Czym jest destrukcja alkoholowa i jak się przed nią chronić?
- Choroba alkoholowa tak, jak każdy inny nałóg ma fazy rozwoju, z których każda charakteryzuje się schematem określonych zachowań i objawów.
- Destrukcja alkoholowa występuje po przejściu przez wszystkie etapy uzależnienia i chronicznym spożywaniu alkoholu przez długi czas.
- Destrukcja alkoholowa stanowi poważne zagrożenie dla życia alkoholika. Prowadzi do problemów psychicznych i fizycznych, dlatego to już ostatni moment na podjęcie leczenia.
Fazy alkoholizmu według Światowej Organizacji Zdrowia
Nałóg nadużywania alkoholu nie pojawia się z dnia na dzień. Często osoby są przekonane, że panują nad sytuacją i w każdej chwili mogą przestać pić. Jednak jest to tylko złudzenie i prosta droga do destrukcji alkoholowej. WHO wyróżnia cztery etapy choroby alkoholowej:
- epizodyczne picie nadmierne
Na tym etapie u osoby uzależnionej pojawiają się krótkie i nieregularne okresy nadmiernego picia alkoholu. Zazwyczaj oddzielają je od siebie długie przerwy. Spożywanie trunków jest sposobem na rozładowanie napięć, stresów czy poprawę samopoczucia. Z reguły osoba potrafi zachować kontrolę nad ilością alkoholu, ale z biegiem czasu rośnie w niej potrzeba picia większej ilości. Swoim zachowaniem nie wzbudza jeszcze niepokoju ze strony członków rodziny.
- nawykowe picie nadmierne
Drugi etap ma miejsce w momencie regularnego nadużywania napojów procentowych. Uzależniona osoba wyszukuje okazji, aby sięgnąć po różne trunki. Jest coraz bardziej w życiu skoncentrowana na alkoholu, lecz nadal nie traci kontroli nad piciem. Charakterystyczną cechą tej fazy uzależnienia jest zmiana zachowania po alkoholu oraz usprawiedliwianie przed sobą i bliskimi spożywania nadmiernej ilości.
- nałóg alkoholowy
W tej fazie alkoholik nie ma już zupełnie kontroli nad piciem, występuje stan psychicznego i fizjologicznego uzależnienia. Zakup kolejnego piwa, wina czy mocniejszych trunków staje się priorytetem w jego życiu, a rodzina, praca czy obowiązki domowe schodzą na drugi plan. Nawet jeśli osoba w tym etapie choroby składa obietnice rzucenia alkoholu, zwykle nie jest w stanie powstrzymać się przed sięgnięciem po kieliszek. Charakterystyczny jest spadek samooceny i poczucie bezradności.
- Alkoholizm inny i nieokreślony
Do tej fazy zalicza się pozostałe przypadki chronicznego nadużywania napojów procentowych, w tym destrukcję alkoholową, która prowadzi do zaburzeń psychicznych.
Czym jest destrukcja alkoholowa
Długotrwałe pozostawanie w fazie przewlekłego nadużywania alkoholu może doprowadzić do destrukcji alkoholowej. Osoba pomimo świadomości swojej choroby nie podejmuje żadnych działań, które mogłyby pomóc pokonać nałóg. Uzależnienie pogłębia się, a ona traci kontrolę nad własnym zachowaniem. Jest to wyjątkowo trudny czas w życiu alkoholika, często stanowiący ostatni moment na ratunek. Jednak przekonanie osoby chorej do leczenia jest niezwykle trudne, ponieważ na tym etapie na niczym już jej nie zależy. Destrukcja będąca wynikiem długotrwałego spożywania dużych ilości napojów procentowych wyniszcza organizm pod względem fizycznym i psychicznym. W życiu uzależnionego nie ma już innych celów, oprócz uzyskania pieniędzy na zakup alkoholu. Na tym etapie często pojawia się depresja oraz myśli samobójcze.
Objawy destrukcji alkoholowej
Destrukcja alkoholowa w wyniku nałogowego picia wyniszcza organizm osoby uzależnionej, a do jej fizycznych objawów zalicza się:
- nadciśnienie tętnicze;
- kłopoty z układem pokarmowym,
- drżenie mięśni;
- marskość wątroby.
Jak chronić się przed destrukcją alkoholową?
Jedynym skutecznym sposobem na ochronę przed destrukcją alkoholową jest unikanie spożywania trunków oraz podjęcie leczenia już na wczesnym etapie choroby alkoholowej. Istotne jest, aby osoba, która zauważy u siebie problem z piciem większej ilości napojów procentowych, sama chciała podjąć walkę o lepsze życie swoje i rodziny. Ważnym krokiem jest trzeźwość i detoksykacja oraz poprawa stanu psychicznego. Tylko eliminacja alkoholu z życia jest w stanie na wczesnym etapie choroby uchronić nas przed stanem destrukcji alkoholowej.
Destrukcja alkoholowa – ostatni moment na rozpoczęcie leczenie
Osoby znajdujące się już w tym stopniu alkoholizmu wymagają natychmiastowego leczenia w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Samodzielne próby walki z nałogiem na tym etapie nie będą już skuteczne, potrzebna jest profesjonalna terapia, spotkania z psychologiem, a nawet konsultacja z psychiatrą. Destrukcja to ostatni moment, żeby uratować życie osoby uzależnionej. Pozostawienie jej samej sobie może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego koniecznie trzeba przekonać ją do podjęcia leczenia alkoholizmu. Uczestnictwo w zajęciach indywidualnych i grupowych zapewnia kompleksową pomoc i wsparcie, które pozwoli uporać się z chęcią sięgnięcia po alkohol po opuszczeniu ośrodka.
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:
- Jak skutecznie odmówić alkoholu po terapii, by nie wrócić do picia?
- Jak przerwać ciąg alkoholowy?
- Zapaść alkoholowa – jak rozpoznać?
- Padaczka alkoholowa – kiedy występuje i czy da się jej zapobiec?
Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335
Źródła:
- ,,Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych”, I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016.
- ,,Bez tajemnic: o uzależnieniach i ich leczeniu, Bohdan Tadeusz Woronowicz, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2001.
Bartłomiej Jaśkiewicz
Autor
Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.
Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz
ODBIERZ
1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)
TELEFON CAŁODOBOWY 24h
Zadzwoń do Nas
lub napisz
lub napisz