ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Zaburzenia psychiczne u alkoholika – jak rozpoznać?

Zaburzenia psychiczne u alkoholika – jak rozpoznać?

Mar 15, 2024 |

Wpływ alkoholu na ludzką psychikę i organizm jest tematem, który nieustannie budzi zainteresowanie badaczy z całego świata. Regularne spożywanie trunków ma negatywne działanie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Skutki tego mogą obejmować łagodne zaburzenia nastroju lub poważne choroby psychiczne. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może prowadzić do zauważalnych zmian w neuroprzekaźnictwie i strukturze mózgu, co z kolei ma bezpośredni wpływ na psychikę osoby pijącej. W artykule przyjrzymy się bliżej charakterystycznym zaburzeniom psychicznym, które mogą rozwijać się w wyniku alkoholizmu.
  • Regularne spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, prowadząc do zaburzeń nastroju i poważnych chorób psychicznych.
  • Zaburzenia, takie jak halucynoza alkoholowa, paranoja alkoholowa (zespół Otella), zespół amnestyczny (zespół Korsakowa i Wernickego), które mogą rozwijać się w wyniku długotrwałego nadużywania alkoholu.
  • Odpowiednie rozpoznanie zaburzeń psychicznych u alkoholików oraz wczesne wprowadzenie kompleksowego leczenia, w tym abstynencji, mogą przynieść znaczącą poprawę stanu zdrowia

Zaburzenia psychiczne – negatywne skutki nadużywania alkoholu 

Nadużywanie alkoholu prowadzi do poważnych zaburzeń psychicznych, które są wynikiem bezpośredniego niszczenia komórek nerwowych przez toksyczne działanie etanolu. Zawarte w trunkach toksyny powodują uszkodzenia neuronów, które nie mają kiedy się zregenerować, co znacząco zaburza funkcjonowanie układu nerwowego. W efekcie nastrój oraz stan psychiczny osoby uzależnionej systematycznie się pogarsza, a to popycha ją do sięgania po kolejne dawki alkoholu w złudnej nadziei na poprawę samopoczucia. Taka spirala uzależnienia sprawia, że alkoholicy nie są w stanie przerwać cyklu picia – stanowi zarówno przyczynę, jak i próbę ucieczki od problemów psychicznych.

U osób uzależnionych od alkoholu znacznie częściej występują problemy psychiczne w porównaniu z tymi, którzy piją w sposób szkodliwy. Jednak zaburzenia nastroju mogą również dotyczyć osób pijących szkodliwie i pojawiają się częściej niż w grupie osób spożywających trunki okazjonalnie lub w ogóle. [źródło: https://www.parpa.pl/phocadownloadpap/Uzaleznienie/Medyczne%20aspekty%20uzaleznienia%20od%20alkoholu%20-%20ksiazka.pdf]
Zaburzenia psychiczne u osob spożywających alkohol

Źródło: parpa.pl

Zaburzenia występujące podczas intensywnego picia alkoholu

Zaburzenia psychiczne wynikające z picia alkoholu obejmują szeroki zakres problemów, od lekkich zmian nastroju po poważne zaburzenia behawioralne i kognitywne. Spożycie nawet niewielkich ilości alkoholu będzie mieć wpływ na czynności poznawcze i funkcje psychologiczne. 

Halucynoza alkoholowa 

Halucynoza alkoholowa, charakteryzująca się głównie słuchowymi omamami, wywołanymi długotrwałym działaniem etanolu. Szacuje się, że dotyka ona 1–2% osób uzależnionych od alkoholu, przy czym u 20% z nich choroba przybiera formę przewlekłą. Halucynoza może pojawiać się zarówno podczas picia, jak i po zaprzestaniu spożywania alkoholu. Uzależnieni słyszą często głosy znajomych osób, które przekazują zwykle nieprzyjemne rzeczy, stwarzając poczucie zagrożenia, poczucie bycia obserwowanym. Zdarza się, że głosy namawiają alkoholika do różnych działań. Szczególnie niebezpiecznie są sytuacje, gdy słuchowe omamy namawiają do agresji w stosunku do innych osób lub popełnienia samobójstwa.  Rozpoznanie, leczenie i abstynencja pozwalają na pełne wyleczenie większości pacjentów z halucynozy alkoholowej. Kompleksowa terapia w profesjonalnym ośrodku leczenia alkoholizmu, takim jak Ośrodek Nowe Życie w Krakowie, oferuje wszechstronne podejście do problemu. Indywidualnie terapie, konsultacje z psychologami i psychiatrami, a także sesje terapii grupowej, są nieocenionym wsparciem w procesie leczenia. Takie kompleksowe działania umożliwiają efektywne pokonanie uzależnienia i utrzymanie abstynencji na dłuższą metę.

Paranoja alkoholowa (zespół Otella)

Paranoja alkoholowa charakteryzuje się urojeniami, np. chorobliwą zazdrością. Szacuje się, że alkohol jest przyczyną 20% przypadków urojeń niewierności. Objawia się mocnym przekonaniem mężczyzn o zdradzie żon, interpretując błahe sytuacje jako potwierdzenie swoich przypuszczeń. Próby zaprzeczenia przez partnerki są nieskuteczne. Uzależnieni mogą podejmować agresywne działania, takie jak śledzenie, przeszukiwanie rzeczy osobistych, oskarżanie czy grożenie. Zespół Otella u alkoholika często prowadzi do znęcania się alkoholika nad partnerką, a nawet jej zabójstwa. 

Zespół amnestyczny – zespół Korsakowa i Wernickego

Zespół amnestyczny, zwany także zespołem Korsakowa, jest chorobą wywołaną przez długotrwałe spożycie alkoholu, czego efektem jest niedożywienie i niedobór witaminy B1 (tiaminy). Charakteryzuje się głębokim upośledzenie zdolności do zapamiętywania i przywoływania nowych informacji, apatią, zaburzonym poczuciem czasu i konfabulacjami.

Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Niedobór tiaminy może również prowadzić do encefalopatii Wernickego – stanu ciężkich zaburzeń neurologicznych z możliwością poważnych powikłań lub śmierci. U chorego pojawiają się drgawki, oczopląs, zaburzenia kontrolowania ruchów i czucia oraz dezorientacja odnośnie miejsca i czasu – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień
Leczenie zespołu amnestycznego przynosi pełną skuteczność tylko u 25% pacjentów, pomimo podawania niezbędnej witaminy. U połowy pacjentów notuje się częściową poprawę, natomiast u pozostałych 25% objawy pozostają bez zmian. 

Więcej przeczytasz w artykule: Amnezja alkoholowa – palimpsest, czyli szkodliwy wpływ alkoholu na mózg. Czym jest i jak się objawia?

Późno ujawniające się zaburzenia psychiczne u alkoholika

Poza wyżej wymienionymi zaburzeniami psychicznymi chroniczne spożywanie alkoholu prowadzi do rozległych uszkodzeń i dysfunkcji w obrębie całego układu nerwowego, obejmujących mózg, rdzeń kręgowy oraz nerwy obwodowe cta onz Zaburzenia psychiczne u alkoholika   jak rozpoznać?  

Zespoły otępienne, czyli zaburzenia osobowości i zachowania

Kora mózgu odpowiada za funkcje intelektualne, emocjonalne, procesy myślowe, planowanie, pamięć i kontrolę impulsów, zawiera też ośrodki percepcyjne i ruchowe. Uszkodzenia i jej zanikanie spowodowane toksycznym działaniem alkoholu, prowadzą do poważnych zaburzeń funkcjonowania, w tym zmian osobowości takich jak impulsywność, drażliwość, euforia, niedostosowanie społeczne. Zaawansowane skutki uzależnienia obejmują procesy otępienne z zaburzeniami pamięci, trudnościami w przyswajaniu nowych informacji, planowaniu i rozumieniu. Początkowo pojawiają się dyskretne objawy, lecz z czasem pacjenci tracą samodzielność, zapominając o codziennych obowiązkach jak płacenie rachunków czy przygotowywanie posiłków. 

Polecamy artykuł: Otępienie alkoholowe – jak picie wpływa na układ nerwowy?

Depresja

Osoby uzależnione od alkoholu są bardziej narażone na depresję, która jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Podstawowym objawem depresji jest obniżony nastrój, smutek i pesymizm. Diagnozowanie jej u osób uzależnionych jest trudne, ze względu na potrzebę wykluczenia wpływu alkoholu. Zaburzenia nastroju u kobiet często występują przed nadużywaniem alkoholu, a u mężczyzn picie zwykle poprzedza depresję. Diagnoza opiera się na badaniu psychiatrycznym i zgodnie z kryteriami ICD-10 w Polsce wymaga obecności co najmniej dwóch objawów podstawowych i dodatkowych przez ponad dwa tygodnie. 

Przeczytaj także: Alkoholizm i depresja – czy zawsze idą w parze?
 
Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 

  1. Zrozumieć alkohol”, Warszawa: Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.Kinney, J., Leaton, G.
  2. Współwystępowanie uzależnienia od alkoholu z innymi zaburzeniami psychicznymi” Klimkiewicz, A. i  J.; Jakubczyk, A
  3. “Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu” Wojnara.M, PARPA
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Opinie naszych pacjentów

Wszystkie opinie