ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Czy picie w samotności jest uzależnieniem? 4 objawy problemu z alkoholem

Czy picie w samotności jest uzależnieniem? 4 objawy problemu z alkoholem

Lis 15, 2023 |

Picie alkoholu jest głęboko zakorzenione w kulturowych i społecznych rytuałach, ale kiedy konsumpcja przenosi się ze sfery publicznej do prywatności własnego domu, pojawiają się pytania o jej prawdziwy charakter. Regularne sięganie po piwo, kieliszek wina staje się cichym sygnałem ostrzegawczym. Czasem granica pomiędzy okazyjnym spożywaniem alkoholu a uzależnieniem jest bardzo cienka. W artykule zastanowimy się, kiedy samotne picie trunków może świadczyć o poważnym problemie. Przeanalizujemy cztery główne objawy, które mogą wskazywać na to, że picie nie jest już tylko okazjonalnym relaksem, a stało się niezdrowym nawykiem lub nawet uzależnieniem.

  • Regularne spożywanie alkoholu w samotności może być znakiem ostrzegawczym problemów z uzależnieniem, zwłaszcza gdy służy jako ucieczka od stresu i problemów życiowych.
  • Alkoholizm jest często powiązany z samotnością i depresją, a ciągłe izolowanie się i picie alkoholu prowadzi do pogłębienia uzależnienia.
  • Przerwanie cyklu samotnego picia alkoholu często wymaga profesjonalnej pomocy, w tym terapii i wsparcia w ośrodkach leczenia uzależnień.

Dlaczego ludzie piją alkohol w samotności?

Picie alkoholu w samotności często staje się formą ucieczki dla osób borykających się z problemami osobistymi, zawodowymi czy też z nadmiernym stresem i negatywnymi emocjami. Alkohol, jako najłatwiej dostępna używka, często pełni funkcję środka ukojenia, oferując chwilowe zapomnienie i pozorną ulgę od presji otoczenia i wewnętrznych konfliktów. Osoby, które czują, że nie są w stanie sprostać stawianym im wymaganiom, często odizolowują się od społeczeństwa. Poszukują samotności, aby móc pić bez oceniania i konieczności tłumaczenia ze swoich nawyków. Picie alkoholu samemu z czasem prowadzi do uzależnienia, które zaczyna dominować w życiu osoby, sprawiając, że spożywanie napojów procentowych staje się nieodzownym elementem codzienności. 

Kiedy picie w samotności może być objawem uzależnienia?

Zaburzenie związane z nadużywaniem alkoholu rozwija się stopniowo, a nie z dnia na dzień. Istnieje szereg wczesnych ostrzeżeń, które mogą zwiastować początek problemu. Kluczowe jest, aby zwracać uwagę na te sygnały i odpowiednio na nie zareagować. Samotne spożywanie napojów alkoholowych często stanowi ścieżkę, która może prowadzić do uzależnienia.

Alkohol staje się rozwiązaniem problemów

Picie alkoholu w samotności może być niepokojącym sygnałem, zwłaszcza gdy traktowane jest jako sposób na radzenie sobie z problemami. Często rozpoczyna się jako okazjonalny drinki po ciężkim dniu, jednak szybko przeradza się w regularny nawyk. Napoje procentowe stają się głównym sposobem na różne wyzwania życiowe. W momencie, gdy spożycie alkoholu staje się priorytetem, a inne formy radzenia sobie są pomijane lub wydają się nieskuteczne, może to wskazywać na początek uzależnienia.

Szukanie okazji do samotnego picia 

Alkoholizm to choroba, która rozwija się stopniowo, a jednym z jej objawów może być właśnie izolowanie się od innych w celu potajemnego picia. To często oznacza, że osoba próbuje ukryć ilość spożywanego alkoholu lub nie chce być oceniana za swoje zachowanie. Z biegiem czasu uzależniony nie wymaga już żadnych zewnętrznych pretekstów do sięgnięcia po alkohol, gdyż potrzeba picia staje się wystarczająco silna, by usprawiedliwić każdą okazję. Prowadzi to do eskalacji konsumpcji i pogłębienia uzależnienia, gdyż alkoholik musi pić coraz więcej, aby osiągnąć pożądany efekt, tracąc przy tym kontrolę nad własnym zachowaniem i ilością przyjmowanego alkoholu.

Zatajanie przed innymi osobami samego faktu spożycia alkoholu 

Zatajanie przed innymi faktycznego spożycia alkoholu to zachowanie, które może wskazywać na problem z używaniem alkoholu. Osoba, która ukrywa fakt picia, może czuć się winna lub wstydzić się swoich nawyków, obawiać się oceny ze strony innych lub próbuje zataić ilość spożywanego alkoholu. Takie postępowanie może być również próbą zachowania pozorów kontroli nad swoim życiem, podczas gdy tak naprawdę alkohol zaczyna odgrywać w nim dominującą rolę. Zatajanie picia może prowadzić do izolacji społecznej i pogłębiania się problemów związanych z alkoholem. 

Polecamy artykuł: Czy picie alkoholu po kryjomu oznacza uzależnienie?

Luki w pamięci wywołane piciem alkoholu w samotności

Luki w pamięci po spożyciu alkoholu, znane również jako czarne dziury, są kolejnym niepokojącym sygnałem. Mogą one wskazywać na to, że osoba pije do tego stopnia, że dochodzi do znacznego zaburzenia funkcji mózgu. Jeśli picie w samotności i luki w pamięci stają się regularne, warto rozważyć profesjonalną konsultację.

Przeczytaj także: Dlaczego po alkoholu urywa się film?
          cta onz Czy picie w samotności jest uzależnieniem? 4 objawy problemu z alkoholem  

Czy alkoholizm to choroba ludzi samotnych? 

Alkoholizm często postrzegany jest jako schorzenie towarzyszące samotności. Ludzka psychika nie jest przystosowana do długotrwałego przebywania w odosobnieniu. Taki stan prowadzić może do ciągłego przygnębienia, a nawet stanów depresyjnych. Zaniechanie kontaktów międzyludzkich często jest wynikiem nieumiejętności odnalezienia się w środowisku, relacjach społecznych i towarzyszącemu temu uczuciu odrzucenia i niezrozumienia. Wyobcowanie może spowodować niską samoocenę i poczucie własnej wartości. Według badań często chorobie alkoholowej towarzyszy depresja. W obliczu narastającego poczucia wewnętrznego cierpienia, napięcia czy smutku, następuje poszukiwanie ukojenia, a to z kolei często prowadzi do sięgania po alkohol. Staje się on fałszywym przyjacielem, który oferuje iluzoryczną ulgę od wewnętrznego bólu. Niestety, to chwilowe ukojenie często przekształca się w trwałe uzależnienie, tworząc błędne koło, z którego trudno się wydostać, zwłaszcza bez wsparcia bliskich osób. 

Jak przestać pić w samotności?

Spożywanie alkoholu w samotności jest prostą drogą do rozwoju choroby alkoholowej. Należy zdać sobie sprawę, że piwo, wino czy wódka to nie sposoby na radzenie sobie z problemami w domu. Warto pamiętać, że samodzielne próby zaprzestania picia w przypadku rozwoju nałogu często są nieskuteczne. Nie należy bać się prosić o wsparcie profesjonalistów. W ośrodku leczenia uzależnień, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie chory może skorzystać z konsultacji psychologicznych i terapii, aby odbudować poczucie własnej wartości. Podczas zajęć grupowych oraz terapii indywidualnej osoba uzależniona nauczy się radzenia z głodem alkoholowym, wewnętrznym napięciem oraz rozwiązywania problemów w sposób inny niż napoje procentowe. 

 Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. Kliniczne i społeczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, B. Woronowicz, AKMED Centrum Konsultacyjne.
  2. ,,Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu”, pod red. M. Wojnara, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa 2017. 
  3. Moss HB, Chen CM, Yi HY. Subtypes of alcohol dependence in a nationally representative sample. Drug Alcohol Depend 2007;91(2-3):149-58
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie