ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Co się dzieje w głowie osoby uzależnionej? Alkoholizm oczami alkoholika

Co się dzieje w głowie osoby uzależnionej? Alkoholizm oczami alkoholika

Kwi 12, 2024 |

Choroba alkoholowa to uzależnienie, które dotyka wielu osób, niezależnie od wieku, płci czy pochodzenia społecznego. Chociaż dużo mówi się o skutkach zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych tego uzależnienia, rzadziej zagłębiamy się w indywidualne doświadczenia tych, którzy z nałogiem walczą każdego dnia. Co naprawdę dzieje się w głowie osoby uzależnionej? Jakie myśli, lęki i nadzieje towarzyszą jej w drodze przez chwile zmagania z chorobą? W artykule postaramy się przybliżyć wewnętrzny świat alkoholika.

  • Picie alkoholu jest często postrzegane przez samego alkoholika jako sposób radzenia sobie z trudnościami, co utrudnia dostrzeżenie destrukcyjnego wpływu nałogu na własne życie i otoczenie.
  • Życie uzależnionego staje się ciągłym ukrywaniem problemu przed innymi i próbą radzenia sobie z wewnętrznym dyskomfortem, a to prowadzi do izolacji i pogłębiania nałogu.
  • Zrozumienie mechanizmów psychicznych i emocjonalnych leżących u podstaw uzależnienia od alkoholu jest niezbędne dla efektywnego leczenia i wsparcia osoby walczącej z nałogiem.

Dlaczego dopuszczamy do rozwoju uzależnienia?

To jest proces, który kształtuje się przez powtarzanie określonych działań. Nie każdy, kto spożywa alkohol, staje się uzależniony, ale to nie znaczy, że picie jest wolne od konsekwencji. Istotne jest zrozumienie mechanizmów naszego mózgu, który w znacznym uproszczeniu poszukuje doznań przyjemnych, a zaspokajanie potrzeb jest utożsamiane z nagrodą. Idąc dalej, eliminacja bólu i dyskomfortu również jest postrzegana jako nagroda. Źródłem tych negatywnych doznań może być codzienne życie – stres, relacje w rodzinie i w miejscu pracy, sytuacja polityczna.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Cierpienie może również pochodzić z zaburzeń nastroju, problemów ze snem, stanów emocjonalnych – takich jak samotność, niepewność, poczucie zagrożenia, dążenie do perfekcji, oraz innych wewnętrznych konfliktów, z którymi trudno nam się zmierzyć. Nasz mózg jest zaprogramowany do tego, aby unikać przykrych uczuć, więc jeśli znajdzie ukojenie w alkoholu będzie dążył do powtórzenia tego stanu – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień

Alkoholizm oczami uzależnionego – jak alkoholicy postrzegają swój nałóg?

W oczach uzależnionego alkoholizm ukazuje się jako złożony obraz samookłamywania i braku świadomości skali problemu. W naszym społeczeństwie spożywanie trunków jest społecznie akceptowane i często uznawane za obowiązkowy element świętowania uroczystości rodzinnych lub relaksu. Dlatego granica między umiarkowanym, okazyjnym spożyciem a uzależnieniem może wydawać się rozmyta. 

Alkoholik racjonalizuje swoje działania, widząc w piciu sposób na rozwiązanie problemów życiowych, świętowanie małych i dużych sukcesów lub po prostu metodę na walkę ze stresem. W tym zniekształconym postrzeganiu alkohol staje się “przyjacielem”, którego obecność jest niezbędna do poradzenia sobie z życiem. Lęk przed brakiem trunków może paraliżować, a każda, nawet najmniejsza okazja staje się pretekstem do picia. W miarę jak nałóg się pogłębia, uzależniony traci zdolność do widzenia destrukcyjnego wpływu alkoholu na swoje życie, zaniedbując rodzinę, pracę i własne zdrowie. Osoba ta często przypisuje źródło swoich problemów zewnętrznym okolicznościom, nie dostrzegając, że alkohol jest źródłem większości trudności. 

Bagatelizowanie problemu, przekonanie o możliwości kontroli nad piciem, jest złudzeniem utrzymującym w nałogu. Problemy życiowe, które alkohol ma fałszywie rozwiązywać, w rzeczywistości są pogłębiane przez alkoholizm, co tworzy błędne koło, z którego wyjście wydaje się niemożliwe bez leczenia uzależnienia

Codzienność osoby uzależnionej 

W przypadku osoby uzależnionej każdy dzień jest walką między pragnieniem a koniecznością utrzymania choćby pozorów normalności. Alkohol, stały towarzysz myśli i działań, kształtuje niemal każdy aspekt życia – od relacji z bliskimi, przez wydajność w pracy, aż po sposób spędzania wolnego czasu. Alkoholik często budzi się z myślą, jak przetrwać kolejny dzień bez ujawnienia swojego problemu światu zewnętrznemu, jednocześnie rozpaczliwie szuka sposobu na złagodzenie wewnętrznego dyskomfortu. To nieustanne balansowanie między potrzebą ukrycia uzależnienia a nieodpartym pragnieniem sięgnięcia po kieliszek. Uzależniony planuje, co zrobić, by mieć go pod ręką w ukryciu, jak i kiedy wynieść puste butelki, żeby nie wzbudzić podejrzeń. Takie postępowanie prowadzi do życia w ciągłym stresie i izolacji, a przy tym pogłębia poczucie wstydu i winy. Dla wielu próby zmierzenia się z rzeczywistością bez alkoholu są przerażające, co skutecznie zniechęca do podjęcia kroków w kierunku wyjścia z nałogu. 
 
cta onz Co się dzieje w głowie osoby uzależnionej? Alkoholizm oczami alkoholika  

Przemyślenia i refleksje byłych alkoholików

W walce z uzależnieniem dużym wsparciem są historie pacjentów, którym udało się pokonać nałóg i zachować trzeźwość. Te opowieści pełne są zarówno chwil zwątpienia, jak i niezwykłej siły, która napędzała do zmiany. Byli alkoholicy dzielą się doświadczeniami, ukazując, że droga do abstynencji nie jest prosta, ale zawsze możliwa do przejścia. Refleksje te inspirują nie tylko osoby zmagające się z uzależnieniem, ale wszystkich, którzy poszukują w swoim życiu głębokich i trwałych zmian.

Jak pomóc osobie uzależnionej od picia alkoholu?

Wsparcie osoby uzależnionej stanowi wyzwanie na każdym poziomie rozwoju tej choroby. Najprościej byłoby pomóc i wyjaśnić schemat nałogu osobie w początkowej fazie. Jednak zwykle wtedy nałóg nie daje jeszcze wyraźnych sygnałów, a chory ukrywa go przed żoną, rodziną i znajomymi. Gdy objawy alkoholizmu widać coraz wyraźniej, można przeprowadzić interwencję alkoholową. Ważne jest, aby uzależniony zdał sobie sprawę ze swojego problemy i krok po kroku podejmował działania, które pomogą mu wyjść z nałogu.

Skuteczne leczenie uzależnienia od alkoholu wygląda inaczej u każdej osoby, ale powinno rozpocząć się od wybrania profesjonalnego ośrodka, takiego jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie. Wszechstronne podejście do problemu poprzez udział w terapii grupowej, zajęciach indywidualnych i konsultacjach z psychologiem lub z psychiatrą pozwolą poznać istotę problemu, przełamać schematy myślowe i zminimalizują ryzyko powrotu do picia. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jak zachowuje się suchy alkoholik?

Osoba cierpiąca na alkoholizm, która przestrzega abstynencji, może nadal wykazywać zachowania i wzorce myślenia charakterystyczne dla okresu uzależnienia. Pomimo braku alkoholu we krwi, myślenie zakłócone przez chorobę – wciąż może dominować w psychice. To oznacza, że zdolność do racjonalnego podejmowania decyzji może być ograniczona, podobnie jak w czasach aktywnego picia. 

Jakie choroby psychiczne powoduje alkohol?

Osoby szczególnie narażone na rozwój uzależnienia od alkoholu często borykają się z problemami psychicznymi, takimi jak zaburzenia charakteru, dwubiegunowe zaburzenie afektywne, przewlekła depresja, schizofrenia czy też zaburzenia lękowe związane z obawą przed interakcjami społecznymi.

Więcej przeczytasz w artykule: Zaburzenia psychiczne u alkoholika – jak rozpoznać? 
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. Zaburzenia związane z używaniem alkoholu – obraz i możliwości pomocy”, E. Włodarczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
  2. Uzależniony mózg”, Glasner-Edwards Suzette, GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
  3. Alkoholicy wysokofunkcjonujący – trudności diagnostyczne, charakterystyka i modele leczenia”, D. Zaworska-Nikoniuk, Resocjalizacja Polska” 2021
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie