ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Weekendowy alkoholizm – czym się objawia i jak z nim walczyć?

Weekendowy alkoholizm – czym się objawia i jak z nim walczyć?

Mar 15, 2024 |

Współczesny styl życia, pełen stresów i wyzwań, sprawia, że wiele osób szuka sposobu na odreagowanie napięcia po intensywnym tygodniu pracy. Popularną metodą jest sięganie po alkohol w weekendy. Wielu osobom spożywanie napojów procentowych w dni wolne od pracy wydaje się czymś całkowicie normalnym. Uważają, że skoro nie zaniedbują przez to pracy, normalnie funkcjonują w społeczeństwie, a picie ogranicza się jedynie do weekendów, to nie ma się czym martwić. Jednak to nie prawda, nawet jeśli po trunki nie sięgasz codziennie, a upijasz się jedynie w soboty – świadczy to o istnieniu problemu alkoholowego. 

Weekendowy alkoholizm to nawyk regularnego spożywania alkoholu, który rozwija się stopniowo. Z czasem przeradza się w przymus sięgania po niego w coraz większych dawkach. Ta forma odbiega nieco od wzorca typowej choroby alkoholowej i objawia się nieodpartą chęcią picia, szczególnie w weekendy. 

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie objawy weekendowego picia świadczą o rozwijającym się uzależnieniu i jak z nim skutecznie walczyć.

 

 • Weekendowy alkoholizm jest formą nadużywania alkoholu, która może ewoluować w poważniejsze uzależnienie.
 • Społeczna akceptacja picia alkoholu w dni wolne i podczas różnego rodzaju uroczystości sprawia, że łatwiej jest bagatelizować problem uzależnienia.
 • Mimo że objawy mogą wydawać się mniej poważne w porównaniu z codziennym piciem, nieleczony alkoholizm weekendowy może prowadzić do utraty kontroli nad życiem i pogłębienia się nałogu.

Czy osoba pijąca co weekend jest alkoholikiem?

Nie każda osoba, która spożywa alkohol w weekend, jest uzależniona, ale alkoholizm weekendowy jest dość powszechnym zjawiskiem i niebezpiecznie zbliża nas do pełnoobjawowej choroby alkoholowej. W naszym społeczeństwie wciąż dominuje mylny obraz alkoholika, jako osoby, która nieustannie przebywa na rauszu. Z tego powodu wiele osób jest przekonanych, że ich co weekendowe picie nie ma nic wspólnego z nałogiem. 

Okazjonalne spożywanie alkoholu podczas weekendowych wyjść ze znajomymi może być formą relaksu i społecznej interakcji, która nie wskazuje na problem z uzależnieniem. Duże znaczenie ma częstotliwość i sposób picia – jeśli jest to umiarkowane i kontrolowane, nie musi budzić niepokoju. Problem pojawia się, kiedy spożycie alkoholu staje się niezbędnym elementem każdego weekendu. Może to świadczyć o rozwijającym się wzorcu tzw. alkoholizmu weekendowego. Jest to forma nadużywania alkoholu, która może prowadzić do problemów zdrowotnych i społecznych, jednak nie jest ona równoznaczna z pełnoobjawowym alkoholizmem, rozumianym jako ciągłe i niekontrolowane pragnienie picia. 

Granica między sporadycznym spożywaniem alkoholu a uzależnieniem jest subtelna i niezwykle trudna do dostrzeżenia. Sporadyczne picie może ewoluować w nałóg, jeśli nie zwracamy uwagi na ilość konsumowanego alkoholu oraz motywy, które skłaniają nas do jego spożywania. 

Polecamy artykuł: Codzienne picie piwa – czy to już jest nałóg?

Społeczna akceptacja picia w weekendy – niewinna zabawa czy uzależnienie?

Społeczna akceptacja picia w dni wolne od pracy, takie jak majówka, święta, urlop sprawia, że łatwiej jest stać się alkoholikiem weekendowym. Spożywanie alkoholu na różnego rodzaju uroczystościach i spotkaniach towarzyskich, jest nie tylko tolerowane, ale i często uznawane za element tradycji. Takie podejście może sprawić, że alkohol stanie się nieodzowną częścią relaksu i odpoczynku, a jego spożycie w weekendy postrzegane jest jako niewinna forma zabawy. Łatwa akceptacja takich nawyków, może prowadzić do bagatelizowania problemu uzależnienia od alkoholu. Weekendowe picie, choć na pierwszy rzut oka wydaje się niegroźne, w niektórych przypadkach może maskować poważniejsze problemy. 

Stereotypowe wyobrażenie alkoholika jako osoby, która pije codziennie i ma problemy z funkcjonowaniem w życiu codziennym, jest mylące i utrudnia identyfikację choroby alkoholowej. 

Weekendowy alkoholik – jakie objawy powinny zaniepokoić? 

Alkoholizm weekendowy to uporczywa chęć sięgnięcia po kieliszek w czasie wolnym i brak pomysły na inną formę spędzania czasu wolnego. Często jedyną motywacją do pracy przez cały tydzień jest myśl o tym, że w już w piątkowy wieczór będzie można odstresować się w ulubiony sposób. 

Objawy weekendowego alkoholizmu to: 

 • trudności z zaprzestaniem picia po jednym drinku lub piwie, 
 • spożywanie alkoholu w samotności, 
 • problemy z odmówieniem wypicia alkoholu, 
 • przymus sięgnięcia po alkohol w dni wolne od pracy,
 • brak pomysłu na spędzenie weekendu bez alkoholu,
 • coraz większa tolerancja na alkohol,
 • spadek zainteresowania dotychczasowym pasjami, 
 • urwany film po alkoholu,
 • planowanie życia wokół alkoholu.

        cta onz Weekendowy alkoholizm  czym się objawia i jak z nim walczyć?  

Alkoholik weekendowy, czyli alkoholik wysokofunkcjonujący

Alkoholizm weekendowy jest chorobą alkoholową o nieco nietypowym przebiegu. Chociaż wydaje się, że konsekwencje picia w przypadku alkoholików wysokofunkcjonujących (HFA) są mniejsze, to jest to mylne przekonanie. Taka osoba, mimo że ogranicza spożywanie trunków do weekendu, doświadcza podobnych negatywnych skutków zdrowotnych i emocjonalnych, jak ktoś, kto pije codziennie. 

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Alkoholik weekendowy może przez długi czas zachowywać zdolność do skutecznego funkcjonowania w życiu zawodowym, rodzinnym i społecznym, co utrudnia dostrzeżenie problemu. Z czasem nadmierne picie alkoholu co weekend będzie prowadzić do utraty kontroli nad życiem i zaprzeczania problemowi, co jest charakterystyczne dla alkoholików wysokofunkcjonujących- wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień

Polecamy artykuł: Alkoholizm z klasą, czyli czym jest HFA (High Functioning Alcoholics)

Czy konieczne jest leczenie alkoholizmu weekendowego? 

Alkoholizm weekendowy jest formą choroby alkoholowej, która wymaga profesjonalnego wsparcia w leczeniu uzależnienia, aby zapobiec dalszemu pogłębianiu się nałogu. Mimo że objawy w początkowej fazie nie są uciążliwe, z czasem utrudniają normalne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków zawodowych. W celu przejęcia kontroli nad swoim piciem warto zwrócić się o pomoc do specjalistycznego ośrodka, takiego jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie i zdecydować się na terapię stacjonarną lub ambulatoryjną, czyli tzw. dochodzącą. Udział w profesjonalnej terapii indywidualnej lub zajęciach grupowych pozwoli pokonać chęć sięgnięcia po alkohol w weekendy. Dodatkowo konsultacje psychologiczne dają możliwość zrozumienia przyczyn problemów z alkoholem i pozwalają poznać sposoby na radzenie sobie z problemem sięgania po trunki w weekendy lub w celu odstresowania się po ciężkim dniu w pracy.  

FAQ – najczęściej zadawane pytania 

Czy picie tylko w weekend to alkoholizm?

Spożywanie alkoholu co weekend w większych ilościach można zaliczyć do pierwszej fazy alkoholizmu. Nie oznacza to jeszcze uzależnienia, ale jeśli osoba będzie kontynuowała taki tryb życia, może do niej dojść i konieczne będzie leczenie. 

Jak skończyć z weekendowym piciem?

Jeśli weekendowe picie alkoholu doprowadziło do choroby alkoholowej, należy skłonić uzależnionego do konsultacji w poradni leczenia uzależnień. W sytuacji, gdy dostatecznie wcześnie zauważymy problem z piciem w dni wolne, możemy spróbować sami przy wsparciu bliskich odstawić alkohol. 
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła:

  1. “Alkoholicy wysokofunkcjonujący – trudności diagnostyczne, charakterystyka i modele leczenia”, D. Zaworska-Nikoniuk, Resocjalizacja Polska” 2021
  2. Wybrane zagadnienia psychologii alkoholizmu”, J. Chodkiewicz, K. Gąsior, Difin, 2022.
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie