ZAPEWNIAMY ANONIMOWOŚĆ
OFERUJEMY BEZPŁATNE KONSULTACJE W OŚRODKU

Ośrodek Nowe Życie » Blog » Jak zmienia się psychika alkoholika w trakcie terapii?

Jak zmienia się psychika alkoholika w trakcie terapii?

Sty 15, 2024 |

Uzależnienie od alkoholu to choroba psychiczna, która wywołuje głębokie zmiany zarówno w sferze zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego. Proces wyjścia z nałogu jest złożony i wymaga czasu, a terapia to droga pełna wyzwań, na której alkoholik przeżywa różnorodne stany psychiczne. Odstawie alkoholu często prowadzi do doświadczania uczucia pustki i braku celu w życiu. Reakcje osoby uzależnionej w tym czasie mogą być nieoczekiwane – od uczuć upokorzenia, bezsilności, do agresji, gniewu, frustracji i całkowitego oporu. W poniższym artykule przeanalizujemy, jakie zmiany zachodzą w myśleniu i psychice osoby uzależnionej. 
 
  • Osoba odstawiająca alkohol przechodzi przez intensywny proces detoksu, który obejmuje zarówno wyzwania fizyczne, jak i psychiczne.
  • W trakcie odstawienia alkoholu pojawiają się różnorodne, często skrajne stany psychiczne
  • Każdy ze stanów psychicznych niesie ze sobą różne wyzwania i emocje, a finalnie prowadzi do stabilizacji i radości z trzeźwości.

Jak alkohol wpływa na psychikę uzależnionego?

Alkohol wpływa na psychikę uzależnionego w sposób wielowymiarowy i destrukcyjny. Koncentrujemy się często na widocznych, dolegliwościach fizycznych uzależnienia, ale równie poważne są jego skutki psychiczne. Nałóg często wynika z doświadczeń życiowych. Zwłaszcza trauma i zaburzenia osobowości prowadzą do ucieczki w napoje procentowe, jako formy radzenia sobie z emocjami.  Wraz z upływem czasu zmiany w psychice osoby uzależnionej stają się bardziej wyraźne. Alkoholik staje się wybuchowy i agresywny. Alkohol zajmuje centralne miejsce w jego życiu, a to prowadzi do ignorowania uczuć bliskich i skupienie na zaspokajaniu jedynie potrzeby picia. Sugestie dotyczące podjęcia leczenia uzależnienia spotykają się z gniewem i ostrą reakcją, co tylko pokazuje jak głęboko alkohol zakorzenił się w psychice uzależnionego. 

Psychika niepijącego alkoholika – detoks, niepokój i podjęcie decyzji o zmianie 

Osoba, która podjęła decyzję o zaprzestaniu picia alkoholu, często doświadcza intensywnego detoksu, który jest zarówno fizycznym, jak i psychicznym wyzwaniem. W tym okresie pojawiają się silne uczucia niepokoju, które mogą być wynikiem zmagań z fizyczną zależnością od alkoholu, a także poczucia utraty środka maskującego problemy emocjonalne i psychologiczne. Wychodzenie z uzależnienia to droga pełna przeszkód, ale także otwierająca możliwość głębszego zrozumienia siebie i odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Zdenerwowanie i chaos emocjonalny

W pierwszych dwóch tygodniach po zaprzestaniu picia alkoholu, osoba uzależniona przeżywa intensywne zdenerwowanie i chaos emocjonalny. Fizyczna i psychiczna kondycja jest naprawdę zła; dominują uczucia zagubienia, przygnębienia i emocjonalnego wypalenia. Lęki, niepokój i obniżony nastrój stają się codziennością, a odstawienie alkoholu wywołuje głębokie poczucie pustki i utraty sensu życia. W tym trudnym okresie zachowanie uzależnionego może być nieprzewidywalne, oscylując między poczuciem upadku, poniżenia i bezradności, a momentami litości nad sobą. Emocje te często zmieniają się w wrogość, złość, frustrację i przekorę, tworząc burzliwy krajobraz psychiczny, który jest wyzwaniem zarówno dla samego uzależnionego, jak i dla osób z jego otoczenia. 

Pewność siebie i optymizm 

Ten etap zmian w psychice nazywany jest fazą muru u alkoholika. Jest najprostszy, najbardziej przyjemny i zwodniczy, gdyż samopoczucie poprawia się znacząco, a poczucie szczęścia wzrasta. To efekt zmian w chemii mózgu, który nagle zaczyna produkować więcej neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobry nastrój. To jakby układ nerwowy, wcześniej ograniczany przez alkohol, teraz próbował nadrobić braki w wytwarzaniu hormonów szczęścia. W tej fazie, pełnej optymizmu, znacznie rośnie pewność siebie, a i wzmacnia się pozytywne podejście do terapii. Jednakże, w tym okresie łatwo jest ulec nadmiernemu optymizmowi, ignorując czynniki, które mogły wywołać uzależnienie. 

Spadek motywacji i zwątpienie 

Kolejna zmiana psychiki alkoholika pojawia się kilka miesięcy po rezygnacji z picia. Jest to niezmiernie trudny okres dla jej stanu zdrowia: maleje motywacja do pozostania w stanie trzeźwości, pojawia się sceptycyzm co do efektywności leczenia alkoholizmu. Dodatkowo, często pojawiają się problemy rodzinne, zawodowe, finansowe i społeczne – osoba uzależniona uświadamia sobie, że sam fakt zaprzestania picia nie rozwiązuje wszystkich jej problemów. To właśnie w tym czasie często dochodzi do nawrotów choroby alkoholowej. Na tym etapie kluczowe jest wsparcie osoby uzależnionej ze strony rodziny i przyjaciół. 

Stabilizacja i radość z trzeźwości

Z upływem czasu alkoholik stopniowo przestaje doświadczać głębokiej depresji i nadmiernej euforii, zamiast tego rozwija się u niego zrównoważone poczucie satysfakcji. Życie bez alkoholu zaczyna ukazywać swoje pozytywne aspekty. Inną istotną zmianą jest realistyczne podejście do własnych problemów, postrzeganie terapii jako szansy na rozwój, którą warto wykorzystać.
Zdaniem eksperta

Zdaniem eksperta

Przychodzi taki moment, że chory zaczyna dostrzegać pierwsze skutki pracy nad sobą, szuka rozwiązań swoich problemów zamiast wymówek i coraz chętniej korzysta z pomocy innych, w tym także psychoterapeutów w ośrodku leczenia uzależnień. Odczuwa kontrolę nad swoim życiem, co przynosi dużą satysfakcję i siłę w walce o trzeźwe życie. W końcu nadchodzi czas, kiedy optymistycznie patrzy w przyszłość. Proces terapeutyczny nadal jednak wymaga ciągłego, świadomego wysiłku i podtrzymywania nawyków. Proces wygaszania mechanizmów uzależnienia może trwać od roku do dwóch lat, dlatego niezmiernie ważna jest tutaj wytrwałość – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień – wyjaśnia Bartłomiej Jaśkiewicz, Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień

Jakie są długoterminowe skutki picia alkoholu dla zdrowia psychicznego?

Nadużywanie alkoholu wpływa na mózg i zwiększa ryzyko uczucia niepokoju lub depresji. Warto zaznaczyć, że choroby psychiczne i nadużywanie napojów procentowych są ściśle ze sobą związane. Prowadzone różne badania naukowe wykazują, że u osób wpadających w ciąg alkoholowy pojawia się pogorszenie nastroju, stany depresyjne, zaburzenia realnego spojrzenia na problemy we własnym życiu, psychozy, zaburzenia dwubiegunowe. Alkohol to substancja psychoaktywna, która oddziałuje na mózgowe receptory. Bezpośrednio wpływa na ich działania oraz nastrój uzależnionego. W przypadku choroby alkoholowej silna wola nie wystarcza, aby przestać pić, konieczne jest leczenie w profesjonalnym ośrodku. Udział w zajęciach grupowych, terapii indywidualnej są kluczowe w procesie zdrowienia.           cta onz Jak zmienia się psychika alkoholika w trakcie terapii?  

FAQ – najczęściej zadawane pytania 

Ile trwa nerwica po odstawieniu alkoholu?

W sytuacji depresji spowodowanej zespołem abstynencyjnym lub odstawieniem alkoholu (gwałtowne zaprzestanie jego spożywania) dochodzi także do komplikacji psychiatrycznych. Zazwyczaj pojawiają się one w ciągu 36 godzin w wyniku nagle przerwanego spożycia alkoholu. Ustępują po upływie kilku tygodni.

Po jakim czasie mija głód alkoholowy?

Odstawienie napojów wysokoprocentowych powoduje odczuwanie przez uzależnionego głodu alkoholowego. Jeśli osoba wytrwa w trzeźwości, to wraz z upływem czasu objawy stają się łagodniejsze. Chociaż głód nadal może się pojawiać, jego objawy nie będą już tak dokuczliwe, co zwiększa szansę na stałą abstynencję. Dla alkoholika nawet jednorazowe wypicie wina, piwa lub wódki zwiększa szansę na  powrót do nałogu. W zależności od przypadku powrót do picia potrwa jedynie kilka dni lub parę lat.     Przeczytaj wpisy powiązane na naszym blogu:

Nigdy nie jest za późno na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie. Rozwiązaniem Twojego problemu może być terapia alkoholowa. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer 504 106 335

Źródła: 
  1. ,,Na zdrowie. Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu”, Bohdan T. Woronowicz, Media Rodzina, 2008.
  2. “Zaburzenia związane z używaniem alkoholu – obraz i możliwości pomocy”, E. Włodarczyk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
  3. ,,Zespół uzależnienia od alkoholu wśród dorosłych”, I. Kowalewski, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków 2016. 
Bartłomiej Jaśkiewicz

Bartłomiej Jaśkiewicz

Autor

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako terapeuta zdobywał podczas licznych szkoleń, w których uczestniczył oraz w trakcie wieloletniej pracy zawodowej w różnych ośrodkach leczenia uzależnień. Oprócz szerokiej wiedzy teoretycznej, w pracy z pacjentami bazuje na własnym doświadczeniu - sam przez kilka lat zmagał się z chorobą alkoholową. Jego celem jest pokazanie pacjentom, że życie na trzeźwo, dzięki psychoterapii, jest możliwe i do tego może być piękne. Pomógł już wielu osobom wyjść z niewoli uzależnienia.

Więcej informacji: terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz


ODBIERZ

1000 zł rabatu
na 28 dniową terapię
(promocja czasowa)

TELEFON CAŁODOBOWY 24h

Zadzwoń do Nas

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

lub napisz

Wpisz poniżejżycie

Nasze opinie z Google


Widget not in any sidebars

Terapeuta Bartłomiej

504-106-335 600-161-096
Umów się na
BEZPŁATNĄ konsultację w ośrodku