najlepsze metody do pracy terapeutycznej. Najczęściej pracuje się w oparciu o metody behawioralno-poznawcze, systemowe i psychodynamiczne.

Aby terapia małżeńska okazała się efektywna, konieczne jest podjęcie współpracy z psychoterapeutą przez obojga małżonków. Terapia nie przyniesie rezultatów, jeśli któraś ze stron zdecydowała się na terapię z przymusu lub jeśli pomiędzy małżonkami istnieje duże napięcie, wzajemne oskarżanie się i inne tego typu konflikty. Wspólne spotkania z psychoterapeutą z punktu widzenia skuteczności całej terapii są bardzo istotne, ponieważ dają możliwość poznania dwóch punktów widzenia na dany problem.

Terapia małżeńska w naszym ośrodku leczenia uzależnień skierowana jest do wszystkich tych, którzy pragną poradzić sobie z narastającymi konfliktami i na nowo odzyskać zaufanie do siebie. Ilość i częstotliwość sesji ustalana jest indywidualnie, w głównej mierze zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania problemu, z jakim przyszło parze się zmierzyć. Terapia małżeńska powinna być prowadzona równolegle do indywidualnej terapii uzależnień.

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Inne terapie:

Nasze opinie z Google

photo Małżeńska
Karol Karol
18:22 20 Sep 18
Ośrodek godny polecenia. Profesjonalna pomoc uzależnionym i rodzinie . Indywidualne podejście do każdego z pacjentów . Dziękuję za pomoc Bartkowi i Wacławowi
photo Małżeńska
Łukasz
20:45 13 Jul 18
Dziękuję za udzieloną pomoc. Serdecznie polecam!
photo Małżeńska
Lorne Malvo
15:10 16 Mar 18
Dziękuje za pomoc , zdecydowanie polecam ten ośrodek . Pogody ducha dla wszystkich 🙂
photo Małżeńska
Jacek Wedzicha
14:37 07 Mar 18
Ośrodek godny polecenia.
Następne Opinie

Współpracujemy z MediRaty

mediraty finansowanie logo h 300x96 Małżeńska

Nie zwlekaj!
Już dziś umów się na bezpłatną konsultację!
504 106 335