ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Trzeźwe święta, czyli jak przetrwać święta Bożego Narodzenia i Sylwestra bez alkoholu?

Trzeźwe święta, czyli jak przetrwać święta Bożego Narodzenia i Sylwestra bez alkoholu?

Lis 15, 2023 |

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, ciepła rodzinnego oraz niezliczonych spotkań towarzyskich. W tym uroczystym czasie, dla wielu, kieliszek wina czy lampka szampana na sylwestra wydają się być niemal nieodłącznym elementem świątecznych obchodów. Jednak dla osób walczących z chorobą alkoholową, te dni mogą stać się wyzwaniem. Jak więc przetrwać te świąteczne chwile, zachowując trzeźwość? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie.

  • Święta Bożego Narodzenia i Sylwester to okres radości i rodzinnego ciepła, ale dla osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu mogą być czasem pełnym wyzwań i pokus..
  • Aby utrzymać trzeźwość, zaleca się spędzanie czasu z osobami rozumiejącymi problem, unikanie sytuacji z alkoholem oraz organizowanie aktywności odciągających myśli od picia.
  • Osoby borykające się z chorobą alkoholową mogą szukać również w okresie Świąt wsparcia w ośrodkach leczenia uzależnień, gdzie oferowane są terapie i zajęcia edukacyjne.

Dlaczego tak trudno jest przetrwać święta i Sylwester bez alkoholu? 

Święta i Sylwester to okresy pełne radości, ale dla osób utrzymujących abstynencję mogą stanowić wyzwanie. Chociaż z sukcesem pokonali oni nałóg, nadal doświadczają powracających pokus. Jeden bodziec, jak widok alkoholu na świątecznym stole, może wywołać silny głód alkoholowy. To stwarza dyskomfort, powodując negatywne wspomnienia i wpływając na samopoczucie oraz fizyczną kondycję, co z kolei może zmniejszyć motywację do dalszego przestrzegania postanowień. W takich sytuacjach ważne jest wytrwanie w postanowieniu i unikanie wszelkich trunków. Warto organizować wieczory wśród bliskich osób, które rozumieją sytuację i mogą pomóc uniknąć nawet symbolicznego toastu, działając z troską o dobro osoby utrzymującej abstynencję.

Polecamy artykuł: Głód alkoholowy – jak sobie z nim poradzić?

Jak powstrzymać się od spożywania alkoholu w okresie świątecznym?

Święta to czas radości, refleksji i bliskości, ale dla osób walczących z uzależnieniem od alkoholu, mogą być także okresem wyzwań i pokus. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów jak wytrwać je w trzeźwości. 

Spędzenie świąt z osobami, które wiedzą o problemach z alkoholem

Dla ludzi walczących z uzależnieniem okres świąteczny może stanowić szczególne wyzwanie. Ważne jest otoczenie się najbliższymi osobami, które rozumieją, jak ważne jest całkowite zrezygnowanie z alkoholu na stole. Spotkania z rodziną, która jest świadoma naszych problemów i prośba o świętowanie bez napojów procentowych zostanie przyjęta ze zrozumieniem i otwartością. Przyznanie się do choroby nie powinno być powodem do wstydu, wręcz przeciwnie, to krok ku zdrowiu. Pamiętaj, że alkoholizm to choroba, która może dotknąć każdego, a zrozumienie i empatia najbliższych znacząco ułatwiają przetrwanie tego szczególnego czasu.

Spędź święta poza domem

Spędzanie świąt poza domem może być jedną z najskuteczniejszych strategii dla osób, które pragną uniknąć alkoholu. Niezależnie od tego, czy planujesz spędzanie ten magiczny czas z rodziną, czy też świętujesz samotnie, istotne jest wcześniejsze zaplanowanie wyjazdu. Zastanów się nad miejscem, które sprawiłoby radość podczas Bożego Narodzenia lub Sylwestra. Może to być wycieczka w góry, odkrywanie zakątków miasta czy nawet wyjazd do innego kraju. Kiedy już podejmiesz decyzję, zaplanuj atrakcje, które umilą czas i odciągną myśli od alkoholu. Idealne będą wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne – jazda na łyżwach lub szaleństwo na stoku. Ważna, aby miejsca, które wybierasz, były wolne od pokusy sięgania po alkohol.
          cta onz Trzeźwe święta, czyli jak przetrwać święta Bożego Narodzenia i Sylwestra bez alkoholu?  

Znajdź alternatywy dla alkoholu 

Aby skutecznie odciągnąć uwagę od picia, warto zorganizować różnorodne aktywności, które zaangażują wszystkich uczestników i wypełnią czas. Nawet jeśli takie spędzanie Świąt nie jest w stylu waszej rodziny, warto spróbować czegoś nowego w gronie najbliższych osób. Zajęcia, takie jak wspólne gry planszowe, kalambury, układania puzzli czy spacer może pomóc osobie z problemem alkoholowym chociaż na chwilę odprężyć się i miło spędzić czas. Ważne jest, aby planować te aktywności z wyprzedzeniem, przygotowując niezbędne akcesoria i playlistę, która podkreśli świąteczny nastrój. 

Świąteczny maraton filmowy 

Zorganizuj domowy maraton filmowy, wybierając serię ulubionych filmów świątecznych lub tematycznych, które wprowadzą w nastrój bez potrzeby picia. Przygotuj zdrowe przekąski i napoje bezalkoholowe, aby towarzyszyły seansowi. 

Święta bez alkoholu z pełną świadomością problemu 

Święta to czas, który niesie ze sobą radość, ale dla osób zmieniających swoje życie i zmagających się z uzależnieniem od alkoholu, stanowią wyjątkowe wyzwanie. Wytrwałość, rozumienie własnych ograniczeń i wsparcie bliskich odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu abstynencji w tym szczególnym okresie. Przetrwanie bez alkoholu wymaga nie tylko osobistej determinacji, ale też zrozumienia i pomocy ze strony rodziny i przyjaciół. Decyzja o pominięciu napojów procentowych przy świątecznym stole może stanowić ostateczną zmianę, umożliwiającą skupienie na tradycji zamiast na walce z pokusą. To właśnie domowe ciepło i wsparcie będą decydującym czynnikiem, który pomoże osobom w trudnościach odnaleźć spokój i siłę, by cieszyć się świętami w pełni świadomie. 

Gdzie może szukać pomocy alkoholik, aby przetrwać święta bez alkoholu? 

Osoby zmierzające z problemem alkoholizmu mogą znaleźć wsparcie w licznych placówkach oferujących profesjonalną pomoc. Zalecane jest skorzystanie z usług ośrodka leczenia uzależnień, takiego jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie, gdzie dostępne są różnorodne formy terapii dostosowane do potrzeb. Specjaliści w takich miejscach oferują terapie indywidualne, zajęcia grupowe, a także zajęcia edukacyjne, które uczą, jak radzić sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol. Terapia małżeńska może również być kluczowa, aby zrozumieć dynamikę relacji i wpływ, jaki alkoholizm wywiera na najbliższe otoczenie.  

Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. Jak dobrze być trzeźwym” Gray Catherine, Prószyński Media
  2. ,,Wzmacnianie motywacji do zmiany w terapii nadużywania substancji’, William R.Miller, PARPAMEDIA. Wydawnictwo Edukacyjne, Warszawa 2009
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie