ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Głód alkoholowy – jak sobie z nim poradzić?

Głód alkoholowy – jak sobie z nim poradzić?

Sie 18, 2023 |

Głód alkoholowy to uczucie, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. To pragnienie picia alkoholu, które w niektórych przypadkach przeradza się w silną potrzebę i trudno jest je ignorować. Czy osoba uzależniona jest skazana na nieustanną walkę z własnym ciałem i umysłem? Czy są sposoby, by przeciwdziałać temu pragnieniu i żyć pełnią życia bez potrzeby sięgania po kolejny kieliszek? W artykule postaramy się przybliżyć temat głodu alkoholowego, zrozumieć jego przyczyny oraz przedstawić konkretne metody radzenia sobie z nim.

 • Głód alkoholowy to silne pragnienie sięgnięcia po alkohol, które może wystąpić u osób uzależnionych. Wywoływane jest różnymi czynnikami, takimi jak stres, osamotnienie, przemęczenie czy wspomnienia związane z piciem.
 • Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, a walka z objawami głodu alkoholowego może trwać przez całe życie. Nawet po wielu latach abstynencji pojawiają się sytuacje, które wywołują chęć sięgnięcia po alkohol.
 • Strategie radzenia sobie z głodem alkoholowym obejmują unikanie wyzwalaczy, prowadzenie dzienniczka, odwrócenie myśli od alkoholu oraz korzystanie z profesjonalnej terapii uzależnień.

Czym jest głód alkoholowy?

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny znany bardziej jako głód alkoholowy pojawia się u osób uzależnionych od napojów procentowych. To silna potrzeba sięgnięcia po substancję uzależniającą. Trudno jest nad tym uczuciem zapanować, dlatego może doprowadzić do przerwania abstynencji. 

Warto zaznaczyć, że głodu alkoholowego doświadcza zarówno osoba w okresie abstynencji, jak i pijąca. Bez względu na długość okresu zachowania trzeźwości mogą pojawiać się myśli krążące obok chęci napicia się piwa, wina lub wódki. Głód alkoholowy jest jednym z najczęstszych przyczyn przerwania abstynencji nawet po wielu latach. Zdarza się, że ludzie nie tylko myślą o alkoholu, ale także miewają sny z nim związane lub wspominają okoliczność, w których go spożywali. Wystąpienie Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego to patologiczna reakcja organizmu na brak kontaktu z substancją uzależniającą. 

Jakie objawy towarzyszą osobie uzależnionej przy głodzie alkoholowym? 

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny to tak silna reakcja, że objawy dotyczą zarówno organizmu, jak i sfery psychicznej. Do psychosomatycznych objawów głodu alkoholowego należą: nieuzasadniony lęk, zaburzenia koncentracji i uwagi, zmiany nastroju, poirytowanie, smutek, osłabienie, rozpacz. 

Często somatyczne objawy są dużo bardziej uciążliwe dla osoby, która próbuje radzić sobie z głodem alkoholowym. Najczęściej pojawia się: 

 • nadmierna potliwość, 
 • bóle i zawroty głowy, 
 • napięcie mięśniowe, 
 • mdłości, skoki ciśnienia, 
 • brak apetytu, 
 • wymioty,
 • drżenie rąk, 
 • problemy ze snem,
 • suchość w ustach, 
 • posmak i zapach alkoholu. 

Osoba uzależniona od alkoholu w okresie pojawienia się głodu może wykazywać zachowanie agresywne wobec siebie lub bliskich. Zdarza się, że ludzie doświadczają tzw. suchego kaca, mimo że nie spożywali trunków. (Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czym jest suchy kac i jakie wywołuje objawy?). Brak wsparcia i leczenia podczas występowania Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego może doprowadzić do psychozy alkoholowej, padaczki alkoholowej i stanowić zagrożenie dla życia poprzez wystąpienie udaru mózgu lub zawału serca.
 
          cta onz Głód alkoholowy  jak sobie z nim poradzić?  

Gdy za alkoholikiem chodzi wódka, czyli co wywołuje napady głodu alkoholowego? 

Nie można jednoznacznie stwierdzić, co powoduje napady głodu alkoholowego, gdyż u każdej osoby mogą to być inne czynniki. Potrzebę sięgnięcia po trunek potęguje często sam kontakt z uzależniającą substancją. W przypadku trzeźwiejącego alkoholika wystarczą butelki na półce w sklepie, reklama w telewizorze czy wspomnienie znajomych, z którymi najczęściej pił wódkę. Głód alkoholowy pojawia się wyjątkowo często podczas uroczystości, które kojarzą się z napojami procentowymi, takimi jak wesela, urodziny, imieniny. 

Warto jednocześnie zaznaczyć, że przyczyną powrotu do nałogu u osoby, która jest trzeźwa już dłuższy czas, mogą być wewnętrzne uczucia, negatywne emocje lub trudna sytuacja w życiu. Ryzyko przegrania walki z głodem alkoholowym wzrasta, gdy chory zmaga się ze stresem, osamotnieniem, przemęczeniem. 

Jakie są sposoby na radzenie sobie z nawracającym uczuciem głodu alkoholowego?

Nawracająca chęć napicia się alkoholu, może doprowadzić do przerwania abstynencji, dlatego warto dowiedzieć się, jak radzić sobie z nasilającymi się objawami głodu alkoholowego. 

Unikanie wyzwalaczy i prowadzenie dzienniczka głodu alkoholowego 

Pierwszym krokiem jest unikanie wyzwalaczy, czyli sytuacji, osób lub miejsc, które skłaniają do sięgania po alkohol. Może to być stresujące środowisko pracy, pewne towarzystwo czy miejsca związane z piciem w przeszłości. Drugą pomocną metodą jest prowadzenie dzienniczka głodu alkoholowego. Zapisywanie swoich uczuć, chwil intensywnego pragnienia, pobudzenia oraz okoliczności, które je wywołały, pozwoli zrozumieć, kiedy i dlaczego pojawia się chęć picia. Dzięki temu możemy lepiej rozpoznać i przewidzieć trudne momenty oraz planować strategie radzenia sobie w sytuacjach wystąpienia głodu alkoholowego.

Odwrócenie myśli od alkoholu 

Kiedy odczuwasz silną potrzebę sięgnięcia po kieliszek, zamiast ulegać pokusie, skieruj uwagę na inną aktywność, która pochłonie Twój umysł. Może to być spacer, medytacja, słuchanie muzyki czy nawet prace domowe. Ćwicz również głębokie oddychanie, co pomoże Ci się uspokoić i zdystansować od nasilających się pragnień.

Polecamy przeczytać także: Czy sport pomaga wyjść z alkoholizmu?

Zdanie sobie sprawy, że nie skończy się na jednym kieliszku 

Ważne jest, aby zrozumieć, że przy chorobie alkoholowej przerwanie abstynencji nie skończy się na jednym kieliszku wódki, kuflu piwa czy lampce wina. Często jeden prowadzi do kolejnego, tworząc niebezpieczny cykl. Aby skutecznie przeciwdziałać temu impulsowi, warto zastosować różne strategie: szukaj wsparcia wśród bliskich, angażuj się w zdrowe i absorbujące aktywności, które odciągną uwagę, czy też zastanów się nad korzystaniem z profesjonalnej pomocy w ośrodku leczenia alkoholizmu.

Udział w terapii uzależnień

Nawracające uczucie głodu alkoholowego może być wyzwaniem dla wielu osób pragnących zerwać z nałogiem. Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest skorzystanie z profesjonalnej terapii uzależnień np. w Ośrodku Nowe Życie w Krakowie. Specjaliści tam pracujący, posiadają odpowiednią wiedzę, a terapia indywidualna, zajęcia grupowe, konsultacje psychologiczne oraz konsultacje psychiatryczne pomogą zrozumieć źródła pragnienia i nauczyć technik radzenia sobie z pokusami. 

Czy można całkowicie uwolnić się od głodu alkoholowego?

Najsilniejszy i najbardziej dotkliwy głód alkoholowy pojawia się na początkowym etapie walki z uzależnieniem. Jednak zdarza się, nawrót także po wielu latach abstynencji. Alkoholizm to choroba, której nie da się wyleczyć, a z jej konsekwencjami wiele ludzi zmaga się przez całe życie. W zasadzie nie można mieć nigdy pewności, że osoba chora nie jest narażona na wystąpienie objawów głodu alkoholowego. Nawet wiele lat po zakończeniu terapii mogą pojawić się sytuacje w życiu osobistym lub zawodowym, które sprawią, że będzie chciała sięgnąć po kieliszek. 

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. „Człowiek spotyka alkohol. Filozoficzne podstawy wychowania do trzeźwości w ujęciu tomistycznym” K. A. Wojcieszek, 2010. 
 2. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie