ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Trzeźwe święta, czyli jak przetrwać święta Bożego Narodzenia i Sylwestra bez alkoholu?

Trzeźwe święta, czyli jak przetrwać święta Bożego Narodzenia i Sylwestra bez alkoholu?

Lis 15, 2023 |

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, ciepła rodzinnego oraz niezliczonych spotkań towarzyskich. W tym uroczystym czasie, dla wielu, kieliszek wina czy lampka szampana na sylwestra wydają się być niemal nieodłącznym elementem świątecznych obchodów. Jednak dla osób walczących z chorobą alkoholową, te dni mogą stać się wyzwaniem. Jak więc przetrwać te świąteczne chwile, zachowując trzeźwość? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie.

  • Święta Bożego Narodzenia i Sylwester to okres radości i rodzinnego ciepła, ale dla osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu mogą być czasem pełnym wyzwań i pokus..
  • Aby utrzymać trzeźwość, zaleca się spędzanie czasu z osobami rozumiejącymi problem, unikanie sytuacji z alkoholem oraz organizowanie aktywności odciągających myśli od picia.
  • Osoby borykające się z chorobą alkoholową mogą szukać również w okresie Świąt wsparcia w ośrodkach leczenia uzależnień, gdzie oferowane są terapie i zajęcia edukacyjne.

Dlaczego tak trudno jest przetrwać święta i Sylwester bez alkoholu? 

Święta i Sylwester to okresy pełne radości, ale dla osób utrzymujących abstynencję mogą stanowić wyzwanie. Chociaż z sukcesem pokonali oni nałóg, nadal doświadczają powracających pokus. Jeden bodziec, jak widok alkoholu na świątecznym stole, może wywołać silny głód alkoholowy. To stwarza dyskomfort, powodując negatywne wspomnienia i wpływając na samopoczucie oraz fizyczną kondycję, co z kolei może zmniejszyć motywację do dalszego przestrzegania postanowień. W takich sytuacjach ważne jest wytrwanie w postanowieniu i unikanie wszelkich trunków. Warto organizować wieczory wśród bliskich osób, które rozumieją sytuację i mogą pomóc uniknąć nawet symbolicznego toastu, działając z troską o dobro osoby utrzymującej abstynencję.

Polecamy artykuł: Głód alkoholowy – jak sobie z nim poradzić?

Jak powstrzymać się od spożywania alkoholu w okresie świątecznym?

Święta to czas radości, refleksji i bliskości, ale dla osób walczących z uzależnieniem od alkoholu, mogą być także okresem wyzwań i pokus. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów jak wytrwać je w trzeźwości. 

Spędzenie świąt z osobami, które wiedzą o problemach z alkoholem

Dla ludzi walczących z uzależnieniem okres świąteczny może stanowić szczególne wyzwanie. Ważne jest otoczenie się najbliższymi osobami, które rozumieją, jak ważne jest całkowite zrezygnowanie z alkoholu na stole. Spotkania z rodziną, która jest świadoma naszych problemów i prośba o świętowanie bez napojów procentowych zostanie przyjęta ze zrozumieniem i otwartością. Przyznanie się do choroby nie powinno być powodem do wstydu, wręcz przeciwnie, to krok ku zdrowiu. Pamiętaj, że alkoholizm to choroba, która może dotknąć każdego, a zrozumienie i empatia najbliższych znacząco ułatwiają przetrwanie tego szczególnego czasu.

Spędź święta poza domem

Spędzanie świąt poza domem może być jedną z najskuteczniejszych strategii dla osób, które pragną uniknąć alkoholu. Niezależnie od tego, czy planujesz spędzanie ten magiczny czas z rodziną, czy też świętujesz samotnie, istotne jest wcześniejsze zaplanowanie wyjazdu. Zastanów się nad miejscem, które sprawiłoby radość podczas Bożego Narodzenia lub Sylwestra. Może to być wycieczka w góry, odkrywanie zakątków miasta czy nawet wyjazd do innego kraju. Kiedy już podejmiesz decyzję, zaplanuj atrakcje, które umilą czas i odciągną myśli od alkoholu. Idealne będą wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne – jazda na łyżwach lub szaleństwo na stoku. Ważna, aby miejsca, które wybierasz, były wolne od pokusy sięgania po alkohol.
          cta onz Trzeźwe święta, czyli jak przetrwać święta Bożego Narodzenia i Sylwestra bez alkoholu?  

Znajdź alternatywy dla alkoholu 

Aby skutecznie odciągnąć uwagę od picia, warto zorganizować różnorodne aktywności, które zaangażują wszystkich uczestników i wypełnią czas. Nawet jeśli takie spędzanie Świąt nie jest w stylu waszej rodziny, warto spróbować czegoś nowego w gronie najbliższych osób. Zajęcia, takie jak wspólne gry planszowe, kalambury, układania puzzli czy spacer może pomóc osobie z problemem alkoholowym chociaż na chwilę odprężyć się i miło spędzić czas. Ważne jest, aby planować te aktywności z wyprzedzeniem, przygotowując niezbędne akcesoria i playlistę, która podkreśli świąteczny nastrój. 

Świąteczny maraton filmowy 

Zorganizuj domowy maraton filmowy, wybierając serię ulubionych filmów świątecznych lub tematycznych, które wprowadzą w nastrój bez potrzeby picia. Przygotuj zdrowe przekąski i napoje bezalkoholowe, aby towarzyszyły seansowi. 

Święta bez alkoholu z pełną świadomością problemu 

Święta to czas, który niesie ze sobą radość, ale dla osób zmieniających swoje życie i zmagających się z uzależnieniem od alkoholu, stanowią wyjątkowe wyzwanie. Wytrwałość, rozumienie własnych ograniczeń i wsparcie bliskich odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu abstynencji w tym szczególnym okresie. Przetrwanie bez alkoholu wymaga nie tylko osobistej determinacji, ale też zrozumienia i pomocy ze strony rodziny i przyjaciół. Decyzja o pominięciu napojów procentowych przy świątecznym stole może stanowić ostateczną zmianę, umożliwiającą skupienie na tradycji zamiast na walce z pokusą. To właśnie domowe ciepło i wsparcie będą decydującym czynnikiem, który pomoże osobom w trudnościach odnaleźć spokój i siłę, by cieszyć się świętami w pełni świadomie. 

Gdzie może szukać pomocy alkoholik, aby przetrwać święta bez alkoholu? 

Osoby zmierzające z problemem alkoholizmu mogą znaleźć wsparcie w licznych placówkach oferujących profesjonalną pomoc. Zalecane jest skorzystanie z usług ośrodka leczenia uzależnień, takiego jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie, gdzie dostępne są różnorodne formy terapii dostosowane do potrzeb. Specjaliści w takich miejscach oferują terapie indywidualne, zajęcia grupowe, a także zajęcia edukacyjne, które uczą, jak radzić sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol. Terapia małżeńska może również być kluczowa, aby zrozumieć dynamikę relacji i wpływ, jaki alkoholizm wywiera na najbliższe otoczenie.  

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. Jak dobrze być trzeźwym” Gray Catherine, Prószyński Media
  2. ,,Wzmacnianie motywacji do zmiany w terapii nadużywania substancji’, William R.Miller, PARPAMEDIA. Wydawnictwo Edukacyjne, Warszawa 2009
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku