ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Ile czasu regeneruje się mózg po alkoholu?

Ile czasu regeneruje się mózg po alkoholu?

Paź 12, 2023 |

Alkohol w każdej postaci wpływa na funkcjonowanie mózgu oraz innych narządów. Jako substancja toksyczna, ma szczególnie negatywne oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy, który jest wrażliwy na etanol. Chociaż bezpośrednio po wypiciu napojów procentowych odczuwamy relaks i ulgę od codziennych trosk, nawet niewielka ilość źle działa na nasz organizm. W poniższym artykule odpowiemy na pytania, jak szybko mózg jest w stanie się regenerować po jednorazowym spożyciu większej ilości alkoholu oraz czy pełna regeneracja u osób uzależnionych jest w ogóle możliwa. Zapraszamy do lektury.

 • Alkohol wpływa negatywnie na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, prowadząc do zmian w neurotransmisji, strukturze mózgu oraz zaburzeń funkcji poznawczych. 
 • Mózg ma zdolność do regeneracji po uszkodzeniach spowodowanych alkoholem. Proces ten zależy od wielu czynników, w tym ilości i długości spożywania alkoholu. Długotrwałe picie alkoholu może prowadzić do poważnych i trwałych zmian.
 • Dla osiągnięcia pełnej regeneracji mózgu po długotrwałym spożywaniu alkoholu, niezbędna jest całkowita abstynencja.

Wpływ alkoholu na mózg

Alkohol jest substancją psychoaktywną, która prowadzi do degeneracji mózgu na różnych poziomach, od chwilowych zmian w zachowaniu po potencjalnie trwałe uszkodzenia strukturalne. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych aspektów dotyczących wpływu alkoholu na mózg:

 • Zmiany w neurotransmisji – alkohol wpływa na przekaźniki chemiczne w mózgu, zwłaszcza na GABA (kwas gamma-aminomasłowy) poprzez hamowanie aktywności neuronów. Zwiększa działanie GABA, co prowadzi do chwilowego uczucia relaksu. Prowadzi też do rozchwiania pozostałych neuroprzekaźników, czyli glutaminianu, serotoniny i dopaminy.
 • Zmiany w strukturze mózgu – przewlekłe picie dużej ilości alkoholu może prowadzić do trwałych zmian w strukturze mózgu. Obszary takie jak hipokamp, odpowiedzialny za formowanie nowych wspomnień, mogą ulec uszkodzeniu, co skutkuje problemami z pamięcią.
 • Zaburzenia funkcji poznawczych – spożywanie dużych dawek alkoholu przez dłuższy czas może prowadzić do trwałych zaburzeń poznawczych, w tym problemów z koncentracją, planowaniem i rozwiązywaniem problemów.

Ważne jest zrozumienie, że wpływ alkoholu na mózg zależy od wielu czynników, takich jak ilość i częstotliwość spożywania, genetyka, ogólny stan zdrowia oraz wiek, w którym zaczęto spożywać alkohol

Polecamy także artykuł: Jak wygląda mózg alkoholika? Wpływ alkoholu na mózg

Czy zmiany w mózgu wynikające z picia alkoholu są odwracalne?

Regeneracja mózgu po uszkodzeniach spowodowanych alkoholem jest możliwa, ale nie zawsze udaje cofnąć się zmiany do stanu sprzed etapu uzależnienia. Kwestia ta jest skomplikowana i zależy od wielu czynników:

 • Gdy spożycie alkoholu było umiarkowane lub krótkotrwałe, mózg wykazuje zdumiewającą zdolność do samoregeneracji i przywrócenia funkcji, co jest możliwe dzięki neuroplastyczności.
 • W sytuacjach przewlekłego nadużywania alkoholu, niektóre zmiany strukturalne i funkcjonalne, zwłaszcza te dotyczące obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć i zdolności poznawcze, mogą być trwałe. Co więcej, długotrwałe nadużywanie alkoholu może prowadzić do zaniku pewnych obszarów mózgu i utraty połączeń neuronalnych.
   
              cta onz Ile czasu regeneruje się mózg po alkoholu?  

Jak reaguje mózg po odstawieniu alkoholu?

Gdy odstawimy alkohol, nasz mózg zaczyna przechodzić przez proces regeneracji. Wielu naukowców przez lata analizowało ten fenomen, zastanawiając się, jak długo trzeba być abstynentem, aby mózg mógł wrócić do swojego pierwotnego stanu. Odpowiedzi na te pytania dostarczyły niedawne badania opublikowane w czasopiśmie “Alcohol and Alcoholism”

Francuscy badacze poddali analizie grupę 32 pacjentów z ciężkimi zaburzeniami alkoholowymi. Każdego uczestnika poddawano okresowo ocenie zaburzeń funkcji neuropsychicznych, takie jak problemy z pamięcią, koncentracją czy zdolnością do rozwiązywania problemów. Badanie skupiło się na mężczyznach w wieku około 45 lat. Po zaledwie ośmiu dniach abstynencji, 60% uczestników nadal miało zaburzenia poznawcze, ale po 18 dniach aż 63% z nich odzyskało normalne funkcje. Te odkrycia podkreślają zdumiewającą plastyczność naszego mózgu oraz ich zdolność do regeneracji po uszkodzeniach spowodowanych nadużywaniem alkoholu.

Jak można wspomóc regenerację mózgu po alkoholu?

Chociaż uszkodzenia układu nerwowego wywołane spożywaniem dużej ilości alkoholu przez długi czas, mają złożone podłoże, jednym z ważnych elementów są niedobory składników odżywczych. Dlatego specjaliści często osobie wychodzącej z nałogu zalecają dodatkową suplementację, dzięki temu można przyspieszyć proces regeneracji mózgu. Uzależnionym najczęściej przepisywane jest przyjmowanie: magnezu, wapnia, witaminy C, koenzymu Q10, kwasu foliowego, witamin z grupy B. Warto podkreślić, że zwłaszcza niedobór witaminy B1 bardzo niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie kory mózgowej. Często doprowadza to do rozwoju zespołu Wernickego-Korsakowa. 

Przeczytaj także: Dieta w chorobie alkoholowej – jak uzupełnić niedobory pokarmowe?

Podsumowanie: Regeneracja mózgu po alkoholu jest możliwa, ale wymaga całkowitej abstynencji

Regeneracja mózgu po długotrwałym spożywaniu alkoholu jest procesem złożonym i wymaga zaangażowania oraz odpowiedniej strategii interwencji. Chociaż nie wszystkie zmiany da się cofnąć do stanu sprzed uzależnienia, możliwa jest pewna poprawa. W tym celu konieczna jest całkowita abstynencja. Alkoholik może skorzystać z profesjonalnej pomocy w ośrodku leczenia uzależnień Nowe Życie w Krakowie. Zajęcia indywidualne, terapia grupowa oraz konsultacje psychologiczne skupiają się na pomocy pacjentom w zrozumieniu i pokonaniu alkoholizmu.

Należy pamiętać, że picie alkoholu przez długi czas może prowadzić do poważnych i trwałych zmian w strukturze mózgu, zwłaszcza u nastolatków, gdzie skutki mogą być nieodwracalne. U osób starszych spożywanie alkoholu znacząco przyspiesza procesy starzenia się mózgu. Dlatego ważne jest, by szukać wsparcia i podjąć decyzję o całkowitej abstynencji jak najszybciej.
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

 

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

 1. ,,Kliniczne i społeczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, B. Woronowicz, AKMED Centrum Konsultacyjne.
 2. ,,Szkodliwy wpływ alkoholu na mózg”, tłum. Anna Nowosielska, Czasopismo Alkohol i Nauka, 2004
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie