ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Otępienie alkoholowe – jak picie wpływa na układ nerwowy?

Otępienie alkoholowe – jak picie wpływa na układ nerwowy?

Lip 14, 2023 |

Alkohol to toksyczna substancja, która jest wyjątkowo szkodliwa dla organizmu człowieka i pracy mózgu. O negatywnych skutkach jego nadużywania słyszymy w telewizji, czytamy w Internecie, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak poważnie jest w stanie uszkodzić nasz mózg. Negatywnie wpływa na nasz układ nerwowy, powodując zmiany zachowania nawet po spożyciu niewielkiej dawki. U osób nałogowo pijących alkohol bardzo często dochodzi do uszkodzenia kory mózgowej, która odpowiada za procesy myślowe, planowanie, pamięć, kontrolę impulsów i odruchy mimowolne. Konsekwencją zmian w korze i układzie nerwowym jest otępienie alkoholowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest demencja alkoholowa i jak można ją leczyć. Zapraszamy do lektury.

 • Otępienie alkoholowe jest to zaburzenie funkcji kory mózgowej wynikające z nadużywania alkoholu. Charakteryzuje się upośledzeniem pamięci, orientacji w terenie, mowy, a także problemami z zachowaniami społecznymi.
 • Zaburzenia są na tyle poważne, że z czasem osoba dotknięta tym problemem przestaje rozumieć, co się wokół niej dzieje.
 • Całkowite odstawienie alkoholu jest kluczowe dla procesu regeneracji uszkodzonego mózgu.

Czym jest otępienie alkoholowe? Definicja

Otępienie alkoholowe, często nazywane także demencją alkoholową, to zaburzenie funkcji poznawczych, które jest wynikiem nadużywania substancji procentowych. Najczęściej pojawia się u osób w starszym wieku, zwykle po 65 roku życia. Charakteryzuje się pogorszeniem funkcji poznawczych, takich jak pamięć, koncentracja, zdolność abstrakcyjnego myślenia, umiejętność planowania i organizacji. Wiele osób doświadcza również zmian emocjonalnych i problemów ze społecznym funkcjonowaniem. Nieleczone otępienie alkoholowe może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu, a nawet śmierci.

Jakie są przyczyny zaniku kory mózgowej?

Przyczynami pojawienia się otępienia alkoholowego są toksyny zawarte w etanolu i ich wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Napoje procentowe spożywane regularnie, doprowadzają do zanikania kory mózgowej (istoty szarej), wskutek czego pojawia się zespół otępienny. Samo uzależnienie dla chorego nie jest jedynym zagrożeniem. Alkoholizm wiąże się prawie zawsze z niezdrowym trybem życia, czego efektem są niedobory substancji odżywczych i niedożywienie. Często osoba w nałogu ma także problem z przyjmowaniem innych płynów niż alkohol, w efekcie czego jest odwodniona. Czynniki te przez lata picia przez alkoholika nakładają się na siebie i prowadzą do upośledzenia wyższych funkcji korowych. 

Polecamy artykuł: Jak wygląda mózg alkoholika? Wpływ alkoholu na mózg

Jakie są objawy otępienia alkoholowego?

Picie alkoholu często i w dużych ilościach może doprowadzić do zaniku kory mózgowej u alkoholika. W wyniku tego procesu dochodzi do zaburzenia funkcjonowania organizmu, w tym charakterystycznych dla choroby alkoholowej zmiany osobowości. Warto zaznaczyć, że kora mózgowa odpowiada za pamięć, zdolności intelektualne i kontrolę nad emocjami.  

Otępienie alkoholowe charakteryzuje się licznymi zaburzeniami wyższych funkcji korowych i niesie poważne skutki. Do objawów demencji alkoholowej należy zaliczyć: 

 • problemy z zapamiętywaniem nowych informacji, 
 • drażliwość i niekontrolowane wybuchy złości, 
 • nieuzasadniona euforia,
 • problemy z planowaniem i liczeniem,
 • kłopoty z logicznym rozumieniem.

To przewlekłe schorzenie z czasem postępuje, a alkoholik staje się coraz mniej samodzielny. Nawet proste sytuacje codzienne mogą stanowić dla niego wyzwanie. 

Przeczytaj, jakie choroby grożą alkoholikom.

          cta onz Otępienie alkoholowe  jak picie wpływa na układ nerwowy?  

Jak wygląda leczenie otępienia alkoholowego?

Leczenie demencji alkoholowej zaczyna się od postawienia diagnozy przez specjalistę, gdyż jest ona często mylona z chorobą Alzheimera. Lekarz zleci wykonanie specjalistycznych badań, takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa – pozwolą one na określenie, które obszary mózgu pozbawione są istoty szarej. Osoba uzależniona będzie musiała udać się także na badanie psychiatryczne. Po potwierdzeniu występowania otępienia alkoholowego, wdrażany jest odpowiedni sposób leczenia.

Warto jednak zaznaczyć, że nasz mózg ma ograniczone zdolności regeneracji i niemożliwe jest całkowite odwrócenie skutków wieloletniego nadużywania napojów procentowych. Można jednak ograniczyć postęp choroby, poprzez zachowanie abstynencji i przyjmowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Oprócz tego ważna jest regeneracja wyniszczonego organizmu – uzupełnienie niedoborów witamin z grupy B i innych składników mineralnych. 

Otępienie alkoholowe a terapia uzależnień 

Objawy demencji alkoholowej zwykle jako pierwsza zauważa rodzina osoby uzależnionej, a nie sam uzależniony. Często poddają oni w wątpliwość namówienie na leczenie alkoholika w tym stadium zaawansowania choroby. Takie postępowanie jest błędem, gdyż będzie prowadzić do rozwoju kolejnych faz uzależnienia, a bliski będzie stawał się coraz mniej samodzielny i samowystarczalny. Im szybciej rodzina zareaguje, tym lepiej. Zatrzymanie choroby jest możliwe jedynie przez wytrwanie w trzeźwości. Całkowite odstawienie alkoholu to pierwszy krok do rozpoczęcia regeneracji uszkodzonego mózgu. Jedynie kompleksowa terapia w profesjonalnym ośrodku leczenia alkoholizmu, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie jest w stanie pomóc skutecznie uporać się z chorobą. Terapie indywidualne, konsultacje z psychologiem, psychiatrą i zajęcia w ramach terapii grupowej będą stanowić wsparcie w tych najtrudniejszych chwilach oraz w walce o zachowanie trwałej abstynencji.  

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. Szkodliwy wpływ alkoholu na mózg”, tłum. Anna Nowosielska, Czasopismo Alkohol i Nauka, 2004.
 2. ,,Nigdy dość. Mózg a uzależnienia”, J. Grisel, Rebis, 2020.  
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku